Stella-Polaris
Feb 7 2005, 17:45
Inhandlade en Rysk bok om prickskytte för att ha ett roligt ämne när jag förkovrar mig i Ryska.
Smått förvånad läser jag att man använde kal 22 i Grosny,Tjetjenien. Man menar att kalibern passar utmärkt till SIB på korta håll. Argumentet är att det är svårt att upptäcka skytten. Vapen som används anges bla SV-99 (på Ryska CB-99) alltså en lillebror till SV-98 (CB-98). 200m anges som praktiskt max avstånd.
Nu är mitt intresse fött och jag avser att plocka fram min kanindödare i form av en Ruger kal 22 och ett enkelt 4X sikte, och prova på de lite längre avstånden. (skjuter inte på över 75m med den i vanliga fall)
Vad tror ni är lämpligt inskjutningsavstånd? Funderar på 25m alt runt 150m.
Vilken lämplig am finns att tillgå för denna typ av skytte? (skjuter flobert och hålspets mest) Vet inte riktigt om man skall satsa på hastighet eller precion så om någon har erfarenhet slipper jag köpa en massa typer och prova.
Skulle en ljuddämpare förändra träffbilden?
Verkar ju riktigt dumt att använda en så lite kaliber ;) . Men,men vad vet jag?
www.technika.nu
Feb 7 2005, 19:32
Jag tycker du väljer mellan mildot och kulbanekomp för att få ut avstånden.
En kompis har kört kommunjakt mycket med subsonic och skjutit med mycket gott resultat ut till 125 meter med hjälp av mildot.
MVH Technika
Stella-Polaris
Feb 7 2005, 20:09
QUOTE (www.technika.nu @ Feb 7 2005, 19:32 )
En kompis har kört kommunjakt mycket med subsonic och skjutit med mycket gott resultat ut till 125 meter med hjälp av mildot.
Vet du om det finns någon am som är "godkänd" i militära sammanhang (Krig). Dvs finns det någon mantlad am eller tillräckligt hård.
När jag jagar skjuter jag ofta med stinger hålspets. Har dock klart sämre precion med dessa än vanlig fullkula. Tror knappast det är någon större ide att ligga på subsonic gränsen och ha större spridning. Verkar vara vettigare att ha bra am istället.
(Vore tacksam om du kunde fråga din kompis om hans erfarenhet ang inskjutnings avstånd om man skall skjuta upp till 200m.)
www.technika.nu
Feb 7 2005, 20:20
Tror inte det finns mantald ammo till .22
Tror bara du helt kan glömma ett inskjutningsavstånd för att skjuta upp till 200, du MÅSTE nog fan ändra om du skall träffa något.
Kulbanekomp är inte dumt.
Skulle nog föreslå att du byter ammo, dålig precision är inget kul.
MVH Technika
QUOTE (Stella-Polaris @ Feb 7 2005, 17:45 )
Smått förvånad läser jag att man använde kal 22 i Grosny,Tjetjenien.
Menar du med "kal 22" .22LR (5,6x15R)?
Stella-Polaris
Feb 7 2005, 20:30
QUOTE (www.technika.nu @ Feb 7 2005, 20:20 )
Tror bara du helt kan glömma ett inskjutningsavstånd för att skjuta upp till 200, du MÅSTE nog fan ändra om du skall träffa något.
Kulbanekomp är inte dumt.
Där av mina funderingar att skjuta in bössan på 25m. Torde då få kompensera 3 cm för varje 25m i distans, något som vore lätt att komma ihåg. Eller är jag ute och cyklar?
@uoff
Ja exakt den kalibern.
Fj Fjun
Feb 7 2005, 20:30
Ljuddämparen skall ju sänka hastigheten till subsonic så då missar du poängen med high velocity amm.
Skjutit en del med Merlin halvauto och aimpoint i veckan, dock så var det en "tuttifrutti" blanding av amm.
Remingtons high velocity gick dock fin fint ut till ca 125 m (på bana utan sidvind...).
Men på 200 m? Är det dödligt om man har kroppskydd och hjälm? Annars måste man vara en säker fan till skytt för och få effekt i målet..?
cal .17 borde vara bättre, låter iofs mer. Men gud vilken amm
Fj Fjun
www.technika.nu
Feb 7 2005, 20:31
Nähädu så enkelt är det inte.
