-
Posts
95 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Forums
Events
Gallery
Posts posted by Ths
-
-
Kronans kalsonger är ju fantastiska, dom går att vika ut och in och således användas en extra gång. Det här känns som en fruktansvärd ickefråga om jag ska vara ärlig.
Och tvätta, ja, skölja igenom med lite vatten och sen hänga upp på tork i tält motsvarande borde väl funka.

Hej!
Ett vanligt missförstånd som jag har märkt av gamla Hv män är att dom tror att när man är Hv man, så gör man bara Hv övningar.
Jag har varit med i Hv under ett väldigt kort tid, men har redan efter första månaden förstått att tilldelad utrustning inte riktigt räcker till.
Låt mig citera mig själv:
Som jag har märkt efter ca en månad i Hv. Som Hv-man, så är det inte bara Hv tjänst man gör. Och det är där problemet uppstår.
Tilldelad utrustning kanske räcker för en endagars Hv övning. Men absolut inte för alla andra övningar/kurser mm som finns utanför Hv.
Alla människor kan tvätta kläder. Men det är inte det som är problemet. Problemet är människor som inte förstår att det finns annat än Hv.
Den tilldelade utrustningen jag har fått ut, är inte tillräcklig för mig då jag även har medverkat på SWEDINT samt FU sedan jag blev Hv man.
Om jag går på en kurs/övning som är åtta dagar, så tar jag ju med mig underkläder för alla åtta dagarna. Det vore rent korkat att gå till duschen/toan i logementet och börja tvätta kläder eller hur? Hur skulle det se ut? Folk skulle ju tro att man är dum i huvudet. Precis som jag skulle tycka om folk som ställde sig i duschen/toan och gjorde samma sak.
Samma sak gäller när man åker på kurser genom företaget. Man tar med sig x antal underkläder för exakt lika många kursdagar. Inte ställer du dig och tvättar i hotelltoan/badrummet.
ok, du kanske är ekonomiskt oberoende, så du slänger dina använda och köper nya i affären runt hörnet, fair enought.
Jag citerar mig igen:
Har FM verkligen gett oss Hv soldater två par kalsonger per person för att vi ska lära oss att tvätta kalsonger i fält under vår KFÖ?
Ge mig källa på det och jag ger mig.
Varför är ni gamla Hv män emot att man kompletterar med materiel ifrån regementes butiken? Vad är problemet?
Varför envisas ni med att "tilldelad utrustning är tillräcklig utrustning"? När jag tydligt har listat i ett inlägg ovan att så är inte fallet.
Jag förstår inte, ni har varit med i Hv i åratal, men jag som är ny stötte på knas första månaden och då har jag inte ens varit på en enda Hv övning.
För att tjata vidare: Knäskydd.
Fanns inte att låna på FU:SIB.
Så jag vill köpa egna till nästa gång. För jag fick väldigt ont i knäna.
Vilken modell gäller inom FM, så jag kör "reglementsenligt"?
Om jag frågar detta här, så vet jag redan ert svar. Så det är ingen idé, då ni inte ens är med på samma fotbollsplan.
Nu är ju trådens rubrik "Får man se ut hur man vill i HV", men om jag köper reglementsenlig utrustning, förklara för mig, vad är problemet?
Med bakgrund till hur och vad du skriver så tycker jag det säger mer om dig än om "gamla hv män". Vad är problemet igentligen?
- Tror du "gamla HV män" går nakna under uniformsbyxorna när kalsongerna tagit slut? Nej, dem har löst problemet.
- Har du verkligen efter knappt en månad "märkt" ett vanligt missförstånd bland "äldre HV män" ? Nej, det tror jag inte du gjort.
- Var bodde du under din kurs på SWEDINT? Har själv jobbat där så jag vet att brist på tvättmaskiner är det inte. Bristen på tvättkunskaper sitter närmast hos klädinnehavaren.
Märker du en viss bitterhet i min ton så har du märkt rätt. Jag kan inte riktigt se problemen du stolpar upp.
Tänk igenom detaljerna och vad du har för särskilda behov och gå sedan till din utbildningsgrupp och be om att få ut extra tilldelade persedlar när du ska på dina kurser, för dem vill naturligtvis inte att du ska gå smutsig.
Sen kan du ändra din ton mot "äldre HV män", testa hellre att vara lite ödmjuk och kanske lyssna på dem, för dem flesta av dem har glömt mer om hemvärnet än du har lärt dig. Om du gör detta så tror jag att du kommer att få många trevliga stunder inom hemvärnet.
Och du.....Vad är det för mening att ställa frågor om man svarar själv?
-
Som flera andra fick jag ett NEJ-svar. Trots att jag var med i uttagningen. Då jag inte blev informerad om detta förrän nu har jag lagt missionstankarna på hyllan ett tag. Har bokat upp jobb och praktik i år.
Efter det felaktiga NEJ-svaret blev jag inställd på andra saker såsom utbildningen, jobb och praktik. Tackade därför nej till erbjuden tjänst idag...

Det kommer fler chanser!

