QUOTE (Eaglet @ May 6 2008, 18:33 )

Nu är det 6 timmar efter genomförd operation och jag ser som en FALK!
Helt fantastiskt.
Man får väl ta och gratulera. Ta hand om synen
Tack! Om någon har några frågor om ögonkirurgi kan jag hjälpa till.
fossman
May 8 2008, 15:47
har dom någon åldersgräns? samt vad kostar det att göra på båda ögonen?
Vill ni fortsätta diskutera ögonoperationer så gör det i en tråd i Markan.
/mdn, Blågul
Mustang
May 10 2008, 12:59
QUOTE (Armfeldt_ @ Feb 26 2008, 10:50 )

Hur stor är chansen att man blir placerad i utbildningsreserven egentligen ?
Vill väldigt gärna minnas att man blir placerad där om man blir utkonkurerad på alla sina tre befattningar eller är det jag som missminner mig litet ?
Ja så måste det väl vara?
Är det inte så att om man inte står sig i konkurresen på sitt förstahands alternativ så går dom väl över och jämför med andra handsalternativen..osv...
Nåt annat kan jag inte tänka mig..
MatsLennarth
May 10 2008, 14:46
stämmer.
Eaglet
May 13 2008, 22:22
Har varit i kontakt med Pliktverket via mail och telefon nu, och de har fått min ansökan om att bli placerad (är i utb. reserven nu). Hon jag pratade med sa att hon inte ville lova någonting, speciellt p.g.a den rådande situationen i försvaret just nu. Bara vänta och hoppas. Hur lång tid brukar Pliktverket dröja med sådana här ärenden? Några dar? Några veckor?
Mustang
May 20 2008, 14:01
Har en liten fråga...
Säg att man hamnar i utbildningsreserven. Då är ju den första åtgärden att ringa pliktverket, och sedan skicka ett brev där man begär att få en ny tjänst.
Min fråga är nu:
Om man skulle få avslag på sin begäran om att få en ny tjänst i första brevet, kan man då skicka ett TILL brev eller har man bara en chans på sig att överklaga ? Vissa påstår ju att man kan skicka brev efter brev efter brev...tills man får en tjänst. Vet någon hur det ligger till?
Munken_swe
May 26 2008, 15:05
Jag har nu, i februari och mars-maj ringt handläggaren som fattade beslut om min placering i utbildningsreserven, ungefär en gång i veckan för att höra om det finns lediga tjänster. Jag har nu fått besked om att det finns en ledig tjänst. Jag skulle skicka in mina personuppgifter och att jag accepterar tjänsten osv.
Men det är lite problem.
Delivery Status Notification (Failure)
Från: postmaster@pliktverket.se
Skickat: den 26 maj 2008 14:01:37
Till: hogbomunken@hotmail.com
This is an automatically generated Delivery Status Notification. Delivery to the following recipients failed. rkg@pliktverket.se
Details:
Reporting-MTA: dns;SEMAIL.pliktverket.se
Received-From-MTA: dns;mailx.pliktverket.se
Arrival-Date: Mon, 26 May 2008 15:59:36 +0200
Final-Recipient: rfc822;rkg@pliktverket.se
Action: failed
Status: 5.1.1
Hjälp någon? Postar här ifall någon annan som skulle maila fått samma problem.
Mustang
May 27 2008, 14:17
De som har erfarenhet av överklagan, hur lång tid brukar det ta från det att man skickar överklagan på posten till dess att pliktverket hör av sig med beslut?
Mustang
May 28 2008, 09:55
QUOTE (Yossarian @ Dec 23 2004, 15:12 )

