Jump to content

pnilz

Nivå 9
  • Posts

    18
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by pnilz

  1. Jag hann bara vara på 2 fält under min värnplikt men älskade dom båda.

     

    Trängslet under vinterutbildningen; skida runt hela dagarna (inga vapen att släpa på då det tydligen behövdes en sjuksyrra på plats, vilket hade missats i planeringen.) och bastubad på kvällarna. Enda nackdelen där var väll att vakna på morgonen med 35- och sunkigate iso frukosten.

     

    Väddö sista veckan innan muck; 3 första dagarna bestod i att skjuta så många olika vapen som möjligt, kasta handgranat m.m. och dom sista 2 sitta i 25+ med strålande sol och göra slutvård. Nedrans vad vackert det är att ligga och skjuta spårljus med ksp'n en sommarkväll.

  2. Jag ligger inne på bevakning på P4 och det är faktiskt jäkligt kass. Att sitta i de förbannade kurerna förstörde väl i princip värnplikten. Man blir lat, civil och det är otroligt tråkigt. Dessutom blir det ca 3h sömn/ natt. Sammanlagt 5 utbildningsveckor på 8 månader. Woho? Nej usch, bevakning är värdelöst. Finns några fördelar dock. När man kommer hem en efter en vaktvecka känns det som man utfört 0. Jag är rätt bitter, då jag inte anser att tjänsten alls stämmer överrens med vad som står på pliktverkets hemsida. Så tänk över ert val riktigt noga.

    Sedan tror jag att det skiljer mycket mellan olika regementen, men se upp för P4 Skövde!

    Jag har hört att det är otroligt olika mellan olika förband, vi som låg på LSS hade 1-2 utbildningsveckor i månaden, dock blev det mycket inställt pga. bristen på instruktörer. Vår plutonschef sa vid muck att det var nära avrustning/omplacering av plutonen vid vinterledigheten då hela alla plutonens instruktörer drog till LG men han lyckades få ihop folk i tid, cred till min PC för det.

  3. Ett par stridshandskar 2000 lyckades man ju ha sönder, skitkassa är dom. Lyckades slita ut sulan på ett par m90 på ett halvår, fick då plattfotssulor av doktorn :banghead: Blixtlåset på 2 trossar, metalldutten i ak5'an som petar till hylsan vid utkast, 1 par comtacs dog efter för mycket svett (detta kan skyllas på 3 fänrikar som inte tillät oss ta av hörselskydden på en vecka).

     

    Bästa bedriften var en sak man inte var ensam om men våran besättning lyckades krköka ett propellerblad på R142, bra drag i dom däringa gasturbinerna.

  4. Att man suttit eldpost och folk satt sig upp och bara stirrat för att sedan somna händer nog alla. Det skönaste var under slutövningen hände kanske 8 på morgonen när vi andra satt och käkade frukost och en avlöst skara vaktisar ska lägga sig och sova. 5 minuter senare hör man ett illvrål innifrån tältet, t.om. officerarna stog och bara glodde och alla tänkte "nu har nån dött eller nått" det visar sig att killen i sin fältkoma hade sett en björn inne i tältet. Vi hade gott om björnskämt resten av övningen.

     

    Morgonen därpå, typ vid 5 tiden på morgonen så flippar en i min grupp, han ropar ut över en äng precis vid infartsposten "fyfan vad tråkigt det här är!" och sliter av sig exakt allting och springer fram och tillbaka över ängen, tur att man hade mobilen med sig så man kunde filma upptåget :wub:

  5. Som nybliven hemvärnssoldat måste man ju få fråga, då jag som föredetta insatssoldat på LSS B fick dels insatsbågen och björnmärket skulle jag ju gärna vilja ha björnen på min uniform då den är rätt ovanlig. Det är alltså ett runt tecken med en björn och texten GBA i överkant (Garnisonsbevakningsavdelningen) och "Sine timore servamus" i underkant. Fast detta räknas måhända som ett förbandstecken.

  6. Nej officerare gör inte alltid rätt men det är ju slutövning så man får väll göra som dom vill. För att tydliggöra lite så hade vi fått handfängselutbildning inför för skarptjänst och dessutom samma utbildning 1 månad innan övningen under väktarutbildningen. Jag tror även att vi bara satte buntband på våra egna gruppchefer när dom var b-styrka.

×
×
  • Create New...