Jump to content

Tchadkocken

Nivå 9
  • Posts

    11
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Tchadkocken

  1. Senaste i SvD Samma som från den arabiska kanalen men på svenska.
  2. 4 dagar kvar nu till beslut. Konstigt om det blir nej eller? /OT Någon som vet hur de går för våra vänner till Darfur?
  3. Operationsäkerhet. Att man som tex här inte ska avsljöa vad förbandet har för beväpning eller vad det har för fordon och utrustning mm mm... Ber där med om ursäkt för mina tidigare inlägg. Om någon blå/gul kan vara vänlig att ta bort dem.
  4. Ja man kan ju hoppas man får ut extra mag men som många vet så släpper inte LG förråd mycket, lär väl bli 4st som vanligt. Men pistol jobbas det på iaf målet är att så många som möjligt ska ha det när förbandet åker. Att det är en svår uppgift man går till mötes är det ingen fråga om. Frågan är bara hur man undviker det som inte får hända. Tillägas är att vi "bara" får ca 4veckors utb. Hmm i ett vintrigt sverige, och då ska ALLT hinnas med. Så räkna själv hur svårt de kan bli.
  5. Som det ser ut nu så får bara Officerare(vad ovanligt) och staben Pistol 88. Samt så får UHplut troligt vis inga understödsvapen typ ksp 90b eller större bara AK5C.
  6. På PATGB 203 så är det AKAN som standard. I övrigt så torde det bli standard skytte: AK 5 C AK 5 GRT KSP 90 B GRG PSG och ev. AG. Det är ju ändå AMF1! Men sånt hör hemma i kasunen va? /K Hmm kasunen kanske men detta rör ifs en missionstråd så varför inte. Minst 2st vapen glömdes, AK5D Mk2 och KSP 58(D troligast) eller?
  7. Som det ser ut nu så är XA-203(med dess olika varianter) samt GW som gäller , men som alltid det kan ändras. Viktigare är vapenfrågan, Tycker iaf jag.
  8. Svar nej. Beslutet fattas den 21/11. Tchad beslut/ Länk riksdagens schema
  9. Såg att de inte sökte kockar till KS18. Någon som vet varför?
×
×
  • Create New...