Snabbare än vad Tomten äter en knäckkola öppnar Yossarian brevet och läser till sin förtvivlan att pliktverket vill placera honom i utbildningsreserven, på grund av ett visst försvarsbeslut. Det står också att han kan kontakta sin handläggare per telefon inom två veckor för att lämna sina synpunkter på detta, och därför kastar sig Yossarian omedelbart på telefonen.
Konstigt, jag trodde att man var tvungen att överklaga skriftligt
innan man kunde börja prata med sin inskrivare över telefon om en ny tjänst.
Ni andra som har erfarenhet av överklagan och -
Ringde ni till pliktverket och fixade en tjänst direkt efter att ni hade fått brevet om utbildningsreserven, eller var ni tvungen att skicka ett brev först med skriftligt överklagan?Sedan undrar jag hur lång tid det brukar ta mellan det att man skickat in sin överklagan och man får svar?
Jag är extremt tacksam om någon vill svara, jag vet ju att det är flera här på forumet som överklagat och sedan fått en plats.
Mustang
May 28 2008, 10:18
Yossarian har helt rätt, och Eynosh har fel. Det pliktverket menar med "förnyad prövning av inskrivningsbeslut" handlar om att de tar ett nytt beslut utifrån dina gamla mönstringsresultat. Precis som Yossarian uttryckte det "Det handlar om ändring av ett BESLUT". Inte om någon ny mönstring.
Det Eynosh skrev: "Förnyad prövning = nya tester = ny mönstring" är helt fel med andra ord.
Kollar ni runt i andra trådar på forumet har flera killar lagt upp sina brev de skickat in till pliktverket, efter att de fått uppmaning om att skriva till pliktverket.
Eaglet
May 28 2008, 14:40
Mustang, nu vet jag inte va du har för konstiga böjelser att svara på 4 år gamla trådar...kan ju svara för min egen del i alla fall att jag inte behövde göra en skriftlig överklagan. Ringde och snackade med dom. Iofs 2 år efter jag mönstrat men ändå.
Eaglet
May 28 2008, 14:42
QUOTE (Mustang @ May 27 2008, 14:17 )

De som har erfarenhet av överklagan, hur lång tid brukar det ta från det att man skickar överklagan på posten till dess att pliktverket hör av sig med beslut?
På deras hemsida står det max 30 dagar tror jag, för mig tog en vecka efter att jag pratat med dom på telefon och mail.
Mustang
May 28 2008, 15:06
QUOTE (Eaglet @ May 28 2008, 15:40 )

Mustang, nu vet jag inte va du har för konstiga böjelser att svara på 4 år gamla trådar...
Blågul brukar ofta påpeka att man ska leta innan man startar en ny tråd, eller frågar samma fråga. Här var ju en gammal tråd som tog upp något jag var intresserad av, och som jag ansåg lämplig att ställa min fråga i. Då ser jag inget problem att skriva i den, om den så är 4 år gammal.
Tack för ditt svar iaf.
JoelFfs
May 28 2008, 15:48
QUOTE (Eaglet @ May 28 2008, 15:42 )

QUOTE (Mustang @ May 27 2008, 14:17 )

