Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jägare efter vanliga värnplikten???
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Pliktverket
Emil__123
Undrar bara om man kan utbilda sig till nån form av jägare efter att man har genomfört värnplikten som något annat??Bevakningssoldat i mitt fall.Ber om ursäkt om någon annan redan har tagit upp detta.
Ingbat/I19
Enda sättet är nog att bli yrkes- eller reservofficer på ett av jägarförbanden.
Panzerfaust
En person vid FBU ansåg det. Så efter alla genomförda utb som heter något med "jägare" fick man jägar båge enligt honom.
Detta tyckte jag va mupp så jag ringde K3 samt K4.
Dom vart inte glada... laugh.gif
Dom sa att visst kan dom (FBU) ha olika utbilingar för att ni dessa mål, men isåfall får dom skapa något eget.
Men det du är ute efter som jag förstår det är liknande jägartjänsterna som man idag kan göra värnplikten som, då är svaret nej. Om du inte blir reservare/officer eller något sådant. Fallskärmsjägarna rekryterar ju till deras insatsverksamhet. så där kan du ju säkert också bli det.
Sen kanske i framtiden att det bildas nåt annat jägar insatsförband som är uppet för alla sökande vet man ju inte. Bara att hoppas:) Inte omöjligt då detta med insatsförband verkar vara något som FM satsar sina pengar på.

Men i dagsläget är det ju bara officer eller fallskrämsjägarnas insats grej som kan göra en vanlig vpl till jägare.
jake the snake
man kan ju alltid bli kasernjägare laugh.gif
Panzerfaust
QUOTE (jake the snake @ Dec 16 2003, 23:49 )
man kan ju alltid bli kasernjägare laugh.gif

Vad är kasern jägare?

Om det är en vpl befatting kan man ju inte bli det heller...
jake the snake
QUOTE (Panzerfaust @ Dec 16 2003, 23:52 )
QUOTE (jake the snake @ Dec 16 2003, 23:49 )
man kan ju alltid bli kasernjägare laugh.gif

Vad är kasern jägare?

Om det är en vpl befatting kan man ju inte bli det heller...

Kasernjägare är en lustig omskrivning för någon med en tjänst som utspelar sig mestadels på kasern.
Panzerfaust
Okej, vakt/depå/kock liknandne?
Kan man ju inte heller bli :(
Inte mycket man kan bli om man redan gjort GU.
ABP
Om man kan bli jägare även om man inte gjort vpl?

Tekniskt sett så är det ju som andra skriver att bli yrkes sök till nått J förband bli krigsplacerad där och vips så är du faktiskt jägare.

Dock är det ju en viss skillnad att gå lite marscher mm som yrkes än att genomlida hela utbildningen som vpl.


Ett bra exempel är FJS "saft och bulle" kurs. Man får örnen efter några veckors utbildning. Dock är man ingen äkta FJSare på det sättet.


Sedan är ju dock frågan varför det är så viktigt att bli jägare i efterhand? Är det inte bättre med att få möjlighet att utveckla sig själv psykiskt fysiskt och kunskapsmässigt än att få kalla sig en viss sak.

Träffat dugliga soldater från alla förband, har dessutom träffat dålig soldater från alla förband inklusive jägarförband (faktiskt mest dåliga soldater från J-förband kanske berodde på att jag fick göra VPL med dem ;) )

Jägare är inget annat än en viss förbandstyp. Som både får för mycket glorifiering och för mycket spott på samma gång.
Panzerfaust
ABP@

Håller med dig!
Men ändå inte... biggrin.gif
Jägare är väl en uppgift, en utbildning man fått?
Om man går långt eller inte, eller om man har hårda befäl eller inte har väl inte med saken att göra? Du glömmer en viktig sak, Yrkesofficeren eller personen i insats förbandet som fått nån jägar utmärkelse har redan gjort värnplikten en gång minst 10 månader med goda betyg. Så nog är han/hon minst lika bra jägare, om inte bättre än en vpl Jägar soldat. (OM striden och befattingen övats in)
Föresten så är väl inte örnen för örnmarshen någon Jägar symbol? den visar väl bara att man gjort massa prov. En major från swedint sa då att det va jäkligt jobbigt och inte verkade det på honom som att det va någon saft/bulle kurs.
Han sa att han inte va fallskärmsjägare. Eller att man hadde rätten att kalla sig det.

Självklart är det svårt för vpl jägare att "släppa taget". Skulle det vara för mig också. Förstår erat resonemang... men jag håller inte med det till 110%.
Kanske just för att jag själv inte var jägare?

