Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Army strong"
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Filmsalen
Pages: 1, 2
syte johansson
US Army ska byta ut den nuvarande "Army of one" mot "Army strong". Först ut var denna video:
Army strong på youtube.
ekke
Vad ska man säga? Dom kan det där med propaganda, jänkarna...
Richie
Precis. Dom är galet duktiga på det där. Som taget ur en grym Hollywood-film...
david_88
Den var faktiskt bra.. jobbigt bara att den inte var svensk..
ekke
Fast jag tycker att Försvarsmaktens rekryteringsfilm är bättre, känns mer äkta. Det är kanske inte lika många helikoptrar, fallskärmshopp och hinderbanor, men man får iaf se vad det handlar om ute på fältet i de svenska filmerna.

Men det är klart, vet inte om det är en rättvis jämförelse. Det är ju två helt olika länder och krigs/försvarsmakter vi snackar om.
XantoS
Naj jag tyckte verkligen att den var sjuk dålig denna film, naj hu! sad.gif
TForce
Tårögd

blyg.gif

salute.gif

Vilken underbar film, men det är musiken som är helt skön...

Fina teman.
Styrka, Gemmenskap/Kamratskap, Godhet
återkommer ofta upplever jag.

Musiken är det som lyfter filmen till olympiska höjder
Så bitterljuv....i början..så viskande skön....

Sen stolta rytmer....

"There is Nothing on this Green Earth"
stoltare stoltare

"That is STRONGER than a US ARMY"

Nu nästan höjdpunkten....
"Because there is nothing on this Green Earth"
stoltare stoltare stoltare

"That is Stronger than a US Army Soldier"
STOLTAST...

Flaggan..musiken når sitt cresendo...höjdtoppen....
Amerikanska örnar.....PAX AMERICANA
Äppelpaj osv osv

Sen tycker jag det blir lite nazivibbar ett tag när en helikopter swischar förbi och en soldat hälsar...

Detta anser jag är en propaganda miss för hälsningen kan tolkas som en viss hälsning från WW2
Även när soldaterna svär eden men inte sååå symboliskt.
Kommer verkligen funka i Usa men delar av Europa??? Övriga världen..Njaaaaa

Helt klart en ListETTA på SoldierVision Song Contest clap.gif
Jag helt såld..var kan jag skriva på?..... smile.gif

Såg att ngn skrev ngt om Sveriges bidrag till detta...
jadu....avstår att kommentera.....Det liksom inte i samma klass...
scoutmusic klassen möjligtvis

Spännade att få se Islamfascisternas motdrag i framtiden.
BuddhaSWE
Väldigt stor skillnad på sveriges rekryteringsfilm och Usa's.
Sveriges är mer riktad på att hjälpa till och Usa's på att vara patriot.

Varför är det så?
Kimster
hm.. Näe, jag tyckte inte den var speciellt bra. Den hade några välkomponerade meningar, och musiken var okej, och något klipp såg coolt ut, men sammansättningen och helheten var inte imponerande.
Den var typiskt amerkansk, dock med en ganska varm ton i det hela, och med försök till att förtydliga buskap med bilder.. och ja det blir lite för mycket av sånt. Lite för mycket av de klyshiga budskapen också om jag ska vara sträv..

För att jämföra den med våran egna så tycker jag våran egna är bättre både tekniskt och innehållsmässigt. Nu vet jag inte om jänkarna la ner lika mycket pengar på sin som FM har gjort med sin... Den FM har är ju helt nyskapat matrial medan jänkarnas kan jag "gissa" är mer eller mindre bara matrial från existerande klipp... T.ex har de använt 3 stillbilder, förmodligen för de inte hade några klipp på den typen.. (vilket iofs låter lite konstigt när man vet om deras lager av matrial)
De blandade även med 2 svartvita klipp, vet inte heller varför.

Njae det blir inga Oscars för den här, den kunde defentivt ha gjorts mycket vassare med bättre komponering av bilder och text...
Charlie Spartan
Ger flashbacks för mig om min erfarenheter från US army tiden. känner igen många bilder och händelser, genomfört likadana saker under mina service years.

Filmen vänder sig inte bara till nya potentiella rekryter, men även till alla veteraner

Många äldre veteraner kommer att känna igen sig, och man tenderar att minnas alla roliga, trevliga episoder.

