KJ skjuter på ryska attackdykare?
#1
Posted Saturday 01 November 2003, kl 22:06
"Inga av de förband som normalt kallas elitförband har ju varit i strid (förutom KJ som sköt lite på ryska attackdykare i början på 80-talet, dock utan att lyckas med sitt uppsåt...)."
I det tionde inlägget
Är det här bara nonsens eller kan det stämma? Jag tycker man borde hört talas om det.
#2
Posted Saturday 01 November 2003, kl 22:19
To glory and adventure
"Det här landet är värt och vårt att försvara" 903Lew
#3
Posted Saturday 01 November 2003, kl 22:25
#4
Posted Sunday 02 November 2003, kl 01:06
So much violence hate and spite
Murder going on all day and night
Due time we fight the non-violent fight/ Beasti boys
#5
Guest_Dreaden_*
Posted Sunday 02 November 2003, kl 01:24
#6
Posted Sunday 02 November 2003, kl 02:39
åfan!
@achilleos
Du känner inte till några andra
@ARN
Vådaskjutningar? Berätta gärna mer om du kan.. Jag som trodde mitt tidiga barndoms Sverige var lika fridfullt som i kyrkan.
Någon mer som har någon intressant info om ryssar i groduniformer eller liknande?
Edited by bäfver, Sunday 02 November 2003, kl 02:44.
#7
Posted Sunday 02 November 2003, kl 03:44
#8
Posted Sunday 02 November 2003, kl 10:18
det visar de ju i "hotet"...vill minnas att det var en hundförare med sin hund som blev sövd under insats mot misstänka grodmän.... eller minns jag galet nu?
#9
Posted Sunday 02 November 2003, kl 10:27
Vet däremot att det förekommit vådabeskjutning mot egna dykare i sverige. Snacka om dålig dag på jobbet.
#10
Posted Sunday 02 November 2003, kl 10:27
Är inte det en scen ur "Förebudet"?vill minnas att det var en hundförare med sin hund som blev sövd under insats mot misstänka grodmän.... eller minns jag galet nu?
Precis som Achilleos skriver så vet vi nog inte speciellt mycket om vad som föregick på kobbar och skär under "incidenten".
En bekant som är hkpff har bl a dementerat oförmågan att lokalisera ev uv-farkoster - och "oförmågan" låg, så att säga, på politisk nivå.
------------------------------------------------------------
Q: "Men lät det inte som kopulerande minkar?"
A: "Kopulerande minkar låter inte så!"
------------------------------------------------------------
#11
Posted Sunday 02 November 2003, kl 11:11
Ja just det, både hunden och hundföraren mådde bra igen efter några timmar ;)
#12
Posted Sunday 02 November 2003, kl 12:05
Svenska soldater på patrull observerade främmande soldater som efter det att dom försvunnit ut och ner i havet klassades som grodmän. De främmande soladterna var fler än en, jag tror att tre tydligt oberverades. Vid kontakt så befann sig den svenska patrullen cirka 80 meter från den närmaste fienden. Fienden befann sig alltså på land, på en ö eller möjligen halvö. Hav fanns på vardera sidan och fienden befann sig alltså mitt på land, med hav 100 meter åt vardera hållet på ön. Efter halt anmodan från svensk patrull så påbörjade fienden med språng förflyttning mot hav. De förflyttande sig utåt från Karlskorna och försvann alltså ner i vattnet i riktning bort från fastlandet.
Varningsskott och verkanseld sköts av den svenska patrullen. Inget indikerar något resultat av elden. Jag vet inte om de svenska soldaterna var kustjägare, men det är fullt möjligt då dessa förband användes flitigt i samband med ubåtsjakter.
Tänkbar verksamhet som dessa utländska soldater höll på med är spaning. Vid tiden då detta inträffade var den populära uppfattningen att de flydde över land då deras ubåt blivit instängd eller skadad av den pågående ubåtsjakten.
Spaning verkar rimligare då aldrig någon övergiven ubåt eller dykfarkost hittades, inte som jag känner till iallafall.
