Darkwand
Aug 26 2006, 23:26
Den Israeliska flottan vestår nästan uteslutande av lätta enheter om vi nu kanske ska skicka en Korvett ner dit så vore det ju intressant att veta hur den står sig i jämförelse.
Israelerna har ju Harpoon och Gabriel som sina sjömålsrobotar där den senare närmast är att jämföra i med Rb12 i prestanda.
Israeliska fartyg ha också luftvärnsrobotar tex Baarak som ju inte var någon höjdare under libanonkriget. medan våra fartyg har enbart med dock två boforskanoner 57 & 40mm.
Det var en
Sa´ar5 som blev träffad under kriget, vilken chans har en Göteborgare mot en sådan?
P.S. Om Libaneserna hade örlogsfartyg skulle jag har undrat hur bra dpm var också!
Psilander
Aug 27 2006, 00:31
Fartygen är jämförbara, men i en ytstridsduell hänger det på taktiken, där båda nationerna har lång erfarenhet, Saar V har där dock fördelen av organisk helikopter, vilket kan ställa till en del obehag.
På artillerisidan har Gbg övertag, Saar V har normalt en Phalanx CWIS som enda pjäs.
Dessutom är Gbg världens vackraste örlogsfartyg

, medan Saar V ser ut som en skokartong.
Ragulin
Aug 27 2006, 00:45
Nu är jag ju ingen expert på vapenmtrl, men jag har i alla fall hört att en svensk korvett kan jämföras med en fregatt när det gäller vad man förmår smälla iväg. Obekräftat rykte, men så har jag hört från flera håll. Men när det kommer till kritan kan vilket örlogsfartyg som helst sättas ur spel med betydligt billigare medel: En liten snabb räserbåt med lagom mycket sprängmedel i fören kan vara jobbig att slå ut och utgör ett sjuhelvetes hot. Speciellt om det är flera båtar, är civila (ROE) och kommer från olika håll. I Libanon-scenariot är detta nog den mest tänkbara hotbilden om det skorpar till sig. Alternativt påskjutning från land med robot eller Pv-vapen (vid extremt kustnära operation) En ytstridsduell med sjömålsrobotar v/s israeliska flottan tror jag inte riktigt på, men vad som helst kan ju hända på denna Guds jord. Israelerna har ju inte precis gjort sig kända för att fråga först och skjuta sedan. Skulle det skita sig med någon enhet ur israeliska flottan, så tror jag nog att HMS Gävle kan ge dem ett och annat att tänka på.
edit: raderat miss i protokollet
Psilander
Aug 27 2006, 01:15
Håller med Ragulin, hotet är primärt inte israeliska korvetterna utan FIACs, kustrobotar och automatvapen. Gle är en rejäl match att bita in, största hotet från reguljära stridskrafter kommer från flyg, som alltid nästan.
Hur är det med minhotet?
Nestor
Aug 27 2006, 18:13
RBS15 har iallfall bättre räckvidd än Harpoon-robotarna (RBS15 200km enligt fas.org. Harpoon 130 enk länkade sidan till Saar 5 korvetterna).
Fast vad jag kan minnas så hade Israeliska robotar sämre räckvidd än de egypitska under Sex-Dagars kriget(?)...
QUOTE (Psilander @ Aug 27 2006, 02:15 )

Håller med Ragulin, hotet är primärt inte israeliska korvetterna utan FIACs, kustrobotar och automatvapen. Gle är en rejäl match att bita in, största hotet från reguljära stridskrafter kommer från flyg, som alltid nästan.
Hur är det med minhotet?
Det snackades en del om sjöminor när jag var där nere. Nu var det länge sedan och sakriktigheten är osäker. Det uttalade minhotet har inte hindrat IDF från att operera i området så antingen vet de var minorna är utlagda; eller de tar risken; eller så är snacket om minor överdrivet.
Min gissning är en kombination av det ovanstående dvs att det finns lite minor men det är något man får ta om man ska göra en maritim operation landnära.
/K
Bosse Fors
Aug 28 2006, 00:14
Såg inslaget på aktuellt om ev. korvett till lebanon häromdan och vad jag tyckte såg ut som en Alecto "kastare"(se bild). Har för mig att jag läst här att dom inte köptes in (för dyra) men jag kanske minns/har fel?

