Help - Search - Members - Calendar
Full Version: På TV!
SoldF.com Forum > Soldathemmet - Icke militära Forum, C Ing > Dagrummet
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
stefanf
QUOTE (NordicFear @ Nov 8 2005, 20:58 ) *
DOOHHHH!!!!! Missade det för att jag inte kollade soldf förran 20:55 camo.gif
hopppas det kommer en repris snart...

Det skall visas 10/11 och 11/11 också. Vet dock ej tiderna.
Gator
QUOTE (stefanf @ Nov 9 2005, 10:13 ) *
QUOTE (NordicFear @ Nov 8 2005, 20:58 ) *
DOOHHHH!!!!! Missade det för att jag inte kollade soldf förran 20:55 camo.gif
hopppas det kommer en repris snart...

Det skall visas 10/11 och 11/11 också. Vet dock ej tiderna.


10/11: kl 2330
11/11: kl 1205
HV.gif
Vildmannen
SVT2 Söndag 13 nov 2005 kl 20.00

År 1968 bildade ett hundratal personer hemliga kommunistiska celler i Uppsala och Stockholm. Här började de träna för att leda Sverige in i världsrevolutionen. De kallade sig Rebellerna och tillhörde den radikala vänsterns innersta kärna. Någon revolution blev det aldrig, men Rebellerna lyckades ändå skaka om både sig själva och hela vänsterrörelsen till den grad, att historien förträngts i snart fyrtio år.

http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=3786...111&lpos=lasMer
J-Star
QUOTE (stefanf @ Nov 3 2005, 07:59 ) *
Tisdag 8 november, kl 20:00, SVT1. Uppdrag Granskning:
"Synar olyckor inom försvaret som ingen tar ansvar för."

Bland annat olyckan sommaren 2004 när två vpl dog i båtolycka tas upp. Än i dag har föräldrarna inte fått klarhet i vad som gick snett.

OT: Men suck!!! Haverikommissionen håller på med utredningen! Utredningstider på upp till 2 år är inte alls ovanligt. Kolla själva. http://www.havkom.se/nyhetsarkivet.asp

Det tar så lång tid när det gälle ratt utreda en allvarlig olycka. Och det tar UG och sätter spinn på för att kasta skit på Försvaret. Fan vad jag hatar de där skandalprogrammen!

/J
5011
TNR : 232200
Kanal : Discovery
Programtitel : Tidernas främsta
Kvällens tema : "Vapen. En svindlande snabb, informativ och respektlös titt på nutida teknologiska underverk. I detta avsnitt räknar vi ner de tio främsta vapnen genom tiderna."

Om jag inte missminner mig har jag sett detta tidigare - kan rekommenderas för den som är intresserad. Inte så djuplodande men väl lite MÖP-pornografi... fun_icon_nana.gif
Stor bredd på de "nutida teknologiska underverken" - allt från Apache till Tomahawkens efterträdare...

Mkt nöje! dribble.gif
Ignis nitidus
Fredsbevararna SVT2 22:05

Drygt 16 000 personer arbetar för fred i Kongo på uppdrag av FN. I ”Fredsbevararna” skildras situationen i landet.

Den nuvarande FN-styrkan har funnits i Kongo sedan juli 1999. Kvällens dokumentär tar sin början i september 2002 då fem års inbördeskrig i Kongo har börjat gå mot sitt slut. I striderna har över tre miljoner kongoleser dödats.
FN använder varje år 600 miljoner dollar för att skapa och bevara fred i Kongo.
Trots det är det oroligt i landet, framförallt i de östra delarna som står under krigsherrarnas makt. Trots att de skriver på ett fredsavtal fortsätter oskyldiga att dö.
I ”Fredsbevararna” varvas starka scener från Kongo med bilder från det diplomatiska arbetet inom FN-högkvarteret. Tillsammans ger det en inblick i det viktiga, men bräckliga, fredsarbetet.
Moro
Sum of all fears

Ikväll (20/11) på fyran klockan 21:00

"En sydafrikansk vapenhandlare lyckas komma över kärnvapen och säljer dem till en grupp fascister ledda av Dessler (Alan Bates) som planerar att lura USA och Ryssland i krig.

