Spartacus
Dec 2 2007, 13:21
Idag avgjordes lottningen inför Europeiska mästerskapen 2008 som spelas i Schweiz och Österrike.
Så här ser grupperna ut i gruppspelet.
Grupp A
Schweiz
Turkiet
Portugal
Tjeckien
Grupp B
Österrike
Polen
Tyskland
Kroatien
Grupp C
Holland
Frankrike
Rumänien
Italien
Grupp D
Grekland
Ryssland
Spanien
Sverige
Så, Sverige klarade sig riktigt bra om ni frågar mig. Kunde varit så mycket värre. Kunde varit vi Grupp B eller C.
Vad tror ni om sommarens EM-fest då? Kan Sverige ta sig längre än kvartsfinal med Lagerbäck vid rodret?
Ok att de flesta kommer se på det här via någon sorts media, men jag skickar ändå ner ämnet till Markan.
/BG
Personligen tror jag det kommer bli väldigt tufft att ta sig vidare från gruppen. Inget lag som vi är stora favoriter mot.
Mitt tips är 1,X,2 och en andraplats.
Vinst mot Grekland, oavgjort mot Ryssland och förlust mot Spanien,
Grekland känns lite som Sverige 94 avd "De dansade en sommar".
Men gissa om man kommer sitta bänkad.

