Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kb tjänst vs. Gb tjänst
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Pliktverket
ensammavargen
Jag undrar vad fördelarna med att göra en Kb-tjänst mot att göra en Gb tjänst.

Min mönstring är inte allt för långt bort i tiden närmare bestämmt den 3 oktober.
Så man har såklart börjat fundera vad som är mest givande. Kd 15 månader eller Gb 10 månader. Vissa jag har pratat med menar att en GB tjänst är att föredra då detta innebär en oftast roligaretjänst med mer fältliv och en annan sorts ledarskap(mer action) 8.gif
medan andra menar att en Kb tjänst är bäst eftersom man ligger inne längre och får mer utbildning.
Kan någon hjälpa till kanske? 7.gif
TexGore
"roligaretjänst med mer fältliv"

ursäkta mig men fält är det värsta som finns. kamofärgen är svår att få bort, raka sig är inte lättaste dessutom gör det rätt ont om du inte använder löder som är fruktansvärt jobbigt och onödigt att använda när du står ute i -15 grader och snön faller som aldrig förr. bli vanlig menig om du nu måste göra lumpen då ligger du endast inne 7.5 månad och har ca 2-3 månader fält ph34r.gif

skulle jag varit dig så skulle jag fejkat en skada vid mönstringen som t ex ledvärk eller nåt liknade. but hey vill du slänga bort bort ditt liv på nåt helt meningslöst så visst då ska jag inte stopppa dig.

6n.gif 5.gif rlwhore.gif rlwhore.gif wub.gif 2.gif camo.gif
Lindeberg
Jag väljer att inte se längre än till Ing2 det år jag gjorde vpl där (02/03).

KB låg inne 11 månader på ett ungefär, vilket innebar att de inte förde befäl över oss när vi var nyinryckta. Vi träffade på KB först när nya soldater (7,5-månaders) kom till våra nya plutoner.

När KB normalt ligger inne 15 månader är de monteringschefer för broarna. Nu var GB det, så KB bara "gled runt" som ställföreträdande troppchef under övningarna. Den andre av KB-eleven gick runt som blå, vilket borde vara oerhört trist.

Jag är oerhört glad att jag kvalificerade mig för att bli SjvGB, istället för KB eller 7,5 månaders. GB-sjv får 10 veckors utbildning + 3 veckor på civilt sjukhus. 7,5-månaderssoldaten får några veckors utbildning (inte lika utförande som GB-utb). KB får inte lära sig mer än att se på när GB-sjv omhändertar ;)


Hade jag fått välja att göra om min värnplikt hade jag gjort den som SjvGB, fast i 15 månader smile.gif
Mats
Satsa på KB. Mer ansvar. Mer fältliv. Mera action. Mer ledarskap. Högre krav...

Man kan ju inte jämföra KB-tjänst som syte med GB-tjänst som skyttegrpch i action, men fethajja att syte är en bättre utbildning, alla kategorier.

Nog för att en KB-syte får kriga av sig under försteget...

Jag rekommenderar givetvis att du söker strv/strf-plutbefäl så att du kan bli vagnchef på någon form av stridsfordon. För det tror jag är det bästa man kan göra. Helt icke objektivt, men dock... Se min beffattningsbeskrivning i tråden med det namnet.

Näst bäst är givetvis 10-mån E-sold som strv/strf-besättning så man kan köra stridsfordon eller skjuta 120/40 mm kanon och kulspruta så in i h-vete. Vissa år då... Men räkna med mycket vård, fast det är det värt.

Men satsa på det du är intresserad av, och hamna så högt du kan...
Limp
Kan inte råda dig i hur du ska välja men kan försöka beskriva hur det fungerade på min pluton.

Som Kb hade du hand om planering samt övergripande ledning av plutonen (no shit Einstein). Hos oss ryckte Kb in 5 månader innan GB gjorde det och vi såg knappt till våra KB förrens nån vecka innan soldaterna ryckte in.

GB hade mycket litet inflytande i själva planering, i princip enbart rörandes frågor som handlade om hur uppgiften skulle lösas, däremot låg nästan allt ansvar på oss att uppgiften löstes.

De största skillnaderna mellan KB och GB för oss var följande:

Först och främst ledarstilen. Som KB hade du inte mycket att oroa dig för så länge du hade GB förtroende och de inte var alltför inkompetenta. Ordergivning på morgonen/kvällen därefter löste grupperna sina uppgifter till stor del på egenhand såtillvida det inte var/blev en stridsuppgift (vi utkämpade plutonsstrid om vi hade förmånen att välja). GB är de som får hantera trötta/hungriga/griniga soldater samt se till uppgiften löses. Dvs ett mer handgripligt ledarskap.