Denna film uppmuntrar äldre veteraner att dela med sig de positiva delarna till de som inte tjänstgjort.


Veteranerna som grupp är stor 4-9 miljoner gissningvis om inte mer. Många röster som kan uppmuntra.......

Vår svenska film är bra, men med symbolik innerhåll fruktansvärt fattig.

Charlie Spartan.........


MastY Postat Idag, 22:20
För det är rasistvarning att vara patriot i Sverige


Skitsnack. det är vad vissa vridena grupper vill få oss att tro.

Rasism är en sak, förkastlig sådan.

Men att vara stolt över sitt land där man fötts och bor i är en helt annan.

Dessa två har inget med varandra att göra.

Charlie Spartan
201
Vackra bilder långt ifrån verkligheten, det känns svårt att dra en parallell mellan denna film och "Charley battery" som jag delade camp med i 6 månader. Men våra egna rekryteringsfilmer är väl även de lite förskönade...
Karl_Swe
Det e ju bara propaganda. Kommer ni ihåg bilden med soldaten och brevid hon 5.gif om går tre barn hand i hand det är väll det bästa exemplet på propagandan i hela filmen. Klart även "våra" filmer är förskönade men det går inte att jämföra med denna film. dry.gif
Kimster
Denna tråd är inte till för att avgöra vad nationalism patriotism rasism etc är.
8 inlägg raderade


/ Kimster
BlåGul
Triggerpuller
Riktigt bra. Känns som att US Army knappade in lite på USMC:s "The Few, The Proud, The Marines"-film här. Gillar speciellt sekvensen med den kvinnliga MP-sergeanten som fick Silver Star direkt följt av en veteran. Gamla och nya hjältar.

FM:s rekryteringvideo(?) är per definition lika mycket propaganda som den här. I viss mån mer kanske eftersom att den amerikanska inte försöker ge sken av att vara något man inte är.
BuddhaSWE
@Triggerpuller:
På vilket sätt menar du att den svenska fösöker ge sken av något den inte är?
Sperens
Ingen mer än jag som tycker slagordet Army Strong låter urbotat dumt? Låter helt grammatiskt inkorrekt i mina öron. huh.gif
109 Eken
alltså inte "armé stark, eld varmt, vatten blött" utan "det finns starkt och sen finns det arméstarkt"

Typ...
Sperens
QUOTE (109 Eken @ Nov 4 2006, 17:59 ) *
alltså inte "armé stark, eld varmt, vatten blött" utan "det finns starkt och sen finns det arméstarkt"

Typ...

Jo jag förstår vad dom syftar på, men det låter fortfarande fruktansvärt dumt tycker jag. smile.gif
Kimster
QUOTE (Triggerpuller @ Nov 4 2006, 17:19 ) *
Riktigt bra. Känns som att US Army knappade in lite på USMC:s "The Few, The Proud, The Marines"-film här. Gillar speciellt sekvensen med den kvinnliga MP-sergeanten som fick Silver Star direkt följt av en veteran. Gamla och nya hjältar.

FM:s rekryteringvideo(?) är per definition lika mycket propaganda som den här. I viss mån mer kanske eftersom att den amerikanska inte försöker ge sken av att vara något man inte är.


Jag har väldigt svårt att se vart den svenska propagandadelen kommer in i jämförelse med jänkarnas...

Du får gärna förtydliga ditt sätt att se, och gärna hur du definiera propaganda.. för jag tycker det skiljer dem båda som natt och dag i attityd och yta.
syte johansson
QUOTE (Kimster @ Nov 5 2006, 01:35 ) *
Jag har väldigt svårt att se vart den svenska propagandadelen kommer in i jämförelse med jänkarnas...