Mvh, B
PB-Syte
Aug 28 2006, 16:58
Kastaren på bilden är inte en ALECTO (som mkt riktigt är avbeställt)! Kastaren i fråga är en del i flottans nya motmedelsystem, ett system som kallas för MASS (Multi Ammunition Softkill System). Systemet anses vara ett av världens mest kompetenta motmedelsystem och kommer att installeras på alla svenska korvetter (Sto/Mmö har det redan). Systemet är verksamt mot både IR och radarmålsökare och ger även rekommendationer till operatören om den mest lämpliga kurs för att minimera fartygets radar/IR signatur.
Korvetterna av Stockholm och Göteborgs klass förses med en kastare var, korvetterna av visby klass kommer att förses med 2-4 kastare var...
FMVRheinmetall Det fartyget som kommer att skickas till libanon (HMS Gle) har dessutom fördelan av att ha flottans enda operativa elektroniska motmedelsystem...
Rafael
Bosse Fors
Aug 28 2006, 19:52
Tack för svaret PB-Syte! Har tydligen blandat ihop systemen...

(Finns det nån bild på hur ALECTO skulle sett ut?)
Förhoppningsvis kommer de inte att behövas om missionen blir av.
Mvh, B
Erik_G
Aug 28 2006, 19:56
QUOTE (PB-Syte @ Aug 28 2006, 17:58 )

Det fartyget som kommer att skickas till libanon (HMS Gle) har dessutom fördelan av att ha flottans enda operativa elektroniska motmedelsystem...
RafaelKänns ju förtroendeingivande.. med tanke på vilken nation som tillverkat systemet, och vilken nation som man möjligen skulle behöva använda det elektroniska motmedelssystemet mot

/E
Psilander
Aug 29 2006, 22:21
FMV om MASSenIntressant bild på Sto kv som insätter motmedel
Andreas
Aug 29 2006, 22:53
Citerat från länken ovan:
QUOTE
FMV, som genomförde upphandlingen i konkurrens...
[...]
– På mindre än två år har vi gått från beställning till provskjutning. Och genom att upphandla befintliga system har vi inga kostnader för utveckling utan klarar oss med anpassningskostnader, säger Monika Strömstedt.
[...]
Systemet levereras även till tyska marinen och till Finland och Norge. Genom framtida samarbete kan kostnader för vidareutveckling minimeras.
Nu får man visserligen betänka källan men det
låter ju åtminstone som man på FMV gjort mycket av det som efterfrågats på forumet i den här upphandlingen, if so - kudos!
PrinsProppmätt
Sep 2 2006, 13:08
Har noterat att plattformen, eller vad man ska kalla det, som den aktre kanonen står på skiljer sig åt mellan HMS Sundsvall och HMS Gävle. Någon som kan säga varför?
Psilander
Sep 2 2006, 17:30
1999 byggdes Gle om för att utprova signaturanpassning inför HTM av båda korvett klasserna. Däribland inbyggdes sonaren(VDSn), luftintag och lite annat lullull osv in i ett garage, dvs lådan som pjäsen står på. Hon förlorade även sina bryggvingar, kobrygga och masten byggdes om.
Svl har kvar sin orginal platform för pjäsen helt enkelt.
Är den där bilden verkligen laglig? Det är ju ganska tydligt att den är tagen vid kajen på ÖHM, som med största sannolikhet är ett skyddsområde/objekt.
Andreas
Sep 2 2006, 22:48
Psilander
Sep 2 2006, 22:50
Den är utlagd på FMs hemsida. Dessutom kan man ha fototillstånd där, det finns även bilder innefrån tunnlarna, den röjer ju ingenting som inte kan ses vid ett vanligt örlogsbesök
Innefrån tunnlarnaMer Muskö
Ah, där ser man. Jag ber om ursäkt
fogel02
Sep 5 2006, 12:05
Idagens läge är det inte så svårt att få fototillstånd, hade ett antal lumparpolare som fick fototillstånd utan några som helst problem. Självfallet fick de ett antal regler de var tvugna att följa men inte var det mycket.
Ragulin
Sep 12 2006, 07:53
Är bilden månne tagen från Visborg?
När jag var på Muskö senast låg hon där iaf ;)
Hemvärnsman av guds nåde
Sep 13 2006, 15:35
Någon som vet om korvetten som ska till Libanon har sjömålsrobot med?
Då har man ju i alla fall en chans att försvara sig mot tyngre israeliska fartyg.
Om det skulle behövas.
Kanonen lär väl räcka för att avvisa det som hizbolla kan ställa upp med.
Har libanesiska flottan något krigsfartyg värt namnet?
Hizbolla ska ju tydligen ha tillgång till sjömålsrobotar.
Vad har en korvett för försvar mot detta?
Är det remsor/radarstörning som gäller.
Eller kan man skjuta ner en robot med kanonen?
PB-Syte
Sep 13 2006, 16:38
QUOTE (Hemvärnsman av guds nåde @ Sep 13 2006, 16:35 )