De som har erfarenhet av överklagan, hur lång tid brukar det ta från det att man skickar överklagan på posten till dess att pliktverket hör av sig med beslut?
På deras hemsida står det max 30 dagar tror jag, för mig tog en vecka efter att jag pratat med dom på telefon och mail.
Är det kanske en bättre metod att ringa och maila eller lär man få posta iaf?
Dåså, då slår jag ihop ett antal trådar som handlar om överklagan av Pliktis-beslut till vår fastställda överklagan-tråd. Mustang, fortsätt diskussionerna i denna för syftet avsedd tråd och inte i 5 år gamla reliker.
//simon, BlåGul
Munken_swe
Jun 2 2008, 11:06
Eftersom jag lyckats gå från utbildningsreserv till befattning så tycker jag det är lämpligt att jag tipsar om hur jag gjorde.
När jag fick brev efter mönstringen om att jag hamnat i utbildningsreserven så ringde jag beslutsfattande handläggaren och frågade honom om saken, och vad jag borde göra för att få göra lumpen. I brevet stod det ju att jag skulle skriva en överklagan och skicka in. Han sa att om jag gjorde det så skulle dem bara kunna avslå den, eftersom det inte finns några befattningar lediga. Men det finns alltid befattningar som blir lediga av olika anledningar, som skador, utlandsflytt, folk som inte klarar säkprov osv. Så jag skulle ringa honom i februari (fick beslut i december) och höra om lediga tjänster.
När jag ringde fanns ingen ledig tjänst, så han tyckte jag skulle ringa en gång i veckan direkt till honom för att höra om det fanns lediga tjänster. Efter några veckor så tyckte han jag skulle återkomma i maj. Det gjorde jag, och tillslut så fanns det en ledig tjänst som bevakningsgruppbefäl på P4, den tjänst jag först sökt.
Jag skulle skriva ett mail med mitt namn, personnummer och mobilnummer, att jag godkände befattningen och att jag accepterade en säkerhetskontroll av polisen. Jag mailade det till honom, och fick svar per brev en vecka senare att mitt inskrivningsbeslut nu ändrats.
Alltså:
1. Ring beslutsfattande handläggare och hör vad han/hon har att säga om överklagan.
2. Ring en gång i veckan och hör om det finns lediga tjänster.
3. Fortsätt fråga tills du får en tjänst.
Själv skickade jag in min överklagan i morse. Psykiatern fann mig inte lämplig att göra lumpen för att jag länge varit skoltrött/nedstämd och - enligt denne - fortfarande höll på att ta mig ur det... (Men vem är inte mer eller mindre skoltrött i högstadiet/på gymnasiet?)
Vad jag skrev var i alla fall:
"
Ansökan om förnyad prövning angående beslut om inskrivning
Bäste herr/fru
Under min mönstring den X/X fick jag beskedet att jag inte ansågs var lämplig för lumpen. Jag uppgav att jag varit skoltrött och nedstämd en längre tid, och inte ville studera vidare direkt efter gymnasiet. Min psykolog/beslutsfattare ansåg mig vara olämplig för lumpen då den till stor del liknar skolan, samt att jag (citat från psykologen) ”fortfarande inte har tagit mig ur min depression och skoltrötthet”.
Vad jag verkar ha missat att få fram är att jag var nedstämd, men att det gick över för ungefär ett år sedan, och att min skoltrötthet är på god väg att försvinna. Även under den period då jag var nedstämd/skoltrött gjorde jag mitt allra bästa i skolan och fick goda betyg. Anledningen till att jag inte vill studera vidare direkt efter gymnasiet är att jag inte vet vad jag vill studera, alltså inte på grund av skoltrötthet.
Jag ser absolut inte mina gamla bekymmer som ett hinder för mina chanser att genomföra en värnplikt om drygt ett år. Jag är väldigt motiverad till att göra lumpen och övertygad om att det skulle vara helt rätt grej för mig. Jag är teknisk, har ett starkt öga för både stora samband och små detaljer, har varit scout halva mitt liv, samt är och har alltid varit den som planerat saker och ting i min vänskapskrets.
Tack så jättemycket för er tid, jag ser verkligen fram emot att få höra från er!
Med varma hälsningar,
XXX
Bilagor: Betyg "
Tilläggas kanske bör att allting (förutom just det jag "bommade" på) tydligen såg jättebra ut. Fick dock aldrig reda på min poäng på I-testet.. "/
Hoppas på att få ett positivt svar från Pliktverket inom en snar framtid. Annars kör jag på din taktik 'Munken_swe'!
Mustang
Jun 3 2008, 11:20
QUOTE (Munken_swe @ Jun 2 2008, 12:06 )

I brevet stod det ju att jag skulle skriva en överklagan och skicka in. Han sa att om jag gjorde det så skulle dem bara kunna avslå den, eftersom det inte finns några befattningar lediga.
Är du född 1990 munken?
Konstigt iallafall att inga befattningar
alls fanns lediga. Hur "öppen" var du liksom? Sa du att du kunde ta i princip vad som helst, eller var det bara vissa befattningar du var intresserad av?
Skickade du in en överklagan iallafall? Fast dom sa att de bara skulle avslå den...
Munken_swe
Jun 3 2008, 11:55
QUOTE (Mustang @ Jun 3 2008, 11:20 )

QUOTE (Munken_swe @ Jun 2 2008, 12:06 )

