QUOTE (SG OLSSON @ Jan 16 2004, 19:57 )
Både 77AP och 77B ska idag ha radio samband med bplats och iom det kunna upträda som enskilda pjäser
på
artreg så ser man riktarplats på en 77AP. Uppe till vänster sitter presentationsdisplayen till POS2:an. Denna flyttas till hytten på tgb:n vid march. Då räknas dessutom positionen om med ett antal meter för att spegla enhetens flytt. I mitten högt sitter det optiska reservsiktet och en ra145:a (tror jag i alla fall).
...
Nu får vi ta och reda ut begreppen. Bilden på artregs hemsida som är länkad är ingen Haub 77A, utan instumenteringen till en 77B. Detta kan vi kontatera genommett par detaljer.
* Lådan till höger om vänster körreglage, är svart och har ett antal knappar för handgas mm, vilket inebär att det är en 77B. 77AP lådan är grå och endast med en strömbrytre för POS.
* Fästet för reservriktmedel, finns bara på 77B då man valt att inte montera något reservriktimedel på 77AP sedan man tagit bort det gamla RIA-siktet.
* Mig veterligen finns det inga Haub 77AP modifierade med radio kommunikation till BPL, utan där kör man med tvåtråd rakt igenom. Detta pga att man inte var riktigt nöjd med hur radiokommunikationen fungerade på 77B. I dagsläget skjuts ett mycket litet antal skott med 77B varje år eftersom GU-bat använder 77AP så radio kommunikationen är inget som övas. Det som har övats på Artreg de sista åren är autonomt uppträdande med pjäspluton (1 BPL per plut, TRÅD), frågan är vad Artbat i Boden kör för något försök i år?. (1 SKER/pjäs?)
Nu är vi kraftfullt OT med tanke på POSTgb.