Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Böcker som du bevärdigat att läsa
SoldF.com Forum > Soldathemmet - Icke militära Forum > Dagrummet
Moldiver
Då den förra tråden om MÖP:ens boklista började spåra ur, behövs en ny tråd.
Vilka Sci-Fi böcker är de bästa och varför?
Jag tycker att följande böcker bör varje MÖP ha läst, minst 2 och 3 gånger

Starship Troopers, av Robert A. Heinlein
The Forever War, av Joe Handleman
Enders Game, av Orson Scott Card
The Art of war, av Sun Tzu
The Guns of the South, av Harry Turtledove

Sedan finns det ju också mycket icke-militär Sci-Fi också...
eskil
Militär sci-fi som man inte ska göra sig mödan att läsa är "Game Over" av René Dzagoyan.
"Insats Hv" nisse
Röd storm av Tom Clancy.
imint
QUOTE (Moldiver @ Sep 8 2006, 06:51 ) *
Då den förra tråden om MÖP:ens boklista började spåra ur, behövs en ny tråd.
Vilka Sci-Fi böcker är de bästa och varför?
Jag tycker att följande böcker bör varje MÖP ha läst, minst 2 och 3 gånger

Starship Troopers, av Robert A. Heinlein
The Forever War, av Joe Handleman
Enders Game, av Orson Scott Card
The Art of war, av Sun Tzu
The Guns of the South, av Harry Turtledove

Sedan finns det ju också mycket icke-militär Sci-Fi också...

Öööh...The art of War är väl inte direkt sci-fi
jed
Håller med imint om The art of war ...

Bra sci-fi böcker/författare enligt mig:
Peter F. Hamilton - The commonwealth saga "Pandora's star" & "Judas unchained"
John Ringo
David Weber
tgb1116
QUOTE (Moldiver @ Sep 8 2006, 06:51 ) *
Vilka Sci-Fi böcker är de bästa och varför?...//... The Art of war, av Sun Tzu...//... The Guns of the South, av Harry Turtledove
Håller med om att de är bra men ingen av dem är väl SF? (Även om Turtledove skriver många kontrafaktiska berättelser...)

Enligt mig riktigt bra SF. Ur minnet, ingen inbördes rangordning:

*Peter F Hamilton: Framförallt "Night's Dawn"-triologin och Commonwealth serien
*Ian M Banks: nästan allt
*Richard Morgan: Altered Carbon m.fl.
*Margaret Atwoods: Oryx & Crake m.fl.
*Karel Capek: R.U.R., War with the Newts (införde begreppet robot)
*Neal Stephenson: Cryptonomicon m.fl.
*William Gibson: Allt (Neuromancer triologin känns lite gammal men det var ju han som myntade begrepped cyberspace)
*Robert Sheckley: Novellen Price of Peril
*Dan Simmons...

Hamilton, Morgan och Stephenson är särkilt MÖP-vänliga biggrin.gif
Fu Dahlberg
Moon is a harsh mistress - Robert A. Heinlein
Starship Troopers - Robert A. Heinlein
The door the summer - Robert A. Heinlein
Atlas shrugged - Ayn Rand
vattas war-serien - Elisabeth Moon
Moldiver
QUOTE (imint @ Sep 8 2006, 08:19 ) *
QUOTE (Moldiver @ Sep 8 2006, 06:51 ) *

Då den förra tråden om MÖP:ens boklista började spåra ur, behövs en ny tråd.
Vilka Sci-Fi böcker är de bästa och varför?
Jag tycker att följande böcker bör varje MÖP ha läst, minst 2 och 3 gånger

Starship Troopers, av Robert A. Heinlein
The Forever War, av Joe Handleman
Enders Game, av Orson Scott Card
The Art of war, av Sun Tzu
The Guns of the South, av Harry Turtledove

Sedan finns det ju också mycket icke-militär Sci-Fi också...