Efter ledarstil är den fysiska arbetsinsaten största skillnaden. Vad jag har fått höra om KB:s GSU så var den hyfsat hård, genomförde sommar-vinteröverlevnad. Efter GSU har jag ingen aning om vad de gjorde innan de förflyttades från KB-utbkomp till plut, men from det att vi började utb som pluton var deras tjänst inte nämnvärt fysiskt ansträngande. Mycket sittandes i bandvagn och vänta. GB var de som utförde allt fysiskt arbete, tillsammans med sin grp självklart.

Hoppas att det kan ge lite vägledning. Orkar inte skriva något mer nu :P. Bara att fråga om du undrar nå mer.
Mats
Att tänka på:

KB ofta gruppchefer. Sytar till exempel är chefer över repgrupper, vagnchefer på strv/strf är KB och gruppchefer, likadant hos jägare i armén, tror jag... Finns säkert många fler exempel.

Om vi pratar psk, som är det ända jag kan uttala mig om så:

Ledarstilen man måste ha som vagnchef är att vara ett mycket gott föradömme vad gäller arbetsinsatsen för att man har en sån liten grupp där man blir mycket nära varandra. Så enda sättet att få respekt är hårt arbete. Det märktes på mitt kompani.

Till skillnad från skyttetroppcheferna som vi hade som endast fick order av plutonchefen och bollade vidare till sina tre gruppchefer, så skyttetroppchefen kommer lindrigt undan vid vård osv. Men i den avsuttna striden hänger mycket på denne...
Fu Dahlberg
Tror det beror helt på Vart du hamnar... Bortser man från "teknisk KB" (som faktiskt med oss GB) så skulle jag ALDRIG bytat mot någon av KB eleverna jag stötte på i Under min VPL i SKövde (T2). Eftersom vi, delvis hadde fruktansvärt bra samarbete blan GB/Pbna, och att vi var MYCKEt mer utbildade på våran specifika uppgift (Samband först och främst) så blev KB som var PC oftast mer en sak mest för synes skull. Dom hadde sina ordergivningar, sedan gjorde vi som vi tyckte ändå för att lösa uppgiften, som vi fått från KC. Detta kanske inte var så lyckat, men så var det. Jag skulle vilja påstå att vi hadde klarat oss utan dom.
Coma
Lyssna på TexGore
Torak
QUOTE (TexGore @ Sep 18 2003, 17:49 )
ursäkta mig men fält är det värsta som finns. kamofärgen är svår att få bort, raka sig är inte lättaste dessutom gör det rätt ont om du inte använder löder som är fruktansvärt jobbigt och onödigt att använda när du står ute i -15 grader och snön faller som aldrig förr.  bli vanlig menig om du nu måste göra lumpen då ligger du endast inne 7.5 månad och har ca 2-3 månader fält ph34r.gif

skulle jag varit dig så skulle jag fejkat en skada vid mönstringen som t ex ledvärk eller nåt liknade. but hey vill du slänga bort bort ditt liv på nåt helt meningslöst så visst då ska jag inte stopppa dig.

6n.gif  5.gif  rlwhore.gif  rlwhore.gif  wub.gif  2.gif  camo.gif

Haller med om att falt ar usch, men lumpen som sadant ar inte meningslost alls.

Angaende rakning... jag tog med mig en batteridriven rakapparat - Braun 370, jattefin liten sak, gar i manader pa tva stycken AA-batterier - som jag for ovrigt fortfarande anvander. Billig, liten, far latt plats med fyra-fem stycken i byxfickan om du nu skulle vilja det.
jake the snake
QUOTE (TexGore @ Sep 18 2003, 18:49 )
ursäkta mig men fält är det värsta som finns.

Fält ÄR att göra lumpen. Allt man gör när man inte är i fält är att förbereda sig för hur man skall göra när man ÄR i fält.
Vysotskij
Om du tänker på livet efter muck ska du absolut ta en KB/PB-tjänst. Meritvärdet är högre såväl inom försvaret som i det civila mörkret.

