Help - Search - Members - Calendar
Full Version: M90 Smock/ MP-SEC Fältjacka
SoldF.com Forum > Materielverket - Vapen, Materiel, Fordon och Utrustning, C The Swede > Materielplatsen
Lt. payne
Funderar lite på att skaffa en av dessa jackor....

Någon som har en eller har erfarenhet av dem?

http://www.militaryshop.se/uniformssystem.html

Nej,jag ska inte ha den i tjänsten.
Fk Fjellman
Hör med SFC... jag tror han har testat smocken iaf...

//Fjellman
Bravo One
Smocken verkar finnas i flera olika material coh färger. Men dock bara i England. Funderade själv på att köpa en att ha i friluftslivet. Men tycker Military shop är lite väl dyra.
Lt. payne
Enligt Arktis som tillverkar den ska de ha 92 pund för den, ung. 1380 skr.Detta är den vindtäta modellen.

Finns en "waterproof" ochså men den kostar 162 pund ung 2430 skr.

Detta pris gällde 2002.

Vi kanske skulle gått ihop några stycken och köpt den själva?
A2Keltainen
QUOTE (Lt. payne @ Feb 13 2003, 16:03 )
Enligt Arktis som tillverkar den ska de ha 92 pund för den, ung. 1380 skr.Detta är den vindtäta modellen.

Ett tips vad gäller Arktis är att de verkar vara öppna för customsaker. Jag skrev 1995 till dem och frågade om de kunde sy upp en chestrig, modifierad för att ta sex stycken magasin till det finska stormgeväret, till mig och det var inga problem alls. Fick den t.o.m. till samma pris som den vanliga chestrigen och servicen var utmärkt. Så om man vill ha någon modifikation utförd på en befintlig produkt, så kan det vara värt att fråga.
MBW
QUOTE (Serg. Fjellman @ Feb 13 2003, 12:50 )
Hör med SFC... jag tror han har testat smocken iaf...

//Fjellman

Vad har inte den mannen testat.
SFC
QUOTE (MBW @ Feb 13 2003, 17:35 )
QUOTE (Serg. Fjellman @ Feb 13 2003, 12:50 )
Hör med SFC... jag tror han har testat smocken iaf...

//Fjellman

Vad har inte den mannen testat.

Jag??? Det finns så mycket kvar att göra, annars skulle jag väl inte vara kvar i firman, det är enbart för egen vinning jag läser vidare B)

Och angående smocken har jag bara positivt att säga. Dock bör det nämnas att jag inte har fått tillfälle att testa den under riktigt "extrema" förhållanden. Den höll mig iaf torr, varm och belåten under en vinter-mission där andra växlade mellan snödräktsjacka-fältjacka-regnställ-komarock under samma dag... Den prasslar i princip ingenting och huvan är guld värd när vädret börjar kärva till sig. Inhandlade min smock för tre år sendan för 1695:- om jag inte minns fel, specialerbjudande från Military Shop till utlandsstyrkan, det brukar komma såna titt som tätt och drar man sen bort momsen så blir det billigt och bra!
valiant
Har samma erfarenhet som SFC, "käraste plagget" i garderoben.
Köpte ochså min till detta facila pris, värd varje krona.
Go and get it boys!

-Valiant-
Malaj
Tältdel mm

Maila till Karlmark på Tradera. Eller snoka på eBay.

Äldre modellen kan behöva lite Imprenex, grövre, men det är de värda.

Quartermaster

karlmark@telia.com

smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.