Du får gärna förtydliga ditt sätt att se, och gärna hur du definiera propaganda.. för jag tycker det skiljer dem båda som natt och dag i attityd och yta.
För att citera wikipedia:
QUOTE
Propaganda (av latin propagare, ’fortplanta, utbreda’), meddelande eller framställning avsedd att föra fram en agenda. Den som sänder budskapet är som regel part i målet. Meddelandet kan vara antingen sant eller falskt. Avsikten är inte att informera utan att påverka, och den information som lämnas är ofta avsiktligt ofullständig. Termen avser framför allt politiska kampanjer och budskap.
Försvarsmaktens film är ju helt klart mycket annorlunda än US Armys, de har olika budskap, olika målgrupp och olika sätt att nå ut. Den film som cirkulerar på dumburken nu är en något avkortad version av Afrikafilmen, och personligen slår det mig hela tiden att det är så många stereotyper med. Krokodil, djungel, svarta människor, moderna svenska soldater och inte minst kvinnliga sådana. Vill man vara cynisk kan man summera filmen som: "vilda negrer uti afrikats jungler ska hjälpas av de civiliserade svenskarna..." Även om alla stereotyperna är helt korrekta så kan man knappast hävda att de inte är väldigt genomtänkta.
Budskapet är väl något i stil med "därför bedriver vi den utrikes- och säkerhetspolitik vi gör, och därför bör du hjälpa till". För den svenska filmen är ämnad till mer än att bara få fler att ansöka, den vill dessutom motivera sveriges utrikes- och säkerhetspolitik för allmänheten.

Army strong filmen är ju första ledet i en reklamkampanj som kan komma att kosta mer än en miljard dollar över en period på fem år, så jag tror knappast att de har haft problem med att matcha försvarsmaktens filmbudget... Army strong är också väldigt "osvensk" i det att den oblygt har budskapet; "US Army är bäst för att soldaterna däri är bäst". En massa olika klipp med väldigt olika motiv för att visa på bredden av US Army, flera av dem förmodligen iscensatta bara för denna film. Pampig musik och välgenomtänkta texter som anspelar rent på känslor...

Vilken är då mest konstlad, det är ju svårt att säga då de som sagt har olika budskap, olika målgrupper och därav olika sätt att nå ut. De flesta uppfattar nog den de sämst kan identifiera sig med som mest konstlad... Tror i alla fall jag blink.gif
Triggerpuller
@Kimster: Hänvisar till urklippet från Wikipedia. Därutöver så tarvar ju var och en sin egen sanning.
Kimster
ajo.. tänkte det hade gått att berätta med egna ord men ok.

Det är ju den här texten jag undrar lite över "I viss mån mer kanske eftersom att den amerikanska inte försöker ge sken av att vara något man inte är."
..Som indirekt betyder då att - svenskarna försöker ge sken av något dom inte är, eller ?

@syte
Hade det vart bättre om de visat en scen ur ett västerländskt land menar du ? .kanske från balkan.
Du tycker inte det berättar mer om hur det faktiskt ser ut än att man försökt vrida till det och överdriva situationen ?
Om detta hade vart bilder ur verkligeheten.. alltså inget manus bakom, hade det fortfarande vart propaganda då ?
Och hade det kunnat fungera i den amerikanska filmen också?

Filmbudgeten jag jämförde var bara producerandet av just den filmen, inte hela kampanjen.
dxl
För mig personligen så säger de två olika filmerna helt olika saker till mig.

Army strong: Bli något, var något, bli en del av något. Vi har en historia utav hjältar, bli en av oss. Du kan bli något att vara stolt över, som andra kommer vara stolt över.

Svenska filmen: Gör något, hjälp andra, du behövs för att skapa något.

Alltså, jänkarnas film vill ha dig med motiveringen att Du ska bli något, att Du ska få ut något utav att vara soldat. Svenskarnas film, vill ha dig med motiveringen att du kommer hjälpa Andra människor, att du kommer forma Andras liv.
Agentorange67
Samma jävla jänkar tema "honor"...
dxl
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 5 2006, 23:12 ) *
Samma jävla jänkar tema "honor"...