/Vece
Ordf i föreningen "Mer sport i TV"
Spartacus
Dec 2 2007, 14:49
Vill själv dra ned till "Camp Sweden"
Finns väl 0 biljetter kvar men ändå, bara att vara där lär ju vara nice
Helvete, vad spännande det var i lottningen. Det stod mellan "Dödens Grupp"; Grupp-C och den vi hamnade i; Grupp-D. Såg någon vilka datum Sveriges matcher spelas?
Fk Satan
Dec 2 2007, 15:20
Ändrar TOPIC så att det blir en tråd för fotbolls-EM 2008. Istället för att enbart gälla själva lottningen.
Fk Satan
Blågul
Spartacus
Dec 2 2007, 15:59
Förresten, ni som såg lottningen. Tyckte inte ni det verkade lite för perfekt att alla drog samma nummer hela tiden? A1, B1, C1, D1 o.s.v?
Missade jag något eller var det bara ren tur?
Spartacus
Jan 7 2008, 03:38
Enligt Fotbollskanalen (utmärkt fotbollssida enligt undertecknad) så är detta allt du behöver veta om EM 2008
QUOTE
Biljettfrågan är givetvis den mest intressanta. Trycket kommer att vara stort och många biljetter är redan sålda via Uefas hemsida.
Om du saknar biljett är din nästa chans via det svenska fotbollförbundet. Beställningen av dessa kommer att gå till på samma vis som vid VM i Tyskland, alltså via internet.
Om Sverige går till EM har man rätt till minst 19 procent av det totala antalet biljetter till varje match och det är därför intressant vilken grupp Sverige hamnar i eftersom arenorna har olika stor kapacitet.
Här är all fakta om grupperna
A: Schweiz, Turkiet, Tjeckien och Portugal
Spelas i Genève och Basel mellan den 7 och 15 juni. Schweiz hamnar automatiskt i gruppen och kommer att spela sina hemmamatcher i Basel.
Arenorna tar in 30 000 och 33 433 åskådare, vilket betyder att Sverige får 5 700 respektive 6 352 biljetter till de matcherna.
Orterna ligger 25 mil från varandra.
B: Österrike, Kroatien, Tyskland och Polen
Spelas i Wien och Klagenfurt mellan den 8 och 16 juni. Österrike hamnar automatiskt i gruppen och kommer att spela sina hemmamatcher i Wien.
Arenorna tar in 32 000 och 50 825 åskådare. Orterna ligger 31 mil från varandra.
C: Italien, Holland, Rumänien och Frankrike
Spelas i Zürich och Bern mellan den 9 och 17 juni.
Arenorna tar in 30 000 och 32 000 åskådare.
Orterna ligger 12,5 mil från varandra.
D: Sverige, Spanien, Grekland och Ryssland
Spelas i Salzburg och Innsbruck mellan den 10 och 18 juni.
Arenorna tar båda in 30 000 åskådare, vilket betyder att Sverige får 5 700 biljetter till varje match.
Orterna ligger 18,5 mil från varandra.
Resa och boende:
Det finns otroligt många flygplatser i nära anslutning till matcherna. Avstånden är inte så stora och det finns även flygplatsen på andra sidan gränserna till Italien och Tyskland som fungerar bra. Valmöjligheterna är väldigt bra för den som vill flyga.
Ett annat alternativ är att åka bil. Avstånden från Helsingborg (billigaste vägen från Sverige till Danmark) varierar från cirka 115 mil (Salzburg) till nästan 150 mil (Genève).
Att resa mellan orterna går väldigt smidigt. Infrastrukturen är idealisk för resande fotbollsfans med motorvägar mellan alla orterna, bra tågförbindelser och tunnelbanor och bussar på plats som enkelt transporterar folk till och från arenorna. Länderna utökar dessutom tågtrafiken rejält under mästerskapet.
Flera svenska dagstidningar rapporterar idag om att SvFF får nära 2 miljoner av turistbyrån i kantonen Ticino för att svenskarna skall ha sitt läger där. Källa:
http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=128&a=393125Andra länder som tex tyskland har helt avböjt alla former av sponsring/mutor medans Italien (Vem är fövånad?) krävde att få hela kostnaden betald av kantonen där de bor.
Personligen vet jag inte vad jag tycker, ena sekunden känns det som vanlig sponsring, nästa sekund som muta. Vad säger ni andra?
/Vece
Spartacus
Feb 8 2008, 14:00
Senaste nytt:
Greklands spelstil påstås passa perfekt för Sverige
-
http://www.expressen.se/sport/kronikorer/j...sverige-perfektSpaniens stil är dock något vi kommer få problem med tydligen
-
http://www.expressen.se/sport/kronikorer/j...-ny-overkorningOch Expressens egen Mats Olsson påstår att Sebastian Larsson är given i Landslaget, i start-11:an t.o.m.
-
http://www.expressen.se/sport/matsolsson/1...s-i-em-ar-saker
Spartacus
Jun 10 2008, 19:14
OK, svenskar!
Tagga till, nu är det snart dags.
Zlatan & Co vs. Sokrates Boys
Innan det börjar kommer lite roliga fotbollsnyheter
http://fotbollskanalen.se/1.495931/2008/06...tis_ol_livet_ut
Spartacus
Jun 10 2008, 20:42
Helvete, grekerna ska bort!
Zlatans nick-touch var grymt fin. Hanssons nick i första början där var magisk.
Synd bara att vi FORTFARANDE skjuter bort minst 15 bollar bara för att vi måste
Har grekerna ouzu i flaskorna eller vad sysslar de med? "De är ju sämre än Polen.."
Den här matchen får vi bara inte förlora.
koprolit
Jun 10 2008, 21:10
1-0 till sverige
Fullfart!
koprolit
Jun 10 2008, 21:14
2-0!
rent av punkteringen? Grekerna verkar vara rätt orkeslösa nu...
För en gångs skull var det fruktansvärt rättvist!
Och om vi nu skulle få en skada var det faktiskt på "rätt" spelare, Sebastian Larsson kan bli riktigt rolig att se.
Charmigt med #16 i Grekland som körde självmordstaktiken även på 2-0, istället för att ens försöka ta bollen kastade han sig rakt in i Petter Hansson och hoppades på frispark. Helfestligt!
Dobberman
Jun 10 2008, 21:47
Greklands förmåga att "missa" att Sverige har en spelare nere är nästan värt en resa till
Grekiska ambassaden och pinka i brevlådan.
Oerhört osportsligt.
Fy fasen vad jag gillar hockey!
Fotboll är en sport (?) för ohederliga fjollor som skämmer ut sig för att försöka lura domaren. Vore jag sponsor så drog jag mig omedelbart ur stödet till myglandet. "Taktiskt" my ars, dåligt är vad det är. Och ja, jag tänker på Krä.. fel Grekland och i synnerhet på deras #16 och #10.
Anders
Jun 10 2008, 22:45
Krook, ogillar du dem tillräckligt för att avstå en kortleave dit, det är frågan?
tgb1116
Jun 11 2008, 07:42
Är själv bara måttligt fotbollsintresserad men då min fru är helfrälst (hon spelade själv under många år, tittar på alla matcherna i landslagströja etc.) så är det svårt att inte ryckas med.
Dessutom, det är ju - trots allt - världens största sport...
Under förra EM ropade hon in mig för att titta på matchen Holland-Tjeckien med orden "ska du bara se
en match i hela ditt liv så titta på den här - det blir inte bättre!" Hon hade rätt! Otroligt spännande och efter matchen kommenterade en av holländarna att "jag kan inte begripa att vi förlorade när vi spelar så här bra". Om min fru tycker att alla matcher är lika intressanta att titta på som den var så fattar jag nu iaf vad hon pratar om