Någon som vet om korvetten som ska till Libanon har sjömålsrobot med?
Då har man ju i alla fall en chans att försvara sig mot tyngre israeliska fartyg.
Om det skulle behövas.
Kanonen lär väl räcka för att avvisa det som hizbolla kan ställa upp med.
Har libanesiska flottan något krigsfartyg värt namnet?
Hizbolla ska ju tydligen ha tillgång till sjömålsrobotar.
Vad har en korvett för försvar mot detta?
Är det remsor/radarstörning som gäller.
Eller kan man skjuta ner en robot med kanonen?
Ja, Gle kommer med 95% sannolikhet ha minst 4st RBS 15mk2 med sig (ett hett tips är att Alusafe:n får hänga med också!). Är öht rätt sällsynt att korvetterna går någonstans utan SSM ombord!
Kanonerna räcker till och blir över mot allt i fartygsväg som libanon förfogar över (ett gäng gamla brittiska patrullbåtar och två franskbyggda landstigningsfartyg!). Även mot Israeliska flottan räcker pjäserna i de flesta fall, även om SSM givetvis är att föredra... ;)
HMS Gävle förfogar över flottans (idag) mest kompetenta luftförsvar. Båda pjäserna kan användas för att skjuta ner robotar (vilket kan ske helt automatiskt om man vill!), vidare försågs hon (och lillsyrran Sundsvall!) häromveckan med det sprillans nya motmedelsystemet MASS (se tidigare inlägg!). Dessutom är hon försedd med flottans enda (operativa) elektroniska motmedelsystem - det Israeliska SHARK (även här se tidigare inlägg för mer info)...
Hemvärnsman av guds nåde
Sep 13 2006, 18:43
QUOTE (PB-Syte @ Sep 13 2006, 16:38 )

QUOTE (Hemvärnsman av guds nåde @ Sep 13 2006, 16:35 )

Någon som vet om korvetten som ska till Libanon har sjömålsrobot med?
Då har man ju i alla fall en chans att försvara sig mot tyngre israeliska fartyg.
Om det skulle behövas.
Kanonen lär väl räcka för att avvisa det som hizbolla kan ställa upp med.
Har libanesiska flottan något krigsfartyg värt namnet?
Hizbolla ska ju tydligen ha tillgång till sjömålsrobotar.
Vad har en korvett för försvar mot detta?
Är det remsor/radarstörning som gäller.
Eller kan man skjuta ner en robot med kanonen?
Ja, Gle kommer med 95% sannolikhet ha minst 4st RBS 15mk2 med sig (ett hett tips är att Alusafe:n får hänga med också!). Är öht rätt sällsynt att korvetterna går någonstans utan SSM ombord!
Kanonerna räcker till och blir över mot allt i fartygsväg som libanon förfogar över (ett gäng gamla brittiska patrullbåtar och två franskbyggda landstigningsfartyg!). Även mot Israeliska flottan räcker pjäserna i de flesta fall, även om SSM givetvis är att föredra... ;)
HMS Gävle förfogar över flottans (idag) mest kompetenta luftförsvar. Båda pjäserna kan användas för att skjuta ner robotar (vilket kan ske helt automatiskt om man vill!), vidare försågs hon (och lillsyrran Sundsvall!) häromveckan med det sprillans nya motmedelsystemet MASS (se tidigare inlägg!). Dessutom är hon försedd med flottans enda (operativa) elektroniska motmedelsystem - det Israeliska SHARK (även här se tidigare inlägg för mer info)...

Även om det är verkar osannolikt att dom får använda någon RBS15 så känns det tryggare om dom är med.
Ot kanske.
Skulle man rent teoretiskt kunna skjuta ner en sk katushja-raket med 57:orna?
Vad skulle träffsannolikheten vara?
Psilander
Sep 13 2006, 21:55
Skjuta ner raket? Beror helt på skjutfallet, Britterna sköt ner en 15cm granat med en Seawolf 1980, och som tidigare sagt har GLE ett av världens mest kvalificerade lv eldrörssystem.
Att bära SSM, det har ett starkt signalvärde, och är det som system som signalerar fartygets styrka, ovh lämna dem hemma vore dumt. Dessutom behövs vikten för att kompensera skeppsbåten.
Har för mig att något befäl på syteskolan berättade om när HMS Visborg var med i en internationell luftförsvars övning. Tror att det var med Australiensiska flottan... Iaf fick Visborg börja och efter en salva var målet bekämpat, sänk och sjösatt...
Eftersom Australiensarna bara hade med sig ett mål ut så fick de inte skjuta något, och övningen avbröts. 40mm och 57mm for the win!
Psilander
Sep 30 2006, 15:29
Arte 726 är bra, det beror på om vbg skjuter kulspräng eller barlastat.
Svl sänkte två korvar på raken i första eldöppnadet på en förevisningsskjutning under HMS Visbys sjösättning, men med kulspräng är det inget svårt. Hon har ju världens bästa eldrörsvärn ändå så.
OT
Var du tvungen att skriva Arte726? nu kommer jag ju att sitta och dag-drömma om det ju... *suck*
QUOTE (Lange @ Sep 30 2006, 15:38 )