Med risk för att reta upp BG. Vad är det för fel med ordet "honor" vilket på svenska blir stolthet?
Menar du att man i reklamen/rekryteringsinformationen ska skriva "men du får inte vara stolt utan måste skämmas" ???
syte johansson
QUOTE (Kimster @ Nov 5 2006, 14:20 ) *
Hade det vart bättre om de visat en scen ur ett västerländskt land menar du ? .kanske från balkan.
Du tycker inte det berättar mer om hur det faktiskt ser ut än att man försökt vrida till det och överdriva situationen ?
Om detta hade vart bilder ur verkligeheten.. alltså inget manus bakom, hade det fortfarande vart propaganda då ?
Och hade det kunnat fungera i den amerikanska filmen också?
Nej, det hadde inte varit bättre att förlägga filmen till europa om man skulle spä på med lika många fördomar. Det som i min mening blir lite mycket visas bästa exemplet på redan i första scenen; en krokodil åker ner i vattnet! En krokodil? Följt av skuggfylld djungel. Redan där har man satt en viss safarikänsla över filmen, att de svenska soldaterna ter sig så väsensskilda från lokalbefolkningen håller i min mening den känslan vid liv.
Även om man kunnat filma rakt av från verkligheten skulle motsvarande film ändå vara propaganda då det inte spelar någon roll hur det framställs. Det är budskapet som räknas.
Kimster
Så du menar på att så fort det finns ett budskap är det propaganda?
victor_r
jag gillar inte heller den amerikanska filmen faktiskt, jag tycker musiken är bra eftersom den fyller sin funktion och skapar den känsla som de är ute efter och lika så bilderna men allt tillsamans blir bara för mycket och man blir mer irriterad än motiverad måste jag säga. tona ner det några kilos så blir det bättre.

och att jämföra den med den svenska tycker jag är lite synd. om den skulle vara gjord i samma överdrivna "propagandastil" skulle de väl ha gjort en film som är lite mer actionfylld än att stå och vakta en röstlokal?
Agentorange67
QUOTE (dxl @ Nov 5 2006, 23:22 ) *
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 5 2006, 23:12 ) *

Samma jävla jänkar tema "honor"...


Med risk för att reta upp BG. Vad är det för fel med ordet "honor" vilket på svenska blir stolthet?
Menar du att man i reklamen/rekryteringsinformationen ska skriva "men du får inte vara stolt utan måste skämmas" ???


Jag tänkte mest på de flesta amrikanska filmer allt från full metal jacket till nakna pistolen, "He died in the name of honor" Dom gör det till en stor grej. Jag ska väl säga att jag är extra känslig när USA gör det, eftersom jag mer eller mindre hatar dom efter allt skit program på discovery.

Som deras Top ten program på discovery channel där jänkarna alltid vinner, om man tar tex flygprogrammet där jag tycker att Jas, eller Eurofighter skulle få vara med eller varför inte Rafaele som är bättre än EF, men lilvärdig med jas. Men där ska dom istället ha nåt jävla WW2 plan som man aldrig har hörttalas om.

Har ni sett det där dom m16 A1 Vs AK47 där det blir lika! Klart som fan att ak47:an är bättre.
Jämförelse: En bil som drar lite till höger<--(Ak47) eller en bil som bara panikstannar<--(m16), vadväljer i en racer bil tävling? Den som drar lite till höger så klart!

Us air force slogan är Nothing comes close. Kan man tolka hur man vill...
Nu ska titta på det här så jag får mig ett gott skratt: http://www.youtube.com/watch?v=ofM11nPzFo0
Triggerpuller
Så du hatar alltså HELA USA pga nåt trams du sett på discovery?

huh.gif
dxl
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 6 2006, 19:11 ) *
Jag tänkte mest på de flesta amrikanska filmer allt från full metal jacket till nakna pistolen, "He died in the name of honor" Dom gör det till en stor grej. Jag ska väl säga att jag är extra känslig när USA gör det, eftersom jag mer eller mindre hatar dom efter allt skit program på discovery.
youtube.com/watch?v=ofM11nPzFo0[/url]


Ja för det är ju USA som stat som producerar och visar alla skitprogram på discovery... eller?

Vad är det för fel att dö med ära? Visst har det efter 1918 blivit lite utav en skiten klysha, men om man nu som soldat ändå ska dö för något, då är det väl knappast något negativt att dö med stolthet för något man ärar?

(Nu är vi så OT här så snart kommer vi få straffkomendering eller nått)
Gerle
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 5 2006, 14:12 ) *
Samma jävla jänkar tema "honor"...