Min åsikt, din åsikt.
nog om det:) camo.gif pansar2.png FN1.gif Rangern.gif HV.gif X| gasmask.gif Malajn.gif

Skulle inte hars krivit... känner att blå/gula kan bli arga blyg.gif
Dock har jag redan skrivit, ganska mycket... inte kan jag bara... radera. unsure.gif
Recon
Hur går man "saft och bulle" kursen, kan vara lite kul att göra i utvärderingssyfte?
Panzerfaust
QUOTE (Recon @ Dec 17 2003, 08:52 )
Hur går man "saft och bulle" kursen, kan vara lite kul att göra i utvärderingssyfte?

Tror nog bara det är officerare som går den, men jag är inte helt säker.
Den uppfattingen jag har fått är då så... Är ju ingen av frivillig organisationerna som håller i den. Så jag kan inte se nåt annat sätt att gå den än att vara offcier.
Om du kollar runt lite på K3´s sida så tror jag du hittar lite bilder och sånt. Va nämligen som "nyhet" får ett tagsen, dock ganska längesen så du kan få leta ett tag.
ABP
Inte för att hacka ner på andra förband men en som gjort GU på ett annat och fått bra vitsord betyder inte att han hade fått lika bra på ett Jförband. Efter pratat med yrkes på olika förband så har jag fått intrycket att det skall inte ställas lika hårda krav på vissa förband för att få bra betyg, som det gör för jägare. Och det är möjligt att de har rätt, Man kanske inte behöver kunna gå 10 mil med tung packning om man sitter i en radarcentral t.ex. Men det blir ju lite löjligt att en som presterar 80% av vad en Jägare gör. Får bättre betyg, kommer in som Yoff och flyttas sedan över till J-förband.

Visst det är bra med andra förbandstyper kommer in på J förband, det ger mycket positivt till förbandet (nua tankesätt mm) så det har jag inget emot. Men som jag syfta på tidigare. Jägarutbildningen var från det att man ryckte in tills det man mucka. Det går aldrig att återkskapa den utbildningen för nån som redan gjort all sin GU. Att klara baskerprov mm är lätt. Det är resten av utbildningen som är det svåra. Den stress och det tempo vi hade under 10 månaders tid tror jag inte alla andra förband inom FM hade.

Men som sagt att andra Yofficerare är minst lika duktiga som jägare är klart, även att vplare från andra förband är duktigare än många jägare är också självklart. Men kommer de anses som riktiga jägare bara för de har jägarbågen på armen. Enligt min mening Nej, jag ser dem inte som det.
69:an
Med risk för att låta spydig men att benämna kurs 0231 som en "saft o bulle" kurs är helt felaktigt.
Då jag pratade med kollegor som genomfört kurs 0231 så sa de att de fick en overhead bild på just en saft o bulle vid kursstarten och det var det närmsta de kom saft o bulle.
Nu genomförs kursen dock inte längre pga resursbrist annan vht prioriteras typ Insatskompaniet.

OT: 1997 genomförde en USMC Force Recon kapten både FjS samt KJ proven.
Han uppfyllde vissa av de fördomar jag hade om USMC, han var
190cm och vägde väl säkert 110kg, MEN han lärde sig bra svenska, han var ödmjuk som få och väldigt öppen för att dela med sig av kunskaper och erfarenheter!

//C
Bamse
ABP
QUOTE
Inte för att hacka ner på andra förband men en som gjort GU på ett annat och fått bra vitsord betyder inte att han hade fått lika bra på ett Jförband. Efter pratat med yrkes på olika förband så har jag fått intrycket att det skall inte ställas lika hårda krav på vissa förband för att få bra betyg, som det gör för jägare. Och det är möjligt att de har rätt, Man kanske inte behöver kunna gå 10 mil med tung packning om man sitter i en radarcentral t.ex. Men det blir ju lite löjligt att en som presterar 80% av vad en Jägare gör. Får bättre betyg, kommer in som Yoff och flyttas sedan över till J-förband.


Betygen skall väl sättas utifrån den tjänst/befattning man innehar, sedan att betygsättningen varierar mycket kraftigt mellan olika regementen och t o m befäl är en annan sak. En jägare ska få bra betyg om han orkar gå långt, äta mycket granrötter, bära mycket osv medan radaroperatör ska kunna se skillnad på alla konstiga fläckar på en skärm. En jägare behöver heller inte fått bra betyg om han hade gjort GU som t ex radaroperatör, lastbilsförare osv.

