Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skyddsman
SoldF.com Forum > Kasern - Militära Forum, C Krook > Pliktverket
ViktorB
Hejsan!

Jag är sugen på att söka till Skyddsman när jag ska mönstrar i mars.
Är det någon som vet hur tuff konkurrens om dom platserna?


//MVH Viktor
Mech.Inf
QUOTE (ViktorB @ Feb 22 2006, 23:51 ) *
Hejsan!

Jag är sugen på att söka till Skyddsman när jag ska mönstrar i mars.
Är det någon som vet hur tuff konkurrens om dom platserna?


//MVH Viktor

Nu för tiden är den stenhård konkurrens om alla platser, även om kraven kanske inte är dom högsta för just den tjänsten. Se bara till att fixa bra värden så är det nog lugnt.

Kraven på lumpen.nu: "Resultatet av de tester och prov som du gör under mönstringen visar om du är lämplig för denna utbildning. För att komma i fråga måste du ha körkort. Det är bra om du har gått gymnasiets fordonsprogram. Du ska vara minst 171 cm lång och god fysisk kondition och styrka, eftersom det är fysiskt ansträngande att arbeta i skyddsutrustning. Det är också viktigt att du har ett bra färgseende, så att du kan avläsa indikering. Du bör inte ha nedsatt hörsel, ryggbesvär eller vara känslig för klor då du kommer att hantera det ofta."

//S.M
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.