QUOTE (LYNX @ Aug 20 2007, 10:23 )

Därför att knäböj är så mycket bättre för benen. varför då
"snickra" om en ryggövning när kungen av benövningar
redan finns?
Jag snickrar inte om marklyftet för att träna benen eftersom det ingår i övningen.
I påverkansordning från framsida lår till baksida lår.
Sissysquat, helt quadriceps dominant
Frontböj, qaudriceps jobbar mest och hamstrings stabiliserar övningen
Böj, quadriceps och hamstrings
Marklyft med trappbar, quadriceps och hamstrings
Marklyft med skivstång, quadriceps och hamstring. Hamstring jobbar mer än vid trappbar
Stelbenta marklyft eller goodmornings, quadriceps stabiliserar
Rakbensmarklyft eller goodmornings, helt hamstringsdominant.
Eller så håller man bara upp med all benträning i två veckor och kör sen 10 set tyngre mark där man fokuserar på bra teknik och ser vad som händer i benen.
Att böj kan vara bättre för de flesta stämmer däremot bra bl a för att det är svårt att hålla tillräckligt hög volym med mark just eftersom den tar på så stora delar av kroppen men nu var ju frågan om marklyft var en basövning för ben och rygg eller bara för ryggen. Tränar man bara mark som huvudsaklig benövning och har ett bra utförande där man ser till att driva fötterna genom golvet med bra timing så kommer man utan tvekan att märka att benen får jobba rejält och för att lyfta mer vikt måste man bli starkare i benen vilket man alltså blir av att bara köra marklyft.
Agentorange67: Ska du bli stark i marken så kör inte så att du precis klarar sista repset, lägg dig något eller några reps ifrån vad du klarar så sliter det mindre och du kan köra mark oftare och med mer fart. Fart är en stor del av explosiviten.
Ett vanligt upplägg är 5x5 där man börjar på vikt en bra bit under sitt max inom det repetionsområdet och sen höjer med ett fast intervall t ex om man gör 5 reps på 150 kg så börjar man med 5x5 på 80 kg och höjer med 10 kg i veckan, när man sen inte klarar 5x5 finns det flera vägar att gå men eftersom du just har börjat med övningen så skulle jag rekommendera att sänka vikterna igen men inte riktigt lika långt som till 80 kg och sen jobba dig upp igen.