QUOTE (simon @ Mar 2 2006, 15:29 )

Här vill jag att det diskuteras tjänster på stridsvagn och stridsfordon, jämförelser, likheter och olikheter, med mera. Jag uppmanar eventuella postare att undvika kukmätning och "systemhets" sinsemellan, det bidrar inte med någonting. Seså, skriv nu så att tangenterna smälter ihop med fingrarna! ;)
//Simon (blivande

)
Strv: kör fast både lättare och oftare än Strf 90 (duh).*
Utbildningen är efter GSUn i huvudsak inriktad på en enda sak: strid.
Plutonerna är mindre vilket medför annorlunda gruppdynamik. Finns ingen "extra" arbetskraft att skicka på bajsmackor. Förläggning enligt kompanislinga kräver att alla jobbar järnet. Sova i vagn är trångt men uthärdligt. "Lättare" att leda som chef.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Strf 90: mer flexibelt än Strv, vilket IMHO ställer högre krav på plut/vagnschefer.
Att leda/samordna vid avsutten strid blir
mycket svårt.
Ger efter fullgjord utbildning bättre/större möjligheter till utlandstjänst.
Utbildningen är efter GSUn mer varierad än hos Strv. I framtiden kommer den förmodligen att bli ännu mer inriktad mot utlandstjänst.
Större plutoner, bildas lätt grupperingar enligt: skytte vs besättning. Skyttegrupperna används som grå arbetskraft och drar ner arbetsbelastningen på besättningarna (mtrlvård, posttjänst etc etc). Förläggningsarbete går rasande fort om skytte är motiverat (läs: trötta). Sova i vagn med fulltalig skyttegrupp är
otroligt trångt. Gnällnivån kan bli hög då det lätt förstärker sig själv i såpass stora "sysslolösa" grupper. Kräver samarbete mellan VC och Gruppchef.
...javisst ja, strf är mkt bättre och sparkar givetvis strv rumpa ;)
*"Jaja, det är självklart" säger du men skillnaden är större än vad man tror.