Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Budget
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > HV/Friv
tinhead
Vad händer om ett HV komp alt utbildningsgrupp går utanför budget?

Tex att dom har gjort för mycket övningar/kostat pengar?

Delat ut för mycket utrustning?
Fk Satan
QUOTE (tinhead @ Nov 1 2006, 21:40 ) *
Vad händer om ett HV komp alt utbildningsgrupp går utanför budget?

Tex att dom har gjort för mycket övningar/kostat pengar?

Delat ut för mycket utrustning?


Är det ett kompani brukar detta oftas jämkas inom bataljonen, alt inom utbildningsgruppen. Dock finns även alternativet att de får "låna" från nästa års budget. Är det utbildningsgruppen som går över budget så blir det en fråga för förbandschefen, och det tyder då på att chefen för utbildningsgruppen inte har löst sitt jobb.... Och det kan sluta med att förbandschefen jämkar ut pengar inom det egna regementet, alt att de får låna av kommande budget. dvs får mindre pengar nästa år.

Dock så skall utbildningsgruppen hålla stenhård koll på resp kompanis "saldo" så att de inte blåser för mkt pengar. Krisar det tillsig så kan utbildningsgruppen införa övningsstopp, inköpsstopp etc för att rädda sin budget. Det är därför vissa ägnar sig åt hamstring av am. Dvs plockar ut mer am de behöver i början av året för att ha am ifall det blir inköpsstopp etc i slutet av året för att rädda sina egna budgetar osv. Det kan även bli så att kompanierna inte får hyra in fordon till övningar. Övningar måste förändras osv.

Systemet med internfakturor och internkostnader kan få ganska sjuka följder. Samt att det finns inte något rakt svar på din fråga. Men om ett kompani går över budget så drabbas ofta andra kompanier i den egna bataljonen... Men allt beror på hur Chefen för utbildningsgruppen väljer att lösa situationen.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.