Att befäl flyttas över är väl främst för att de innehar en kompetens som regementet har nytta av (undantaget i de fall som det görs p g a omstruktureringar i FM) t ex sb, farb, uh mm. Man måste ju ha något särskilt att konkurrera med om man ska komma förbi alla som gjort GU och har adekvat utbildning.


OT: Hade nöjet att få träffa den USMC som 69:an nämnde (troligtvis i alla fall).
Han var väl i Sverige främst för att gå FJS "Saft och bulle"-kurs men passade på att hänga på bl a KJS-s vinterutb då han knappt hade sett ett par skidor innan.
Jag träffade honom på "Pansar - 97" i Revingehed, han hade hängt med ett svenskt befäl som gått Strf 90-befälskursen. Såg ut som Swede i Heartbreak Ridge och helt otroligt trevlig och tillmötesgående även mot mig som vpl.
Där försvann mina fördomar om den amerikanska krigsmakten (för att dyka upp igen efter min vistelse i Kosovo men det är en annan sak...)
GA KA
När det gäller patrullsstrid så har många att tacka Kaptenen för sina kunskaper. Någon som har hört hans Älg/Hjort historia? Vidare skrev han två intressanta artiklar om sina upplevelser i landet. Rekommenderas starkt.
Emil__123
jaha tack för svaren....så då får man ge sig på officers skola också.
69:an
QUOTE (Bamse @ Dec 17 2003, 15:14 )
/.../
OT: Hade nöjet att få träffa den USMC som 69:an nämnde (troligtvis i alla fall).
Han var väl i Sverige främst för att gå FJS "Saft och bulle"-kurs men passade på att hänga på bl a KJS-s vinterutb då han knappt hade sett ett par skidor innan.
Jag träffade honom på "Pansar - 97" i Revingehed, han hade hängt med ett svenskt befäl som gått Strf 90-befälskursen. Såg ut som Swede i Heartbreak Ridge och helt otroligt trevlig och tillmötesgående även mot mig som vpl. /.../

Jodå det är garanterat samma man, han var i Sverige för att lära sig mer om vårt svenska system och inte för att gå kurs 0231.
Han var ju för övrigt kvalificerad på HALO/HAHO samt Rope Master (tror att det motsv. instr. i fast rope).
Han genomförde samtliga provmoment för både KJ och på FJS och tilldelades därför både treudd och örn.
En man som jag mer än gärna skulle vilja ha i min grupp.

Mega OT: Han "fick"med sig en svensk tjej som följde med hem till USA där de senare gifte sig.

//C
jaegare
Generellt sett så har det faktiskt varit så att K3, K4, KA1 och fd I22 har satt lägre snitt betyg än övriga förband. Det har iaf varit så tidigare, och mina plutonsbefäl motiverade detta med att vi faktiskt hade "spelat i elitserien" och därför inte kunde jämföra betygen med kompisar från andra förband.
Slut.
Lasse.J
QUOTE (69:an @ Dec 17 2003, 19:15 )
QUOTE (Bamse @ Dec 17 2003, 15:14 )
/.../
OT: Hade nöjet att få träffa den USMC som 69:an nämnde (troligtvis i alla fall).
Han var väl i Sverige främst för att gå FJS "Saft och bulle"-kurs men passade på att hänga på bl a KJS-s vinterutb då han knappt hade sett ett par skidor innan.
Jag träffade honom på "Pansar - 97" i Revingehed, han hade hängt med ett svenskt befäl som gått Strf 90-befälskursen. Såg ut som Swede i Heartbreak Ridge och helt otroligt trevlig och tillmötesgående även mot mig som vpl. /.../

Jodå det är garanterat samma man, han var i Sverige för att lära sig mer om vårt svenska system och inte för att gå kurs 0231.
Han var ju för övrigt kvalificerad på HALO/HAHO samt Rope Master (tror att det motsv. instr. i fast rope).
Han genomförde samtliga provmoment för både KJ och på FJS och tilldelades därför både treudd och örn.
En man som jag mer än gärna skulle vilja ha i min grupp.

Mega OT: Han "fick"med sig en svensk tjej som följde med hem till USA där de senare gifte sig.

//C

Han skrev om sina intryck om saft och bullen kursen i örnen
Gorg
QUOTE
Han skrev om sina intryck om saft och bullen kursen i örnen


Har du läst det? Vart stod det? Finns texten på internet?

EDIT: Örnen, aha tidningen smile.gif
Sir Vival
Möjligheten finns att göra om sin GU om man vill tillhöra ett j-förband.
dxl
QUOTE (jaegare @ Dec 17 2003, 19:25 )
och mina plutonsbefäl motiverade detta med att vi faktiskt hade "spelat i elitserien" och därför inte kunde jämföra betygen med kompisar från andra förband.
Slut.