1) Märklig kommentar från nån som använder "En gång patriot alltid patriot..." som signatur, tycker jag.
2) Hat är ett starkt ord, mindre sånt och mer förståelse för andra så skulle världen nog fungera bättre.
3) OT men jag måste: särskrivning är ofta fel i svenska, men du kanske har anglifierats utan att märka det? :P Är svenska ditt förstaspråk, och i så fall, har du någon form av dyslexi eller liknande? Om du inte har dyslexi och inte heller har nåt annat språk som hemspråk el dyl, korrekturläser du överhuvudtaget vad du skrivit innan du trycker på skicka-knappen? Jag börjar tröttna på alla snorungar som skriver vad som helst hur som helst och sedan tror att deras hafsigt skrivna dravel ska ta upp min värdefulla tid, speciellt om de inte orkar formulera sammanhängande meningar och tankegångar. Om det här inte gäller dig, strunta i det jag sagt, men "if the shoe fits, wear it".
Agentorange67
QUOTE
Jag tänkte mest på de flesta amrikanska filmer allt från full metal jacket till nakna pistolen, "He died in the name of honor" Dom gör det till en stor grej. Jag ska väl säga att jag är extra känslig när USA gör det, eftersom jag mer eller mindre hatar dom efter allt skit program på discovery.
youtube.com/watch?v=ofM11nPzFo0[/url]


Ja för det är ju USA som stat som producerar och visar alla skitprogram på discovery... eller?

Vad är det för fel att dö med ära? Visst har det efter 1918 blivit lite utav en skiten klysha, men om man nu som soldat ändå ska dö för något, då är det väl knappast något negativt att dö med stolthet för något man ärar?

(Nu är vi så OT här så snart kommer vi få straffkomendering eller nått)
QUOTE
Samma jävla jänkar tema "honor"...
2) Hat är ett starkt ord, mindre sånt och mer förståelse för andra så skulle världen nog fungera bättre.
3) OT men jag måste: särskrivning är ofta fel i svenska, men du kanske har anglifierats utan att märka det? :P Är svenska ditt förstaspråk, och i så fall, har du någon form av dyslexi eller liknande? Om du inte har dyslexi och inte heller har nåt annat språk som hemspråk el dyl, korrekturläser du överhuvudtaget vad du skrivit innan du trycker på skicka-knappen? Jag börjar tröttna på alla snorungar som skriver vad som helst hur som helst och sedan tror att deras hafsigt skrivna dravel ska ta upp min värdefulla tid, speciellt om de inte orkar formulera sammanhängande meningar och tankegångar. Om det här inte gäller dig, strunta i det jag sagt, men "if the shoe fits, wear it".


Vad ska man börja?
Det jag inte gillar med usa är att alla patriooter, och att dom tror att dom är så jävla bra fast dom inte är det.
Varför? SR-71 så kallat stealth plan funkade mindre bra när den stötte på viggen. Eller varför inte ta m16=it likes to jam! Fox news och Cnn säger väl aldrig nåt dåligt om usa. Inte något stårt fel som usa har gjort. I fall nån tittare själv ringer in och säger nåt dåligt om usa så blir han sågad direkt.
I Got bogies all over me!
Fu Dahlberg
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 7 2006, 21:54 ) *
Vad ska man börja?
Det jag inte gillar med usa är att alla patriooter, och att dom tror att dom är så jävla bra fast dom inte är det.
Varför? SR-71 så kallat stealth plan funkade mindre bra när den stötte på viggen. Eller varför inte ta m16=it likes to jam! Fox news och Cnn säger väl aldrig nåt dåligt om usa. Inte något stårt fel som usa har gjort. I fall nån tittare själv ringer in och säger nåt dåligt om usa så blir han sågad direkt.
I Got bogies all over me!


Ett ord... Tjurbajs....