Strax efter dör den ryske presidenten plötsligt och blir ersatt av Nemerov, en man väldigt få känner till. Det leder till att spänningen mellan USA och Ryssland ökar. USA:s president, Fowler (James Cromwell), blir misstänksam och anlitar CIA:s chef William Cabot (Morgan Freeman) som rekryterar den rysslandskunnige analytikern Jack Ryan (Ben Affleck).
När en kärnvapenbomb jämnar Tjetjeniens huvudstad med marken skyller amerikanerna genast på ryssarna, trots att Jack Ryan är säker på att det är andra som ligger bakom bombdådet. När ytterligare en bomb detonerar utanför Baltimore mitt under Super Bowl måste Ryan försöka få fram bevis på att det inte är ryssarna för att kunna förhindra ett krig mellan USA och Ryssland."


- edit -
Formulerade om lite
Sljivovica
Ons. 232030
SVT2 "Kobra"
Sarajevo 10 år efter fredsavtalet
Adam Wilhelm
Tidsnr: 220155
Plats: Kanal 5
Objekt: Chopper

Mark "Chopper" Read drömmer om att bli ett stort namn i kriminella kretsar. Men lika brutala som hans brott är, lika charmig kan han vara som person. Det visar sig dessutom att han är en bättre författare än brottsling. I rollerna: Eric Bana, Simon Lyndon, Vince Colosimo. Regi: Andrew Dominik.

En mycket bra film om en koko kille. Malajn.gif
softfeel
Söndag 27:e november:

Kl. 22.45 på SVT1

Från SVT:s hemsida:
QUOTE (http://svt.se/)
22.45 Vetenskap - Materiens mysterier
Hård, hårdare, hårdast. Läkare, hjälparbetare och soldater i FN-tjänst. Alla behöver de skydd mot beskjutning. Pernilla Magnusson är doktor i kemi och forskar vid FOI, Totalförsvarets Forskningsinstitut. Hon har som uppdrag att skapa helt nya skyddsmaterial, med hjälp av keramiska nanomaterial. UR. * Även 29/11 i SVT1 * Text-tv sid 199


Verkar sevärd.
stefanf
QUOTE (softfeel @ Nov 25 2005, 21:31 ) *
Söndag 27:e november:

Kl. 22.45 på SVT1

Från SVT:s hemsida:
QUOTE (http://svt.se/)
22.45 Vetenskap - Materiens mysterier
Hård, hårdare, hårdast. Läkare, hjälparbetare och soldater i FN-tjänst. Alla behöver de skydd mot beskjutning. Pernilla Magnusson är doktor i kemi och forskar vid FOI, Totalförsvarets Forskningsinstitut. Hon har som uppdrag att skapa helt nya skyddsmaterial, med hjälp av keramiska nanomaterial. UR. * Även 29/11 i SVT1 * Text-tv sid 199


Verkar sevärd.

Jag såg bara andra halvan. Väldigt sevärt.
Vill bara tillägga att reprisen är kl 11.00 på tisdagen (29/11).
twintip
23:25 -Elitsoldater - överlevnadsguiden
29 November 2005
IDAG alltså.

KANAL 5

I detta program: En grupp tar sig in bakom fiendens linjer för att sätta upp en observationspost. Med vad händer när man hamnar öga mot öga med fienden? Del 1/7.Brittisk realityserie från 2003. Special Air Service, SAS, är ett brittiskt elitförband med mycket höga antagningskrav. Men vad krävs för att överleva när man väl har lyckats ta sig genom nålsögat? Här möter vi före detta SAS-sergeant Eddie Stone som är ledare för ett team bestående av fyra SAS-veteraner som delar med sig av sina överlevnadshemligheter i ett antal dramatiserade scenarier. Tillsammans kommer dessa fyra tuffingar att visa hur medlemmar i elitförband slåss och överlever under svåra förhållanden.

Originaltitel: SAS Survival Secrets.

ShowView | 1853900



Kan ju vara old news, men jag postar i säkerhets skull. kanske något att se?


