Jump to content

Kingecho1

Nivå 6
  • Posts

    1,159
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Kingecho1

  1. Ska kanske vården börja utbilda sin personal för andra yrken för om de vill lämna vårdsektorn också? Vilken nytta har man av 10 år som undersköterska när man vill söka jobb på industrin? Byter man arbetsmiljö och uppgift radikalt så är det väl självklart att man kanske inte kan använda sig av detaljkunskaper från sitt senaste arbete, utan att det är andra egenskaper som måste värderas från den anställningen.

     

    Många studier (exempelvis på högskolenivå) är för övrigt väldigt tidskrävande vilket gör det svårt att kombinera dem. Man kan inte göra båda två utan att en, eller bägge, blir lidande. Kanske att man kan inleda samarbete med vissa högskolor/komvux där man kan gå mindre kurser under passande tider. Säg intensivt under några veckor eller mindre intensivt under en något längre period. Men att hinna med ett helt program ser jag som svårt att genomföra.

     

    Kanske FM ska satsa på att utbilda sin personal i hur man säljer sig själv. Lite jobbcoachning som är så populärt nu. Visa vilka egenskaper som man faktiskt har lärt sig som man kanske inte själv tänker riktigt på. Saker som man kan trycka på vid intervjuer och annat inför arbete i den civila världen. Förmåga att läsa av sin omgivning, målinriktning, lagarbete, resultatfokusering, uthållighet, förmåga att arbeta i obekväma miljöer, positiv inställning där inget är omöjligt, osv... finns ju massor med saker som man har lärt sig i den gröna världen och man har nytta av utanför murarna i det civila mörkret. Men de kan vara svåra att komma på.

  2. Frågan är då, är det någon som helst idé att ens söka till NBG 2011 med dessa gamla meriter?

    Jag tror nog att de kan vara intresserade av lite "äldre" personer också och inte bara nymuckade. Sedan har jag inte koll på om det finns nån tjänst som passar som handsken men det borde inte vara kört på förhand iaf :=o

  3. Att kalla försvarsmaktens ersättningsnivåer och löner förmånliga är väl att ta i en aning...

    Jämfört med civil högskola så är det ju klart mera förmånligt. Själv sitter jag på lån för 4,5 års studier på +250.000 och jämför utifrån det perspektivet. Finns det någon utbildning i Sverige som är mera förmånlig? Polishögskolan är ju studiemedelsfinansierad med enbart betald aspriantutbildning exempelvis.

  4. Tittade först på Specialisofficersutbildningen för jag tror att de tjänster som skulle passa mig bäst är på NCO-nivå.

    Denna utbildning går fet bort!

    Anledningen är jag som två barnsfar och husägare inte kan klara mig på 140 kr/dag!

    Har jag missat något eller är det nån annan som missat att folk måste leva även under utbildningen?

    Fascinerande att vi är så bortskämda i Sverige att vi inte ens uppskattar gratis utbildning, dessutom betald sådan. Finns ju dessutom olika familjebidrag som man kan söka där exempelvis familjepenningen ska täcka nödvändiga utgifter för uppehälle till familjemedlemmar eller andra mot vilka man är försörjningspliktig. Jag tycker det är oerhört förmånligt men klart man kan se det på andra sätt, det är ju ibland svårt att se skogen för alla träd.

  5. Vet inte vilken tråd som det egentligen syftades på när darkjaks tråd om vilande värnplikt låstes men jag tror att han ville diskutera hur mobiliseringen och införandet av värnplikt igen skulle ske vid krigstid/orostider efter x år utan värnpliktiga. Inte hur införandet av yrkesarmé skulle ske som vissa verkade tro. En intressant frågeställning som förtjänar att få leva vidare, sedan vet inte jag om denna tråden är den rätta.

  6. Vissa saker försvinner på 1-4 veckor, vissa sitter i betydligt längre. Jag kan fortfarande tänka till när det gäller att lämna vägkanten eller gå över gräsbeklädda ytor från när jag var i Bosnien -94. Inte så att det är ett problem men tanken sitter djupt inrotad bara.

     

    Absolut bäst gissar jag att det är att integrera dig så mycket som möjligt med folk omkring dig. Att sitta hemma och isolera sig borde vara det absolut sämsta iaf. Exempelvis så borde du bäst anpassa dig till "vanlig" bilkörning genom att köra mycket bil hemma, och därigenom stegvis acklimatisera dig.

     

    Glöm inte att även dina anhöriga har upplevt saker under din frånvaro och att de har ett lika stort behov av att debriefa tiden som har varit.

  7. Om jag forstått det hela rätt så kommer alla yrkessoldater bli tvugna att göra minst en utlandsmission efter genomförd utbildning, betyder detta att GSU-US och Utlandsstyrkan kommer att bli överflödig?

    Det kommer säkerligen fortfarande finnas ett behov av kvalificerad civil personal med spetskompetens vilket gör att GSU-US inte borde försvinna. Den procentuella delen av dessa individer på en mission borde väl fortfarande vara ungefär lika stor.