Ett tips...
1. Tänk igenom det du skall skriva..
2. Formulera dig väl...
3. Kolla så du har faktan på din sida...
4. kolla så du faktiskt vet vad du talar om (iom punkt 3)
5. Läs igenom det du skrivit och reflektera över att det ser bra ut.
Erik_G
Utan att ha sett vare sig den svenska eller den amerikanska filmen kan jag ändå drista mig till att skriva. Jag kan nämligen med tämligen stor exakthet gissa mig till hur de är. Jag antar att jämförelsen svensk "actionthriller" och amerikansk "actionthriller" har ungefär samma saker gemensamt som en amerikansk rekryteringsfilm och en svensk dito.
Ni har berört det lite lätt, men jag tror det förtjänas att förtydligas. Svenskar och amerikaner fungerar olika. Vi är olika kulturellt betingade, på gott och ont. Det intryck jag har fått av USA och amerikaner är att det är helt rätt att slå sig för bröstet och tala om att man är bra. Något som vi svenskar finner direkt motbjudande (Jante 1.0). Amerikaner är "suckers" för känslor, vajande flaggor, nationell gemenskap. Vi i sverige säger ju knappt pip till våra grannar, samhörighet med varandra? Nä, knappt ens inom släkten.
Vill man sälja något till en amerikan kan man inte använda samma "språk" som om man vill sälja något till en svensk.


QUOTE
Varför? SR-71 så kallat stealth plan funkade mindre bra när den stötte på viggen. Eller varför inte ta m16=it likes to jam!


Ja, för viggen är en sån mean green fighting machine.. Eller så beror lyckade genskjutningar av Blackbirden helt enkelt på att de åkte i samma spår varje gång de passerade, och att de dessutom hade garden nere? SR-71 är dessutom inte osynligt för radar, inget flygplan är det. Däremot har den en radarsignatur som är bra mycket mindre än dess fysiska storlek, vilket är rätt bra, för att vara konstruerad på 50-60 talet.

Sen verkar det som att de löste de värsta problemen med M-16 redan någon gång på 70-80-talet. Tror det skrivits ett par skärmmeter text om detta i kasunen.

Det finns mycket dåligt man kan säga om USA, det finns också en hel del bra. Precis som man kan säga en hel del dåligt och bra om Sverige. Men denna tråden handlar om U.S.A´s nya rektyteringsvideo, så det får bli någon annanstans.

/E
molin_visby
Här kommer jag in med en avstickare:

Någon som vet om man kan få tag på musiken till filmen någonstans. Eller den kanske bara är gjord för filmen.

Men skön är den ialla fall smile.gif
Kimster
en kvalitativ gissning är att den är skriven just för den videon... nått måste de fan har nyproducerat..
odenmedic
Mark Isham sa Google
eskil
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 7 2006, 21:54 ) *
Varför? SR-71 så kallat stealth plan funkade mindre bra när den stötte på viggen. Eller varför inte ta m16=it likes to jam!

SR-71 byggdes långt innan "stealt" var uppfunnet. Den byggdes för att kunna flyga högre och snabbare än något annat (och det kan den fortfarande), inte för att vara osynlig.

Sedan tror jag att du blanar ihop amerikanska M16 med britiska SA80 när det gäller benägenheten till eldavbrott. Visserligen kan man inte fylla vapenlådan med sand och fortsätta skjuta som om inget hade hänt som med AK47:an, fast å andra sidan så har man med en M16 en hyffsad chans att faktiskt träffa mål på längre avstånd än 200m.
Gerle
QUOTE (Agentorange67 @ Nov 7 2006, 12:54 ) *
Vad ska man börja?


Om det inte är för svårt så kan du ju alltid börja med att följa Fu Dahlberg "Fem steg till ett någotsånär läsbart inlägg" och när det är avklarat svara på mina frågor om huruvida svenska är sitt förstaspråk och om du är dyslektiker. Om jag får svar på det vet jag om jag ska fortsätta läsa dina inlägg eller om jag kanske borde ägna mig åt annat. Deal?
TForce
Här är lite om hur de gjorde Army Strong

http://www.army.mil/-news/2006/11/09/568-t...of-army-strong/
Vinter
Army strong:
Försöker få amerikanska ungdomar att skriva kontrakt på xx antal år och förhoppningvis stanna kvar till pension.

Svensk rekrytering:
Försöker få svenska ungdomar/och fd vpl att bli intresserade av utlandstjänstgörning och eventuellt kortare tjänster etc.

Lite olika perspektiv. Och mycket olika grund förutsättningar. Inte många svenska ungdomar som får höra militärer hålla tal till eleverna på en gymnasieskola när dom tar studenten osv.
RicJac
QUOTE (Vinter @ Nov 11 2006, 11:43 ) *
Inte många svenska ungdomar som får höra militärer hålla tal till eleverna på en gymnasieskola när dom tar studenten osv.