I brevet stod det ju att jag skulle skriva en överklagan och skicka in. Han sa att om jag gjorde det så skulle dem bara kunna avslå den, eftersom det inte finns några befattningar lediga.
Är du född 1990 munken?
Konstigt iallafall att inga befattningar
alls fanns lediga. Hur "öppen" var du liksom? Sa du att du kunde ta i princip vad som helst, eller var det bara vissa befattningar du var intresserad av?
Skickade du in en överklagan iallafall? Fast dom sa att de bara skulle avslå den...
Jag är född 1989. Eftersom jag sattes i utbildningsreserven i december så hade alla befattningar som var avsedda för dem födda 1989 blivit tillsatta då, iaf preliminärt. Jag sa att jag ville göra lumpen, men då fanns inget.
Jag skickade inte in en överklagan. Varför skulle jag? Visst stod det i brevet att man måste skicka in senast x dagar efter att man mottagit beslut, men det är tydligen bara som dem säger. Det var därför han bad mig ringa senare istället, och med jämna mellanrum, eftersom tjänster flyger lite hit och dit och dem blir lediga allt eftersom. Jag sa till honom att jag bara ville göra lumpen. Dock så undrade han om jag hade några speciella önskemål, och då sa jag armén. Annars så har det bara funnits en plats som kokgruppbefäl och musiksoldat, och det sa han i februari, men han tyckte inte det skulle passat.
Kan instämma med att ringa är det enda rätta. ALLA befattningar är tagna (föga förvånande). Dock dyker det hela tiden upp återbud. Den dagen jag ringde hade det tillexempel blivit två lediga platser som militärpolis, och när jag frågade honom om jag kunde få tänka och ringa tillbaks lite senare samma dag sa han att de antagligen skulle vara tagna då. Så det gäller att ha lite tur. Nu blev det iofs inte MP, fick däremot skicka en SANS som beviljades.
nastynick
Jun 6 2008, 11:03
hejsan.
jag mönstrade i mars i år tror jag att det var, fick göra alla tester och det såg jätte bra ut (eller hyffsat) tills jag skulle göra hörselprovet. fick typ jätte dåligt resultat för jag har vaxpropp på båda öronen så jag fick lite revaxör som skulle lösa upp vaxet så skulle vi göra ett nytt test dagen efter. men det blev samma resultat då så dom sa att jag skulle åka hem, rensa öronen hos en doktor sen göra ett nytt hörseltest och skicka ner det till dom, och det gjorde jag. fick träffa en öron specialist och han sa att jag inte hade någon nedsatt hörsel eller liknade och vi jämförde det nya hörseltestet med det jag hade gjort hos pliktverket på min mönstring och han sa att det vara godkännt. sen iallafall skickade jag ner ett brev till dom med hörselprovet och skrev också villken befattning jag ville söka till för jag hade fått några förslag av en mönstringsförättare på en lapp som jag kunnde välja mellan. fick hem svar ifrån dom igår och det stog att dom avslagigt min ansökan att få göra värnplikt och att det nya hörseltestet jag skickat in inte hade medfört någon ändring mot mitt tidigare hörselvärder.
nu till det jag undrar, jag tycker att pliktverket varit super sjyssta och dom gav mig tid att få "fixa" mina öron och allt det istället för att bara skicka hem mig. men jag blev sjukt besviken när jag fick hem brevet. för det står också att jag inte kan överklaga detta beslut. och jag är verkligen motiverad till att göra lumpen och mina överiga värden var bra. så jag undrar om det finns någonting jag kan göra för att försöka få göra lumpen iallafall. för enligt öronspecialisten jag träffade var det ju lungt. och att det inte skulle vara någon skillnad på dom olika proven kan ju bara inte stämma eftersom det uppenbarligen är ganska stor skillnad eftersom jag hör hur bra som helst nu. har aldrig haft problem med mina öron innan.
vart ett ganska långt inlägg men hoppas att det finns någon som kanske vet vad jag kan göra eller om det bara är att ge upp :(
tack!
/ nicke
Mustang
Jun 6 2008, 13:53
QUOTE (nastynick @ Jun 6 2008, 11:03 )

