Jump to content

BigPapa

Nivå 9
  • Posts

    21
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Posts posted by BigPapa

  1. Hej! Har en liten fundering om när LK35 och LK70 (och LK100) kom i bruk i vårt kära försvar? Undrar även är man slutade använda stridseleväskan, samt vad man hade innan man tog vare sig stridsseleväskan eller LK-systemen i bruk?

    Har försökt googla runt, men har inte hittat något konkret.

     

    Tackar på förhand!

  2. Har gått i funderingarna att skaffa ett par kängor som ska fungera únder långa marscher med tung packning modell Spaning. Vill inte höra MÖPigt bullshit såsom: "Ah men vad i... använd M90orna din j*vla mes", har använt M90or tillräckligt länge nu, med en närmast kronisk värk i fötterna som resultat. Problemet ligger i att jag har små men breda fötter, ungefär 41or i längd, men jag tvingas använda 43or, ibland 44or, på grund av bredden, men det i sin tur är känns väldigt obra för resten av foten.

     

    Har fått upp ögonen för Meindls kängor, men det känns som att de är gjorda mer för mindre bökiga turer till fots typ stadsskytte,. Nu till min fråga: Vad kan ni rekommendera? Läder eller Gore-Tex spelar ingen roll, men ett blixtlås i sidan tackar man inte nej till då hastiga uppvaknanden med åtföljande försvar av förläggning är frekvent förekommande...

  3. Vet egentligen bara en person som jag skulle klassa som MÖP, och han utmärker sig med följande:

     

    - Ger order om saker och ting, fast han inte har för något som helst befäl.

    - Är en besserwisser, men vet i själva verket väldigt lite.

    - Försöker jämt rätta till sina kamrater, särskilt i fält, om skitsaker som till exempel hur stridssäcken säcken bärs ("den är ju sned, det ser ju fördjävligt ut"), hur hjälmen bärs ("den är ju också sned, det ser ju fördjävligt ut"), hur handskar förvaras ("men stoppa dem inte i stridsvästen, för helvete, det ser ju fördjävligt ut") plus en fruktansvärd massa hänvisningar till reglementet, i synnerhet om bärande av vapen och personlig studs och puts.

    - Fjäskar för befälen, ett klassiker är: "Fänrik, ni fantastisk ut i M90 Lätt, jag önskar att jag också var lika stilig"

    - Misslyckas på allt som han gör

    • Haha 1
  4. Vad jag har förstått är finns lastbilar, bussar och andra fordon i både nya och gamla modeller förrådsställda i en rätt stor omfattning, men hur FM har tänkt använda dem är ett mysterium då trosskomp/tung tp verkar vara de enda som nyttjar sådana fordon efter avskaffandet av värnplikten. Tiden får visa hur framtiden för fordonen ser ut då alla reformer är gjorda.

  5. En kille som jag känner har tänkt göra GMU inom en snar framtid och undrar om man kan söka direkt till specialistofficer/officer efter det. Mitt direkta svar till honom var att man måste söka till en GMU som direkt efteråt kör "KMU", men har jag uppfattat det helt fel om jag säger att man kan söka till en "fristående KMU" vid ett senare tillfälle? Jag vill också minnas att man kan bli rekommenderad till officershögskola av sina befäl (då man har tagit anställning som soldat, det vill säga). Någon som kan bekräfta eller avfärda de här påståendena?

  6. Min vision för att kunna försvara Sverige:

    - Värnplikt, men frivillighet till "direkt" stridande förband, givetvis en, säg 2-3 månaders GU där alla lär sig hantera vapen, radio etc + Fler förband!!!

    - Enklare, billigare, robustare utrustning, dvs. mindre Caesar och mera Adam, The Return of the Viggen och så vidare (okej, kanske inte just precis så, men ni förstår åt vilket håll jag pekar). Avancerad utr. kan gå till utlandsstyrkorna.

    - Snärta till HV; större budget, mer övningstimmar, om möjligt ännu högre beredskap.

    - Kötta fram beredskapsförråden!

    - X antal fästningar och dylikt som behöver tas i bruk igen...

    I korthet: Bort med nationell insats, in med invasionsförsvaret igen. Finland klarar av det, varför inte vi? Och ja, läget i världen har förändrats, men då det väl händer så händer det snabbt och stort, och då står vi där med byxorna vid knävecken och undrar vad som gick fel. Punkt.

  7. - Några liter större än SS2K (40L?)

    - Sidofickor, dock gillar jag att ha skyddsmaskväskan där den ska vara!

    - Öppningsbar i mitten

    - Möjlighet att fästa liggunderlag på toppen

    - Topplock...

     

    Avbärarbältet tycker jag däremot är ganska fint, förutsatt att man inte bär kroppsskydd!

×
×
  • Create New...