FVRF Medlem
Ja ryktena var sanna. TFU-G utbildningen har blivit tuffare, strängare och skräckinjagande.
Det gäller att hålla huvudet kall.
Jag genomförde TFU-G 7 dagar v.14 2008 vid F17 Halmstad. Det var tufft men man insåg att det var roligt efteråt. vi hade flera som hoppade av mitt i utbildningen bl.a av fysiska, medicinska, och psykiska skäl. TFU-G är inte för alla. Det var långa dagar på minst 16 timmar på raken. Vi vaknade kl.06:00 och lade oss för o sova tidigast kl.23:00 om vi hade tur. Ibland blev det senare. Man måste ha sitt vapen (AK4) nära till hands var man än gick. När man sov, gick på toa, gick från A till B, vid alla måltider. Vi hade nästan alltid våran 25 kilos packning och stridsväst med oss var vi än gick. Enligt civila standarder så har man gjort motsvarande 2 veckors utbildning i 1 vecka. Med tanke på 16 timmars passen. Vi turades om att vara Dagelev och sedan när vi hade fältövningsdagar då turades man om att vara gruppchef för dom olika grupperna. Vi var sammanlagt 4 grupper på c:a 12-14 man per grupp.
Det som ingick i våran utbildning var:
Vapentjänst Ak4B (Vapen utbildning där man fick lära känna sin "andra halva" mycket väl. Plockade isär vapnet och skriftligt kunskaps prov om vapnet och vapen regler. Vi sköt både skarpt och löst. Man gjorde skjutprov inför skarpskytte. Vapenvård) LADDA! FÄRDIGSTÄLLNING! ANLÄGGNING! ELD!! AVBRYT ELD UPPHÖR! PATRON UR! Vapen visitation.
Grundläggande sjukvård
Exercis
Brandskyddsutbildning (där arbetade vi med att släcka napalm eld bl.a)
CBRN-utbildning (tårgas i tält med gasmask och skyddskläder. Flera fick läckage...."host host" t.om en befäl. När det började svida i nacken och halsen så var det nästan skönt. Jag tog det hela som en BDSM lektion....hehe!)
Förläggningstjänst i 4 dygn (Vi övade med att sätta upp och montera ned 20 mans tält. Våran grupp, grupp3 bröt rekordet på att sätta upp tältet på 6min. Man turades om att sitta eldvakt under hela natten. 1 timme vardera)
Fältövningsdygn (spenderade mycket tid i våra skyttegravar. Vi övade med att försvara våra ställningar med löspluggs patroner...det var blodpulserande kul!)
Totalförsvarsinformation
Folkrätt
Det var en mycket intensive och kompakt utbildning. Dagarna som sagt var riktigt långa. Vi hade så gott som 0 tid för fritid. Men fy vad skärpta vi blev dom sista dagarna. Vi blev ett riktigt tight team. Vi övade med att marchera ordentligt annars fick man "straff". Man lärde sig om hur man skall bära uniform. Man lärde sig väldigt mycket på kort tid. Jag kan verkligen säga att det fungerade. Man kunde verkligen klicka in och bli en del utav det militära.
Vi var sorgliga Oorganiserade rekryter när vi först ryckte in och skärpta soldater med rykande rövar när vi ryckte ut.
Med bokstavligen BLOD, SVET OCH TÅRAR....och SKAVSÅR tog vi oss tillsammans igenom denna skräckinjagande vecka.
Det som man saknar mest var gemenskapen. Folk var alltid kvick med att hjälpa sin kamrat med det minsta lilla.
Jag har nu sökt till HvUnd utbildningen v.27-28 och den kommer att bli ännu mera intensive. Dessa soldater är särskilt handplockade för utbildningen. Den är definitivt inte för dom fysiskt och psykiskt svaga. Det blir en ass hård utbildning där dom kommer att sparka in arslet på oss ordentligt....hoorra, men det blir skönt...hehe!
Kom äntligen hem till min sköna brud och min flaska Smirnoff...aaaah yes!!