QUOTE (Krook @ Jun 10 2008, 22:09 )

Fotboll är en sport (?) för ohederliga fjollor som skämmer ut sig för att försöka lura domaren. Vore jag sponsor så drog jag mig omedelbart ur stödet till myglandet. "Taktiskt" my ars, dåligt är vad det är. Och ja, jag tänker på Krä..
Krook, varför hålla tillbaka? Berätta vad du
egentligen tycker
Spartacus
Jun 11 2008, 16:33
VC_90, det du säger om Chippen är ack så sant
Sebbe var OTIPPAT jävla bra senast man såg honom och jag personligen tycker han funkade mycket bättre med Zlatan och Henke. Men, ändå. Chippen var grym igår. Alla vet att han är snabb men han var faktiskt obehagligt snabb.
Spartacus
Jun 12 2008, 21:59
Kroatien slog tysken på fingrarna och Österrike fick näta mot Polen i sista sekund
En bra dag för EM
Jag som gillar engelsk fotboll blev väldigt förvånad när jag såg att Englands bäste domare Howard Webb fick lingonmötet Österrike-Polen.
Man han vart nog mest förvånad själv för jösses vilken plattmatch han gjorde. Var han övertänd kanske?
Dobberman
Jun 12 2008, 23:19
QUOTE (Vc_90 @ Jun 12 2008, 22:02 )

Jag som gillar engelsk fotboll blev väldigt förvånad när jag såg att Englands bäste domare Howard Webb fick lingonmötet Österrike-Polen.
Man han vart nog mest förvånad själv för jösses vilken plattmatch han gjorde. Var han övertänd kanske?
Den andra matchen i världshistorien där Polen möter Österrike
(eller dess målare) som slutar på samma sätt.........
Berömda citat ur förra matchen.....
" ÄÄH det är säkert attrapper, så många Strv kan inget land ha..............."Och DET gick ju bra
Spartacus
Jun 14 2008, 10:20
WW2-referenser + fotboll funkar fintfint IRL

Ikväll är det
SPANIEN VS SVERIGETagga till, MÖPS!
När TV4 har sitt försnack inför varje match visar de bilder från hur lagen spelat tidigare. Till dessa bilder spelas någon musik modell maffigare. Är det någon som vet vad det är eller varifrån det kommer?
Störoperatören
Jun 14 2008, 16:24
QUOTE (alfie @ Jun 14 2008, 17:17 )