Vad som är roligast under tiden beror nog helt på befattning.
Sillen
QUOTE (Limp @ Sep 18 2003, 20:14 )
GB hade mycket litet inflytande i själva planering, i princip enbart rörandes frågor som handlade om hur uppgiften skulle lösas, däremot låg nästan allt ansvar på oss att uppgiften löstes.

De största skillnaderna mellan KB och GB för oss var följande:

Först och främst ledarstilen. Som KB hade du inte mycket att oroa dig för så länge du hade GB förtroende och de inte var alltför inkompetenta. Ordergivning på morgonen/kvällen därefter löste grupperna sina uppgifter till stor del på egenhand såtillvida det inte var/blev en stridsuppgift (vi utkämpade plutonsstrid om vi hade förmånen att välja). GB är de som får hantera trötta/hungriga/griniga soldater samt se till uppgiften löses. Dvs ett mer handgripligt ledarskap.

Efter ledarstil är den fysiska arbetsinsaten största skillnaden.  Vad jag har fått höra om KB:s GSU så var den hyfsat hård, genomförde sommar-vinteröverlevnad. Efter GSU har jag ingen aning om vad de gjorde innan de förflyttades från KB-utbkomp till plut, men from det att vi började utb som pluton var deras tjänst inte nämnvärt fysiskt ansträngande. Mycket sittandes i bandvagn och vänta. GB var de som utförde allt fysiskt arbete, tillsammans med sin grp självklart.

Låter ju lovande för en som är uttagen GB. Och titta, du var ju pionjär också, som jag ska bli ;)
Sorken_F4
Om jag skulle göra om lumpen idag skulle jag nog välja att bli KB. För ju längre man får ligga inne desto bättre. camo.gif Men som tur är finns ju Hemvärnet så man får ju sin lilla dos fält titt som tätt. Men när jag gjorde lumpen 0102-1102 låg jag i fält typ 9 dagar. Men då jag bar Bev GB horny.gif så kvittade det, fick ju allafall inte kriga nåt, bara snickra förläggning hela dagarna. Så vill man slippa fält så ska man nog satsa på bevakning, så länge man har möjlighet.
bam_bam
va fan varför ens diskutera kb eller gb tjänst?

KB tjänst. ansvar för fler personer, Bättre status hos befäl, mer muckarbidrag....
inte lika fysikst krävande utbildning, man får hålla i "brak:en".....


GB: Hal Ansvar för färre soldater, oxå ha hög status hos befäl, lite mindre muckarbidrag, mycket mer FYSISK krävande utbildning...

men observera att detta är ubildningen strf 9040 år 02-03 (muckade i april)


jag kan säga att de som var GB 02-03 på roma kompiani p18 var de mest vältränade på hela på p18 just det året. (undantag: vissa Ksp skyttar var bättre än endel gruppchefer).

men som sagt e man ute efter enbart pengar så e KB rätta valet.
är man ute efter fysisk (njutning) är Gb det enda rätta.

vi hade mkt mer fyskiskt utbildning både grpch o sold än KB hade.... o det tycker jag e jävligt dåligt ab befälen o lägga våran o deras utbilding så.

grpch får man strida mkt mera mer kontakt med soldaterna mm.mm

så vill man göra lumpen på "riktigt" ska man göra som pskgrpc 90 eller jägare som jeg eg. skulle blivit...då får man kunskaper.......o bra fysisk hälsa


_JAG_ som grpch hade bäst kondition på hela kompaniet. o sen okm de flesta gruppchefer. kb:s kom absolut sist


kommentera? martin.ljungberg3@comhem.se

5.gif 6n.gif rlwhore.gif 3.gif Rangern.gif


ps. syns på nästa kosvovo kommision ds.
strvkomp
Snackar vi stridsvagn så så spelar det egentligen ingen roll om du vill vara KB eller GB. KB får leka stridsvagn i 15 mån med mindre fys. GB får leka stridsvagn i 10 månader med mera fysisk fostran.

Välj själv...
MvH Strvkomp (GB) pansar2.png
Panzerfaust
QUOTE
jag kan säga att de som var GB 02-03 på roma kompiani p18 var de mest vältränade på hela på p18 just det året. (undantag: vissa Ksp skyttar var bättre än endel gruppchefer).

Så kan man ju inte resonera, kan tala om för dig/er att på I13 så va Mora kompani det kompani som oftast vann tävlingar osv, när man hadde idrotts gerjer, dom som oftast vann dalamilen va från Mora kompani, mitt kompani.
Vad va mora kompani? Depå Pluton, Mob och förplägnad (förråd och kockar) sam bevakningsskolan låg på Mora.
Min farbror låg på ett likande kompani som "malaj" som han säger. Lika då.