Öööh...The art of War är väl inte direkt sci-fi


Det är klart. Den bara slank med av misstag
709
Många böcker har jag läst, i alla genrer, men ur Sci-Fi så är det tre som sticker ut och gör att jag minns dem:

(redan nämnda, inte sämre för det):

Peter F. Hamilton - Nights Dawn trilogin

Joe Handleman - Evighetskriget

ny:
Kim Stanley Robinson - Mars trilogy , Red/Blue/Green Mars (den första är bäst, men de är alla intressanta)

Sen är ju inte Douglas Adams - Liftarens Guide till Galaxen helt fel heller.
imint
Asimovs serie med böcker om Stiftelsen är trevlig läsning
henke
William Gibson böckerna: Neurmancer, Count Zero, Mona Lisa Overdrive, Virtual Light.
Samtliga är rätt ok, gillar miljön och företagsnamnen, orter, etc.

Douglas Adams Liftarens Guide till Galaxen del 1-5 har jag nog börjat med 6-7 gånger men aldrig kommit längre än 50 sidor. För sjuk för min smak, tom filmen var kass.
404 Skenberg
Av Robert Heinlein:
Starship Troopers
The moon is a harsh mistress
Children of the galaxy.

Star Trek - Blev sen filmen Star Trek the movie
Star Trek Log 6
Star Trek Log

Men In Black

Star Wars:
Dark Force Rising: Timothy Zahn
The Last Command: Timothy Zahn
Champions of the Force: Kevin J Anderson

Death Lands av James Axler
Dectra Chain
Time Nomads
Red Equinox

Mvh
404 Skenberg
Hans Engström
OK, nu ska jag spotta i kyrkan. Jag gillar SF (och Fantasy också för den delen). Jag har gillat SF sedan barnsben och har en riktigt bra liten samling (ca 3000 titlar).

Men 'Enders Game' tål jag fanken inte. Original novellen är OK, och 'Speaker for the Dead' har sina poänger men annars... Jag vidhåller att moraliteten är otroligt suspekt, att författandet är dåligt (vilket Card medgett) och att vetenskapen är direkt fånig. Att den används vid vissa skolor som exempel på ledarskapspsykologi är rätt skrämmande.

En väsentligt bättre novell på samma generella basis är "Last Child Into the Mountain" av Michael Bishop och Lee Ellis.
SG OLSSON
Saknar war games
Hans Engström


Kul film, men i min mening så räknas böcker skrivna efter en film bort. De är sällan sådär jättebra.
caridon
SF

David Webbers Honnor Harrington serie
(mest för de inovativa tänket om rymdstrider)

John Meaney To hold infinity
(inte milSF men väldigt bra skriven)

SF/Alternate time
Weber/Flint 1633 serien

Fantasy
George RR Marten Game of thrones serien
(bästa karaktärerna och ploten någonsin. spöar till och med tolkien)

Fantasy/alternate time
Thomas Harlan
Oath of empire serie
(härlig romersk fantasy)

och många fler som jag inte orkar nämna.

/C
arvid_eriksson
"imorgon när kriget kom" och dess fortsättnings-böcker tyckte jag var bra
(varför begränsa sig till bara sci-fi egentligen)
Moldiver
QUOTE (Hans Engström @ Sep 8 2006, 20:50 ) *
Men 'Enders Game' tål jag fanken inte. Original novellen är OK, och 'Speaker for the Dead' har sina poänger men annars... Jag vidhåller att moraliteten är otroligt suspekt, att författandet är dåligt (vilket Card medgett) och att vetenskapen är direkt fånig. Att den används vid vissa skolor som exempel på ledarskapspsykologi är rätt skrämmande.

Men beakta också att Ender uppfostaras till att kriga. När han väl har utkämpat ett helt krig mot en annan ras så har han inte ens märkt det. Det visar vad indokterering kan ådstakomma om man inte nånsin får uppleva konsekvenserna av sina handlingar
marra
har läst en del bra böcker, men den bättre att rekomendera är okänd soldat av Veinöö Linna, riktigt målande för nordisk krigskonst.
atterhemskan
Caridon nämnde ju George RR Martin's "Game of Thrones" serie som jag håller med om totalt: den är gripande och färgstark och underbar. Att se svängarna i förväg är inte lätt. Den man först trodde var huvudperson... tja, jag ska inte avslöja för mycket.