Vad för tjänst blev du erbjuden?
-
Blir ju en hel del man kört när man tänker efter...och får köra (förarbevis)

Kört
Lätt terrängvagn, LTGV, Polaris Ranger 6X6
Personterrängbil 5, Mercedes Benz 270 GD
VW Carawelle
VW Syncro
Personterrängbil 5, MB 4x4 SPRINTER 313 CDI
Toyota Hilux D-4D
Flaklastbil 2, MB 4x4 SPRINTER 413 CDI
Pansarvärnspjästerrängbil 9031 Volvo
PvPjTgb 1111 (C303/4151)
Tgb 11 (C303/4141)
Tgb 1112/1113 (C303/4141)
Tgb 13 (C304/4143)
Tgb 21 (C306/4163)
Tgb 30
Tgb 40
Tgb 40 (släckbil m vattenkanon, kan ej namnet)
SISU XA-180
PATRIA XA-203
Bandvagn 202
Bandvagn 206
Bandvagn 208
Bandvagn 208SP (Bv308)
HL 4T 59 D/T (Lundbergare)
HL 6T44A R2 MT
Volvo BM L90C
Volvo BM L120C
Volvo BM L180V
COTGTRUCK 17T 4X4/T
Klargöringsbil 9711 med 360 V8 (Dallasjeep)
Klargöringsbil 9712
Scania P124
Volvo FL7
Volvo FM12
Tankbil 8672A Volvo
BAS 3 (räddningsfordon)
Bandgrävare "Åkerman"
Åkt
Lastterrängbil 934
KP-bil m/42
Pansarbandvagn 302A
Stridsvagn 103C (S)
Tpbs 200 (Transportbåt Större 200)
Stridsbåt 90 Enkel (Strb 90E)
Flygplan TP 100 (Saab 340)
Helikopter 9
Då kan man lägga till RG 32M (Galten) till listan.
-
Är det någon här som skall rycka in den 9 november och INTE fått sina biljetter ännu??
Jag saknar mina. Var likadant vid inryck för KS18. Varför använda snigelpost? när man vet att det är väldigt kort om tid?

-
Nog måste JA-breven också kommit ut förra veckan.
Blev uppringd i fredags eftermiddag och tillfrågad om en vakans...redan!? TACKADE NATURLIGTVIS JA TILL TJÄNSTEN....


-
Attans...inget brev idag heller. Hur går det för er? Har det dykt upp några "Ja-brev" än?
Det verkar bara ha dykt upp en massa NEJ överallt............så även hos mig

. Har jag blivit för gammal tro? -
när du tittar på befattning och kolla på befattningslönen kom ihåg att det är lönen vid insats, lönen i sverige kommer vara en annan, läs lägre.
Ni ÄR arbetstidsreglerade så det kommer tillkomma ÖD, OB osv mer än så är INTE klart idag Hur det blir med hur lönen hemma, förmåner, boende osv kan ingen svara på.
Det är så otroligt korkat att påbörja en rekrytering utan att detta är utklarat, får väl be om ursäkt å Perss/PROD's vägnar, vi har lyckats igen...
Det som blir sämre den här gången jämfört med NBG08 är iallafall en sak klart och det är inga fria hemresor.
/b
Är det skillnad på NBG11 och NBG08 vad gäller befattningslönen? Under min tjänstgöring på AB01 (NBG08) så fick jag den befattningslön som stod i ansökan under "utbildningstiden" och sedan ett tillägg på 5500 kr (tror jag det var) under beredskapen. Sedan vid insats har du ju flertillägg.
-
Är det någon som har koll på om de underbara gula saftblandarna används även i trafik i Kosovo på Patrian (PATGB203)?
Vore skönt att slippa, som VC såg man noll och ingenting vid nattkörning här i Svea Rike...

*Edit: Som uppluckad vc...
Svensk lagstiftning gäller oss, såväl i Kosovo som i Sverige. Trots det är det ofta man ser/såg patrior utan saftblandare. Idag körs det inte mycket med dem. Ska du vara sjv/trp så kör du med blåa ljus, några oranga hade vi inte på ambulanserna.
Precis som Ugly så ifrågasätter jag det påståendet.
Det är inte så enkelt som att svensk lag gäller, punkt, utan det är fler parametrar än så. De lokala bestämmelserna gäller, precis som KFOR-reglerna.
Dock så kommer svenska soldater att dömas utifrån svenskt juridiskt perspektiv, om någon bryter mot de uppsatta reglerna.
Om Kosovo får för sig att vänstertrafik ska börja gälla så gäller det för Svenne Banan också, även fast svensk lag anger högertrafik. Förmodligen så skulle en något så när liberal MTO applicera samma tänk på saftblandare men har någon mött någon liberal MTO?
Ni har alldeles rätt. Men nu skrev jag bara att svensk lagstiftning gäller oss (ang saftblandare). Jag skrev inte att jag/vi följde den.
-
Är det någon som har koll på om de underbara gula saftblandarna används även i trafik i Kosovo på Patrian (PATGB203)?
Vore skönt att slippa, som VC såg man noll och ingenting vid nattkörning här i Svea Rike...

