Jump to content

Bob

Nivå 9
  • Posts

    17
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Bob

  1. Men jag vidhåller att stridsövningar, kulisser och fallmål (dvs att skytten inte med säkerhet vet var målet är) faller utanför ramen.

    Jag ser inga hinder för att använda fallmål på skjutbana. Finns till och med skjutbanor med rörligt mål. Det viktiga är att man som skjutledare har koll på bestämmelserna för den aktuella banan, hur risken ser ut osv. Det vanligaste är att man inte får skjuta "korsvis" på skjutbanan vilket kan vara en begränsning, men på vissa banor så går även det. Även kulisser går bra.

    Skillnaden mellan rörligt mål och fallmål är stor, eftersom det tidigare är synligt och kan målföljas. Fallmål kan ju placeras fritt och är därför i teorin okänt för skytten och faller (:) ) därför inte inom de ramar/krav som SäkI ställer på skjutbanemål.

    Med tillstånd av HKV får man placera ut kulisser. På vilka banor finns sådant tillstånd?

  2. Det finns många sätt att utveckla övningarna i SkjutRA utan att åsidosätta säkerheten. Jag sätter inte likhetstecken mellan utvecklande och osäkert.

    Må så vara, så länge du håller dig till de variationer du räknade upp. Men jag vidhåller att stridsövningar, kulisser och fallmål (dvs att skytten inte med säkerhet vet var målet är) faller utanför ramen.

    Ps. Lucky Lips. Ds.

    Inte ett dugg sur, faktiskt.

  3. Sen så får man hysa en stilla förhoppning att skjutledarna vet vad de gör, och att de läst igenom de lokala bestämelserna för banorna i fråga.

    Jo, det var just det... Det dyker upp alla möjliga konstruktiva förslag här i tråden - "canaxamål", "försvåra övningarna i SkjutRA", "genomför pekövningen som ett anfall" osv osv. Att tro att det är ok att genomföra en stridsövning (se skjutRA PEK) på skjutbanan är att "lura systemet" och att utsätta omgivningen för fara. Att man ska hålla hemvärnskompaniets budget är inte argument nog.

  4. Passa er jävligt noga bara när ni "utvecklar" skjutbaneövningarna. SäkI lämnar väldigt lite utrymme för annat än PEK (som den definieras i reglementet) när man befinner sig på skjutbanan. Riskområdena är helt enkelt inte anpassade till stridsövningar. Det är exempelvis förbjudet med oljefat (som föreslogs ovan) för att skapa någon typ av SIB-lightmiljö. Innan ni vet ordet av har ni en rikoschett utanför blinderingen.

  5. Nu har man alltså satt igång med att minska min (allmänhetens) rätt att ta del av den allmänna handling som SäkI faktiskt utgör. Det var samma sak när man, p.g.a. rädsla för negativ uppmärksamhet, tog bort diverse reglementen och publikationer i pdf-format från mil.se. Jag tror inte själv att det här är ett sådant fall, men det skulle vara intressant att få utrett om detta är den typ av begränsning av rätten att ta del av allmänna handlingar som avses i tryckfrihetsförordningen. Men varför inte JK-anmäla när ni ändå är igång med överklagandena?

    Nu får du väl hejda dig... :rocketl: Att inte tillhandahålla en handling på begäran (på plats på närmaste regemente) är en "begränsning" i TFs mening. Att inte publicera alla böcker på internet är det inte.

  6. Du är inte pansarskytte va? Nä, tänkte det. Akta så du inte skitar ner uniformen när du vässar pennorna på kontoret. Blyerts är svårt att få bort har jag hört.

     

    Jag började faktiskt gråta, så sårad blev jag... NOT. En skitig soldat löser alltså sin uppgift bättre och vinner allmänhetens förtroende (t ex i Pristina eller Mazar-e-sharif) i större utsträckning än en ren soldat?

     

    Dessutom tar jag mig friheten att citera från din egen signatur:

    "It's your commanding officers wish, and that's the best kind of order I know."

    UniRFM, Svensk soldat mfl uttrycker ÖBs vilja - så hur svårt ska det behöva vara?

  7. Här är två varianter från Östra (4.) fördelningen, tror den mindre är av senare datum då den följer den nya inriktningen om mer fältmässiga tilläggstecken till FU90:

    4frdelningen0jy.th.jpg

    /G.L.

    Nån som vet vilka vpl som kan tänkas ha burit detta märke? Anledningen att jag frågar är att jag sett det på helt fel klädesplagg på en relativt nymuckad(max 5år sen) person som även bar någon form av medalj från TolkS men bestämt hävdade att han inte gjort vpl där, mer fick jag inte ut...

    Undass i 4. fördelningsstaben? Utb på UndsäkC

  8. Men nog borde dokumenten finnas kvar? I nått bergsrum eller så? Sen är det ju en helt annan fråga om nån kan hitta dem!! :P Men borde ju kunna gå att kontakta det militärdistriktet som det numera nedlagda förbandet tillhörde tycker man.

    ...och vad har hänt med militärdistrikten, då...? 0:)

  9. Man kan ju koppla det mesta till/genom TS9K så den "mojängen" är nog inget undantag. Verkar lite konstigt att man skulle köpa in länkar som inte är "kompatibla" med TS9K. Jag såg förövrigt en sådan under den stora ledningövningen i Enköping för några år sedan (namn?).

    Må så vara, men det betyder ju inte att man som radiolänkman i Skövde kommer handha sådan utrustning. Därför tycker jag att bilden är irrelevant som illustration till texten...

×
×
  • Create New...