hejsan.
jag mönstrade i mars i år tror jag att det var, fick göra alla tester och det såg jätte bra ut (eller hyffsat) tills jag skulle göra hörselprovet. fick typ jätte dåligt resultat för jag har vaxpropp på båda öronen så jag fick lite revaxör som skulle lösa upp vaxet så skulle vi göra ett nytt test dagen efter. men det blev samma resultat då så dom sa att jag skulle åka hem, rensa öronen hos en doktor sen göra ett nytt hörseltest och skicka ner det till dom, och det gjorde jag. fick träffa en öron specialist och han sa att jag inte hade någon nedsatt hörsel eller liknade och vi jämförde det nya hörseltestet med det jag hade gjort hos pliktverket på min mönstring och han sa att det vara godkännt. sen iallafall skickade jag ner ett brev till dom med hörselprovet och skrev också villken befattning jag ville söka till för jag hade fått några förslag av en mönstringsförättare på en lapp som jag kunnde välja mellan. fick hem svar ifrån dom igår och det stog att dom avslagigt min ansökan att få göra värnplikt och att det nya hörseltestet jag skickat in inte hade medfört någon ändring mot mitt tidigare hörselvärder.
nu till det jag undrar, jag tycker att pliktverket varit super sjyssta och dom gav mig tid att få "fixa" mina öron och allt det istället för att bara skicka hem mig. men jag blev sjukt besviken när jag fick hem brevet. för det står också att jag inte kan överklaga detta beslut. och jag är verkligen motiverad till att göra lumpen och mina överiga värden var bra. så jag undrar om det finns någonting jag kan göra för att försöka få göra lumpen iallafall. för enligt öronspecialisten jag träffade var det ju lungt. och att det inte skulle vara någon skillnad på dom olika proven kan ju bara inte stämma eftersom det uppenbarligen är ganska stor skillnad eftersom jag hör hur bra som helst nu. har aldrig haft problem med mina öron innan.
vart ett ganska långt inlägg men hoppas att det finns någon som kanske vet vad jag kan göra eller om det bara är att ge upp :(
tack!
/ nicke

Jag skulle kanske fundera på att ge upp det hela :(
dom har sagt att det inte går att överklaga, då är det inte mycket att göra...tyvärr
för nyfikenhetsskull, vad hade du för övriga mönstringsvärden?
nastynick
Jun 6 2008, 15:21
jo jag har tänkt det också. känns så tråkigt bara när man verkligen vill göra lumpen att bara ge upp det sådär. fick ett telefon nummer ditt jag kunnde ringa om jag hade några frågor så får se om jag ringer nästa vecka.
mina övriga mönstringsvärden var absolut ingenting att skryta med, men tycker dom var hyffsade iaf:
längd: 174cm
vikt: 62kg
BMI: 20,6
styrka:8
kondis:7 (nästan 8 där med men stupade när det bara var ca 15 sek kvar)
inskrivningsprov:5
plikttjänstförmåga: 5
styntest var fullt på ena ögat och ett fel på det andra för jag har brytningsfel men han sa att det inte gjorde ngt.
färgseende: 0 fel
Munken_swe
Jun 6 2008, 18:24
Ring handläggaren som fattade beslutet och fråga hur det ligger till, och förklara hur det är med hörseln. Direktkontakt är det enda rätta. Det skadar inte. Brev är så opersonligt och kallt. När dem får en röst förknippad med personen så ändras mycket.
Mustang
Jun 7 2008, 11:48
Jo, det lär väl inte skada att ringa...be dom dubbelkolla att beslutet är rätt taget så att säga. Hjälper inte det så är det inte mycket mer att göra.
Jag tycker för övrigt hela din situation är rätt konstig, jag menar pliktverket brukar väl alltid godkänna omprövning om man skickat in ett godkännt hörselprov som är taget hos någon etablerad doktor? Har för mig att frågan har varit uppe på syster lumps sida (http://www.lumpen.nu/Fragor-o-svar/Syster-Lump/) nån gång, men dom brukar radera gamla frågor regelbundet. Där kommer jag ihåg en kille som va i samma situation som din, han skickade in godkänt hörselprov och sen fick han en placering...typ
lycka till!
nastynick
Jun 13 2008, 12:58
ringde pliktverket idag och frågade hur det låg till, fick prata med någon tjej där som var väldigt trevligt. hon gav mig numret till läkaren som tittat på hörselprovet och sa att jag skulle ringa honom på måndag. så vi får väll se hur det går, det ser knappast ljust ut men värt ett försök!
Mustang
Jun 15 2008, 19:12
QUOTE (nastynick @ Jun 13 2008, 12:58 )

ringde pliktverket idag och frågade hur det låg till, fick prata med någon tjej där som var väldigt trevligt. hon gav mig numret till läkaren som tittat på hörselprovet och sa att jag skulle ringa honom på måndag. så vi får väll se hur det går, det ser knappast ljust ut men värt ett försök!
Glöm inte berrätta hur det gick för dig sen
nastynick
Jun 17 2008, 13:00
ringde idag men han var på semester tills efter midsommar så får väll ringa nästa vecka istället då. typiskt...
Mustang
Jun 24 2008, 12:36
QUOTE (nastynick @ Jun 17 2008, 13:00 )

ringde idag men han var på semester tills efter midsommar så får väll ringa nästa vecka istället då. typiskt...
Hur går det? Ringt än?
vesslan
Jun 24 2008, 20:50
QUOTE (JoelFfs @ May 28 2008, 16:48 )

