Jump to content

sweetbird

Soldater
  • Posts

    6
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by sweetbird

  1. Hej!

     

    Jag har en liten undring kring slaglåsrevolvern..

     

    Hur fungerar mekanismen i denna? Kan man avlossa flera skott på raken eller måste man ladda om efter varje skott? Är den mynningsladdad precis som gevären? Finns det repeter gevär av slaglåsvariant?

     

    Mycket tacksam för svar!

     

    Mvh Peter

  2. Hej!

     

    Ber om ursäkt om titeln på inlägget är missvisande riskerar att bli lite OT då jag även har frågor om AK 5:an i övrigt..

    Varför har försvaret och NATO just valt AK5:an som del av standardutrustningen. Vad skiljer denna rent prestandamässigt från en Kalasjhnikov á nyare modell eller någon annan automatkarbin? Såklart att man måste välja nåt men just varför?

    Sedan undrar jag hur ett vapen som är till största delen byggd av aluminium klarar av det enorma tryck som en automatkarbin måste palla? Borde den inte vara byggd av en mer tålig metall som stål? Jag kan inget om detta så jag ber om ursäkt om mina frågor är dumma :baskerPa:

     

    Mvh Peter

  3. Hej!

     

    Jag har några frågor!

     

    1. Vilka delar mer förutom pipan är licenspliktiga (Pistol)? Vet att t ex magasinet (vet iofs inte vad som gäller för revolvrar) inte är det..

    2. Varför är just dessa delar licenspliktiga?

    3. Finns ju att köpa hela kit´s för handladdning både pistol och gevär: Kulor, hylsor, tändhattar, krut, krutmått samt laddpress: Är dessa licenspliktiga?

    Har nämligen hört att de inte skulle vara det.

    4. Vet att replikor är byggda av mindre tåligt material så att man inte ska kunna bygga om dessa till riktiga vapen bland annat men jag har sett replikor i genuint stål, har man förstört mekanismen på dessa eller skapt dem skevt så att de inte ska kunna fungera eftersom dessa borde ju rent teoretiskt hålla för att avfyra riktig ammunition om resten fungerade? Vilka material används egentligen i riktiga vapen?

     

    Vore tacksam för svar :rolleyes:

     

    Mvh Peter

×
×
  • Create New...