Men som sagts tidigare så får man ju vistsord efter den utbildning man genomfört.
Vilken elitserie spelar jägarna i?
Inte är det sambands serien iaf.

Alla ska väl vara "elit" på det man får utbildning på.
Vissa ska kunna gå långt med mycket packning, andra ska kunna ta hand om sårade osv.
jaegare
@ dxl: Jag säger bara vad som har sagts till mig, om du vill kolla upp det närmare kan du ju alltid kolla med K3, K4 etc.... Är mycket väl medveten om att alla soldater behövs på någon plats, och det har jag aldrig sagt något om. MEN jag anser att alla J-förb faktiskt spelar i en elitserie, sen får du och alla andra ha er uppfattning...
Panzerfaust
@ABP

Jag förstår hur du menar, och håller med dig på vissa punkter.
Det jag menar är att utb mässigt är det nog inga större problem att lära in det en vpl gör. I vilken befattning som helst.

Jag uppplever alla värnpliktiga befattningar som ersättingsbara.
Jag anser inte att vi har någon elit förutom förband liknande SSG.
Om jag säger såhär, en pansar skytte officer som gjorde värnplikten som det och som kanske jobbar som officer vid en sånt förband, flyttar över till t ex K3. Skolar om sig där till sin nya beffatting, nog törs jag säga att denna officer och alla hans likar är bättre än en värnpliktig jägare? En officer har väl ändå mycket mer i bagaget än en värnpliktig?
QUOTE
Men kommer de anses som riktiga jägare bara för de har jägarbågen på armen. Enligt min mening Nej, jag ser dem inte som det.

Håller med dig, har heller alldrig menat det så.
Självklart så skall officerare kunna sin befatting på den nya regementet, jägar förbandet han är på dvs. Men vad jag menar är att en offcierare med lite bakom pannan genrellt sett är bätter än en värnpliktig, vilken befatting han än har.
QUOTE
Jägarutbildningen var från det att man ryckte in tills det man mucka. Det går aldrig att återkskapa den utbildningen för nån som redan gjort all sin GU.

Nej, om man inte gör om lumpen så klart.
Men nog kan man i mina ögon bli lika BRA med kompleterande utb! är det jag menar. Ni hadde det stressigt och jobbigt, det kan jag inte och ville jag inte ta ifrån dig/er.
Men Jag anser inte att det är omöjligt att som officer få samma komptens nivå inom samma förband med hjälp av kompleterande utb:ar.
Sen får man ju inte glömma allt onödigt som är med utb som man som officer redan kan. GSU osv.
Sen vet jag inte hur en officers utb serut... Om dom blir utb på ALLA ak5 tillbehör och vapen osv...

Kort och gått så menar jag att stressen inte skapar soldaten, det är väl ändå utbildningens innehåll som gör det? och den kan man med lätthet lära in vem som helst som vet vad det handlar om och har lite panna.
Jag har en tro om att ALLA offcierare är i regel bättre på det mesta än en medelsnittig värnpliktig jägare, tror jag fel? Psykiskt och fysiskt dvs.
Med alla officerare menar jag dom som kör med trupp utb, yngre alltså... för nog klår dom fletsa vpl sodlater, Johan "snart inte längre ÖB" hederstedt i vilken fysyik gren som helst laugh.gif
jaegare
@ panzerfaust: Jag håller nog inte riktigt med om att alla truppförande officerare skulle ha bättre psyke/fys än en genomsnittlig jägare. Finns nämligen många exempel på att befäl från andra förband (än K3 i det här fallet) inte har orkat vare sig j-prov eller baskerprov.
Självklart är det elitförband, trodde att det var ganska allmänt vedertaget. Men ni kanske blandar ihop begreppen med SF? Som ju är en helt annan sak...
Nu har det blivit ganska OT vissel.gif
Panzerfaust
QUOTE (jaegare @ Dec 18 2003, 09:05 )
@ panzerfaust: Jag håller nog inte riktigt med om att alla truppförande officerare skulle ha bättre psyke/fys än en genomsnittlig jägare. Finns nämligen många exempel på att befäl från andra förband (än K3 i det här fallet) inte har orkat vare sig j-prov eller baskerprov.
Självklart är det elitförband, trodde att det var ganska allmänt vedertaget. Men ni kanske blandar ihop begreppen med SF? Som ju är en helt annan sak...
Nu har det blivit ganska OT  vissel.gif

