Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Utlandstjänst som brosoldat
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Pliktverket
Keymar
Okej, vill börja med att påpeka att jag sökt en del och läst en del men har inte direkt hittat något som ger mig svar på min fråga.

Frågan är som följer: Är det en fördelaktig utbildning att bli utbildad till Bro-soldat om man senare vill göra utlandstjänst. Jag har sett att bla. dem som utbildas till Amröjare är efterfrågade men hur ligger det till med brosoldater?

Kan tänka mig att Ing över lag kan vara behövda utomlands men som sagt har ingen aning. Ber om ursäkt om detta likt mycket annat kommit upp tidigare. blush.gif

//Tobias
Kimster
Har du läst "Att söka utlandstjänst" FAQn ?

Brosoldat är inget större behov i samma omfattnings om EOD-soldat(amröj) Kanske det väger mer om du söker till EN (InternationellaIngenjörkompaniet)
I övrigt nej du har inga speciella fördelar för "vanlig" utlandstjänst. Såvida du inte får en massa förarbevis på tunga fordon, då höjer sig sannolikheterna.
Keymar
QUOTE (Kimster @ Jul 29 2006, 13:20 ) *
Har du läst "Att söka utlandstjänst" FAQn ?


Nej jag glömde kolla faq:n sorry. Skall ta och göra det nu salute.gif

Tack för snabb info, besvaradeväl i stort sett de frågor jag hade.

//Tobias
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.