QUOTE (Eaglet @ May 28 2008, 15:42 )

QUOTE (Mustang @ May 27 2008, 14:17 )

De som har erfarenhet av överklagan, hur lång tid brukar det ta från det att man skickar överklagan på posten till dess att pliktverket hör av sig med beslut?
På deras hemsida står det max 30 dagar tror jag, för mig tog en vecka efter att jag pratat med dom på telefon och mail.
Är det kanske en bättre metod att ringa och maila eller lär man få posta iaf?
detta är mitt område
Brev tar tid 30 dagar kan vara optimistiskt.
håll konstant kontakt med pliktverket. Ring flera gånger, tjata inte men visa att du är på hugget. Dom kommer inte ringa till dig och fråga, utan det är du som får ta intiativet. räkna inte med en tjänst som jägare va bered att ta det som erbjuds.
det är inte ofta överklagan går igenom och ommöstring är inget som händer vardagligen. men det är defenitivt värt att skicka in(dom vill inte höra om din livshistoria eller orelevanta saker. håll det kort men informativt!).
Har personlig erfarenhet ifrån flera samtal och brevväxlingar med pliktverket om ni har frågor så svarar jag mer än gärna på dom.
vesslan
Jun 24 2008, 20:53
QUOTE (nastynick @ Jun 17 2008, 13:00 )

ringde idag men han var på semester tills efter midsommar så får väll ringa nästa vecka istället då. typiskt...
Be att få tala med någon som jobbar med samma område så kopplar dom dig till en annan inskrivare. Dom är en 10 st som sysslar med inskrivningar och det är garanterat någon inne som kan hjälpa dig.
linush
Jul 28 2008, 15:05
QUOTE (nastynick @ Jun 6 2008, 16:21 )

jo jag har tänkt det också. känns så tråkigt bara när man verkligen vill göra lumpen att bara ge upp det sådär. fick ett telefon nummer ditt jag kunnde ringa om jag hade några frågor så får se om jag ringer nästa vecka.
mina övriga mönstringsvärden var absolut ingenting att skryta med, men tycker dom var hyffsade iaf:
längd: 174cm
vikt: 62kg
BMI: 20,6
styrka:8
kondis:7 (nästan 8 där med men stupade när det bara var ca 15 sek kvar)
inskrivningsprov:5
plikttjänstförmåga: 5
styntest var fullt på ena ögat och ett fel på det andra för jag har brytningsfel men han sa att det inte gjorde ngt.
färgseende: 0 fel
Väger ens BMI värde tungt? Kan man bli nekad tjänst om man har för högt BMI?
trädet
Jul 28 2008, 16:06
Har man för högt eller för lågt så kan man bli nekad tjänst ja.
Vet inte dom exakta värdena, men är man kraftigt under/överviktig så kan man blir nekad
Hej!
Jag mönstrade för någon månad sedan och var då och är även nu intresserad av flygbasjägarutbilkdningne. När jag talade med inskrivningsförättaren sade han att tjänsten inte fanns. Beror det på att jag hade för dåliga värden?
Om inte - finns det något annat tillvägagångssätt att komma in på utbildningen?
De mönstringsvärden jag hade var:
Begåvning:8
Pliktjänstbarhet:6
Befäls:5
Arbetsförmåga:9
Isokai:8
Hösrsel, syn och hälsa bra.
MVH
Det verkar ha ändrats mycket på bara de senaste åren. En osäker muntlig källa sade till mig att 1 / 7 som vill får göra lumpen numera.
Jag gick på förmönstring, men åkte utomlands istället. Nu vill jag mönstra, göra lumpen och läsa vidare till officer. Efter att ha gjort en överklagan fick jag veta, genom att ringa, att min begäran bara hade blivit nekad. Det var det. Nu har jag skickat in en till och tänker fan inte ge mig förräns jag får mönstra.
Länge level byråkratin?
P.S: Hur fungerar det med nya lämplighetsundersökningen och vi som vill mönstra som älre? Brorsan gjorde precis en sådan...
Kaliber600
Sep 3 2008, 13:27
Bland årskull 89 är vi runt 5 000 som får göra lumpen. Årskull 90, har jag för mig, ska bli runt 10 000 som får göra lumpen. Mellan 1/10 och 1/5 får göra lumpen med andra ord, grovt räknat.
macki-s
Sep 13 2008, 15:07
Förresten kan jag påpeka att pliktverket ringde mig två dagar efter jag skickade min överklagan, det tycker jag var snabbt jobbat!
PBV902
Sep 14 2008, 12:45
QUOTE (macki-s @ Sep 13 2008, 16:07 )