Martin har också skrivit en kortare berättelse som heter "Fevre Dream", som är klart bland det bästa jag någonsin läst (läser väldigt mycket, vilket är ett problem nu när det är fysiskt omöjligt att få in fler bokhyllor i mitt rum). Trovärdiga karaktärer med brister och fördelar och klara motiv, framställda i en värld fylld av levande beskrivningar, det är Martin i ett nötskal, och här är hans - imin åsikt - bästa.

Annars har han gett ut (sci-fi den här gången) "Dying of the Light", som också är fantastisk. Den sista scenen där fastnar verkligen framför ögonen på en. En del krigarmoral och en del kärlek och en del förräderi.

Serien som arvid_eriksson nämnde som följer efter "Imorgon när kriget kom" skrevs av John Marsden. På engelska heter den "Tomorrow when the war began", och fjärde boken har den gripande titeln "Darkness, be my friend". Mycket, mycket bra, och bör läsas av alla ungdomar som någonsin funderat över militäriska eller krigiska ting, och många äldre dessutom. Den är inte alls förskönande. Den drar upp teman som rädsla och tvivel och död, och tomhet och uttråkning.

Jag drar gärna fram David Gemmell om jag vill ha lite verklighetsförankrad "gritty" krigsfantasy, där hjältarna är trötta och bara gör det de måste fast har lite mer tur än sin omgivning, och omgivningen är lite uppgiven i mitten av ett fallande och ruinerat imperium, omgivet av fiender. Första boken om Drenaii, "Belägringen", är överlägsen, om man gillar en bra historia i kortfattad och lite uppgiven stil.

Annars måste jag ju nämna den första bok jag någonsin läste som inte hade bilder i sig: jag fick den av min far majoren när jag var fyra. (Det var nog början till min "miljöskadade" militärintresserade läggning.) Den heter "Utan kung och fosterland", och är en beskrivning om en tonårspojkes liv under napoleonkrigen, när han bland annat blir tvångsrekryterad till tjänstgöring. Har jag för mig. Måste gräva fram den snart igen och läsa om den, brukar göra det sådär vart fjärde år.

Det får lov att räcka, tror jag.
Status quo
En "fantasy" bok (triologi) som jag läst är Sagan om klanen otori. Med början på "Över näktergalens golv" är faktiskt riktigt bra, min sambo gillade dom också.

Förövrigt jag kan varmt varmt rekommendera Conn Igguldens "Roms portar" som fortsätter med "Kungars död" "Svärdens fält" samt "Krigets gud". En historisk roman med vissa förändringar. Helt klart läsvärd och åter igen, min sambo gillade dom också wink.gif
Hans Engström
Jag rekommenderar Ralph Peters "The War in 2020". En riktigt skrämmande framtidsvision av kriget. För balkan veteraner och intresserade rekommenderas mycket starkt hans novell "There is No War in Melnica" som publicerades i "Combat vol. 3" tillsammans med (bland annat) Harold Coyles intressanta "Cybernights"
Moldiver
Harry Turtledove har även skrivit många fler böcker, speciellt om alternativ historia. Min favorit bland det är hans Timeline-191 serie, som handlar om vad som skulle hända om sydstaterna skulle ha vunnit amerikanska inbördeskriget.
I tidslinjen utspelas 2 världskrig, både i Europa och Nord Amerika. Det finns alternativa nazister och tillhörande dödsläger, men inte med judar i.
Nästa bok väntas under 2007 och har verkligen blivit ett helt lysande epos som bara kan väntas bli bättre.
Namnet Timeline-191 kommer av att brytpunkten med vår historia skulle ha skett om Robert Lees försvunna order #191 inte skulle ha kommit bort.