Jag syftar alltså på Fänrikar, löjtnanter, kaptener eventuellt som leder sodlater, tränar soldater alltså, inte en slö major som sitter vid sitt skrivbord hela dagarna. laugh.gif

Om jag ser annat ändrar jag självklart uppfatting, men som det serut nu framför mina ögon tror jag det. Med genomsnittig jägare menar jag en normal jägare... finns ju Vpl som är elit idrottare osv. Och dom klår säker en vanlig officer.
Men i regel törs jag tro att en officer vid tex P7 som utb skyttesoldater är både bätter, kunnigare än någon värnpliktig soldat. Låter ganska logiskt... men visst kan jag ha fel


Elit och elit, klart det är elit om man ser det så... genoms svenska ögon är det ju elit. Men jämför man med andra länder är det ju inte elit. Men vad är elit igenligen?
Är det uppgiften eller att man är specialist på något? isåfall är alla elit.
När jag säger Elit så menar jag 8.gif krigare.
Och det anser inte Jag att man blir som värnpliktig, min åskit.
ta inte illa upp, är bara vad jag tycker, vi kan va kompisar för det!
VH
QUOTE (Sir Vival @ Dec 17 2003, 23:22 )
Möjligheten finns att göra om sin GU om man vill tillhöra ett j-förband.

200% säker på det Sir Vival? Man är ju lite intresserad isf! ;)
Hur går man tillväga då?
Panzerfaust
QUOTE (VH @ Dec 18 2003, 10:15 )
QUOTE (Sir Vival @ Dec 17 2003, 23:22 )
Möjligheten finns att göra om sin GU om man vill tillhöra ett j-förband.

200% säker på det Sir Vival? Man är ju lite intresserad isf! ;)
Hur går man tillväga då?

Chansen är mycket liten, skriv bara ett brev till pliktverket!
Brevet skall innehålla personnummer samt underskrift.
Förutom det personliga brevet så klart!

Jag har varit i kontakt med dem, har sökt 6 gånger tror jag.
Ända sedan muck framtills nu...
Pliktverket skulle behöva några smällar. Varför inte satsa på ett säkert kort istället, med alla avhopp menar jag.

Men möjligheten finns, dock är den liten om du genomfört värnplikten utan avbrott och har du bra betyg är det ännu svårare... :(
Ing
QUOTE (jaegare @ Dec 17 2003, 19:25 )
Generellt sett så har det faktiskt varit så att K3, K4, KA1 och fd I22 har satt lägre snitt betyg än övriga förband. Det har iaf varit så tidigare, och mina plutonsbefäl motiverade detta med att vi faktiskt hade "spelat i elitserien" och därför inte kunde jämföra betygen med kompisar från andra förband.
Slut.

Aneldningen till det lägre snittbetyget kanske helt enkelt är att det inte blir den elitserie som befälen önskar. Är man inte elitspelare ska man inte ha högsta betyg om man spelar i elitserien.
A2Keltainen
QUOTE (VH @ Dec 18 2003, 10:15 )
QUOTE (Sir Vival @ Dec 17 2003, 23:22 )
Möjligheten finns att göra om sin GU om man vill tillhöra ett j-förband.

200% säker på det Sir Vival? Man är ju lite intresserad isf! ;)
Hur går man tillväga då?

Under 1990-talet så var det två personer som gjort sin värnplikt på FJS som började göra en extra frivillig värnplikt på TolkS. Jag vet dock inte om de fullföljde. Jag läste detta i Arménytt när det var aktuellt.
jaegare
QUOTE (Ing @ Dec 18 2003, 11:25 )
QUOTE (jaegare @ Dec 17 2003, 19:25 )
Generellt sett så har det faktiskt varit så att K3, K4, KA1 och fd I22 har satt lägre snitt betyg än övriga förband. Det har iaf varit så tidigare, och mina plutonsbefäl motiverade detta med att vi faktiskt hade "spelat i elitserien" och därför inte kunde jämföra betygen med kompisar från andra förband.
Slut.

Aneldningen till det lägre snittbetyget kanske helt enkelt är att det inte blir den elitserie som befälen önskar. Är man inte elitspelare ska man inte ha högsta betyg om man spelar i elitserien.

@ Ing: Det är nog ganska sannolikt att det är precis så som du säger. Man kan ju jämföra tex två gymnasieprogram, ex Fordonsprogrammet och Naturprogrammet. Det säger sig väl ganska självklart att det är svårare att få ett högt mattebetyg på natur, eller?
järv
Kan man bli annat än irriterad på detta ständiga flummande, lallande och förståsigpåande om ”jägare” från diverse individer.

