QUOTE (Guest_Marie_* @ Feb 23 2007, 11:06 )

Hej!
Jag är sambo med en före detta FN-soldat som idag, 10 år efter att han senast var iväg, stundtals mår mycket dåligt psykiskt. Han har efter senaste gången fått PTSD och epilepsi. Han har gått hos olika psykologer under många års tid, men har nu slutat eftersom han inte tycker att någon förstår honom, det är helt enkelt ingen som tror på vad han berättar.
Är det någon som vet om det finns psykologer som själva har varit ute i FN-tjänst eller liknande, som faktiskt har någon möjlighet att förstå vad det är dessa killar utsätts för?
Tar tacksamt emot förslag på vart man kan vända sig i Stockholmsområdet.
Hälsningar från ett snöigt Stockholm!
Marie
hej Marie.. Tråkigt att höra.
Jag stötte en gång på en hemkomsthandledare som även är utbildad psykolog och tillika major i flygvapnet, under åren så vet jag att han arbetat med krisstöd bla vid Tsunamin och andra tillfällen och som en av haveriutredarna för fallskärmsförbundet där jag är medlem har jag hört bara väl om hur han aggerat vid tragiska dödsolyckor.
Jag vet inget om former och om han tar sig an enskilda men han har säkert koll på någon som kanske kan vara läpmplig för din sambo.
Lycka till
Uno
BA01,BA02,MA13,KS07,FS11
Hans namn står nederst på denna sida
http://www.fmc.mil.se/article.php?id=3866 och han kan nås på
Flygmedicincentrum
Löjtnantsgatan 25
107 85 STOCKHOLM
exp-fmc@mil.se
08-514 390 39