Hitills i Timeline-191:
How Few Remain (1997)
American Front (1998)
Walk in Hell (1999)
Breakthroughs (2000)
Blood and Iron (2001)
The Center Cannot Hold (2002)
The Victorious Opposition (2003)
Return Engagement (2004)
Drive to the East (2005)
The Grapple (2006)
Slugg
En av mina favoritförfattare både när det gäller SF och Fantasy är Elisabeth Moon, det mesta hon skrivit i SF väg är att rekomendera.
Men det bästa hon skrivit är triologin: Sagan om Paksenarrion, som börjar med en tämligen realistisk skildring av legosoldatsliv och slutar som episk fantasy.
En varning dock när det gäller Moon hon är duktigt på att beskriva riktigt hemska saker så att du inser hur hemska de är, vilket kan bli ganska jobbigt att läsa.
Munin
"Body Armor" , Steackley, mkt tänkvärd...
HrH
Ur Sci-Fi's ABC tar vi ett B... Nämligen Bester, Alfred och boken Tigermannen.

"Nuff said" som någon klok man skrev en gång på en chat.

HrH
Nestor
Inte Sci-Fi, men ändå en mycket bra bok.

På Västfronten Intet Nytt
Det finns egentligen bara ettsätt att beskriva hur man känner sig efter atthaläst den:

Man blir väldigt --> :( blyg.gif blyg.gif
709
Min undanflykt just nu utspelas i år, fast i ett alternativt 2007.

Amazon.com : S.M.Sterling
Enkel översättning:
"Det har gått åtta år sen Förändringen gjorde all teknik obrukbar världen över."

I korthet. Ingen elektronik fungerar. Ej heller krut, förbränningsmotorer eller ens ångmaskiner. De få som överlevde svälten, sjukdomarna och oroligheterna som följde lever nu ett liv som motsvarar tiden för 1700-talet.
Vissa anpassar sig och vill leva fredligt, andra vill ta det som finns med våld.



Intressant. Annorlunda. Fängslande.
Tre böcker. Jag började med tvåan, hoppas biblan har trean när jag läst ut denna.
Mikael
Halo böckerna av Eric Nylund, expanderar spelens universum och förklarar just varför man slåss.
Foxtrotcharliegrg
Ok, here goes....

ROBERT JORDAN - Serie som verkar fortsätta i evighet men en sträckläsning för de som fastnar!
The Wheel of Time:
The Eye of the World, The Great Hunt, The Dragon Reborn, The Shadow Rising, The Fires of Heaven, Lord of Chaos, A Crown of Swords, The Path of Daggers, Winter's Heart, Crossroads of Twilight, Knife of Dreams

GEORGE R.R. MARTIN - Fantastisk bokserie där absolut ingentin är heligt utan det mördas, sviks, allieras, offras och krigas till höger och vänster! Underbara karaktärer och beroendeframkallande läsning.
A Song of Ice and Fire:
A Game of Thrones, A Clash of Kings, A Storm of Swords, A Feast for Crows

BERNARD CORNWELL - Inte direkt fantasy (om inte den heliga gralen räknas) utan mer historisk roman men väldigt bra för de som väntar på George R.R Matins nästa bok...
The Grail Quest:
The Archers Tale, Vagabond, Heretic

DAVID EDDINGS - Profetior ska uppfyllas, demoner dödas och pojkar bli män! Lägg till lite humor och några månader framåt är räddade. "Elenium" och "Tamuli"-serierna är aningen mer vuxna.
The Belgariad: Pawn of Prophecy, Queen of Sorcery, Magician´s Gambit, Castle of Wizardy, Enchanter´s End Game
The Mallorean: Guradians of the West, Kings of the Murgos, Demon Lord of Karanda, Sorceress of Darshiva, The Seeress of Keel
The Elenium: The Diamond Throne, The Ruby Knight, The Sapphire Rose
The Tamuli: Domes of Fire, The Shining Ones, The Hidden City
The Prequel to the Belgariad (Leigh Eddings): Belgarath the Sorcerer, Polgara the Sorceress

