-
Posts
10 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Forums
Events
Gallery
Posts posted by pvrbtgb
-
-
Pressmeddelande från Försvarsdepartementet, 16 maj 2024
------------------------------------
Militärt stödpaket 16 till Ukraina
"Stärka uppbyggnad av nya ukrainska armébrigader
Den ukrainska armén organiserar ett antal nya brigader och behöver därför bepansrade fordon för skyttekompanier. Därför doneras hela det svenska beståndet av Pansarbandvagn 302, Pbv 302, inklusive reservdelar, underhållsutrustning och ammunition.
Donationen medför en tillfällig nedgång i den svenska försvarsförmågan och därför genomförs en ersättningsanskaffning av ett annat splitterskyddat fordon."
Ur dagens Aftonbladet;
"Alla pansarbandvagnarI paketet ingår två radarspanings- och ledningsflygplan av modellen ASC 890 – och hela det svenska beståndet av pansarbandvagn 302, omkring 80–100 fordon."
/pvrbtgb
-
2
-
-
Intressant HenrikBQ. Om du har lust/tid så berätta gärna mer om "hur det var", t ex;
- Operativt, hur gick det till?
- Saker som fungerade bra/dåligt
- Användes kapellet överhuvudtaget?
- Vad gjorde ni med femte mannen?
- mm mm
/pvrbtgb
-
On 10/17/2020 at 10:38 AM, weekendwarrior said:
Du verkar ha uppgifter på hur dessa byggdes. För mig verkar det dock ologiskt och jag har därför antagit att de följande pvrb-terrängbilarna byggdes på 11-bilar. Taket är ju skruvat på dessa, så att göra en öppen bil av en tgb 11 är en småsak. I den minskade försvarsorganisationen borde det ha funnits mängder av tgb 11 över och i gott skick. Burbågen, framrutor och kapellet kan ha tagits från skrotade tgb 1111.
Men du säger att man gjorde denna ganska omfattande ombyggnad på tgb 1111 alltså?Precis, har studerat minst 5 st fordonsböcker tillhörande PVRBTGB och samtliga är ombyggda 1111:or. Vill nog hävda att det var en mindre ombyggnad att byta bakre karossen på en 1111:a än att bygga om en 11:a till en PVRBTGB. Fronten på en 1111:a är helt annorlunda och vissa delar är den del av ramen (bågens infästningar och stödet för rutorna). Byte av front medför ju också mängder med el-jobb (instrumenteringen & el-centralen med relän/säkringar).
Vill nog också påstå att det var lättare att hitta fräscha 1111:or än 11:or då dessa användes mindre (mer specialiserat) och ofta tillbringade långa perioder i mobförråd. Släktskapet med 11:an är dock tydligt då den "nya" bakre karossen är en undre del av en 11:a alu-zink kaross där den lastutrymmet fått en nygjort "lock" med förvaringen för robotarna. Bakdörrarna och bakluckan är identiska med underdelarna på 11:ans motsvarigheter.
On 10/17/2020 at 11:15 AM, weekendwarrior said:Jag vet inte hur det såg ut med sittplatser bak i den ursprungliga tgb 1111...kan det ha varit fyra platser bak?
På våra bilar var en av de bakvända sittplatserna borttagen, för där placerades lådan för robotsiktet.
På senare modeller lär även den på andra sidan ha tagits bort, för en radioinstallation. Det var nog lika bra, för han som satt där fick en del av robothissen farligt nära ansiktet.
1111 hade fyra platser bak, två vända framåt och två bakåt. Precis som du minns så hade första versionen av PVRBTGB tre sittplatser baktill där bakåtvända platsen över bakre värmeaggregatet (höger) var en extraplats. Bakvända platsen bakom föraren hade offrats och en löstagbar hylla över batteriet utgjorde plats för robotsiktet. På PVRBTGB version B offrades även den andra bakvända platsen då radioinstallationen hamnade där. En negativ sidoeffekt av detta är att det är omöjligt att kontrollera/fylla på olja i hydraulaggregatet utan att demontera radion och radiolådan...
-
1
-
-
-
Weekendwarrior; mycket intressant att ta del av dina erfarenheter!
Fråga; den "robothållare" du nämner, var det någon utvändig anordning på en vanlig 1111 "sluttande kaross"? Om så var fallet så verkar ni ha varit en tidig testverksamhet där man hade börjat experimentera med att ersätta 9-cm PV-pjäsen med PV-robot på 1111-bilar med "originalkarossen". Erfarenheterna från detta ledde sedan till ombyggnaden med den nya bakre karossen och slutligen till utförande "B" med de tillägg som jag nämner i mitt första inlägg.
Några kommentarer;
1111:orna hade inga lösa stödben, så detta är också ett tecken på en tidig försöksvariant då man insett att någon form av stödben krävdes. Utvecklades sedan till "lådorna" som kom att införas på den nya karossen.
1111 bilarna hade mig veterligen aldrig något KSP-fäste, men den överlavett som senare användes på PVRBTGB version B var mycket riktigt den från mark-luftvärnsstativet för KSP 58. Men om ni var en testverksamhet kan det säkert ha suttit KSP-fästen på bilarna. Konstigt att detta sedan togs bort på det första utförandet med den "kantiga" karossen för att sedan dyka upp igen på B-utförandet?
PVRBTGB med "kantig" kaross, första utförandet;

PVRBTGB utförande "B"