EDIT: Kanal 5, glömde smile.gif tack.
Sljivovica
Kanal frågas?
Slut, kom.
Smergo
Varför så sent. Jag blir så ledsen. Iofs inte jätte sent igentligen men just inatt är det det :(
Pego
QUOTE (Sljivovica @ Nov 29 2005, 21:36 ) *
Kanal frågas?
Slut, kom.


kanal fem
twintip
QUOTE (Smergo @ Nov 29 2005, 23:10 ) *
Varför så sent. Jag blir så ledsen. Iofs inte jätte sent igentligen men just inatt är det det :(


Jag spelar in på DVDn, kan försöka fixa in det i datorn om du missade.

mvh
amfvrak
QUOTE (Smergo @ Nov 29 2005, 23:10 ) *
Varför så sent. Jag blir så ledsen. Iofs inte jätte sent igentligen men just inatt är det det :(


Jag har också rippat det. FTP anyone?
Bigskill
Det var ju skit bra ju! Mera sånt åt folket!
Andrew
Serien är ju inte direkt ny den har funnits på fildelar-program ett par år nu, samt så finns den ju att köpa på DVD (släpptes Oktober 4, 2004).



http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B...3800239-3320624

En sökning på goggle på SAS Survival Secrets S01E02 samt
SAS Survival Secrets S01E04 bör hjälpa den desperate med mer info ;)
twintip
Jo de låg några avsnitt på direct connect.
Men man kan väl lika gärna vänta några veckor? smile.gifsmile.gif
kronvrak
Dag: Tisdag 051206

Kanal: SVT2

Tid: 22.30

"Filmklubben: Bakhåll
Finsk långfilm från 1999. (Rukajärven tie) Baserad på en berättelse från de första dagarna av det finska fortsättningskriget 1941 mellan Finland och Sovjet. Löjtnant Perkola och hans pluton får order att bege sig bortom frontlinjen till Repola, en stad i sovjetiska Karelen, för att rekognoscera fiendens ställningar. Långt bakom fiendens linjer går plutonen in i övergivna karelska byar. De hamnar i bakhåll, lider förluster men lyckas till sist slå sig tillbaka till sina egna trupper. Denna händelse hamnade inte i historieböckerna men för de unga soldaterna var det ett elddop, och deras första möte med döden. Regi: Olli Saarela. I rollerna: Peter Franzén, Irina Björklund, Kari Heiskanen, Taisto Reimaluoto, Kari Väänänen, m.fl. "

Från www.svt.se

Jag har inte sett filmen, ännu, men finska krigsfilmer brukar hålla en viss kvalitet.

http://www.imdb.com/title/tt0162625/
Vc_90
Idag 1/12 Tv4 23:30
"Stilla havets hemligheter: krig
Amerikansk dokumentär från 2003. Varje år reser tusentals turister till öarna i Stilla havet men få vet om att dessa idylliska korallöar gömmer några av de mest blodiga hemligheter från andra världskriget. Programmet avslöjar den mörkare sidan av paradiset som finns bland det kristallblåa havet och de vita stränderna på öarna runt om i Stilla havet."

Från Tv4.se
Kurki
QUOTE (kronvrak @ Dec 1 2005, 21:52 ) *
Dag: Tisdag 051206

Kanal: SVT2

Tid: 22.30

"Filmklubben: Bakhåll
Finsk långfilm från 1999. (Rukajärven tie) Baserad på en berättelse från de första dagarna av det finska fortsättningskriget 1941 mellan Finland och Sovjet. Löjtnant Perkola och hans pluton får order att bege sig bortom frontlinjen till Repola, en stad i sovjetiska Karelen, för att rekognoscera fiendens ställningar. Långt bakom fiendens linjer går plutonen in i övergivna karelska byar. De hamnar i bakhåll, lider förluster men lyckas till sist slå sig tillbaka till sina egna trupper. Denna händelse hamnade inte i historieböckerna men för de unga soldaterna var det ett elddop, och deras första möte med döden. Regi: Olli Saarela. I rollerna: Peter Franzén, Irina Björklund, Kari Heiskanen, Taisto Reimaluoto, Kari Väänänen, m.fl. "

Från www.svt.se

Jag har inte sett filmen, ännu, men finska krigsfilmer brukar hålla en viss kvalitet.

http://www.imdb.com/title/tt0162625/


Jo du, även denna film håller en speciell kvalitet..
En cykelskyttepluton som är ute och far, Lt Perkola kläcker en väldigt gidigen order under en strid i slutet av filmen.. tror jag det är.. ja du lär varjefall märka vad jag syftar på!
Gusten
Dokumentär om Lasermannen på kanal 2, kl 20:00, 11 december. /Gusten Rangern.gif
johanp
var nån gala med robert welsch på tv idag där det dök upp två roff från komediprogrammet parlamentet iklädda uniform där de drev på för fullt med militär humor - helt underbart....
rhdf
jag såg det första gången det visades och låg dubbelvikt av skratt
HvPrsk
QUOTE (johanp @ Dec 16 2005, 23:38 ) *
var nån gala med robert welsch på tv idag där det dök upp två roff från komediprogrammet parlamentet iklädda uniform där de drev på för fullt med militär humor - helt underbart....