Har för mig att något befäl på syteskolan berättade om när HMS Visborg var med i en internationell luftförsvars övning. Tror att det var med Australiensiska flottan... Iaf fick Visborg börja och efter en salva var målet bekämpat, sänk och sjösatt...
Eftersom Australiensarna bara hade med sig ett mål ut så fick de inte skjuta något, och övningen avbröts. 40mm och 57mm for the win!
Hmm.. HMS Visborg har om jag inte misstar mig bara en 40mm på fören och är stab och lag.. så varför hon skulel vara med på en luftförsvarsövningen vet jag inte.. bara en hint eller nåt sånt..
QUOTE (Beazt @ Oct 6 2006, 19:03 )

QUOTE (Lange @ Sep 30 2006, 15:38 )

Har för mig att något befäl på syteskolan berättade om när HMS Visborg var med i en internationell luftförsvars övning. Tror att det var med Australiensiska flottan... Iaf fick Visborg börja och efter en salva var målet bekämpat, sänk och sjösatt...
Eftersom Australiensarna bara hade med sig ett mål ut så fick de inte skjuta något, och övningen avbröts. 40mm och 57mm for the win!
Hmm.. HMS Visborg har om jag inte misstar mig bara en 40mm på fören och är stab och lag.. så varför hon skulel vara med på en luftförsvarsövningen vet jag inte.. bara en hint eller nåt sånt..

Om du bemödat dig att slå en kik tvärsöver piren, så skulle du sett att Visborg har 3st 40mm.
QUOTE (Vargas @ Oct 6 2006, 19:56 )

QUOTE (Beazt @ Oct 6 2006, 19:03 )

QUOTE (Lange @ Sep 30 2006, 15:38 )

Har för mig att något befäl på syteskolan berättade om när HMS Visborg var med i en internationell luftförsvars övning. Tror att det var med Australiensiska flottan... Iaf fick Visborg börja och efter en salva var målet bekämpat, sänk och sjösatt...
Eftersom Australiensarna bara hade med sig ett mål ut så fick de inte skjuta något, och övningen avbröts. 40mm och 57mm for the win!
Hmm.. HMS Visborg har om jag inte misstar mig bara en 40mm på fören och är stab och lag.. så varför hon skulel vara med på en luftförsvarsövningen vet jag inte.. bara en hint eller nåt sånt..

Om du bemödat dig att slå en kik tvärsöver piren, så skulle du sett att Visborg har 3st 40mm.
samma lika :P dom används ändå aldrig.. sammlar ju bara damm..
Uppenbarligen användes de under den övningen.
Nu börjar vi komma ifrån ämnet, vi kan ju alltid starta en ny tråd för att diskutera HMS Visborgs Lv:s vara eller icke vara.
QUOTE (Beazt @ Oct 6 2006, 20:45 )

QUOTE (Vargas @ Oct 6 2006, 19:56 )

QUOTE (Beazt @ Oct 6 2006, 19:03 )

QUOTE (Lange @ Sep 30 2006, 15:38 )

Har för mig att något befäl på syteskolan berättade om när HMS Visborg var med i en internationell luftförsvars övning. Tror att det var med Australiensiska flottan... Iaf fick Visborg börja och efter en salva var målet bekämpat, sänk och sjösatt...
Eftersom Australiensarna bara hade med sig ett mål ut så fick de inte skjuta något, och övningen avbröts. 40mm och 57mm for the win!
Hmm.. HMS Visborg har om jag inte misstar mig bara en 40mm på fören och är stab och lag.. så varför hon skulel vara med på en luftförsvarsövningen vet jag inte.. bara en hint eller nåt sånt..

