Både Terräng och Recon säljer Meindl Performance och inte Meindl Army Pro... är det någon som vet om Performance kängan är en slags förbättring av Army Pro kängan och liksom tagit dess plats?
Man får intrycket av att "Army" modellen borde vara något för Terräng och Recon... men kanske är Performance kängan numera mera ansed som "den bättre" av dom 2?
Planerar att införskaffa ett par meindl för militärtbruk och långmarscher på asfalt (Nijmegen och liknande) och
skog / fjäll...
Jo jag vet att det finns massor med käng trådar... men jag hittar inget om varför det är lättare att få tag på Performance kängan än Army Pro nu för tiden!!
tacksam för svar från folk som haft handpåläggning på dessa kängor.... snälla ta inte upp andra tillverkare och modeller i denna tråd!