När TV4 har sitt försnack inför varje match visar de bilder från hur lagen spelat tidigare. Till dessa bilder spelas någon musik modell maffigare. Är det någon som vet vad det är eller varifrån det kommer?
Det är väl en variant av den klassiska Led Zeppelin-låten "Kashmir". En av deras bästa låtar utan tvekan. Samplades även kraftigt på Puff Daddys låt till filmen Godzilla för tio år sedan.
Prickskytten
Jun 14 2008, 19:02
Varför varför VARFÖR måste de avgöra med en minut kvar...
Cesium
Jun 14 2008, 19:02
Fasiken vad synd, förlust 1-2 mot spanien :(
Men var inte grabbarna jäkligt bra ändå, sjukligt nära att hålla 1-1 hela vägen. Dommaren var rätt kass tycker jag, lika illa för båda lagen. Men en stund kändes det som att han dömde lite för mycket mot oss?
Fästningstrollet
Jun 14 2008, 19:12
Dommaren ger ju bort andra halvlek till Spanien genom att tilldömma dem flertalet billiga frisparkar, vilket gör att de kan bibehålla trycket under lång tid. Spanska spelare frias dessutom i några situationer och Sverige får inte möjligheten att etablera sig och ta spelet till Spaniens planhalva som i första halvlek.
Prickskytten
Jun 14 2008, 19:21
Å andra sidan slapp vi två straffar mot oss, så vi ska väl inte gnälla allt för mycket om det kanske.
Fästningstrollet
Jun 14 2008, 20:30
Sammanstöten hade kanske varit straff i Italien och Spanien motsvarande, där man uppenbarligen inte ens tål vinddraget från motståndarens ben. I ett visst ö-riket, men även i landet där man har autobahns, skulle det inte blivit straff.
Handssituationen är en bedömningsfråga, dommaren bedömde att det inte var straff och hade det blivit det så är ju inte det lika med mål, även om sannolikheten är stor för det. 2-1 där så hade ju matchbilden blivit en helt annan, Sverige hade kanske gjort 2-2 i andra och så hade det slutat så, det går ju bara spekulera i.
Zlatan borde varit kvar 10-15 minuter in i andra så vi hade kunnat fortsätta trycka på.
Cesium
Jun 14 2008, 21:17
Håller med dig till 50%. Jag tycker dommaren var rätt kass mot båda lagen. Till exempel gjorde en svensk spelare "hands" inne i eget straffområde, kommer tyvär inte ihåg exakt vem och när det var. Men han va kanske lite extra snäll mot Spanien, solklart är i alla fall att han sög. De sa innan match att detta var hans första mästerskap, låt mig gissa att det även var hans sissta =)
EDIT: Lite sent...
EDIT2: Jag tror det var rätt att byta ut Zlatan, killen hade ju ont i knät vad jag förstog. Men han saknades, det märktes tydligt att han var borta :(
Jag tycker det är helt fel att säga att domaren var dålig eller dömde mot Sverige. Det som gör mig förbannad (och det inte bara i matcher där Sverige spelar) är dessa förbannade filmningar. Jag förstår inte hur någon frivilligt dömer en match där folk kastar sig hela tiden (och i Sverige har vi faktiskt också några.... Ljungberg, Chippen...). För ett par år sedan var det på agendan att dommarna skulle stävja just filmningar och utdela varningar, kan vara dags att ta tag i det nu igen. Fotboll är en kampsport, kamp tillåts dvs det är inte frispark så fort kroppskontakt sker vilket de allra flesta spelarna tror nu för tiden.
Hur många gånger ser man inte två spelare springer bredvid varandra, den ene viker sig in framför den andre och faller, sedan ivrigt vinkande mot mannen i svart.
Nej tacka vet jag van Nistelrooy härom dagen mot Italien, friläge, kontakt med målvakten och där 99 av 100 spelare hade kastat sig står han upp, tar läget, missar och skriker då inte efter någon straff. Det är i sådana lägen jag tycker domaren faktiskt ska döma straff, han blir av med läget för kontakten med målvakten.
Högre nivå inom fotbollen, ge mer, ta mer och gnäll mindre!
@ Störoperatören:
Tackar!
//Affe
Edit:
Vad det gäller Sveriges match... jag säger som Tommy Svensson sa '94: Man måste våga för att vinna... det gjorde inte L.L idag. Men, denna matchen var inte viktigast, nyckelmatchen är Ryssland och med facit i hand hade ett oavgjort resultat inte spelat någon roll. Ryssland måste vinna över Sverige för att gå vidare.
Fk Satan
Jun 14 2008, 22:37
Kanske läge att ha två-domarsystem i fotboll...
funkar det i handboll och hockey så bör det fungera i fotboll också... eller vänta... fotboll är ett konservativt spel där regelförändringar är av ondo...
Fästningstrollet
Jun 14 2008, 22:48
I och med att många filmningar, och särskilt de mest extrema, syns väldigt tydligt på repriser i TV, så borde någon form av dommarkommitté titta på matchen i efterhand och dömma ut avstängningar till de spelare som sysslar med detta. Då skulle det nog upphöra ganska omgående.
QUOTE (Fästningstrollet @ Jun 14 2008, 22:48 )