  8. I US Army Kallade vi det för American Wannabe!!!

     

    Kännetecken: härmar uttryck, bär gärna sin mössa stukad enligt US mönster, mm, mm.

    Och det är något som hela f**king dj**la Svenska FM gör. Man svänger sig med engelska uttryck som påminner om det som skall göras. Man skriver doktriner och lånar amerikanska begrepp men gör det krångligt därför att man behåller de svenska begreppen och det använda svenska genomföranden ändå.

     

    Det är för sorgligt, jag skäms.

     

    J.K Nilsson

    Det är väl snarare en reflektion av hela svenska samhället än FM i enskildhet.

  9. Om vi ponerar att man tror sig ligga bra till hos ett befäl man haft under GU, och hoppas att han/hon skulle kunna tänka sig att ta med en själv på mission, går det att få reda på om sagda befäl blivit rekryterinsansvarig på något sätt, annat än "bakvägen" (dvs. fråga vem som är ansvarig).

    Om man har den relationen så kan man ju ringa sin kontakt och prata allmänt för att få reda på namn den vägen. Exempelvis, Hej Lt X-son jag hörde att PX skulle sätta upp FSXX och undrade, det är möjligen inte så att du ska med? Nehe, men har du koll på vem man kanske kan prata med då? Jaha är det Kn Y som har hand om Y-plutonen...osv...osv...

  10. En rent hypotetisk fråga.

    Tror ni Sverige skulle lämna Afganistan om en framtida HKP 10B på anflygningen till en skarpt medevac insats i Afganistan blir nedskjuten och samtliga i besättningen dör?

     

    Flera västländer i ISAF har förlorat helikoptrar i Afganistan redan...Inget av dessa länder har dock antytt att man avser lämna Afganistan pga av dessa förluster.

    Nej, Sverige kommer inte lämna Afghanistan för en isolerad händelse/attack. Svensken värderar troligtvis inte en helikopter med 2-4 personer mera än en Galt med 2-4 personer i, tror jag.

  11. Sökte i första hand som förare MOT1325. Hur högt tror folk som varit ute att de värderar ett års psykologistudier och ett halvår genusvetenskap?

    Eftersom man inte vet om det är Lt X, Kn Y eller Mj Z som tar ut folk till just den MOT-gruppen så är det ju en omöjlig fråga att svara på. Generellt så tror jag dock att det har väldigt väldigt liten betydelse. Skulle jag ta ut en förare till min grupp så skulle jag leta efter en bra förare och där påverkar inte de kunskaperna du tar upp anser jag.

  12. Likväl kunde ju frågan ställts i den allmäna tråden om Sveriges deltagande i Afghanistan om det var huvudfokus på Afghanistan och situationen där just nu eller i Blir aldrig antagen eller Att söka utlandstjänst om nu fokus var på själva rekryteringen.

     

    Vet inte om det finns sådan specifik information ute för allmänheten men hittade lite info om sökningstrycket till FS19 iaf.

     

    Newsmill

    Alldeles nyligen gick ansökningstiden ut för deltagande i den kommande Afghanistanrotationen FS19. Det är F21 i Luleå som har ansvaret för att rekrytera och sätta upp förbandet. Över 8 000 ansökningar finns nu till de ca 350 befattningarna, för att få åka till Afghanistan under våren 2010. Det finns alltså mer än 20 gånger fler ansökningar än befattningar. Det är ett enastående stort intresse, inte minst med tanke på hur bilden av situationen i Afghanistan sett ut i media.

     

    Sedan vet inte om man räknar varje ansökan gånger 3, dvs om det är ansökning per befattning eller inte (Larsson har sökt skyttegruppc, stf skyttegrpc och skyttesoldat = 3 ansökningar eller 1). Sedan kan jag bara gissa att säkert minst 50% är på de populära befattningarna som du nämnde...men jag vet inte

  13. Ni som accepterar och tycker det är ok att en okuperande makt i annat land nyttjar prostituerade bör nog tänka lite på hur omvärlden och Sverige framför allt

    tycker i frågan. Svenskarna i Afghanistan är inga individer i denna frågan utan representerar Sverige och skulle tänka mig att mer parten inte accepterar ett sånt beteende.

    De flesta länder som bedriver verksamhet i konflikt/krigs regioner får bla information om sk Trafficking, åtminstånde fick jag tom göra ett online test

    genom Amerikanska DoD där man sätter sig in i människohandel, sexrelatationer osv.

