ska klarlägga lite här vad gäller typsnitt, vi tar Helvetica som exmepel.
The SWEDE har helt rätt när han påpekar att TYPSNITT KRÄVER LICNES. kostar mellan 1000-2000/typsnitt.
Adobe Fontfoli kostar en bit över 100.000 men är hyfsat komplett. Det finns även gratisfonter och sharewarefonter på tex
DafontTypsnitt är ett helvete, ett nödvändigt ont så att säga.
Eftersom det finns mer än en tillverkare av typsnitt på marknade, Adobe, Monotype, ITC, Lettrasett mfl.så finns det följadktligen även mer än en skärning på ett flertal typsnitt. Att fråga efter helvetica är därför meningslöst då de flesta tilverkare har en helvetica i sitt utbud. det tråkiga med detta är att alla av dessa är olika. Det kan vara svårt för ett otränat öga att se skillnad, men de finns där. Vidare har de olika vikterna (de olika varianterna av typsnittet, ROMAN, BOLD, ITALIC, MEDIUM osv) ofta olika namn beroende på tillverkare, tex NORMAL/ROMAN, ITALIQ/OBLIQUE. För att ytterligare komplicera problemet så har varje typsnitt ett ID-nummer (som ett personnummer) dett är förhoppningsvis unikt (tilldelas av en organisation till seriösa tillverkare). Om ID:t inte är unik kan det nämnda typsnittet krocka med ett som har samma. Detta är obra.
Nu blev detta väldigt klöddigt, men kontentatn är att man inte bara kan fråga efter HELVETICA, utan måste veta även vilken tillverkare man ska ha. Som rekomendation kan jag säga Adobe Helvetica.
Problemet när man får ett dokument med en anna tillverkares helvetica är just att man måste ersätta det med sitt eget. Ibland stämmer namnen, annar är det de första man för göra att ersätta regular med normal osv. Vidare så ser osm sagt alla aningen olika ut och har olika värde för kerning,spärrning och knipning (avstånd mellan ord och bokstäver) detta leder ofta till att texten flödar om, dvs att rader blir längre eller kortare och ord hoppar mellan raderna. Ett väldigt jobbigt problem.
Martinator
Lite trött och förmodligen otydlig. Jag svara gärna på frågor.
EDIT: det är tillåtet att skicka med ett typsnitt du har licens på till tryckeriet för dem att använda under den perioden de arbetar med jobbet. När jobbet är klart ska typsnittet avlägsnas ur deras maskiner.