Vad handlar jägeriet om, att käka kottar? De två procent av årskullen som bedöms ha de bästa psykiska och fysiska förutsättningarna att genomföra värnplikt är kvalificerade att söka in som jägare. De utgör det bästa soldatmaterialet som finns att tillgå. Normalt handlar det om duktiga och ambitiösa personer med höga värden i allt som du i princip kan sätta på vilken värnpliktig befattning som helst (men du kan inte omvänt ta lasse-basse och försöka göra honom till jägare). För samman dessa individer på förband med hög kvalitet på utbildning och befäl där man koncentrerar sig på att lära ut själva soldathantverket grundligt. Ta sedan bort 20-25 procent av de som trots allt inte höll måttet. Efter 300-450 dagar så är resultatet Sveriges bästa soldater. Prickskytt, sjukvårdare eller signalist skall inte spela någon roll. Sen finns det alltid undantag som bekräftar regeln.

När det gäller betyg så instämmer jag helt med jaegare, det går inte att jämföra betyg mellan förband och det är vedertaget. Ett befäl gav sin syn på det: "Ni ska INTE jämföra era betyg med folk från massa *****förband, 10-5-5 här är som 10-15-15 där". Kraven för att anses som godkänd soldat på ett j-förband är och skall vara mycket högre än på andra förband.

Vad gäller att ta in folk utifrån till j-förband så händer det. Ofta rör det sig om befäl som är duktiga och väldigt drivna och som vill ha förmånen att arbeta i en organisation med andra personer som är lika drivna som de själva. Men du kan aldrig göra guld av gråsten, det handlar om att få rätt person på rätt plats.

Till skillnad från vad vissa tror så finns det visst dåliga officerare/kadetter inom FM. Frågan man (jag och andra) ställer sig är: om befälen är kassa hur är då inte deras soldater?

Panzerfaust/Wittman:

Du har gjort så att jag har störrre förtroende för Pliktverket än någonsin tidigare.

Edit: inlägg skrivet i viss hmm affekt men jag anser fortfarande att det finns lägen då man ska lägga korten på bordet.
Vysotskij
QUOTE (A2Keltainen @ Dec 18 2003, 11:41 )
Under 1990-talet så var det två personer som gjort sin värnplikt på FJS som började göra en extra frivillig värnplikt på TolkS. Jag vet dock inte om de fullföljde. Jag läste detta i Arménytt när det var aktuellt.

En av de två fullföljde, om jag minns rätt. Sedan dess har ett flertal fina rödkapsyler fått avgångsbetyg från Tolkskolan.
A2Keltainen
QUOTE (Vysotskij @ Dec 18 2003, 15:37 )
Sedan dess har ett flertal fina rödkapsyler fått avgångsbetyg från Tolkskolan.

Har dessa genomgått exakt samma utbildning som övriga elever vid TolkS?
69:an
@A2Keltinen
De får samma utbildning som de övriga vpl. men frivillig fys om jag minns rätt.
mannen nedan får väl rätta om jag har fel.

Edit: onödig info för vissa.. sorry

//C
Vysotskij
QUOTE (69:an @ Dec 18 2003, 15:44 )
De får samma utbildning som de övriga vpl. men frivillig fys om jag minns rätt.

mannen nedan får väl rätta om jag har fel.

Inget att invända. Det finns också folk från andra förband än FJS, men detta är kraftigt OT.

69: Jag skickar PM asap.
Panzerfaust
QUOTE (järv @ Dec 18 2003, 14:38 )
Kan man bli annat än irriterad på detta ständiga flummande, lallande och förståsigpåande om ”jägare” från diverse individer.

Vad handlar jägeriet om, att käka kottar? De två procent av årskullen som bedöms ha de bästa psykiska och fysiska förutsättningarna att genomföra värnplikt är kvalificerade att söka in som jägare. De utgör det bästa soldatmaterialet som finns att tillgå. Oftast rör det sig om generellt duktiga och ambitiösa personer som du i princip kan sätta på vilken värnpliktig befattning som helst (men du kan inte omvänt ta lasse-basse och försöka göra honom till jägare). För samman dessa individer på förband med högsta kvalitet på utbildning och befäl där man koncentrerar sig på att lära ut själva soldathantverket grundligt. Ta sedan bort 20-25 procent av de som trots allt inte höll måttet. Efter 300-450 dagar så är resultatet Sveriges bästa soldater. Prickskytt, sjukvårdare eller signalist skall inte spela någon roll. Sen finns det alltid undantag som bekräftar regeln.