    Besöker man ett Horhus vet man inte om kvinnorna där är där av egen fri vilja osv

    Sen har Sverige idag hela nationens ögon på sig, allt för att legitimera vårt stöd till Afghanistan och hjälpa förtryck mot den lilla människan

    När man går till prostituerade i ett land som har en stats apparat som närmast kan beskrivas som en krympling, där brott mot männskliga rättigheter är vardag, bidrar man ju till folks misär, dessutom så kan det innebära att man inte får folket eller statens godkännande för sin arbetsuppgift när man är med och faktiskt skälper det legitima dvs en hjälpande hand. Folk har olika moral så är det bara, men man kanske kan fråga sig om de är på rätt plats som en del i en nato ledd frihets kamp

    Enduring Freedom, rimmar dåligt med horhus i min mening och framför allt så tror jag att det blir svårt att få ett stöd för sin insats när man hjälper till att förtrycka istället för att hjälpa.

     

    Folk brister i moral och det hjälper defenetivt inte till att ändra deras synsätt mot oss, där utländska styrkor tar för sig och faktiskt bidrar till fortsatta negativ utveckling

    Nu har den privata säkerhets branschen tagit tag i sina anställda och kräver att man inte nyttjar alkohol eller köper sex då man är del i ett hjälp projekt, folk får sparken direkt kanske vore detta något för militärens personal också?

    Ockuperande makt? Afghanistan? Detta hände ju i Tyskland.

  14. Bättre är väl att du då berättar sakligt om varför det inte var något för dig. Var det beroende på dig, din grupp, dina chefer, övrig svensk personal, internationell personal, lokal anställda, personalpolitik som lön ledighet och liknande, händelser under missionen, hemkomstproblem, svårigheter efter mission....

     

    Det du upplever som problem behöver inte vara ett problem för någon annan och att bara säga att man ska vara glad att man inte blivit antagen låter bara bittert och en tråkig inställning. Berätta då istället så folk kan lära sig av dina upplevelser.

     

    För övrigt är det väl redan allmänt känt att lönen inte är superbra och något som folk inte borde söka allena för. Däremot så gör ju ett antal månader utan västerländskt slöseri att man även med en halvdan lön, sett till risker och annat, att man kan lägga undan pengar. Att folk kommer hem med 50.000 - 150.000 är ju inte direkt ovanligt och även om det kanske borde vara mer.

  15. Inom Hemvärnet benämns (på vissa ställen) ROE enligt Insatsregel 1-4. Formuleringen är lite annorlunda över landet har jag märkt.

     

    1. Eld får öppnas mot fientliga skyttar och misstänkta punkter.

    2. Eld får öppnas mot identiferade mål.

    3. Eld får öppnas i självförsvar och när någon riktar vapen mot dig. Tredje part får ej komma till skada.

    4. Eld får öppnas i nödvärn/självförsvar

     

    Detta och andra variationer på denna har jag sett.

    Skall det vara på det viset så skall det finnas ett kort för batong, ett för handfängsel, ett för avvisning osv osv.

     

    Sen kan man ju undra om det är en fallande skala i pkt 1-4 för om det är det så kan jag tycka att det är märkligt att man får öppna eld mot misstänkta punkter innan man får öppna eld mot identifierade mål....

    Verkar väl snarare vara som att skalan går från 4 - 1 tycker jag.

  16. Det nu gällande avtalet började gälla 2006 om jag inte missminner mig.

     

    /K

    Så vi som gjorde SU01 (årskiftet 07/08) hade alltså denna "tur" eftersom avtalet borde gällt då, men maten var trots det gratis? Den "tur" 2sharp pratar om är väl alla missioner innan de har tagit betalt, vilket är mera än 15 år. Tjänar man på detta iom traktamenten och möjliga avdrag då eller, om nu nån har räknat på detta?

  17. Är det någon som kan upplysa mig vad EAW står för?

    En väldigt snabb googling gav detta från mil.se:

    Storbritannien har för närvarande sju stycken så kallade Expeditionary Air Wing, EAW. Dessa rekryteras, utbildas, övas, valideras och beredskapssätts/deployeras i en cykel på cirka tre år. Varje EAW står i beredskap eller befinner sig på mission under 6 månader under 3-årsperioden. EAW är ett förband på cirka 800 personer som på några dagar ska kunna befinna sig i ett operationsområde där de tar över driften av ett flygfält. De kan på ett par veckor förvandla en öde rullbana till ett operativt militärt flygfält. Vid behov kan man även bygga rullbanan, men då tar det längre tid. Då flygbasen är klar för drift tillförs flygförband. Dessa kan vara av typen stridsflyg, transportflyg, helikoptrar eller en mix av de förmågor man har behov av.

     

    EDIT: Tider, siffror, storlekar och länder är kanske inte aktuella i detta fall, men istort så förstås nog vad som menas.

  18. Nu vet jag ju inte vad du har sökt men det säger ju sig självt att chansen är mindre att en sjöman blir antagen till en skyttesoldatsbefattning exempelvis, så jag tycker du ska skaffa dig en civil utbildning för att öka dina chanser.

     

    För övrigt bör du skaffa dig en civil karriär ändå då US absolut inte bör ses som en karriär. Gå vidare i livet, fortsätt sök och ta chansen om den kommer. :)

×
×
  • Create New...