Varför?
Fick en bra förklaring till detta; Idrottare som vill göra värnplikten gjorde vränplikten som vakter eller vid depå så att dom hadde tid och kunde få permis till att utöva sina sporter.
Vi hadde flertalet idrottsmän vid kompaniet.
Vill man göra värnplikten för kondisens skull bör man ju då välja sådant, om inte idrottsplutonerna finns kvar, vilket dom inte gör... tror jag unsure.gif
Så att resonera så att GB har mer kondis än KB osv är ju mupp.
Det är ju helt individuellt... Kan även säga som så att KB hadde mycket mer fysiskt under sin Gsu än vad vi övriga hadde. Dom gick många och långa marcher.
Iaf det jag såg av dem.

Självklart skiljer sig det från förband till förband... Man kan ju t ex inte jämföra en KB vid skytte eller jägartjänst med en GB vid vakten om, man absolut ska jämföra.
Sen va det så att KB vid oss hadde utb på dom flesta vapnen som fanns vid regemnet då jag låg inne... medan vi endast hadde p-skott, Kulspruta 58, förutom ak5an då. Dom hadde även utländska vapen tjänst.
Så man kan ju alldrig jämföra så då det skiljer sig... och att fråga en GB vad han tycker om KB är som att spotta i motvind biggrin.gif
Personligen mötte jag många översittar KB´s... Men Utb mässigt så va dom mycket bra.

MVh:Wittman
Foxtrot Lima
Vill man veta lite mer om livet som KB kan man läsa igenom min gamla tråd "Rapport - KBS/Ing".

Utbildningar för KB-elever kan se väldigt olika ut från från förband till förband. Jag kan bara relatera till hur vi har haft det på Norrlands Ingenjörbataljon.

För det första hade vi en längre GSU än vad GB har haft. Vår varade i ca 3 månader, medan GB genomförde sin under 2 månader. Detta har i praktiken inneburit att vi har kunnat repetera och befästa viktiga moment och delar av gröntjänsten. Ett exempel är antalet skarpskjutningar.

På I 19 var det även så att man i år löste GSU:n för alla KB gemensamt, vilket medfört att man har mycket goda kontakter med blivande värnpliktiga vagnchefer, plutonchefer, systemtekniker etc. Pansarbataljonen (f d P 5) höll i organisationen av GSU:n och försökte se till att alla KB på förbandet låg på ungefär samma nivå efteråt.

Vår gröntjänst var hårdare än resten av bataljonens på så vis att vi haft långt fler kvällstjänster och helgtjänster än övriga bataljonen under GSU:n.

En annan stor skillnad är att de flesta av oss KB är generalister, medan GB är specialiserade på sin tjänst. T ex är jag kvartermästare på kompaniet är således ansvarig för underhållstjänsten. Detta inebär inte att jag står och lagar pyttipanna åt ett kompani, utan jag utarbetar ordrar etc för att underhållet ska fungera systematiskt och rutinmässigt.

Jag ger direktiv till mina gruppchefer, låter dem lösa uppgiften efter bästa förmåga utan att lägga mig i hur de går till väga, och kontrollerar sedan resultatet med jämna mellanrum.

Man har mycket mer ansvar som KB - både inför sina soldater och befälen. Man ska t ex se till att plutonen sköter sin hygien ute i fält, samtidigt som målen uppnås m m. Man får heller inte klaga om något är bajs rent ut sagt. Exempelvis om en hemresa blir inställd pga övningsförberedelser osv. Soldaterna och deras gruppchefer kan alltid springa till adjutanten eller plutonchefen och gnälla, medan vi förväntas hålla masken och säga något i stil med: "Vem vill åka hem egentligen? Det är väl inget kul..."

Som KB ingår man även i befälslaget på plutonen och är där delvis för att hjälpa till att utbilda truppen på olika saker. Det kan vara allt ifrån att hålla en lektion i hur indirekt eld fungerar, till att utbilda på svensk minmateriel eller pansarskott med SimFire.

