För den intresserade kan meddelas att en hel del kaserner nu har sålts av FortV till det statliga fastighetsbolaget Vasallen, för att konverteras till civil användning. Saxat från www.vasallen.se idag:
"Vasallen köper kasernområden
Vasallen AB köper de kasernområden som inte längre behövs efter försvarsbeslut 2004. En affärsmässig uppgörelse har tecknats mellan Vasallen och Fortifikationsverket, som är försvarets hyresvärd. Köpeskillingen är 185 miljoner kronor.
Vasallen och Fortifikationsverket har tecknat en överenskommelse om förutsättningarna för affären. Regeringen ska godkänna affären innan den genomförs slutgiltigt. Förvärvet omfattar cirka 500 000 kvadratmeter (BTA). Vasallen tillträder fastigheterna löpande under sommaren och hösten, dock senast den 1 oktober 2005.
Berörs i affären gör:
Kasernområdet på Gotlands regemente P 18 (Visby)
Kasernområdet på Södermanlands regemente P 10 (Strängnäs)
Kasernområdet på Artilleriregementet A9 (Kristinehamn)
Flottiljområdet på Jämtlands flygflottilj F 4 (Östersund)
Kasernområdet på Jämtlands fältjägarregemente I 5 (Östersund)
Skolområdet för Arméns tekniska skola och Försvarshögskolan (Östersund)
Kasernområdet på Vaxholms Amfibieregemente Amf 1 (Rindö)
Förvärvet av Vaxholm förutsätter att kommunen inte väljer att nyttja sin förköpsrätt. Beslut om detta fattas i slutet av april.
– Nu är affären i hamn och vi kan koncentrera oss på vår kärnverksamhet, att förse försvaret med bästa tänkbara fastigheter och övningsområden. Vi ska också ägna mycket energi åt att förädla och sälja den mark som sagts upp av hyresgästerna efter försvarsbeslutet, säger Sören Häggroth, generaldirektör på Fortifikationsverket.
– Vi ser med stor entusiasm fram emot att kunna påbörja arbetet med att utveckla och förädla nya stadsdelar på de här orterna. Det handlar om unika och attraktiva miljöer och vi ser en god utvecklingspotential i alla anläggningar, säger Jan-Peter Jonsson, VD på Vasallen AB."