Hittade denna fina lista på scanner.nu
Anl 15 geografiska placering
PS-15:U Grödinge
PS-15:1 Ornö
PS-15:3 Torö
PS-15:4 Grisslehamn
PS-15:5 Gräsö
PS-15:6 Manskär
PS-15:7 Simirishamn
PS-15:9 Loftahammar
PS-15:10 Fårösund
PS-15:11 Anderslöv
PS-15:12 Ås (Öland)
PS-15:13 Jämjö
PS-15:14 Degeberga
PS-15:15 Sundre (Gotland)
PS-15:17 Bredsätra (Öland)
Jag känner i alla fall till nya PS640 platser som inte finns med på listan
Spaningsradar PS-15
Radaranläggning PS-15 var en obemannad C-bandsradar som ingick i Stril 60-systemet och användes för lågspaning av flygplan och marina ytfarkoster. Stationen var försvarets första lågspaningsradar och hade en pulseffekt på ca 1 MW.
Radarinformationen överfördes till radargruppcentral (rrgc) bredbandigt över länkförbindelse i form av video, höjdinformation, bäringsinformation och synkpuls. Från mitten av 1980-talet infördes successivt smalbandig överföring (SBÖ) över telefonförbindelse eller talkanal på länk som data¬meddelande sedan radarin¬formationen behandlats i datatransmissions¬utrustning DT-109. I vissa tillämpningar överfördes radarinformationen på kabel.
Hela radarutrustningen var installerad på toppen av en 100 meter hög mast vilket medför att radarhorisonten blir ca 45 km. Upptäcktsavståndet för ett mål var under störningsfria förhållanden ca 180 km vid en antagen upp¬täcktssannolikhet av 90 %. Höjdtäckningen var omkring 3000 m och målets höjd angavs till ett av fyra höjdskikt. Antennen var placerad ovanför appa¬rathuset på en överbyggd plattform som roterar med en hastighet av 7 v/min.
Hittade denna bild men den var ju inget vidare http://www.olandsbladet.se/index.php?placi...t=3&id=6307
