QUOTE (SkövdeCarlsson @ Apr 1 2006, 01:03 )

Livdragonen:
Läste det du skrev om SoS plutonen på Livskvadron. Bra skrivet.
Tänkte att du kanske kan skriva lite om de andra. Finns det flera olika på livskvadron?
Ska ryka in som 15 månaders där

och vill veta lite vad som finns.
Det finns två plutoner utöver sos pluton. Dom två plutonerna är "köttet". Varje pluton förutom SOS plut bildar oftast 4 grupper, i varje grp finns ca 10 medlemar, beroende på hur många som har hoppat av osv.
Dessa två plutoner sköter all polistjänst.
Varje grp är utrustad med KSP 90 skytt, KSP 58 skytt, 2 st prickskyttar (skarpskyttar), 2 st förare på Pansarterrängbil 203, 2 st signalister, 2 sökmän som är specialutbildade i gripande av farlig person.
Givetvis finns också gruppchef och stf gruppchef.
Alla i gruppen har sin egen befattning, alla uppdrag utförs alltid gemensamt.
Alla i gruppen besitter kompetensen att utföra polisarbetet, utredningar osv och alla gör det, undantag för skarpskyttarna som ofta är ute på längre ensamma uppdrag.
Plutonerna besitter en knivskarp kompetens i att utföra eskorter, genomsök av fastighet, insats mot folkmassa, gripande av farlig person mm. Detta tränas även och genomförs gruppvis, plutonsvis och även skvadronsvis (kompanivis).
På uppdrag åker grupperna i en pansarterrängbil och en minibuss MB sprinter.
Plutonerna kan ibland dela upp sig i troppar dvs hälften/hälften och genomföra uppdrag.
Bla sker detta under högvaktsperioden.
Ridutbildningen genomförs samtidigt som den tunga juridik utbildningen. Då är det alltid en av plutonerna som ansvarar för det 90 tal hästar som finns på regementet.
Detta blir i längden en tuff syssla.
Detta med briden högvakt är ju ett omdiskuterat ämne här. Min åsikt är att det är det finaste jag gjort som är svårt att beskriva och måste upplevas.
Det är långt ifrån enkelt och fördelaktigt att utbildas både i beriden tjänst och till militärpolis. Självklart tar hästutbildningen tid som kunnat användas till soldatutbildning.
En viktig anledning till att den moderna försvarsmakten skall fortsätta med hästar och ridning är den attityd och den inställning som krävs av människor som hanterar dem. Det krävs mod att sitta upp på en häst. För den oerfarne kan det krävas kurage att rykta en häst, för den mer erfarne är det kanske regementets hopptävlingar som är utmaningen. Reder man inte ut att ta komandot över en häst, hur ska man då kunna göra det över "buset".
Officerarna vid militärpolisen kräver ett enormt gott omdöme, omsorg, empati, mod. Detta kommer med utbildningen. Officerarna trycker hårt på att vidareutveckla dessa kunskaper, dom trycker på att det är viktigt i militärpolistjänsten och inte minst i den beridna högvakten.