Det brukar även vara så att man som KB får disponera sin tid på dagarna mera fritt, vilket även medför ett större ansvar. En dag efter tjänstens slut sticker plutonen ut på stan för att dricka öl, medan du som KB sitter på logementet med planscher och reglementen för att förbereda en övning inför morgondagen. Eller så kanske du måste köra iväg ett par timmar för att reka en förläggningsplats, marschväg etc. Man är helt enkelt mer eller mindre "frikopplad" från övriga plutonens verksamhet.

Att vi KB fysar mindre är en myt. Visst, en KB har oftast inte det lika fysiskt krävande i fält som t ex en GB, men kanske desto mer mentalt krävande. Dessutom är det vi KB som tillsammans med ett befäl planerar fysen på plutonen i stor utsträckning. Man lämnar in ett övnings-PM på att spela innebandy, och när det blir godkänt avsätts tid till fys någon gång i veckan. Alternativt finns det fasta tider i veckan för plutonen att fysa på, och då brukar vi KB hålla i det. Det kan vara allt ifrån innebandy, rugby och fotboll till terränglöpning, orientering eller varför inte aerobics?

Återigen, som KB kan man lite om allting på bataljonen. Vi har stabsassistenter som är utbildade på Rb70, amröjare med nautisk utbildning etc.

Det finns många andra saker jag skulle kunna räkna upp, men det finns en sista sak jag skulle vilja nämna som en viktig skillnad. Har du gjort GU som KB har du oftast större förutsättningar till att söka vidare efter lumpen. T ex till yrkesofficer eller liknande, förutsatt att du uppfyller de vanliga kraven. Man kan säga att man har "förtur" gentemot GB.

Utöver det jag nämnt, har man som KB fler möjligher att få vara med om lite mer speciella saker. Vi fick t ex åka på bussresa i Norrbotten och titta på platser som är intressanta ur både militära och historiska aspekter. Samtidigt gjorde vi en sväng om Happaranda och passerade gränsen till Finland för lite "utlandstjänst". Vi har varit med om NOLIA-mässan i Umeå och förevisat materiel. Vi har haft en KB-samövning med alla KB från I19, alla PB från F21 samt KB från SkyddsC då man fick möjlighet att klättra omkring i diverse stridsfordon, låtsas skjuta med Rb90, sitta i en PS90 station, lära sig om hur eldobservatörer arbetar, köra en aubits 77A m m.

Sist men inte minst brukar de flesta förband ha en kadettbal för sina KB. Vi på f d Ing 3 har den några veckor innan muck. RegC närvarar och håller tal, vinet flödar och man får möjlighet att dansa med någon kaptens fru eller dricka tequilarace med sin plutch (iförda M/87såklart). Allt subventionerat av staten. B)

Det finns alltså både för- och nackdelar med att vara KB resp GB. Vad man vill bli beror helt och hållet på vilka ambitioner man har.

PS. Som KB muckar man även som officer i svenska armén, och om jag inte minns fel sa de under vår försvarsupplysning på pbat (GSU:n) att vi hade rätt till vissa förmåner om vi skulle bli till fångatagna i krig, eftersom vi då är officerare. Allt enligt Haag- eller Genevekonventionen. Liten kul grej bara... DS.


Hälsningar, Foxtrot Lima smile.gif
Sillen
Själv skulle jag vilja gå 15 månader som gb. Alltså kb verkar göra mycket kul, men de egentliga uppgifterna de har verkar inte kul (utbilda, leda trupp, osv.). Lite för mycket ansvar för min smak också. Trivs bättre när nån säger åt mig vad jag ska göra, sen gör jag det.
Foxtrot Lima
Man ska ju inte heller tro att man är fri från ansvar och krav för att man "bara" är gruppchef. Tvärtom är det så att man är ytterst ansvarig för att gruppens materiel hålls i dugligt skick och att man får med sig alla saker man behöver. Det kan vara nog så ansträngande.

Personligen tycker jag det är fel att välja GB istället för KB, bara för att man inte vill ha ansvar. Då har man lurat sig själv lite. Skillnaderna ligger snarare i vilken typ av ledarskap som utövas. Är man gruppchef har man t ex det tunga jobbet att fördela skitjobben jämnt på gruppen. Som KB slipper man i regel käbblet som uppstår vid sådana tillfällen, eftersom ens arbetsbeskrivning inte täcker den sysslan. ;)

En nackdel med att vara KB kan dock vara att man inte alltid får möjlighet att gå i befattning (t ex stf plutch) på övningar, eftersom man antingen är för många KB på samma pluton, eller att det finns befäl (fänrikar och löjtnanter) som ska gå i befattning istället, eller kanske både och. Då får man i regel nöja sig med att vara "blå" och hålla i lite papper åt "blågul". Lyckligtvis ser det dock ut som att jag kommer få gå som plutch nästan varje övning, men det beror på min befattning och inte på att jag är KB eller ej.