...dom var helt lysande... fun_icon_nana.gif fun_icon_nana.gif
Sljivovica
Idag 21:00-23:00 i Kunskapskanalen

Program om forna Jugo.
Andrew
Tillägg till föregående inlägg.

QUOTE
Mera Historia: Så föll Jugoslavien
Mera historia sänder mellan klockan 21.00 och 23.00. Programvärd: Marie-Louise Kristola.

21.01 Srebrenicamassakern
I juli 1995 dödas nästan 8 000 muslimska män och pojkar i den lilla staden Srebrenica, vid gränsen mellan Bosnien-Hercegovina och Jugoslavien. Händelsen har beskrivits som kulmen i kriget i det forna Jugoslavien. Freds- och konfliktforskaren Erik Melander från Uppsala universitet, som själv varit på fredsuppdrag i Bosnien, i ett samtala med journalisten Eva Elmsäter om terrorns logik som ledde till Srebrenica. * Text-tv sid 793

21.10 Srebrenica - en oförlöst sorg
I år är det 10 år sedan massakern i Srebrenica. De underbemannande holländska FN-trupperna som lovat att skydda den muslimska befolkningen, lyckades inte hindra de serbiska angriparna. Under general Ratko Mladic ledning genomfördes massakern framför ögonen på FN:s fredsbevarande styrkor och det internationella samfundet. I kvällens holländska dokumentär återvänder en av FN-soldater till Srebrenica.

22.00-23.00 Kriget på Balkan
Sommaren 1991 splittrades Jugoslavien och kriget på Balkan bröt ut. I Mera Historia ger vi den historiska bakgrunden till de motsättningar som ledde fram till kriget. Med hjälp av arkivmaterial från SVTs rapportering följer vi krigets utveckling. I programmet medverkar Erik Melander, Eva Elmsäter och historikern Tomislav Dulic. * Text-tv sid 793
Cocktailbatterist
Nån som spela in o kan PM:a ?
RaVeN
Idag 22/12 Z TV

Tid: 2100 - 2340 ShowView | 85749938 |


Titel: Black hawk down

Black Hawk Down
Sljivovica
SVT2
Strax kommer ett reportage om
Viggen-skrotningar..
Fu Bodin
Cool film med lågtflygande Mirage 2000, F1 och Jaggor, dock ej på TV.

http://www.wimp.com/altitudethree/
Fk Zak
National Geographic Channel Europe gick igenom Stelth-båtar i Marine Machines 051228 kl 1500. Oklart om den går i repris. Visby hyllades iaf stort. Fick se en del från produktionen, ombord samt lite om vapensystemen.
Vildmannen
Ny norsk actionserie
http://tv4.se/tv4/tvguide/episode.aspx?episodeid=283283
RaVeN
Kanal 5 23:20 idag 3/1
Elitsoldater
SAS Survival secrets

/Raven
Anoc
Hemvärnets Glada Dagar
SVT 1
tor 5 jan kl 20.30

Hittarp, strax före krigsslutet 1945. Lottor och hemvärnsmän sysslar mindre med kriget än med varandra. Den kärlekskranka flyglottan Blenda (Eva Rydberg) kraschlandar mitt i truppen och lägger genast an på samtliga soldater - utom möjligen den barske kapten Järn (Sven Melander)... I kväll i SVT1 - sommarens succéföreställning på Fredriksdalsteatern i Helsingborg.

http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=8745...&searchDep=8591
Jelzin
Program: På spåret
Kanal: Svt1
Datum, tid: 7/1-06 kl 20.00

På spåret hade ikväll letat sig fram till Boden, och självklart kom det då följdfrågor på den militära verksamheten i staden.
Oldsberg sa att det bedrevs utbildning på fem av Arméns sju truppslag i Boden. Stämmer väl iofs inte riktigt numera... men det är klart att det inte är lätt att hänga med i alla försvarsförändringar.. blink.gif

Kul i övrigt. Lite marschmusik i studion också!