Förresten kan jag påpeka att pliktverket ringde mig två dagar efter jag skickade min överklagan, det tycker jag var snabbt jobbat!

vad överklagade du?
Om man blivit inskriven som utbildnings reserv eller inte fått den tjänst man vill
ha är det inte helt nödvändigt att skriva ett långt brev som förklarar varför du ska få göra vpl.
Oftast behöver du bara ringa det brukar lösa det mesta, pliktverkets handläggare är
oftast tillmötesgående om man är villig att ta en mindre "eftertraktad" tjänst.
Man blir ju sedan tvungen att skicka ett brev med ens underskrift,
jag fick förklarat för mig att det inte behövde stå något mer än ens underskrift.
Vet dock inte om det är så lätt varje gång men vet tre personer inklusive mig själv
som hade samma handläggare. För oss gick det på ca tre dagar mellan att vi ringt första gången
och tills vi hade inskrivnings beskedet i brevlådan.
macki-s
Sep 14 2008, 16:55
QUOTE (PBV902 @ Sep 14 2008, 13:45 )

QUOTE (macki-s @ Sep 13 2008, 16:07 )

Förresten kan jag påpeka att pliktverket ringde mig två dagar efter jag skickade min överklagan, det tycker jag var snabbt jobbat!

vad överklagade du?
Min befattning, ville initialt inte ha den. Efter en del tänkande så kom jag dock fram till att flygbassäkgruppchef faktiskt låter och verkar ganska kul!

Pliktverket ville ändå inte ge mig någon annan position i dagsläget så egentligen fick jag inte igenom själva överklagan om man säger så.
Eaglet
Sep 14 2008, 19:19
QUOTE (Lada @ Sep 14 2008, 17:39 )

Om man blivit inskriven som utbildnings reserv eller inte fått den tjänst man vill
ha är det inte helt nödvändigt att skriva ett långt brev som förklarar varför du ska få göra vpl.
Oftast behöver du bara ringa det brukar lösa det mesta, pliktverkets handläggare är
oftast tillmötesgående om man är villig att ta en mindre "eftertraktad" tjänst.
Man blir ju sedan tvungen att skicka ett brev med ens underskrift,
jag fick förklarat för mig att det inte behövde stå något mer än ens underskrift.
Vet dock inte om det är så lätt varje gång men vet tre personer inklusive mig själv
som hade samma handläggare. För oss gick det på ca tre dagar mellan att vi ringt första gången
och tills vi hade inskrivnings beskedet i brevlådan.
Kan skriva under på det.
Skickade ett mail med en kort fråga om jag kunde få prata med en handläggare, ett par dagar senare ringde de från pliktverket och redan samma dag fick jag en tjänst (var tidigare i utb. reserven).
Hej!
Det är så att jag blivit inskriven som luftburen soldat och ska rycka in i aug 2009. På mönstringen sa jag att jag var intresserad av fallskärmsjägarutbildningen samt kustjägarutbildningen. Dock hade jag inte de krav som uppfylldes (5:a på befälslämplighet). Det jag undrar är om det finns något sätt att ändå kunna skicka in en SANS även fast alla krav inte är uppfyllda. Men jag vill ändå inte förlora den placering som jag har i nuläget. Hur hade ni gjort om ni befunnit er i samma situation?
Tack för goda råd ärade soldf-medlemmar!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.