Hälsningar, Foxtrot Lima smile.gif
RQT
Men hur fungerar det på K4? Man blir GB ändå fast det är KB? Eller hur är det? unsure.gif
Lindeberg
Där blir väl KB (PB?) chef över en grupp (patrull)
Panzerfaust
QUOTE (RQT @ Sep 20 2003, 21:07 )
Men hur fungerar det på K4? Man blir GB ändå fast det är KB? Eller hur är det?  unsure.gif

asså, man blir ju in GB, man är Ju KB, men man blir Gruppchef:)
Och bland resten väljs en GB ut bland specialisterna... så har jag förstått det iaf, detta kan du läsa på Hemsidan.
Kolla förbandet du är intresserad av så läser du, vissa har så att man kan läsa om olika kompanier osv. Då står det oftast vad man för förbefattning som KB osv.

Mvh: Wittmannen
The Swede
QUOTE (RQT @ Sep 20 2003, 21:07 )
Men hur fungerar det på K4? Man blir GB ändå fast det är KB? Eller hur är det?  unsure.gif

KB, PB, GB, E, F, G är olika klassningar av värnpliktiga.

Plutonchef, Troppchef, Gruppchef, Specialist etc. är befattningar.

Du kan alltså vara klassad som KB men få en gruppchefsbefattning.
Det är vanligt förekommande på diverse jägarförband etc.

The Swede pansar2.png
Lindeberg
Vad/vilka är A, B, C, D då?

Upplys mig The Swede smile.gif
The Swede
Finns inga A, B, C, D.
Det fanns tidigare H men det är borttaget. (Depåvärnpliktiga)

The Swede pansar2.png
Lindeberg
Undrar vem som bestämmer att man ska börja på E då... hmm
The Swede
Ungefär som att grupperna i en pluton heter Erik, Filip, Gustav, Helge. biggrin.gif

The Swede
Baan
tänkte bara kommentera om att man skulle få mer pengar om man var inne längre, vilklet iofs är helt logiskt och helt rätt men inget argument för att ligga inne 15 månader istället för 7,5 exempelvis...

varför?

jo jobbar du dina 7,5 månader som du har kvar kommer du att ha bra mycket mer pengar än han som liggger inne 7,5 månader till.... lönen i lumpen är helt enkelt K A S S.

Annars är ju klart trevligt att man ändå får en del när man muckar men det bör dock inte användas som argument för att man ska ta en längre tjänst då även ett skitjobb hade gett bra mer med pengar under samma tidsperiod smile.gif
Sillen
KB får dessutom 10.000 kr extra i utbildningspremie, vilket ger en utbildningspremie på cirka 40.000 kr. Dubbelt så mycket som 10-månaders alltså dry.gif .
Klart jag inte valde GB för att slippa ansvar, tror bara inte att jag är rätt kille att ta ansvar för en grupp på 40-50 man. Iaf. inte som det känns nu. Räcker om jag börjar i liten skala.

Hur är det med gruppchef, förresten? Turas man om eller väljer man en GB i grupp som blir gruppchef? I sådana fall, när väljs det?
Limp
Hos oss så växlade vi, körde en vecka i taget var.
Fu Dahlberg
QUOTE (Sillen @ Sep 20 2003, 23:38 )
Klart jag inte valde GB för att slippa ansvar, tror bara inte att jag är rätt kille att ta ansvar för en grupp på 40-50 man. Iaf. inte som det känns nu. Räcker om jag börjar i liten skala.

Jag skulle nästan vilja påstå att GB har mer ansvar än KB, men det skljer sig en del mellan Regementena
Foxtrot Lima
Normalt sett brukar det finnas två GB på en grupp, och de turas i regel om att vara chef resp stäff.

Finns det någon som gör lumpen för pengarnas skull egentligen?

Jag valde en KB-tjänst dels för att jag var intresserad av det praktiska ledarskapet, samt att jag ville skapa goda förutsättningar för mig att söka vidare till MHS efter värnplikten om jag kände för det efteråt. Möjligheten att påverka sin situation och vara sin egen chef är även något större om man är KB. Det anser jag vara positivt.

