QUOTE (Lfskbat @ Jul 27 2007, 04:57 )

@Rokare
Det är ok att klippa lite i mitt inlägg, men jag var inte "på lyset" då det skrevs... hade hjälpt kompisen som är krögare i den semesterorten jag bor i... Åter till ämnet...
Det var mer eller mindre utslängt som en fråga, om än jäkligt luddig sådan. Jag tyckte jag hörde något om Pakistan... gnissel...USA på BBC World, ville bara få det bekräftat.
Allt annat vore väl undantag. Den "goda relationen" mellan USA och Pakistan är tytterst påtvingad, konstlad och pragmatisk.
Kan ta lite "Pakistan/US relations 101" Inför kriget mot Afghanistan ställde USA en rad ultimatum till egentligen alla världens länder. USA skulle bekämpa all terrorism "and those who harbor them". Pakistan hängde ganska löst, och skulle de inte underlätta och understödja op Freedom så skulle det stå Musharaf dyrt. Mycket piska och en del morot senare så upträder Pakistan som en nyckelallierad och lovar dyrt och heligt att dra sitt strå till stacken. Kruxet är att Pakistan gick med på alla nödvändiga bistånd till kriget i Afghanistan, men ville samtidigt hantara sina egna talibaner på egen hand.
I såväl FATA (Federaly administrated tribal areas) som NWTP (north-west frontier province) finns det ett stort antal afghanska flyktingar från kriget mot sovjet . Tillskillnad från så många andra flyktinggrupper i världen så mottogs dessa som hjältar, de fick en hög social status och var allmänt eftertraktade då de ansågs flitiga och arbetsvilliga. Den sociala statusen banade snabbt väg för dessa grupper in i den lokala politiken. Särskillt i FATA som har ett platt politiskt system med hög autonomi från det federala styret. Som all diaspora upprätthölls dock goda kontakter med "hemlandet" och det fanns, i alla fall fram tom. 2002, mycket stora folkflyttningar över gränsen mellan pakistan och afghanistan. Dessa utnyttjades och utnyttjas fortfarande av talibanerna för smuggling och underhåll.
I FATA och NWFP pågår en, vad som populärt kallas, talibanisering. Dels genom aktiv rekrytering (madrassas) och dels genom en självradikalisering i sympti för kriget mot USA. Såväl FATA som NWFP är kraftigt eftersatta och det finns inget fungerande federalt skolsystem - har så aldrig funnits heller och skolning sker genom religiösa madrassas (madrassa = skola, taliban = student).
USA har länge krävt att Pakistan skall bemöta den utvecklingen. Det har man också, men misslyckats. Det har gått så långt att ISI (paki und) valt att inte själva bedriva striderna längre, utan köper (för am $) den tjänsten från lokala krigsherrar. När detta fungerar så är det effektivt - de har bättre kännedom om och kontakt med den lokala makten - men därmed även skiftande lojaliteter och i det här fallet har resultaten varit ganska måttliga. USA vill då att reguljära förband rensar upp - en eskalering av konflikten som President Musharaf idag inte har folkligt stöd för - risken för revolution är påtaglig och flera politiker ur oppositionen hotar att lämna sin exil och återvända till P för att ta upp kampen om den politiska makten på allvar.
Det är här din fråga kommer in i bilden. USA antydde nämligen genom ombud att förutsättningarna för GWOT står fast och; pacta sunt servanda. Håller inte Pakistan sin del av "avtalet" så måste USA unilateralt finna en (militär-) lösning på problemet. dsv. UAV-attacker mot några nyckelpersoner och deras verksamheter i FATA och NWFP där ISI inte förmår verka. Därav lite "gnissel".