Gå du in på www.norma.cc och lägg in datana i deras ballistik problem så förstår du varför jag INTE tror på ett inskjutningsavstånd.
MVH TEchnika
Sir Vival
Feb 7 2005, 20:34
QUOTE (Fj Fjun @ Feb 7 2005, 20:30 )
Ljuddämparen skall ju sänka hastigheten till subsonic så då missar du poängen med high velocity amm.
Ehh, näe! Eller jo, men på krutgaserna.
Stella-Polaris
Feb 7 2005, 20:47
QUOTE (www.technika.nu @ Feb 7 2005, 20:31 )
Nähädu så enkelt är det inte.
Gå du in på www.norma.cc och lägg in datana i deras ballistik problem så förstår du varför jag INTE tror på ett inskjutningsavstånd.
MVH TEchnika
Uch som det kan gå.. ;)
Tackar för länken.. Jag borde nog räkna mer på detta med ballistik. 30cm per 25m var ju mer rätt. IG till mig själv att jag inte reagerade över min beräkning.
Men, men ett nytt sikte vill jag nog inte slänga ut pÄngar på om det nu inte finns något billigt ok alternativ. Kanske man skulle köpa fasta riktmedel??
Tycker spontant att .22LR borde vara alldeles för klen för att skjuta människor.
Och om man skall skjuta folk utan att det smäller så måste man förutom ljuddämpare använda ammunition med utgångshastighet under ljudhastigheten. Då blir det inte mycket rörelseenergi i den lilla kulan, särskilt inte vid skjutavstånd på 200 meter.
Skall man skjuta med ammunition som har utgångshastighet över ljudhastigheten kan man, så vitt jag ser det, lika gärna använda en kraftigare kaliber - t.ex. .222 (5,7x43).
Stella-Polaris
Feb 7 2005, 21:05
QUOTE (uoff @ Feb 7 2005, 20:53 )
Tycker spontant att .22LR borde vara alldeles för klen för att skjuta människor.
Håller med dig. Men å andra sidan så skulle jag för allt i världen inte vilja ha en 22:a i nyllet även om jag stod 200m väck.
Om jag skulle välja subsonic kaliber så blev det nog 45APC eller liknande.
Kanske man tänkt som så att man vill skada för att anstränga fi. Kan tänka mig att huvudskott är det vanligaste i SIB och korta avstånd. (kan en 22:a slå igenom en stålhjälm?)
Jag läste en artikel om Sv-99 för ett par år sen. Där angavs det praktiska avstånet för "headshots" till 100m. Kalibern är .22LR och även vietcong använde sig av prickskyttar med .22 cal gevär.
Ang ljuddämpare och och "high velocity am" så finns det en poäng. Även om man inte tar väck bovågsknallen så är det svårt att spåra skytten med hjälp av denna.
Precisionen kan tillochmed öka enligt minst en tillverkare av ljuddämpare.
http://guns.connect.fi/rs/assaultr.htmlVid SIB kan man använda soffkuddar, filtar och annat för att dämpa signaturen ytterligare.
Pet-flaskor funkar och andvänds flitigt i detta sammanhang.
Adam Wilhelm
Feb 8 2005, 11:15
Israelerna använder sig utav Ruger 10/22

"In 1987, the Intifada - the Palestinian uprising against the Israeli regime in the Territories - broke out, and involved mass violent clashes between Israeli security forces and Palestinians protestors. As a result, the Israeli security forces needed a weapon with a more potent firepower then the standard riot control metal covered rubber round, but at the same time less lethal then the standard issue 5.56 mm round of the M16/Galil assault rifles. So the IDF searched for an accurate 0.22 caliber rifle that will be used to take out the key protest leaders by shooting them in the legs"
från
Isayeret.comPs: någon vänlig själ kanske kan förklara hur man postar en klickbar thumbnail i ett inlägg?
Sir Vival
Feb 8 2005, 12:08
@ AW
Det kräver att du har en "thumbnail" också... (Kanske ett övertydligt påpekande.)
[ IMG ]http://www.isayeret.com/weapons/sws/ruger/ruger-3
_small.jpg[ /IMG ]
Denna lägger du i en URL-tagg tillsammans med urlen till den stora bilden:
[ URL = .../weapons/sws/ruger/ruger-3.jpg ][ IMG ].../weapons/sws/ruger/ruger-3_small.jpg[ /IMG ][ /URL ]

Inga mellanslag i taggarna och fullständiga URLar, så klart.
scattergun
Feb 9 2005, 11:52
@Fk Fjun
QUOTE
Ljuddämparen skall ju sänka hastigheten till subsonic så då missar du poängen med high velocity amm.