Edit: Programfakta
Vildmannen
SVT 1 14/1

Tid: 2345 - 0200

Titel: Apollo 13

Amerikanskt drama från 1995. Strandsatta 32 000 mil från jorden i ett havererat rymdskepp kämpar astronauterna Lovell, Haise och Swigert desperat för att överleva och ta sig tillbaka till jorden. Baserad på den sanna historien om Apollo 13. I rollerna: Ed Harris, Tom Hanks, Bill Paxton. Regi: Ron Howard.



Härligt att filmen äntligen sänds i en tv-kanal med stereoljud. Kör er hemmabioanläggning för fullt när ni ser den. Då kommer ni att förstå varför filmen vann en Oscar för bästa ljud. clap.gif
The Swede
Wilco, den filmen är riktigt bra.
Har redan sett den 3-4 gånger men en gång till gör inget.
Sljivovica
Hört från en barnmun:

"Inte konstigt att Apollo 13 fick problem,
det var ju Forrest Gump som körde.." biggrin.gif
imint
För oss 60-talister så kör dom Brödrene Dal på Barnkanalen: http://www.nrk.no/programmer/tv/brodrene_d...rene_dal_under/
Dizzy_keys
Just nu på finlands tv. En dokumentär om Finska Attackdykare i bästa blod,svett och bajs anda
Vildmannen
TV3 i eftermiddag. En gammal klassiker salute.gif

Tid: 1510 - 1715
Titel: Memphis Belle
Övrigt: Brittiskt krigsdrama från 1990. Vi lär känna den tappra men unga besättningen ombord B17-bombaren Memphis Belle inför och under deras sista flyguppdrag. Manskapet har fullgjort hela 24 uppdrag utan att få så mycket som en skråma på vare sig plan eller kropp. Nu har de bara ett enda uppdrag kvar innan hemresan och de förväntar sig att även denna flygning kommer att vara lätt som en plätt. De tror fel. I rollerna: Matthew Modine, Eric Stoltz, Tate Donovan. Regi: Michael Caton-Jones.
Sljivovica
TV4 Fakta "Flygmagasinet",
började nu..
Serie med potential.
FMV
Harrisons Flowers, svt 1. Journalister i Jugoslavien-kriget
FMV
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 00:48 ) *
Harrisons Flowers, svt 1. Journalister i Jugoslavien-kriget


Jo jag vet att den är lyckligt slut film..



QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 01:53 ) *
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 00:48 ) *

Harrisons Flowers, svt 1. Journalister i Jugoslavien-kriget


Jo jag vet att den är lyckligt slut film..


och jag har inte en aning hur realistisk den är, men jag som aldrig varit i Bosnien reagerar i alla fall...
FMV
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 01:55 ) *
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 00:48 ) *

Harrisons Flowers, svt 1. Journalister i Jugoslavien-kriget


Jo jag vet att den är lyckligt slut film..



QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 01:53 ) *
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 00:48 ) *

Harrisons Flowers, svt 1. Journalister i Jugoslavien-kriget


Jo jag vet att den är lyckligt slut film..


och jag har inte en aning hur realistisk den är, men jag som aldrig varit i Bosnien reagerar i alla fall...


Skit,
var det bara jag som såg den?!?
Måste ju erkänna (blödig som jag är) att jag hade tårar i ögonen i vissa scener!
ArreliuS
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 02:57 ) *
Skit,
var det bara jag som såg den?!?
Måste ju erkänna (blödig som jag är) att jag hade tårar i ögonen i vissa scener!


Nädå, såg den också. Filmen rörde mig väl inte direkt. Visst var den hemsk i vissa scener men ingenting som jag berördes av. Bra var den iaf.
FMV
QUOTE (ArreliuS @ Feb 11 2006, 03:01 ) *
QUOTE (FMV @ Feb 11 2006, 02:57 ) *
Skit,
var det bara jag som såg den?!?
Måste ju erkänna (blödig som jag är) att jag hade tårar i ögonen i vissa scener!


Nädå, såg den också. Filmen rörde mig väl inte direkt. Visst var den hemsk i vissa scener men ingenting som jag berördes av. Bra var den iaf.


Helt ok tyckte ju jag oxå!.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.