Alla kan inte ha samma tankar och känslor inför att leda trupp på olika nivåer. Om man vet med sig att man inte skulle trivas med väldigt mycket ansvar och saker att göra hela tiden, kanske man inte ska önska sig en KB-tjänst. Huruvida det ena är "bättre" än det andra avgörs endast av hur man själv känner och vilka arbetsuppgifter man trivs med.


Hälsningar, Furir Foxtrot Lima smile.gif
TangoAdam
Kör på GB, det skulle jag gjort. =)
Sillen
Egentligen så valde jag ju aldrig mellan GB och KB, eftersom jag inte blev erbjuden KB.
LeadHead
QUOTE (Foxtrot Lima @ Sep 20 2003, 16:46 )
Man ska ju inte heller tro att man är fri från ansvar och krav för att man "bara" är gruppchef. Tvärtom är det så att man är ytterst ansvarig för att gruppens materiel hålls i dugligt skick och att man får med sig alla saker man behöver. Det kan vara nog så ansträngande.

Personligen tycker jag det är fel att välja GB istället för KB, bara för att man inte vill ha ansvar. Då har man lurat sig själv lite. Skillnaderna ligger snarare i vilken typ av ledarskap som utövas. Är man gruppchef har man t ex det tunga jobbet att  fördela skitjobben jämnt på gruppen. Som KB slipper man i regel käbblet som uppstår vid sådana tillfällen, eftersom ens arbetsbeskrivning inte täcker den sysslan. ;)


Eller så gör man som jag och är KB men blir stabsgruppchef. *Eeeek!* blink.gif horny.gif
Jag är både KB på plutonen och gruppchef. Just nu i soldaternas GSU-skede är det dock mest "KB" över tjänsten.

KB vid Norrlands Ingenjörbataljon i Boden rekommenderas starkt. Tjänsten kan beskrivas så här:
camo.gif gasmask.gif 6n.gif 5.gif rlwhore.gif navy2.gif salute.gif FN1.gif fun_icon_nana.gif camo.gif camo.gif 3.gif Malajn.gif mad.gif mad.gif fun_icon_nana.gif

Eller läs i vår rapport-topic.

(Ja, jag går i sluten vård för smiley-missbruk).
Fu Dahlberg
QUOTE (LeadHead @ Sep 21 2003, 17:40 )
Eller så gör man som jag och är KB men blir stabsgruppchef. *Eeeek!*  blink.gif  horny.gif
Jag är både KB på plutonen och gruppchef. Just nu i soldaternas GSU-skede är det dock mest "KB" över tjänsten.

Schysst... biggrin.gif
Har det alltid varit så?
//Fu Dahlberg - gammal stabsråtta (stabsgruppchef) fast på 10 månader
Torak
Ar sjalv stab, men betraktar mig sjalv som sambandit i grunden. Ar yrkesskadad vad galler beroende av M-blanketter. biggrin.gif
Ingbat/I19
QUOTE (Fu Dahlberg @ Sep 21 2003, 18:00 )
QUOTE (LeadHead @ Sep 21 2003, 17:40 )

Eller så gör man som jag och är KB men blir stabsgruppchef. *Eeeek!*  blink.gif  horny.gif
Jag är både KB på plutonen och gruppchef. Just nu i soldaternas GSU-skede är det dock mest "KB" över tjänsten.

Schysst... biggrin.gif
Har det alltid varit så?
//Fu Dahlberg - gammal stabsråtta (stabsgruppchef) fast på 10 månader

Nej, när jag låg på Ingbat var stabsgruppchefen GB, däremot fanns en stabsassistent tillika stabstroppchef som var KB. Stabstroppen ingick i SoTplut. där KVM är plutonchef.
ensammavargen
Tack så mycket för alla svar.
Det har hjälpt mig att bestämma mig.
Jag kommer nog att välja en GB tjänst camo.gif .
Argumenten för en Kb tjänst är ju att det är 15 månader med en längre GSU.
Men jag skulle inte vilja hålla på att skriva övningsplaner och hålla i utbildningar hela tiden. Detta har jag redan fått nog av inom de FBU.ung.kurser jag gått. Jag är också en praktisk männinska som inte vet något bättre än att bli riktigt svetig,trött och skitig.

Sådan är jag och jag tror att GB är något för mig. Om då inte jag kan få en 15 månaders GB tjänst. pansar2.png
/ DG
PS. Avrapportering om 12 dagar.DS
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.