Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Räckvidd på radio
SoldF.com Forum > Materielverket - Vapen, Materiel, Fordon och Utrustning, C The Swede > Materielplatsen
wolfie666
Tjenis!

Vad är det som avgör räckvidden på radion. Är det längden på antennen? Har sett att jänkarna och britterna har kort fast tjocka antenner på radioapparaten. Det vore ju bättre än de enormt långa som är till exempelvis ra 146.

7.gif
QuizQuoz
Antennerna är anpassade till den frekvens de ska ligga på det som av gör styrkan är hur mycket watt du slänger på

Sen finns det mer detaljerade förklaringar än så men det är grundprincipen.

fast nu blev jag plötsligt osäker på det här... hoppas någon bifaller i det jag säger.
CP2
Markvåg / rymdvåg någon?

Allting hänger på antennen, egentligen.
larsev
I princip kan man säga att ju lägre frekvens ju längre antenn.
Den vanligaste antennen är 1/4-vågs antenn vilket ger för 40 MHz cirka 1.84m vilket stämmer ganska bra med normalantennen till RA 145/146 B)
Pannben
Glöm inte bort att allt hänger inte på radion, valet av sändningsplats är ofta minst lika viktigt (högt, blött, fritt). Nu var det kanske inte det som var ursprungsfrågan, men eftersom många verkar glömma detta så...
Badboy
Frekvensen har stor påverkan av hur långt den når. Kortvåg når bra mycket längre än PMR med samma uteffekt.
Dessutom om man använder hel, halv eller 1/4 antenn.
Som Pannben sa så betyder en sändarplats oerhört mycket, dessutom batteristatus och atmosfäriska förutsättningar...
Om jag väljer en sändarplats med en sjö mellan mig och motstationen t ex, så ökar min räckvidd med upp till 10ggr.
Hur många gånger har inte övningsledare märkt ut en UPK "korsningen kraftledningen-Svartvägen". Vad gör då signalisten, jo han kommer till UPK:n och försöker då nå motstationen, men ingen svarar...sändarplats frågas, kom.. dry.gif

Det största hotet mot bra samband är en dålig signalist!


/Magnus B
slurry
jag kan ju försöka mig på en förklaring... ;)

Det tre stora sakerna som direkt avgör räckvidden på en radio är:
*sändareffekt
*antenntyp
*frekvens/våglängd/modulation
(det finns fler faktorer som inverkar, mer eller mindre krångliga)
-----------
*Vad gäller sändareffekten så är ju naturligtvis bättre med hög uteffekt än med låg..
jämför ex. Ra180 med 5Watt och en PMR-radio med 0,5W uteffekt..
(uttryckt i facktermen dBm så blir det: +37dBm respektive +27dBm)

*Antenntypen har inverkan, hur den är placerad, hur den är konstruerad (med förkortningsspolar, gammamatad osv.)
QUOTE
Har sett att jänkarna och britterna har kort fast tjocka antenner på radioapparaten
detta beror på att det är en vanlig 1/4-vågsantenn som är helixlindad, dvs. man lindar det långa sprötet som en spole istället och lägger ett mjukt gummihölje runt.. PMR-radios brukar oftast ha denna typ av antenn.

När det gäller antenner som är avsedda för ett specifikt frekvensområde typ WLAN antenner så brukar man prata om dBi som ett mått på antennens effektivitet, ju högre desto längre räckvidd men då får man också en riktverkan att ta hänsyn till, även andra uttryck som dBd förekommer, det som dBx anger är antennvinsten över en vanlig dipol (dBd) eller över en isotrop antenn (dBi) den isotropa antennen är en matematiskt perfekt antenn som svävar fritt i vacuum, alltså en "fantasiantenn".. gu' va' krångligt det börjar bli.. biggrin.gif
(Kort sagt så har alla antenner med en antennvinst över 0dBd eller 2,14dBi också en riktverkan.)

Skall du exempelvis köpa en ny antenn till din jaktradio så har du kanske två antenner att välja på, en kort och en lång, den långa kan då vara en 5/8 antenn [fem-åtting] medan den korta är en 1/4 antenn [kvartsvågsantenn] i detta fallet har 5/8 antennen en högre antennvinst på grund av sin konstruktion, antennvinsten är normalt på 3dBd, detta ger en utstrålad effekt på dubbla ineffekten, stoppar man in två Watt i atennen med sin jaktradio så strålar antennen som om du stoppat in fyra Watt.

*Frekvens, modulation och våglängd har en stor betydelse för räckvidden, generellt så når låga frekvenser längre än höga, man kan prata med ubåtar som ligger under vattenytan på andra sidan jorden med en radio för låga frekvenser som sänder telegrafi, frekvenserna är i området 10-50kHz..väldigt låga mao.

När vi kommer upp på extremt höga frekvenser som 60GHz så är det vattenmolekylerna i luften som sätter begränsningen på våran räckvidd, man kan som mest nå ett tjugotal meter bort..

På frekvenser över 100MHz så kan man säga att atmosfäriska förhållanden inte påverkar i större utsträckning, men under denna frekvens och ju lägre man kommer desto mer kan våra jonosfäriska skikt påverka kommunikationen, antingen genom att hjälpa radiovågorna eller genom att dränka dom i störningar.

Vilken våglängd en antenn har kan man lätt räkna ut med följande formel:
300/X=Y där X är frekvensen i MHz och Y blir våglängden i meter
exempel: 300/30MHz=10Meter det man får ut är den "hela" våglängden, men skall man ha en 1/4-vågsantenn så får man dela detta talet med fyra så kommer man i närheten av en användbar anten, men det är inte färdigt än, skalll man mata antennen med en koaxialkabel så måste man räkna med våghastigheten i kabeln med flera faktorer... *isch vad jobbigt det blev..* :P


-Någon som blev klokare av detta ordbajseri..? biggrin.gif
Krook
@Slurry
worthy.gif

Ditt inlägg värmer ett gammalt signalisthjärta.
Inga tillägg.

/Krook
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.