Hastigheten sänks inte av ljuddämparen, men med HV-amm så kommer bogvågsknallen att fortsätta avge ljud som upplevs som en pisksnärt....
22.long finns i ett flertal subsonic-varianter och en av de mer effektiva är en variant som byggts just för prickskytte, med en 63 grains kula som sitter i en avkortad hylsa(har för mig att det var Federal som gjorde den), och jag antar att den är effektiv på 200 meter(Jag skulle inte vilja ha den i huvet iaf :( )
Annars kan man ju köpa Lapuas matchpatroner eller CCI Hollowpoint Subsonic.....fullt tillräckligt för SIB!!
Innuendo
Feb 9 2005, 12:05
QUOTE (scattergun @ Feb 9 2005, 11:52 )
@Fk Fjun
22.long finns i ett flertal subsonic-varianter och en av de mer effektiva är en variant som byggts just för prickskytte, med en 63 grains kula som sitter i en avkortad hylsa(har för mig att det var Federal som gjorde den), och jag antar att den är effektiv på 200 meter(Jag skulle inte vilja ha den i huvet iaf :( )
Annars kan man ju köpa Lapuas matchpatroner eller CCI Hollowpoint Subsonic.....fullt tillräckligt för SIB!!
Förkortad hylsa, pratar vi .22 Kort nu, eller är det nån annan variant?
Det finns ju en kaliber som heter .22LZ som har samma mått som .22LR fast med mindre laddning. Jag tror att det är det som menas med LZ som utläses Long Zimmer, där Zimmer betyder Rum på tyska.
Sir Vival
Feb 9 2005, 12:10
@Scattergun
Tack!
Du löste precis ett problem åt mig.
Så vad israelerna säger är att 0.22 är mindre dödlig än gummiöverdragen 5,56. Intressant.
Adam Wilhelm
Feb 9 2005, 13:27
Järv: nja... nu var det ju inte gummiöverdragen 5,56 det gäller.
Gummikulan skjuts från en tillsats som man sätter på pipan och så avfyrar man den med en kula (lös?)
Sen vad det gäller användandet av Ruger 10/22:
"In the recent Israeli-Palestinian clashes began in 2000, the Ruger resumes it's original role as a less lethal riot control weapon. However, it's usage in this role was rather controversial this time. After several incidents involving the death of Palestinians by the Ruger fire, the IDF conducted a field experiment in the Ruger at the IDF Sniper School in Mitkan Adam under the supervision of the IDF Judge Advocate General (JAG). The test showed that the Ruger was more lethal then thought especially in upper body injuries. Also, since it's suppressed and was considered less lethal by the troops, the soldiers were much more likely to use the Ruger loosely then intended.
As a result of this test, the JAG reclassified the Ruger as a lethal weapon. As a lethal weapon, the usage of the Ruger in riot control is much more limited today. In the IDF Center Command it was completely prohibited to use and the IDF South Command it's deployment was cut down dramatically."
Däremot så ökade användatet av Rugern för att döda hundar under operationer.
kronvrak
Feb 9 2005, 13:59
Jag har fått höra ett möjligt alternativt användade av denna typ av vapen.
Att man skulle ha tillgång till några sådana vapen inom pansar/mekaniserat och använda dem för att relativt tyst förstöra mindre föremål som man vill få sönder för att kunna lösa uppdraget.
Britterna i Nordirland sköt och Israelerna skjuter t ex sönder gatlyktor om de utgjorde/utgör problem när det gäller uppdrag i städer.
Några gevär (med fällbar kolv pga platsbrist?) och ett bra sikte kostar inte så mycket att köpa in och de flesta kan lära sig använda dem ganska snabbt.
scattergun
Feb 9 2005, 14:04
QUOTE (Innuendo @ Feb 9 2005, 12:05 )
QUOTE (scattergun @ Feb 9 2005, 11:52 )
@Fk Fjun
22.long finns i ett flertal subsonic-varianter och en av de mer effektiva är en variant som byggts just för prickskytte, med en 63 grains kula som sitter i en avkortad hylsa(har för mig att det var Federal som gjorde den), och jag antar att den är effektiv på 200 meter(Jag skulle inte vilja ha den i huvet iaf :( )
Annars kan man ju köpa Lapuas matchpatroner eller CCI Hollowpoint Subsonic.....fullt tillräckligt för SIB!!