Aftonbladet hade för övrigt en artikel som kan vara något relaterade till deras verksamhet och eventuellt också är en delförklaring till ubåtskränkningara som helhet.
http://www.aftonblad...,145707,00.html
Edited by Pal, Sunday 02 November 2003, kl 12:09.
#13
Posted Sunday 02 November 2003, kl 13:52
Vidare minskades djurlivet något i skärgården under denna period genom skottlosning och handgranater.
#14
Posted Sunday 02 November 2003, kl 19:48
Men å andra sidan så är det faktiskt fullt rimligt med grodmän i svenska skärgården under 80 talet.
#15
Posted Sunday 02 November 2003, kl 20:40
Stämmer detta?
Är det isf vpl FJ eller tar man YOFF/ tidigare FJ?
#16
Posted Sunday 02 November 2003, kl 21:14
Det var i någon tidigare tråd om ubåtsjakter under det senaste halvåret... Nån som är bättre på att söka än mig?
#17
Posted Sunday 02 November 2003, kl 21:18
Jag.Jag har också läst om att bla. FJ fick till uppgift att bevaka U-137, det har funnits ett foto på det här på forumet. Har sökt men hittar fan inte det...
Det var i någon tidigare tråd om ubåtsjakter under det senaste halvåret... Nån som är bättre på att söka än mig?

Länk: http://medlem.spray....ilder5/fjs5.htm
Utan Art kommer man ingen vart...
#18
Posted Monday 03 November 2003, kl 02:27
då vet jag iaf att jag inte var helt ute och cyklade, angående hundföraren, för en film om detta vet jag då banne mig att jag inte sett
#19
Posted Monday 03 November 2003, kl 10:21
gullmarn är ju den enda "tröskelfjorden" vi har i landet och ingen ubåtskapten med sunda vätskor i kroppen lär väl navigera in där?
en tröskelfjord är grund i öppningen och djup längre in, vilket gjorde den enkel att spärra av.
ubåten jagades upp med hjälp av ubåtsgranater och kom upp med västtyska flaggan i topp.
ursäkter utböts mellan ansvariga befäl och ubåten fick respass ut ur landet.
och affären gjordes upp på diplomatisk nivå.
västtyskarna skall ha vart mycket aktiva runt våra kuster under 80-talet de också.
"tilltänkt mtrl är tillräcklig mtrl" - magnusson
"idiot är också en kompetens" - QM CG
#20
Posted Monday 03 November 2003, kl 10:28
Under min tid i FBU/U och under min vpl så hade jag flera befäl som propsade på att det fanns MINST en, under modern tid, sänkt ubåt från främmande makt på svenskt territorium.
Det enda vi vet är att vi inget lär får veta (på länge), dock så är det ju otroligt kul att spekulera...
#21
Posted Monday 03 November 2003, kl 12:15
Hmmm Jag Har bott hela mitt liv I lysekil, tills för strax 3 år sedan, och jag har ALDRIG hört talas om någon västtysk ubåt därundrar bara om fler än jag, har hört att man lyckades att jaga upp en västtysk ubåt, i gullmarsfjorden under 80-talet?
gullmarn är ju den enda "tröskelfjorden" vi har i landet och ingen ubåtskapten med sunda vätskor i kroppen lär väl navigera in där?
en tröskelfjord är grund i öppningen och djup längre in, vilket gjorde den enkel att spärra av.
ubåten jagades upp med hjälp av ubåtsgranater och kom upp med västtyska flaggan i topp.
ursäkter utböts mellan ansvariga befäl och ubåten fick respass ut ur landet.
och affären gjordes upp på diplomatisk nivå.
västtyskarna skall ha vart mycket aktiva runt våra kuster under 80-talet de också.
#22
Posted Monday 03 November 2003, kl 14:47
Du kan med fullständigt lugn känna dig förvissad om att det aldrig varit någon västtysk ubåt där.mmm Jag Har bott hela mitt liv I lysekil, tills för strax 3 år sedan, och jag har ALDRIG hört talas om någon västtysk ubåt där
Så om västtyskland nu var i svenska vatten under 80-talet så kom dom väl i sina gamla skorvar då. Västtysklands ubåtsvapen var inte särskilt mycket större i antal än sveriges och kvaliteten på deras ubåtar var riktigt usel.