Om du bemödat dig att slå en kik tvärsöver piren, så skulle du sett att Visborg har 3st 40mm.
samma lika :P dom används ändå aldrig.. sammlar ju bara damm..
Dom användes en del på Brilliant Mariner i våras. Visst är hon stab och lag, men tack vare sina 3 st. 40:or så fick hon hjälpa till med patrullering under övningen medan övriga stab/lagfartyg som saknade kraftigare beväpning än ksp fick hålla sig "undan".
Psilander
Oct 7 2006, 15:49
Vapnen är primärt självförsvar och är alldeles för värdefull för offensiva uppdrag, men kanonerna möjliggör att hon kan smyga aningens närmare en stridszon för att bunkra båtarna samt ge dem lite skydd för de fartyg som är kopplade på henne till ankars.
Men hon är inen ticonderoga
Admiral Kuznetzov
Mar 16 2007, 10:40
Tyvärr så vinner nog israelen. Förutom att de har en hkp som kan upptäcka Gle på betydligt större avstånd en vad Gle kan upptäcka Saar 5 så har israelen även 32-64 SAM (Barak) vilket ger dem ett bättre luftvärn. Vad gäller beväpningen så kan hon bära ett av följande. 20mm Phantlax, 76mm eller faktiskt 1 57mm från Bofors, vet inte vilken version.
kerran
Mar 19 2007, 20:14
Är det inte tämligen orealistiskt att ett svenskt örlogsfatyg på medelhavet skulle hamna i skarpt läge mot kärnvapen staten Israels flotta?
Har inte Israel det slagkraftigaste flygvapnet i hela Mellanöstern?
En division med tungt bestyckade F-15 E Strike Eagle skulle säkert kunna bli en tuff match för svenska båten om Israels flotta begär "air support"under duellen.
Skulle man under en orealistisk sjöduell lyckas sänka ett Israeliskt örlogsfartyg med man och allt tror jag knappast den svenska båten med besättning har någon större chans att överleva den Israeliska vedergällningen mot den.
Erik_G
Mar 19 2007, 22:33
QUOTE (kerran @ Mar 19 2007, 20:14 )

Skulle man under en orealistisk sjöduell lyckas sänka ett Israeliskt örlogsfartyg med man och allt tror jag knappast den svenska båten med besättning har någon större chans att överleva den Israeliska vedergällningen mot den.
Allt beror väl på situationen.
Om en svensk korvett och en israelisk örlogsman skulle råka i luven på varandra, kan det ju hända att resten av den FN-flaggade flotteskadern skulle börja komma till undsättning. Möjligt att detta inte skulle stoppa israelerna. Man vet ju aldrig, men om priset för att sänka svensken skulle vara en tysk, en norsk och en dansk också kanske israelen avstår och väljer att fortsätta kriget via diplomatiska kanaler. Skulle en svensk och en israel börja utväxla sjömålsrobotar har israelen förmodligen redan gjort bort sig, varför "vedergällningen" mest handlar om att förneka allt och alla via de diplomatiska kanalerna, och eventuellt protestera mot någon förmodad kränkning av någon icke erkänd territorialgräns.
Att en svensk korvett försöker starta krig på egen hand mot Israel får väl anses som ganska osannolikt. Att en ensam korvett, ens en svensk sådan, kan ta sig an hela israels militärmaskin är väl ännu mindre sannolikt.
/E
kerran
Mar 20 2007, 15:57
Sannolikt skulle USA omedelbart lägga in sitt veto till Israels förmån för att förhindra ingripande från FN.
Sedan om Israel svarar genom att sänka båten eller tar det genom diplomatiska kanaler..står skrivet i stjärnorna.
Erik_G
Mar 20 2007, 16:18
QUOTE (kerran @ Mar 20 2007, 15:57 )

Sannolikt skulle USA omedelbart lägga in sitt veto till Israels förmån för att förhindra ingripande från FN.
Sedan om Israel svarar genom att sänka båten eller tar det genom diplomatiska kanaler..står skrivet i stjärnorna.
Nja, USA kan inte hindra ett svenskt örlogsfartyg från att skjuta för att försvara sig själv, och sådana här incidenter går betydligt fortare än att man hinner sammankalla ett UNSC-möte, än mindre formulera fram en sanktion som USA kan lägga ett veto på.
Blir FN-trupp angripna har de i regel redan ett mandat som tillåter att truppen försvarar sig, och att andra trupper kommer till dess undsättning.
Men självklart är det så att en ensam korvett är ett lätt byte för IDF, på samma sätt som en ensam jagare, fregatt eller kryssare.
Å andra sidan skulle en Israelisk korvett/fregatt/whatever ha en tuff uppgift mot hela den svenska flottan och det svenska flygvapnet.
Tror faktiskt att det skulle räcka med en enda HMS Gotland för att förvandla israelen till konstgjort korallrev.
/E
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.