TERRY BROOKS - Magi och monster över flera tusen år
The Children of Shannara: The Sword of Shannara, The Elfstones of Shannara, The Wishsong of Shannara
The Heritage of Shannara: The Scions of Shannara, The Druid of Shannara, The Elf Queen of Shannara, The Talismans of Shannara

TAD WILLIAMS - Tung fantasy om en kille, ett svärd, en profetia och en kungastol av drakben...
Memory, sorrow and thorn:
The dragonbone chair, Stone of farewell, To Green Angle Tower

RAYMOND E. FEIST - Magi, demoner, svärdfigter och flera serier som knyts in i varandra (huvudpersoner och släktingar till dessa finns med) från första boken till alla andra. "Empire"-triologin skildrar "Riftwar"-serien från andra sidan.
The Riftwar: Magician: Apprentice, Magician: Master, Silverthorn, Darkness at Sethanon
The Empire Triology (Janny Wurts): Daughter of the Empire, Servant of the Empire, Mistress of the Empire
The Riftwar Legacy: Prince of the Blood, The King's Buccaneer
The Serpent War Saga: Shadow of a Dark Queen, Rise of a Merchant Prince, Rage of a Demon King, Shards of a Broken Crown

STEPHEN DONALDSON - Tyngre fantasy (hjälten "Tomas Covenant" är en spetälsk författare som förflyttas till en annan värld och har ett något annorlunda sätt att handskas med "profetian säger att du ska rädda oss undan den stora stygga ondskan"-mallen än de vanlig fantasyhjältarna) och brutal sci-fi ("The Gap into... död och förgörelse, väldigt ombytliga hjältar/skurkar, psykfall, rymdbataljer och slemmiga utomjordlingar) som inte lämnar någon oberörd.
The Chronicles of Thomas Covenant: Lord Foul´s Bane, The Illearth War, The Power That Preserves
The Second Chronicles of Thomas Covenant: The Wounded Land, The one Tree , White Gold Wielder
The Gap Series: The Gap into Conflict: The Real Story, The Gap into Vision: Forbidden Knowledge, The Gap into Power: A Dark and Hungry God Arises, The Gap into Madness: Chaos and Order, The Gap into Ruin: This Day All Gods Die

RICHARD MORGAN - Våldsam cyberpunkaction om anti-hjälten Takeshi Kovacs och hans blodiga äventyr
ALLAN DEAN FOSTER - Bl a skrivit "Aliens" (efter filmen) som får vara med för möp-faktorn att få läsa vad som rör sig i huvudet på Ripley, Hicks, Hudson och de andra när helvetet bryte lös på Lv-426 ;)
ROBERT HEINLEIN - Lås inte fast er vid "Starship Troopers", det finns mycket mer!

Trevlig sommarläsning!

/Foxtrotcharliegr

Edit 1: litet textredigerande
Edit 2: Ops, väldigt mycket fantasy o bara lite sci-fi blush.gif
lanrezac
QUOTE (Fu Dahlberg @ Sep 8 2006, 10:01 ) *
Moon is a harsh mistress - Robert A. Heinlein
Starship Troopers - Robert A. Heinlein
The door the summer - Robert A. Heinlein


worthy.gif worthy.gif worthy.gif

Glöm inte Space cadet wub.gif
Hotel Charlie One
Hjälten av Harry Harrison (Bill, the galactic hero på engelska).

Äldre bok som ni nog får låna på biblioteket. VANSINNGT rolig!!!
Jag lånar den ett par gånger om året och skrattar lika mycket varje gång.