När det gäller betyg så instämmer jag helt med jaegare, det går inte att jämföra betyg mellan förband och det är vedertaget. Ett av de bästa befälen (kommenderad till FJS numera) gav sin syn på det: "Ni ska INTE jämföra era betyg med folk från massa *****förband, 10-5-5 här är som 10-15-15 där". Kraven för att anses som godkänd soldat på ett j-förband är och skall vara mycket högre än på andra förband.

Vad gäller att ta in folk utifrån till j-förband så händer det. Ofta rör det sig om befäl som är duktiga och väldigt drivna och som vill ha förmånen att arbeta i en organisation med andra personer som är lika drivna som de själva. Men du kan aldrig göra guld av gråsten, det handlar om att få rätt person på rätt plats.

Till skillnad från vad vissa tror så finns det gott om dåliga officerare/kadetter inom FM. Frågan man (jag och andra) ställer sig är: om befälen är kassa hur är då inte deras soldater?

Panzerfaust/Wittman:

Du har gjort så att jag har störrre förtroende för Pliktverket än någonsin tidigare.

Edit: jag ändrar mitt inlägg något..

QUOTE
Panzerfaust/Wittman:

Du har gjort så att jag har störrre förtroende för Pliktverket än någonsin tidigare.


Okej, ska jag då säga att du gjort så att jag ännu mindre litar på pliktverket för att du inte kan ta en normal diskussion? Och inte kritik för den delen heller.
Såna där löjliga saker kan du väl lika gärna skicka med PM istället för att tjafsa här?
Jag håller fast vid min åskit vad du än tycker och säger. När det gäller sånt här är alla partiska, Icke Jägare just för att dom är Icke Jägare, Och Jägare just för att dom är Jägare. Så enkelt är det. NU slutar jag här så det inte spårar ur allt för mycket. Ville bara avsluta det fint, vilket är svårt. Vissa tycks ha problem med oliktänkande?

Edit: Nu har jag varit ute med hund, det är bra hjärn rensande.
Vad beträffar befälen så har jag nu upptäckt att jag kan hänga på till viss del.
Men jag tror att det är långt ifrån många som inte skulle hålla samma nivä som en vpl Jägare. Dels på grun av hård konkurans mellan sökande till yop.
Sen tror jag knappast att en normal Jägar soldat klara ALLA andra befattingar, stridande, jo.
Men inte alla andra befattingar.
QUOTE
Krav o förkunskaper
Natur eller samhällsvetenskapligt program.

Mycket höga betygskrav. MVG i alla
språkämnen. Minst B-kurs i svenska.
Två främmande språk varav ett B-språk.

Medelbetyg MVG-VG i
övriga läsämnen (bild, musik idrott inräknas ej).

Tolk-Förhörsledare. Skulle alla jägare klara detta?
Röjdykare? Skulle alla jägare vara kvalificerad för dyktjänst? Finns bla en kille enligt 69an bla, som inte fick vara a-dyk men fsj pga lung skada.
Nu vet jag inte hur det serut i kraven, men på min tid så va kravet för att göra telegrafi provet 7 på I-testet, vilket är högre än för en Jägar sodlat enligt vad folk har klippt och klistrat här på forumet (om jag inte mins heeelt fel)
QUOTE
Underrättelseassistent - Flygvapnet alt. Armén

Krav o förkunskaper
2 år tekn högskola data/elektronik (gäller endast armén)

Ett annat exempel.

Har även "hört" från folk att vissa tjänster inom tex artilleri har höga I-test krav samt bra mattematisk förmåga, hur vida det stämmer vet jag inte. Så jag låter någon som vet mer om det svara på det. Va därför jag tog upp det också, i hopp om att nån rättar eller håller med.
Sen är det ju befäls dugligheten också, kravet för en Jäagrsoldat ligger ju inte spciellt medan KB tex har högre Befäls lämplighets krav än Jägar soldat, eller har jag fel? Bara där har du massssvis med tjänster som en medlesnittig jägare inte kan få.

Elit/inte elit? det är frågan.
22*10=235

Rättelse 235 arbetsdagar. Inte 300 dagar. Om man inte ligger inne varenda helg samt tjänstgör dygnet runt. La till några dagar för helg tjänst osv.
235-60=175 dagar om man tarbort GSU, vilket jag gör eftersom den ser relativt lika ut mellan förbanden, det som skiljer är väll "hård heten" det fysiska så att säga.
Det är detta jag menar, inte tycker jag att man kan kalla sig elit soldat efter 175 dagar. Jag kallar inte mig själv fullständigsoldat ens. När utlänningar fråga så är det pinsamt att kalla sig soldat när det finns länder som har längre GSU/motsvarande än jag legat inne allt som allt.