I och med att många filmningar, och särskilt de mest extrema, syns väldigt tydligt på repriser i TV, så borde någon form av dommarkommitté titta på matchen i efterhand och dömma ut avstängningar till de spelare som sysslar med detta. Då skulle det nog upphöra ganska omgående.
Ja varför inte, personligen anser jag att det finns en anledning till att engelska ligan är europas bästa och har svårt att ta italienska och spanska på allvar...
(OT, ja, jag vet...:
Fult tacklad, ser ni 8 volter och 17 grimaser innan spelarn reser sig upp?)
QUOTE (Fk Satan @ Jun 14 2008, 22:37 )

Kanske läge att ha två-domarsystem i fotboll...
funkar det i handboll och hockey så bör det fungera i fotboll också... eller vänta... fotboll är ett konservativt spel där regelförändringar är av ondo...
Stofilerna i FIFA och andra förbund (SvFF) låter väl hellre sporten gå under än att utvecklas till något bra.
Spartacus
Jun 15 2008, 11:00
Spanien vann och matchen förvandlades till en nödvändig kalldusch. Man vinner inte EM för att man lyckas spöa Grekland fyra år efter att dom vann EM.
Tråkigt att hela vårat anfall kollapsade i och med att Z gick ut
Det positiva igår var väl ändå Rysslands 1-0 seger mot Grekland.
Att vi släppte in målet mot Spanien spelar nu ingen som helst roll utan vi går vidare vid oavgjort.
Men det var JÄVLIGT klantigt att chansa framåt på övertid mot Spanien.
Jag tyckte domaren var helt okej. Det var inte pga honom vi förlorade utan pga individeuell skicklighet hos två spanjorer. Den skickligheten kunde vi också ha haft om Zlatan bytts ut mot Allbäck i stället och att Henke hade varit kvar på planen. Ljungberg hade kunnat bytas ut i stället, till exempel.
/K
Status quo
Jun 15 2008, 13:19
Det som är synd är att om vi kommer tvåa i gruppen (vilket vi gör med lika eller vinst mot Ryssland) kommer få möta Holland i kvarten, och de har ett kanonlag så där är vi nog körda. Man kan ju bara hoppas att Grekland får nån snetändning och vinner mot Spanien och att vi spöar Ryssland med bättre målskillnad så vi hamnar etta.. det lär ju iof knappast hända..
Spartacus
Jun 15 2008, 15:19
QUOTE (Vc_90 @ Jun 15 2008, 12:06 )

Men det var JÄVLIGT klantigt att chansa framåt på övertid mot Spanien.
Det var ju inte chansningen där som var felet. Det var hela Elmander på kanten, Sebbe på bänken osv. som var problemet.
Dr. T-68
Jun 15 2008, 15:33
Jag tycker att det är lite märkligt att de svenska bli trötta så lätt. Den som sprang längst i Spanienmatchen sprang 12,5km på lite mer än 90 minuter. Vilket en stor del av Sveriges befolkning borde klara. Borde man inte klara bättre om man nu har det som heltidsjobb? Iofs så kan man inte välja tempo själv och det är en del intervall, men ändå. Spelarna tycker dessutom att det är för tätt med 4 dagar mellan matcherna.
Status quo
Jun 15 2008, 15:36
QUOTE (Dr. T-68 @ Jun 15 2008, 15:33 )