Den västtyska ubåtsflottan bestod av 6 Typ 205 och 18 typ 206. Typ 205 var en hopplöst föråldrad konstruktion från 60-talet och var mer i malpåse än i aktiv tjänst. Typ 206 var något bättre och från tidigt 70-tal. Typ 206 var nästan i klass med sveriges ubåtar av Sjöormen typ, men munsbitar för våra ubåtar av Näcken typ.
Om de var tokiga nog att använda dessa ubåtar operativt mot sverige så kan jag garantera att dom höll sig på svenskt yttre vatten. Att ge sig in kustnära med dessa gamla skorvar vore orimligt.
Edited by Pal, Monday 03 November 2003, kl 14:48.
#23
Posted Monday 03 November 2003, kl 15:38
men kul att PAL tar upp 205 - 206 båtarna.
enligt en kamrat som gjorde vpl som sonaropratör på sjöormen, så kunde man höra tyskarnas båtar starta i södra östersjön.
och detta om sjöormen låg vid kaj i karlskrona.
lite överdrivet kanske, men åandra sidan så vart ju inte u-137 världens mest mordärna fartyg det heller.
och den brötade ju rakt upp i karlskrona skärgård.
med tanke på vilken militär beredskap som existerade vid västkusten vid denna tid (80-tal) så kunde nog västyskarna kört upp ett hangarfartyg i gullmarn, utan att marien hade märkt det.
idag kan man nog ställa upp ett par oljeplattformar utanför skredsvik utan någon reagerar.
@ fu dalhberg:
att du inte har hört något om ubåtar i gullmarn, bevisar faktiskt inte att det inte kan ha hänt.
bor ju i en stad där det har byggt stridvagnar (S) under hela 60-talet utan att folk visste om det.
och fabriken som numer är filmstudio, byggde kanoner och delar till kärnkraftverk utan att merparten av stadens invånare ens såg dem transporteras ut ur fabriken.
och vi är något större än lysekil, i våran del av fyrstad
"tilltänkt mtrl är tillräcklig mtrl" - magnusson
"idiot är också en kompetens" - QM CG
#24
Posted Monday 03 November 2003, kl 15:50
Jo, men denna incident har nämnt i en tråd tidigare, och efter den gjorde jag lite reserch, eftersom jag tycket det verkade underligt, och fick noll bekräftelse...@ fu dalhberg:
att du inte har hört något om ubåtar i gullmarn, bevisar faktiskt inte att det inte kan ha hänt.
bor ju i en stad där det har byggt stridvagnar (S) under hela 60-talet utan att folk visste om det.
och fabriken som numer är filmstudio, byggde kanoner och delar till kärnkraftverk utan att merparten av stadens invånare ens såg dem transporteras ut ur fabriken.
och vi är något större än lysekil, i våran del av fyrstad
Sedan brukar det bli jäkla bråk när det skall övas i Gullmarn, och då skulle det förmodligen bli värre om det plötsligt var skarpt
Sedan har jag faktiskt sett Ubåtar i Gullmarn, men dom var svenska...
Kuriosa: I Lysekil har det skett den enda kollsion mellan Bil och Ubåt...
#25
Guest_Lt. Payne_*
Posted Monday 03 November 2003, kl 15:58
Håller inte med dig där. Större delen av min GU tillbringades Runt Gullmarsbasen.med tanke på vilken militär beredskap som existerade vid västkusten vid denna tid (80-tal) så kunde nog västyskarna kört upp ett hangarfartyg i gullmarn, utan att marien hade märkt det.
idag kan man nog ställa upp ett par oljeplattformar utanför skredsvik utan någon reagerar.
Jag kommer också ihåg att större delen av 61:a MinröjningsDivisionen gjorde Lysekil till en Bayersk ölfestival varje onsdagkväll. Detta var 1981-82.
Kommer också ihåg att från Gullmarsfjorden till Nya varvet i Göteborg fanns flottans fartyg ganska ofta i området.