Jag undrar, med tanke på ateisternas högljudda motstånd mot kyrkliga skloavslutningar, hur många pacifistiska/anti-militaristiska föråldrar som skulle protestera på DN Brännpunkt om något sådant infördes på nationell basis. Typiskt att det här landet är befolkat av en stor skara idioter som är emot allting som är rätt och riktigt... banghead.gif
Squiddy
ingen som vet mer om låten och om det går att få tag i den?
3924
Jag detta var amerikansk så det förslog, inte något som jag personligen skulle vilja se i svensk tvruta. Nej att sätta sig själv på höga hästar och tycka att man är bäst är inget jag blir imponerad av. Filmen saknade allt för mycket den komplexitet och kravbild som jag anser bör ligga till grund för en god soldat. Han bör då hälls vara lite mer vidsynt och insiktsfull att han inte håller på med att smeta bladguld på sig själv.

Tumme ner.
VMI2002
Trakigt att det blir som vanligt - nar man skall diskutera nagot som har koppling till USA sa blir det pa studs rahets mot allt amerikanskt, eller ett forsvar for allt amerikanskt.

Det ar trakigt att det blir en sadan lasning (at vilket hall det an ma vara) i huvudet pa manga manniskor nar det galler USA....
VMI2002
QUOTE (ekke @ Nov 2 2006, 19:11 ) *
Vad ska man säga? Dom kan det där med propaganda, jänkarna...


I grunden sa handlar det om kulturskillnad mellan USA och Europa. I Europa finns det implicita gemensamma namnare som haller ihop lander och folk. Detta finns inte i USA, och da maste man istallet konstruera en nationell identitet/ideologi som alla i landet kan ga med pa.

Och det har val funkat ratt bra, i det stora hela. Det ar val fantastiskt att ett land som USA med sa manga religioner, raser, och beteende kan komma overrens nagot sa nar val. I manga andra kontexter hade anstallts utrensningar och fortryck med liknande befolkninsupplagg....
3924
QUOTE (VMI2002 @ Apr 16 2007, 22:03 ) *
Trakigt att det blir som vanligt - nar man skall diskutera nagot som har koppling till USA sa blir det pa studs rahets mot allt amerikanskt, eller ett forsvar for allt amerikanskt.

Det ar trakigt att det blir en sadan lasning (at vilket hall det an ma vara) i huvudet pa manga manniskor nar det galler USA....



Jag är inte alls emot allt som amerikanskt inte alls (sorry om du uppfattade det så), Jag ser bara att när det gäller den bild den amerikanska försvarsmakten vill ge av sig själv inte kanske är vad jag skulle vilka se som reklam i svensk tv för Sveriges försvarsmakt. Jag menar att ”alla” vet att USA har värden största försvarsmakt ingen påstår något annat. Ändå verkar det som att de måste proklamera sin storhet, varför är det så?
Det verkar att man känner en rädsla för omvärlden och att det man ser som en lösning och det sätt man skapar sin trygghet är genom att skrika ut sin styrka. Jag vet inte om du ser min syn på det hela eller om jag kan göra mig tillräckligt begriplig. Det är inte en allmän kritik att alla amerikaner och USA utan kanske ett tipps att sätta sig ner och ta det lite lugnare och grunda i tanken att man är tillfreds med det man kan (utan att sluta utvecklas) och bygga på sin ödmjukhet mot alla människor både vänner och fiender.
Kryptörn
Britterna har ju "Be the best" som sin slogan. Med risk för att dra tråden offline länkar jag till några spoofs på British Armys annonskampanj:

Cavalry Officer
Infantry Officer
Royal Artillery Officer
CVHQ RA* Officer

*CVHQ RA

laugh.gif
3924
QUOTE (Kryptörn @ Apr 16 2007, 22:36 ) *
Britterna har ju "Be the best" som sin slogan. Med risk för att dra tråden offline länkar jag till några spoofs på British Armys annonskampanj:

Cavalry Officer
Infantry Officer
Royal Artillery Officer
CVHQ RA* Officer

*CVHQ RA

laugh.gif



"Be the best" skiljer sig mycket till att utrycka sig i ordalag så som "We are the best" enligt min tycke.
Men jag kanske är ensam om att se det så här, inte vet jag.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.