Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Psg 90, vem blir skytt?
SoldF.com Forum > Materielverket - Vapen, Materiel, Fordon och Utrustning, C The Swede > Kasunen
TomS
Hör inte till ämnet men jag är nyfiken: Vem får Psg90 då?
TomS
Kom igen nu.. ni som sitter med fakta..
Inom vilka förband, befattningar(eller vad det heter) finns prickskyttar?
Vad/vem avgör vem som blir prickskytt?
johanp
LG/Stadsskytte hade en prickskytt per pluton, huvuduppgift var skydd år plut ch. Det var tio mån vpl som togs ut efter GSU, kriterierna som officerarna prioriterade var självständighet och i vissa fall ganska extremt mycket ensamvargar. Dessa hade inga stridspar eller så utan var då de "jobbade" som prickskyttar helt ensamma med sina vapen.

Sen fanns två spaningsgrupper som hade både f-soldater och e-soldater som var prickskyttar, de som låg inne tio-månader var även rb56-skyttar. Hur urvalen gick till bland dessa vet jag däremot inte men de uppträdde mer som vanliga prickskyttepar. En av f-soldaterna var dock skydd åt komp ch.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.