Jag tycker att det är lite märkligt att de svenska bli trötta så lätt. Den som sprang längst i Spanienmatchen sprang 12,5km på lite mer än 90 minuter. Vilket en stor del av Sveriges befolkning borde klara. Borde man inte klara bättre om man nu har det som heltidsjobb? Iofs så kan man inte välja tempo själv och det är en del intervall, men ändå. Spelarna tycker dessutom att det är för tätt med 4 dagar mellan matcherna.

De är ju knappast så att de joggar hela tiden. De är ju mycket rusher och fram och tillbaks samt bollkontroll, hopp och andra konstigheter. Jag förstår att tex Henke Larsson blir trött med tanke på hur mycket han rör sig på planen, explosiva framåtryck och vändningar.
Cesium
Jun 18 2008, 21:38
Det finns inte mycket att säga va? Sverige saknade all kraft =(
Det var inte kul idag...
Sverige var faktiskt jättedåliga!
Fantastiskt att få varning för maskning när man ligger under med 1-0
Kan någon äntligen hörsamma kravet på Lagerbäcks avgång?
Hans "fantastiska" karriär har ju lett oss till slutspel massor av gånger men jag saknar ändå medaljerna!!
Hellre åka ut varannan gång i utbyte mot ett lag som coachas för att våga framåt och spela tufft bakåt utan halvmesyrer i laguttagningarna.
Våga chansa annars kommer vi aldrig att bli den fotbollsnation vi påstår oss att vara!!
Och slutligen, SATAN!!!!!
Det här var ju kul...
Man vinner inga matcher om man inte skapar målchanser. Stort av vårat taktiska geni Lagerbäck att inte lyckas förändra matchen över huvudtaget. Nej, ut med Lasse och in med någon som vågar spela offensiv fotboll, som vågar göra byten.
"Vi har några chanser" säger han i ntervjuv... skulle väl vara Henkes nickskarv i ribban då... I övrigt gör vi inget vettigt alls.
Bara att ta nya tag, OS börjar snart, då sitter man där segerviss och redo att bli besviken...igen.
Edit:
I övrigt tycker jag det är fantastiskt hur TV4 överanalyserar allting. häromdagen fick Ljungberg frågan om han slutar efter EM. Han log när han svarade och direkt hette det att Ryssland-Sverige kunde vara kapten Ljungbergs sista match, inte mig emot iochförsig men ändå.
Anders
Jun 18 2008, 21:58
Rätt lag vann.
Ryssland dominerade och hade läst sönder det svenska laget, det sprangs som aldrig förr, alla passningar gick mot mål...
Sverige spelade uselt, de svenska spelarna spelade antingen kraftfull över sin nivå mot Spanien eller så var de också usla generellt.
Grattis Ryssland, synd att ni åker på däng mot Holland - vilket Sverige också skulle ha gjort, men utan att få göra mål såklart.
Holland - Kroatien i final alt. Holland - Italien kanske ?
Instämmer ang. Lagerbäck nu får det vara nog , Tack för att du lett oss till så många kval m.m , men när man ser "gå-fotboll" emot Spanien när man har 1-1 och sedan att inte kunna låta Marcus Allbäck få kliva in tidigare i matchen mot Ryssarna ser jag som ren skär feghet ifrån Lagerbäcks sida. Att spela defensiv laguppställning när man har två mål i arslet är i min värld en stor gåta.
Näe dags för ny förbundskapten och coach , detta har jag tyckt i 5 år nu hoppas detta EM hjälper till och ger oss en ny ledning för svenska landslaget.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.