Ni vet, Dalton Trumbo? Snubben som skrev antikrigsnovellen "Johnny got his gun" (eller "Johnny var en ung soldat" som den heter på svenska).

Well, det finns ju en tidigare filmatisering av denna bok. Från 70-talet. Där Donald Sutherland spelade Jesus och Timothy Bottoms spelade den söndersargade soldaten. Men nu är det dags igen. Denna gång får Timothy stiga åt sidan dock för en lite fräschare skådespelare.

Och vem tror ni det är då? Jävligt otippat nog så är det Benjamin McKenzie. Ja, ni vet. Snubben från The O.C.

Som sagt, jävligt otippat. Men vem vet, jag tror faktiskt det kan komma något riktigt bra ut av det här. Johnny got his gun är en bok all bör läsa. Och som film så känns det som att det kan bli vad som helst. Allt från klockrent till ren jävla skit.

Hur som helst, en mindre teaser-trailer finns ute nu och releasen sägs komma någon gång under 2008. Den som lever får se.

Självklart hoppas man på det bästa.

http://www.youtube.com/watch?v=_2aWeCxS2jE