FN1.gif
Krizan
Min lilla litteraturlista:

Väinö Linna: Okänd soldat - absolut bäst!!
John Marsden: I morgon när kriget kom och dess uppföljare
Vibeke Olsson: Krigarens sköld, Kastellet, Ulrike och kriget
Tom Clancy: Jakten på Röd Oktober


Dessa vet jag inte författaren till:

Star Wars Episod I
Fågelbröstet
Mikael
The Eisenhorn Omnibus av Dan Abnett - följer inquisitor Eisenhorn, boken är ett mindre monster på tre romaner och två noveller.
Ciaphas Cain, Hero Of The Imperium, Caves Of Ice, Death Or Glory, Duty Calls, For The Emperor och Traitor's Hand av Sandy Mitchell - Tänk Blackadder & Baldrick i Warhammer 40k, väldigt underhållande.
Let the Galaxy Burn - En samling (strax över 30) Warhammer 40k noveller av varierande kvalité.

A Tale of the Malazan Book of the Fallen-serien av Steven Erikson - i skrivande stund 7 böcker (och några spinoffs). Massvis av karatärer att hålla koll på (som i Wheel of time) men följer Malazan Empire under dess krig.
J-Star
Cryptonomicon - Neal Stephenson.

Inte så mycket Sci-Fi men högintressant för det kryptografintressrade med ett WWII spår som inte är att förakta. Kan tyckas långrandig att läsa om man inte rycks med i resonemangen som förs så det är typsikt en Älska || Hata bok.

Ryktet gör gällande (vissel.gif) att den finns utlagd som HTML.

/J
709
Inte mycket sci-fi i den här tråden i vissa förslag...

Fortsättning på "Dies the fires" och "The Protectors war", en nutid utan modern teknologi. Nr 3 i något som verkar bli en längre serie.

S.M. Sterling - A meeting at Corvallis (75 kr på bokus eller kanske på ett bibliotek nära dig)

Efter att ha sträckläst den så såg jag att det redan kommit en fortsättning medan jag väntade på att biblioteket skulle få in den. Så det blev ett snabbt inköp istället för ett års väntan.

The Sunrise lands
Världen 20 år efter den stora förändringen.


Edit:
Och, det kommer tre böcker till i serien. Hittade författarens hemsida.

Nu kan jag förstå hur frustrerande det varit för Harry Pothead fans som fått vänta ett år till nästa bok. Åtta år om jag minns rätt.
Jag vill inte behöva vänta till hösten 2010... men är nog så illa tvungen...
Fu Dahlberg
QUOTE (Moldiver @ Sep 9 2006, 01:59 ) *
QUOTE (Hans Engström @ Sep 8 2006, 20:50 ) *
Men 'Enders Game' tål jag fanken inte. Original novellen är OK, och 'Speaker for the Dead' har sina poänger men annars... Jag vidhåller att moraliteten är otroligt suspekt, att författandet är dåligt (vilket Card medgett) och att vetenskapen är direkt fånig. Att den används vid vissa skolor som exempel på ledarskapspsykologi är rätt skrämmande.

Men beakta också att Ender uppfostaras till att kriga. När han väl har utkämpat ett helt krig mot en annan ras så har han inte ens märkt det. Det visar vad indokterering kan ådstakomma om man inte nånsin får uppleva konsekvenserna av sina handlingar

Bla så använder Marine Corps University den som textbok i ledarskapspsykologi, och man hoppas ju att de vet vad de sysslar med.

Har äntligen orkar mig ta igenom den, och jag tyckte väl inte den var något större... Kändes väldigt... oengagerad.
Hadde gärna sett att de ökat ålder på kidsen med kanske 5-8 år.
Sedan kanske det är en annan som vill ha en rejäl SpaceOpera
loutre
Serien om Jack aubrey av Patrick O'brian, dom gjorde en film om den för några år sen med russel crowe, master and commander, baserad på den 7e boken. Väldigt kul för oss som är intresserad av gammal sjöhistoria och samhället i allmänhet runt 1790-1820.
Conn Iggulden som någon tidigare nämnde har börjat på en ny serie om Djingis Khan, Wolf of the plains heter den första boken.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.