Dels har det funnits någotsånär det du talar om, Sternligan tex, och dels så behövs dessa grupper sällan då nationsstater för budskapet. Statsterrorism kallar en del det för men jag har svårt för det begreppet.
/K
tänkte mer på att det kan ju vara en "lösning" för USA att bli av med vissa ställen som de inte gillar att tex iran har utan att de sjölva kan knytas direkt till det, även om det inte skulle vara så svårt att gissa.
USA har anlitat företag för att lösa vissa frågor som det varit politiskt känsligt att vara inblandad i tidigare, likaväl som andra stater har använt sig av PMC:s. Utöver det så genomfördes en hel del operationer av liknande karaktär av många staters underrättelsetjänster. Exempelvis CIA i Afghanistan.
En stor skillnad är varför man väljer att använda sig av en taktik. För terroristerna är det ofta bristen på andra möjligheter som gör att de väljer taktik medan en nation kanske gör det för att dölja sin egen inblandning, inte för att de saknar alternativ.
/K