@ Fu Dahlberg
Fråga din föräldrar eller äldre släktingar de har väl några minnen kvar av härjningarna?
Om jag var med? Nej, jag var oskyldig till målningen av Storgatan (namnet ?)
med vit färg.
Detta var i Oktober-November 1981.
Edited by Lt. Payne, Monday 03 November 2003, kl 16:04.
#26
Posted Monday 03 November 2003, kl 16:04
Hehehe... Det avr före min tid, men jag skall komma ihåg det Lt. PayneHåller inte med dig där. Större delen av min GU tillbringades Runt Gullmarsbasen.med tanke på vilken militär beredskap som existerade vid västkusten vid denna tid (80-tal) så kunde nog västyskarna kört upp ett hangarfartyg i gullmarn, utan att marien hade märkt det.
idag kan man nog ställa upp ett par oljeplattformar utanför skredsvik utan någon reagerar.
Jag kommer också ihåg att större delen av 61:a MinröjningsDivisionen gjorde Lysekil till en Bayersk ölfestival varje onsdagkväll. Detta var 1981-82.
Kommer också ihåg att från Gullmarsfjorden till Nya varvet i Göteborg fanns flottans fartyg ganska ofta i området.
@ Fu Dahlberg
Fråga din föräldrar eller äldre släktingar de har väl några minnen kvar av härjningarna?
Om jag var med? Nej, jag var oskyldig till att målningen av Storgatan (namnet ?)
med vit färg.![]()
Detta var i Oktober-November 1981.
@Bushman
Möjligen att inte Marinen upptäckte något, men det hadde inte dröjt mer än 3 timmar innan första arga insändare skulle dyka upp
#27
Guest_Lt. Payne_*
Posted Monday 03 November 2003, kl 16:11
Är nästan säker på att det var kungsgatan.
Men jag var ändå inte inblandad.
Edited by Lt. Payne, Monday 03 November 2003, kl 16:12.
#28
Posted Monday 03 November 2003, kl 17:30
Wtf. Menar du att det skulle ha byggts stridsvagnar i vår stad?!! OK lok och turbiner mm. men stridsvagnar.... Vad har du för källa till det?@ fu dalhberg:
att du inte har hört något om ubåtar i gullmarn, bevisar faktiskt inte att det inte kan ha hänt.
bor ju i en stad där det har byggt stridvagnar (S) under hela 60-talet utan att folk visste om det.
och fabriken som numer är filmstudio, byggde kanoner och delar till kärnkraftverk utan att merparten av stadens invånare ens såg dem transporteras ut ur fabriken.
och vi är något större än lysekil, i våran del av fyrstad
Måste fråga ut farfar nu...det han inte vet om Trollhättan är inte värt att veta.
for there you have been, and there you long to return.
-Leonardo da Vinci
#29
Posted Monday 03 November 2003, kl 19:22
nicole kidman spelade in dogville där och den kanske skall användas igen nästa år.
nu används den av bilföretaget som lager.
samma företag som fö byggde motoerna till vagnarna.
+ att det fabriksområdet är större än du tror, det finns ett visst djup om man säjer så.
Edited by bushman, Monday 03 November 2003, kl 19:23.
"tilltänkt mtrl är tillräcklig mtrl" - magnusson
"idiot är också en kompetens" - QM CG
#30
Posted Monday 03 November 2003, kl 22:11
Jo jag vet att Nohab finns kvar och vad som görs där nu och förr osv, är ju för böfvelen infödd Trollhättebojodä mattias fabriken står kvar inne på trollywood.
nicole kidman spelade in dogville där och den kanske skall användas igen nästa år.
nu används den av bilföretaget som lager.
samma företag som fö byggde motoerna till vagnarna.
+ att det fabriksområdet är större än du tror, det finns ett visst djup om man säjer så.
Menar du att just Strv. fabriken var med i Dogville? Antar att den använts till mer än krigsindustrin?
Apropå Dogville så höll jag på att få jobb på uppföljaren som skall spelas in snart, föll på att de hittade en med mer erfarenhet. :(
for there you have been, and there you long to return.
-Leonardo da Vinci
0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users












