QUOTE (226 Olsson @ Apr 26 2003, 19:04 )
På vilka förband används den "bärbara" trossen, och hur länge har den
används inom armen? Någon som vet?
Ja, 70LK har väl funnits sedan 60- eller 70-talet innan det fanns det andra ryggsäckar. På bilden ser det ut att vara en Berghaus, vet inte hur länge de använts (finns/fanns på I22/K4 men används främst av marinen).
De är allmänt spridda men finns mest på de stridande förband som inte är fordonsburna, dvs de som måste klara sig en längre tid utan underhåll (t ex Jägare, spaning, bassäk, närskydd/flygbassäk och liknande).
Fast i min värld är 70LK (motsv.) stridspackning, uppdragssäck (motsv.) är stridssäck/24h-packning.
QUOTE
här i skaraborg har vi åtminstone den nya 1 liters flaskan..
och vill befälen göra det riktigt jobbigt får vi släpa på Ra180 + 4 accar.. samt stridbälte 304K, AK4, hjälm, kroppsskydd 90A + lite till
Så ungdomar får ut Ra180 och Flältflaska 90?
Det är bättre än vad vi har i hemvärnets insatsplutoner.
Stridsbälte, hjälm, kroppsskydd och dessutom Ak4?
Ungdomar skall inte genomföra stridsutbildning så då skall man inte heller ha stridsutrustning. Detta påminner om utbildning av barnsoldater vilket är helt förkastligt.