tafkaf
Feb 11 2008, 15:06
Jag har sett några avsnitt av denna dokumentärserie som visas på Sky One. Jag tycker att den ger en ganska bra bild av både utbildningen och tjänstgöringen i A-stan. Det är en givetvis stor skillnad att tjänstgöra i den sydliga Helmand provinsen. Svenskarna, som skildras i TV4s "Fredsstyrkan", är ju i det betydligt lugnare där uppe i norr. Om man inte har tillgång till Sky One så kan man leta på
http://www.militaryphotos.net där det finns länkar både till YouTube och högupplösta versioner av serien.
Jag hittade den serien nu i helgen och tycker den är rätt bra. Det är intressant att se skillnader/likheter med oss uppe i norr

. Jag kan även rekomendera några dokumentärer gjorda av CBC The passionate eye: Battlefield afghanistan och Taking on the taliban där de följer brittiska trupper i söder.
Ser på reklamen att serien ska börja 4 september 23.00 på discovery chanel ska bli intressant att följa.
II63
Arctic soldier
Sep 1 2008, 09:56
gjordes inte denna serigen samtidigt som fredstyrkan?
väldigt bra serige för övrigt.
De enda jag tycker är lite synd de är att de är bara repotern som man får se av dom som filmar (förutom en gång när kamra manen springer för livet) dom borde ju få vara med på bild nån gång i alla fall. De anser jag att dom har gort sig förtjänta av.
Ignorance
Sep 4 2008, 23:15
Såg precis första avsnittet. verkligen intressant, bra upplagt tyckte jag!
Helt galen serie.
Missa inte senare avsnitt där britterna är ihårda strider, och den galna reporten är mitt i "the shit".
RescueTeam
Sep 10 2008, 01:17
Det roliga är att Ross Kemp spelar huvudrollen i den brittiska serien Ultimate Force, en filmatiserad serie om S.A.S, där Chris Ryan varit en av med skrivarna/Producenterna och även varit med i serien som Johnny (blue troop leader).
På Discovery talar dom om Ross Kemp som journalisten men han är skådis....
Vildmannen
Oct 5 2008, 18:21
Intressant serie på det hela taget som visar att UK är inblandade i hårdare strider än man trott.
Idag hörde jag detta på BBC:
QUOTE
The UK's commander in Helmand has said Britain should not expect a "decisive military victory" in Afghanistan.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7653116.stm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.