Vill hävda att alla PVRBTGB är byggda på 1111 och inte på modifierade TGB 11-bilar. Den bakre "raka" karossen är specialbyggd för ändamålet på Hägglunds i Örnsköldsvik (som för övrigt gjorde påbyggnaden på 1111:orna redan sent 70-tal). Vissa delar är gemensamma med TGB 11:ans kaross, t ex bakre sidodörrarna (underdelar från TGB 11-dörrar) och bakdörren (underdelen).
Din kommentar om robothissen är mycket intressant, om ni var en tidig testverksamhet så var det säkert så att pjäshissarna "bara" var ombyggda hissar för PV-pjäsen. Den pjäshiss som sedan kom att monteras i bilarna med den "kantiga" karossen är en betydligt kraftigare modell (har jämfört dem på nära håll).
/pvrbtgb
-
Det där med 1119 är intressant, jag har också sett de där fordonspärmarna med det numret. Det verkar dock vara enda förekomsten av detta nr, 1119 används inte i några "officiella" listor eller knytningarna mot bilarnas M-nummer som jag har sprungit på.
Förekommer en PVRBTGB B "i tjänst" i ett Twitterkonto;
https://twitter.com/willenhenrik
Samma bil verkar även ha tilldelats ett eget Facebook-konto;
https://www.facebook.com/sau.ron.5070
Bilderna verkar tagna kring sommaren 2016. Får intrycket att bilen kanske inte användes som robotbärare utan mer som generellt spaningsfordon? RBS 56 är väl historia sedan länge?
/pvrbtgb
-
Korrekt
/pvrbtgb
-
PVRBTGB RBS56
Håller på och återställer en PVRBTGB B RBS56 i originalskick och tänkte kolla här på forumet om det finns folk som kommit i kontakt med dessa bilar, antingen när de var i aktiv tjänst under 90-talet eller senare.
Vad är det då för någonting?
Pansarvärnspjästerrängbil 1111 (PVPJTGB) känner de flesta till, den "öppna" varianten av TGB11 med fällbara störtbågar och den långa 9cm PV-pjäsen 1110 monterad på en höj- och sänkbar lavett mitt i bilen. En bit in på 90-talet då denna pjäs börjar fasas ut så väljs ett okänt antal ut för ombyggnad till Pansarvärnsrobotterrängbil Robot 56 (PVRBTGB RBS56).Hägglunds i Örnsköldsvik tillverkar en ny bakre kaross (från pjäshissens fästbalk och bakåt) och ombyggnaden görs sedan på Miloverkstäder, t ex i Skövde. Den nya karossen har nu bakdörrar, ett förvaringsutrymme för två robotar som är åtkomligt från "baksätet" och ett riktigt bagageutrymme med reservhjul på dörren. 1111:orna saknade ju både bakdörrar och reservhjul + att alla förvaringsutrymmen var ett antal små fack med luckor. Den nya karossen är gjord i alu-zink då detta sker i samma veva som de omfattande karossbytena på TGB 11/13.
För att stabilisera fordonet vid robotskjutning monteras stödben i 4 st avlånga plåtlådor på stötfångarna fram och bak, en i varje hörn. Det är teleskopiska stödben som med handkraft ansätts mot marken. Pjäshissen byts ut och består nu av tre fästpunkter för robotlavettens fötter, en plattform för skytten att stå på knä på och ett "laddbord" för laddaren. Föraren på förarplatsen, vagnchef höger fram, skytt vänster bak och laddare höger bak. 1111:ans sittplats på batterilådan ersätts av en hylla för robotens IR-sikte.
Enklast skiljer man en PVRBTGB från en 1111:a på den "raka"/horisontella karossen baktill, bakdörrarna, reservhjulet och lådorna för stödbenen.
Denna ursprungliga PVRBTGB kommer sedemera att modifieras till ett "B-utförande", sannolikt efter synpunkter från brukarna. På B-versionen (PVRBTGB B RBS56) införs fyra hållare för AK5, en lavett och transporthållare för KSP, en fast radioinstallation (DART/RA180-480), GPS, rullbälten, 6 kg brandsläckare i skåp baktill och fotsteg för laddaren på pjäshissen. Radioinstallationen innebär att reservsätet bakom vagnchefen offras. Inte alla byggs om till B, det finns ett flertal i civil ägo som är av det ursprungliga utförandet.
I takt med att RBS56 utfasas i början på 2000-talet börjar bilarna avvecklas/förrådsställas.
Så, finns det någon här som har information/anekdoter eller annat spännande om dessa "tank-killers"?

/pvrbtgb
-
1
-
-
Det är mycket riktigt hållaren/stödet för kolven på KSP58. Fordonet är en PVRBTGB B RBS56, dvs version "B" av den Pvrbtgb som The Swede nämnde.
Version B skiljer sig från "A" (som bara heter PVRBTGB) på ett antal punkter, bla fyra hållare för AK5, lavett och transporthållare för KSP, fast radioinstallation (DART/RA180-480), GPS, rullbälten, 6 kg brandsläckare i skåp baktill och fotsteg för laddaren på pjäshissen.
/pvrbtgb



Historiens vingslag
in MARK-fordon
Posted
Kvibergs i Göteborg säljer som bekant överskott från FM på kommission.
Här dök det upp en motor från en Scania KP-bil i trälåda märkt "FROM SW.BN. KAMINA BASE CONGO"
https://kvibergs.se/event/lotdetails/16486195/dieselmotor-scania-vabis-402-77-kw-i-tralada-fran-forsvaret-samlarobjekt
Snacka om "historiens vingslag"...
/pvrbtgb