Jump to content

ErikJohnsson

Nivå 9
  • Posts

    24
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by ErikJohnsson

  1. Det beror på. Har du B-körkort vid inryck kan du komma att få lastbilsutb/terrängbilsutb beroende på slutlig tjänst (kanske pansarterrängbilsutb). Efter uppkörning kommer du få ett militärt förarbevis. Uppkörningen är i stort sett identisk med civil motsvarighet. Därefter kan det hända att du bereds möjlighet att få köra upp för civilt C-kort (om du har fått lastbilsutb, mycket mindre troligt annars). Du får själv betala för civilt teoriprov, körkortstillstånd etc.

     

    Har du inte B-körkort innan inryck så kommer inget av ovanstående att inträffa, så se till att fixa den där uppkörningen! B)

    Var och gjorde synundersökning igår, har inte haft tid att fylla i alla papper, men jag vill börja övningsköra senast i början på februari. jag ska bli vagnchef. :)

  2. Det där verkar ju riktigt, riktigt kul måste jag säga! Och om det nu är som ni säger att det är en merit för US(nu är jag inte ens säker på att jag vill vara med i US, det är ju omöjligt att säga innan man ens har gjort GU men det är ju alltid bra att ha möjligheten ;)) så är det ju perfekt!!

     

    Om jag nu hamnar på en sån, vilken befattning är det mest troligt att jag hamnar på då? vagnchef?

  3. Kom just på att jag har för mig att man har börjat utbilda på radiolänk-patgb på S1, någon som kan bekräfta? Hursomhelst så lär det väl inte vara fel att hamna på en sån om man är sugen på US, är ju inte helt fel med ett förarbevis på patgb i bagaget...

     

    @Krook - tyvärr har jag inte haft nöjet att ha dig som truppförare vad jag vet :)

    patgb, en sånhär? http://www.SoldF.com/patgb203.html

     

    Var/Vem/Hur ska jag kontakta angående att arbeta med en sån? Jag antar att körkort är en merit?

  4. Tack för svaren(speciellt Krook)!

     

    Jag tycker att 8-12 veckor i fält verkar helt okej(jag var inställd på betydligt mindre).

    Jag undrar dessutom vilka vapen jag kommer att utbildas i? Jag hörde skott avlossas(jobbar just nu på AGA vid Enköping Östra) och kände att jag var tvungen att fråga. :D

     

    Jag undrar också om ett datum för inryck har fastställts än?

    Eller det kanske är olika beroende på vilket kompani jag hamnar på?

     

    Det ska nog gå bra det här. B)

  5. De här frågorna är främst riktade till folk som gjorde sin värnplikt på S1(och helst då som radioman/radiolänkgruppchef ;)), men jag är tacksam för alla svar jag kan få. :wub:

     

    Om jag klarar utbildningen med hyffsade betyg(10-7-7 och högre), hur stora är mina chanser att komma med i utlandsstyrkan?

     

    Hur mycket tid kommer jag spendera i fält, mycket/lite?

     

    Jag har hört något om vinterträning i boden, stämmer det?

     

    Hur mycket ledighet är det?

     

    Jag har dessutom fått för mig att det är en hyffsat slapp utbildning, stämmer det?

     

    Har sökt här på forumet(och google), men hittat väldigt lite.. hittar inte såder jättemycket på S1s hemsida heller. :wub:

     

    Kommer säkert på fler frågor sen. :P

×
×
  • Create New...