*Edit: Som uppluckad vc...
Svensk lagstiftning gäller oss, såväl i Kosovo som i Sverige. Trots det är det ofta man ser/såg patrior utan saftblandare. Idag körs det inte mycket med dem. Ska du vara sjv/trp så kör du med blåa ljus, några oranga hade vi inte på ambulanserna.
-
Uppringd i onsdags. Intervjuad för tjänsten som Medic APC Driver. Gjort två rundor med samma tjänst innan så kanske...Får se w943.


-
Då var vi ett par i varje fall. Internationella uppdrag- stabstjänst v927?
-
Kan väl tillägga att någon salladsbar/fruktrum i US-matsalen finns det inte längre, och backning på maten går inte heller för sig mer.
Totalt skandalöst skött av försvarsmakten!!

-
INFOS Förstärkningsorganisation (PAO-1) Väddö...
Någon mer än jag?
-
Kortleave har inträffat...senast för två veckor sedan.
Man kan åka på leave utan att passera Sverige. Senast två månader sedan. (dock måste man söka särskilt tillstånd).
Leaveflygen hem går/gick till Uppsala eller Arlanda. (i varje fall nu under KS18).
-
Ja...nog så måste det finnas en viss trovärdighet i det dokumentet. Om inte, vem/vad ska vi då lita på?
-
Får verkligen hoppas att allt funkar med testdagarna på de olika förbanden. Kommer hem från Kosovo 16 april och vi skall göra vår testdag 1 på Livgardet 20 april. Går man vidare därifrån så borde min testdag 2 bli på P7.
Vi har också haft strul med att få rätt information från ansvarig enhet.

-
Jag blev nyss uppringd om att jag gått vidare till testdag 2 som infaller nån gång under andra veckan i maj.
Var skall testdag två vara någonstans för dig?
-
Finns de på KS med??
Var de finns nu vet jag inte. Såg dem bara passera genom JSS för några år sedan.
En gammal tråd, men eftersom jag vet så kan jag berätta. Dem två GW-ambulanserna är på väg från Afghanistan till Kosovo i detta nu. Vi skall "byta" fordon helt enkelt. PATRIA mot GW.
-
Blir ju en hel del man kört när man tänker efter...och får köra (förarbevis)

Kört
Lätt terrängvagn, LTGV, Polaris Ranger 6X6
Personterrängbil 5, Mercedes Benz 270 GD
VW Carawelle
VW Syncro
Personterrängbil 5, MB 4x4 SPRINTER 313 CDI
Toyota Hilux D-4D
Flaklastbil 2, MB 4x4 SPRINTER 413 CDI
Pansarvärnspjästerrängbil 9031 Volvo
PvPjTgb 1111 (C303/4151)
Tgb 11 (C303/4141)
Tgb 1112/1113 (C303/4141)
Tgb 13 (C304/4143)
Tgb 21 (C306/4163)
Tgb 30
Tgb 40
Tgb 40 (släckbil m vattenkanon, kan ej namnet)
SISU XA-180
PATRIA XA-203
Bandvagn 202
Bandvagn 206
Bandvagn 208
Bandvagn 208SP (Bv308)
HL 4T 59 D/T (Lundbergare)
HL 6T44A R2 MT
Volvo BM L90C
Volvo BM L120C
Volvo BM L180V
COTGTRUCK 17T 4X4/T
Klargöringsbil 9711 med 360 V8 (Dallasjeep)
Klargöringsbil 9712
Scania P124
Volvo FL7
Volvo FM12
Tankbil 8672A Volvo
BAS 3 (räddningsfordon)
Bandgrävare "Åkerman"
Åkt
Lastterrängbil 934
KP-bil m/42
Pansarbandvagn 302A
Stridsvagn 103C (S)
Tpbs 200 (Transportbåt Större 200)
Stridsbåt 90 Enkel (Strb 90E)
Flygplan TP 100 (Saab 340)
Helikopter 9
-
Slaget vid Gestilren!
-
Jag var 39 år på min första mission och nu på min andra har vi en medelålder på ca 38 år. Elaka människor ville döpa min vagn till antikrundan.

-
Då har ännu en Hv-man hängts ut..
Jag undrar hur försvaret kommer att ta på detta nu.. Kommer man att ta in rätten för alla Hv-män att förvara sina vapen hemma?

Är det inte redan så?? Att alla vapen skall centralförvaras..

-
Okej. Ett M-nummer för vadå? Inte attrappipa väl?Sug på denna ni - efter mycket smörande från min sida så kommer det ni alla väntat på:M4800921409

I en tråd om Pipattrapp P88 så skulle det väl vara konstigt att kasta ut ett M-nummer till något helt annat. Så som svar på din fråga - jo, M-numret ovan är till Pipattrapp P88 (dvs Glock 17).
Och gul är den också...Fick ut den under slutövningen för KS18.
-
Dr Holmström..en underbar människa. Tjänstgjorde med honom på KS14. Han har mycket att berätta om ni får chansen någon gång.



Sveriges militära deltagade i Afghanistan
in Internationella insatser - Utlandstjänst
Posted
Visserligen är inlägget gammalt, men läste igenom det nu...Håller fullständigt med, ingen musik i min vagn! (många erfarenheter rikare)