Så kan man resonera, vilket jag gör, detta gäller alla! jag tycker inte det är något att hetsa upp sig för, min åsikt bara.
Jag är ledsen och ber om ursäkt ifall jag trampat på ömma tår.
Jag tycker att det vi har i Sverige endast är en grund till att bli soldat, det är min åskit.

Vart lång edit Malajn.gif
jaegare
@ Panzerfaust: Är det någon som har påstått att en j-sold skulle kunna klara alla tjänster typ tolk/förhörsledare mm?? Jag skulle INTE klara det iaf, finns även en hel del tjänster inom jägeriet som jag är fullt medveten om att jag inte skulle klara. Men jag anser mig fortfarande som elitsoldat.
När du säger att det är hårdheten som skiljer mellan förbanden (den fysiska) så skulle jag vilja påstå att det som framför allt skiljer, det är det psykiska...

När du jämför svenska och utländska soldater så ska du ha klart för dig att svenska soldater står sig mycket väl! Finns många exempel på svenska elit förband som har haft utbyte med utländska elitförband. K4 är ju tex världsledande på uppträdande i subarktisk miljö!
Det kan tex bero på att vissa andra länders soldater knappt är läskunniga, medan en svensk soldat kan bedriva självstudier på kvällar osv.. Detta kan vara en anledning till att det går åt mycket mer tid för att utbilda soldater i en del länder, ta ryssland som ett bra ex.

http://www.specwarnet.com/europe/swed_overview.htm Här har du väl några ex på vad som räknas som svensk elit.
Blev mycket OT nu...
Panzerfaust
Jaeger@

Jo, jag uppfattade det Järv skrev så iaf.

Har nu ätit mig mätt, och tagit det mogna beslutet att lägga ner, HÄR OCH NU.
Jag har inget emot att fortstätta diskutera i PM.
Jag gillar att diskutera såna här saker, men känner att för allas trevnad så slutar det här och nu (iaf för min del).
Känner även att jag trampar i napalm när jag drar upp detta, förstår att folk blir upprörda.
Och för att slippa att tråden blir låst (om den går att rädda) så vädjar jag till alla som är intresserade att diskutera detta med mig via PM eller eventuellt på chatten nån dag när jag är där, dock inte kväll. Har varit uppe sedan 20:30 igår så jag är ganska trött.

Jag gillar att argumentera, dock på en vänlig nivå.
ABP, Jaeger. Nu kanske ni är "lungna" pga av forumets regler? i vilket fall så respekterar jag det och blir glad när man kan diskutera sådana här saker i vänlig form. Järv är naturligtsvis också välkommen att diskutera detta! man minsta lilla person på hoppet kastar jag direkt i pappers korgen. Jag har 0 respekt för folk som inte kan ta andras åsikter utan att brusa upp sig.


Anledingen till att jag vill fortsätta är att jag lär mig mest på detta sätt, man utbyter åsikter, erfarenhet och tankar. Jag ändrar gärna uppfattning. faktum är att en av mina starkaste personlighets drag som folk oftat på pekar är mitt sätt att se två sidor på allt! Nästan allt iaf. Jag kan tom se det okej att våldta(!?!) undrar ni vad jag menar med det så fråga i PM eller på chatten.
Därför är det inte alls omöjligt att få mig att ändra åsikt...

Så ni som vill forstätta är välkommna!

SLUT PÅ ELIT TJAFS i DENNA TRÅD! iaf från min del.

EDIT: Skall tillägga en sak, nu kanske vissa undrar varför jag istället inte tar bort allt? Jag står för allt jag skrivit, och bett folk på chatten läsa det och "värdera".
Jag anser att jag sviker mig själv och min ståndpunkt genom att bara ta bort allt jag skrivit, Så det får vara kvar.
Dels för att andra kan få läsa och för att jag vill att mina ord ska leva kvar eftersom jag står för dem.

Vi ses/hörs!

MVH: J
järv
Panzerfaust:

Jag tänker inte diskutera med dig eftersom ingen annan än du får ut något av sådana här diskussioner.
Echo Echo
Går alldeles utmärkt att bli jägare efter värnplikten.

Prov och skjutprov och vips så står du där med vapnet och är jägare!
http://www.jagareforbundet.se/jagarexamenb...b22/default.asp

Slutdiskuterat!
//Stolt jägare 5.gif
Emil__123
Ok men jag menade mer jägaresoldat....men tack för svaret ändå =)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.