lightwave
Nivå 9-
Posts
64 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
1
lightwave last won the day on November 23 2010
lightwave had the most liked content!
Profile Information
-
Kön
Man
Previous Fields
-
Grundutbildad inom
Luftvärnet
-
Utlandstjänst
Nej
-
Placering/Tjänst
Anonymt
lightwave's Achievements
Menig 2 (5/18)
0
Reputation
-
Så vad kallar man en HV-Lt (som inte har officersexamen)? Om personen inte är officer men ändå löjtnant, säger man bara befäl kort och gott då?
- 35 replies
-
Det är detta jag letar efter. Kan du utveckla vilka faktorer som kan påverka befälsrätten?
- 35 replies
-
Så vad du säger är att om man inte har en direkt organisatorisk relation till varandra är det omöjligt att säga vem som har högst grad?
- 35 replies
-
Hej! Är en sergeant alltid en sergeant? Räknas ens grad alltid som lika mycket "värd" oavsett var man fått den och inom vilken organisation man bär den? Konkret exempel: Har en fänrik i HV, som aldrig varit yrkesverksam som officer, befälsrätt över en 1e sergeant som arbetar som YO? Har en sergeant i HV, som aldrig varit yrkesverksam som soldat, befälsrätt över en korpral som arbetar som soldat?
- 35 replies
-
Haha, sökt efter svaren själv menade han nog...
-
Behörighet till Officersprogrammet
lightwave replied to Källberg's topic in Luckan -Allmänt militärt forum
Alla har ju vetat att det de gör inte är riktigt ok, men nu verkar det som de kommer behöva komma med nya rutiner för antagning? Eller? -
Bra uppmärksamhet där, 2024or eller 2021or är också av intresse! Vet du om de är aktiva och förbandssatta eller om de är förrådsställda?
-
Är det någon som vet om det för närvarande finns Patgb 203 på LedR? Och om det finns, vilken avdelning disponerar dem? Tack på förhand.
-
SVD:Kallades bög under gisslanövning
lightwave replied to Knekt's topic in Luckan -Allmänt militärt forum
Men shit, det får man väl ändå räkna med under just den typen av övning? Piloten borde nog fundera över hur han skulle klara en sådan situation på riktigt om han inte tycker att man ska få öva det fullt ut? -
De enda fanjunkarna jag sett har varit omgaloneringar, eller vita ("civila"). Såvitt jag vet har ingen från det nya systemet befodrats till fanjunkare än, men det kan ju såklart ha hänt... Kan dock slå vad om att det inte finns några förvaltare/reg. förvaltare!
-
Vad är syftet med att separera Polis och Militär?
lightwave replied to Jerah's topic in Luckan -Allmänt militärt forum
Så vad kan vi då säga att FM faktiskt kan stödja polisen med? Personal Fordon bättre lämpade för IMF (ex Patgb) På punkten personal tänker jag mig både folk med sköld+batong som direkt möter en massa. Men också mp/skyddsvakter vid viktigare positioner. Om det verkligen skulle balla ur som i london med mordbrand och plundring vore det bra att kunna ha fasta poster som så gott det går skyddar viktiga byggnader/funktioner. Angående Ådalen så kan jag förstå att en sån grej lever sig kvar länge, men som MartinGustav sa, så länge FM inte skulle bära med sig massa olika vapen system så tycker jag ändå det är ok. Tror mycket beror på allmänhetens okunskap om hur FM fungerar och att det faktiskt är en ganska flexibel myndighet! -
Vad är syftet med att separera Polis och Militär?
lightwave replied to Jerah's topic in Luckan -Allmänt militärt forum
Just nu går det på SVT1 en dokumentär som heter "Från Backa till Brixton", det är inte den vi ska diskutera, men den är en bra bakgrund till topic. Under en längre tid har det, i GBG-förorten Backa (även V. Frölunda mm.) förekommit skjutningar på öppengata, bilbränder och grova gängbråk. SVT gör en liknelse med de extrema upplopp i London som tog plats för några veckor sen, när butiker plundrades och sattes i brand. Man sätter i in mycket polisresurser, ibland ger det resultat, ibland inte. Många känner sig trakasserade av polisens ID-koller, och bara deras blotta närvaro. Händer det något grövre, säg en skjutning eller större gängbråk, tar det ofta lång tid innan polisen ens är på plats pga att de vill ha med sig mycket personal för sin egen säkerhet, och det kan ta ett tag innan tillräckligt många finns tillgängliga. Så min fråga är, både i Sverige, och i London, när sådant här händer, hade man kunnat sätta in soldater? Vid ett gängbråk i Backa med skjutningar, hade inte något detachement i gbg kunnat åka dit med en styrka, kanske även något större fordon som show of force? Eller sätter Ådalen stopp för detta? Vid kravallerna i London, hade men inte där med all rätt kunnat sätta in militär, säg MP, skyddsvakter, och fordon som klarar IMF? Diskutera. -
Säkert bra om man är intresserad och förhoppningsvis kommer bloggarna uppdateras oftare än FMs hemsida. Dock känns det som att många av bloggarna inte kommer var "ärliga". Det finns redan en uppsjö privatpersoner som bloggar om FM, och vill man ha en bred och nyanserad bild av verkligheten gör man nog bäst i att fortsätta läsa dessa också!
