Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skjutolycka ombord på HMS Arholma
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Luckan
Vargas
http://www.4sjostridsflj.mil.se/index.php?...ws&id=41398

QUOTE
Idag klockan 10.43 på förmiddagen inträffade en skjutolycka ombord på HMS Arholma. En granat detonerade strax efter att den lämnat eldröret under pågående skjutning. Ingen person kom till skada i samband med olyckan.


Känns som en klart otrevlig sak att få detonation 4 meter från eldrörets mynning.
Vc_90
Verkar väldigt underligt, vilka säkringar sitter i denna ammunition?
Avfyrningssäkring tar jag för givet, någon mer?
Chassi
Man bör väl snarare kalla det för ett "allvarligt tillbud" ist för olycka.
Vad gäller säkringar så är det ju ett elektriskt tändsystem så det troliga är ju att det är någon typ av "1 på 10 000 fel" eller liknande då det varken har Zonrör eller är programmerbar.
Vikström
Vilken typ av 40mm pjäs är Arhomla bestyckad med, 40/48?
Chassi
QUOTE (Vikström @ Jun 18 2008, 17:48 ) *
Vilken typ av 40mm pjäs är Arhomla bestyckad med, 40/48?

Det är ju en 40/48 därav vet jag inte villken modell, troligt är ju att det är samma typ som i strf90.
Skoog
Det är en Bofors 40/48 med den äldre kupolen som är rund, har för mig att den heter Mk 1 eller Mk 2.

Det verkar inte ha blivit några större materielskador heller.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.