QUOTE (Sleipnir @ Jan 19 2008, 02:03 )

Kostnaden för NBG har varit känd för FM sedan minst 2004 (budgetunderlaget för 2005, publicerad 28 februari 2005 angav en ram om 2.2 milliarder för perioden 2005-2008, med huvuddelen av kostnaden beräknad till 2008). Jag anser att vi får otroligt lite för de 40 milliarder som skattebetalarna slantar upp, och att FM i sin helhet (av många olika skäl) hanterar pengar på ett otroligt dåligt sätt.
Ingen tvekan om saken. Räknar vi med 35000 "soldater" + lite utlandsnissar (och nu är ändå det underutrustade hemvärnet med) så blir kostnaden per soldat 1,1 miljoner kronor. Kostnaden per soldat i NBG är 1 miljon kronor vilket är lite mer realistiskt då dessa har en årslön på 500 000 inklusive socavgifter.
I det gamla fina invasionsförsvaret kostade varje möjlig soldat 56000 kr per år (1988, 850 000 i krigsorg, 48 miljarder kronor i dagens värde Källa:
http://first.sipri.org/non_first/milex.php). Så om man vill ha ett "insatsförsvar" verkar 1,1 miljoner per soldat vara en realistisk summa. Vi får nog inte mer än så här med nuvarande doktrin.
USA till exempel har en försvarsbudget på 3246 miljarder SEK och 1426713 man i personalstyrkan vilket ger en kostnad av 2,2 miljoner kronor per man, som jämförelse. Källa:http://sv.wikipedia.org/wiki/USA:s_f%C3%B6rsvarsmakt
GB har kostnaden 1,1 miljoner per soldat (samma källa).
"Jag anser att vi får otroligt lite för de 40 milliarder som skattebetalarna slantar upp"
Hur mycket mer skulle vi kunna få då? Det finns otroliga utrymmen för effektiviseringar (luftpengar, Fortv, omorganiseringar kan effektiviseras, tror jag) men dessa kan inte ha allt för stor inverkan.
PS: Det är tidigt på morgonen så jag reserverar mig mot ev decimalfel

EDIT:
Finnarna har en kostnad av 37000 kronor per möjlig soldat och år
http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Defence_Forces