Förkortad hylsa, pratar vi .22 Kort nu, eller är det nån annan variant?
Det finns ju en kaliber som heter .22LZ som har samma mått som .22LR fast med mindre laddning. Jag tror att det är det som menas med LZ som utläses Long Zimmer, där Zimmer betyder Rum på tyska.
Njae, det är inte lika enkelt som det låter, patronen jag refererade till var speciellt utformad för att bibehålla hög anslagsenergi trots subsonic-hastighet. Yttermåtten på patronen var lika som en standard 22lr, men hylsan var några millimeter kortare. Genom att kulan på kantantända 22:or är av hälbastyp kunde man genom hylsförkortningen förlänga kulan och dess bäryta i pipan(ie högre kulvikt, låg ljudsignatur och mynningsflamma).
Edit.
Jag såg nu att kulan heter Aguila 60gr SSS och är baserad på en 22short!!
från Reflexdämparnas hemsida!!
The ammunition (see Gunwriters' archive image at left) is of unique design, being essentially a 22Short case mounting a 60 grain lead bullet (20 gr heavier than the common 40 gr solid bullet in most 22LR's) with a velocity of about 900 fps. Bullet length is half again the length (visable) of the casing. The story I get from the supplier is that the round was originally designed for use as sniper ammo for jungle warfare, hence the name 'SubSonic Sniper' that kept the shipment sitting in a US Customs warehouse for several months while the beuracrats messed around with whether it was 'military application only' and prohibited. The stuff is selling at an accelerated rate at gunshows nationwide since the import red tape has cleared up. It is about as loud as a 22CB.
Stella-Polaris
Feb 9 2005, 16:59
Den här 60 grains kulan upprättade min tro på att jag skulle kunna klara av detta. Technika sänkte min tro avsevärt när han snällt påpekade att min ballistikberäkning inte kanske var den bästa och rätt hadde han.
Med tanke på de kartor och skalor som finns över stadsbebyggelse, samt det faktum att bebyggelse innerhåller en massa kända mått som tex ett standardfönster, torde man kunna göra relativt bra ifrån sig med val av riktpunkt.
Klart, på ej förberedda mål torde det inte bli några snabba skott.
Svårare torde vindavdriften vara att beräkna då det ibland kan blåsa lite hur som helst på gator. Och det är ju inte särskilt lämpligt att öva skytte på gator och torg.
scattergun
Feb 18 2005, 08:34
Nån som har koll på vem som tar in Aguila ammunition i Sverige? Den där 22:an är för bra för att inte köpas!!!
Sir Vival
Feb 18 2005, 10:11
QUOTE (scattergun @ Feb 18 2005, 08:34 )
Nån som har koll på vem som tar in Aguila ammunition i Sverige? Den där 22:an är för bra för att inte köpas!!!
Jag kollade med Torsbo, men de hade ingen leverantör på den.
Har dock lösa uppgifter om at Frankonia säljer den i Tyskland, men deras katalog#¤/GR£ vill de ha €14, så jag kännde inte att den var aktuell...
Har inte blivit färdig att kontakta Aguila än.
Sorry, inte mycket hjälp.
Edit:
http://www.aguilaammo.com
scattergun
Feb 18 2005, 10:34
Fan så ambitiöst!! Credit till dig Sir Vival!
Jag har bara hört mig för i den lokala "gunshopen" men dom skulle gräva vidare. Man kanske skulle snacka med Mikros vapen....dom tar ju in Frankonias sortiment!
[Edit] Bernt på Mikros vapen ska kolla när han är nere på IWA-mässan om det är möjligt att ta in några askar. Tydligen krångligt med frakten av ammo om det är små kvantiteter.
Har pratat med Vapenspecialisten och dom har bara Remington 38gr HP Subsonic...inte bra, men funkar ju i väntan på Aguilan!!
Har pratat med en kille som eventuellt kan ta in Aguila på sikt, finns fler som är intresserade av Aguila SSS?? man kanske kan göra ett samköp på ett parti?
sisuchef
Feb 19 2005, 00:34
Jag är ingen expert på ballistik och kulvikter etc. MEN .22 inkl magnus har använts i Tjetjeninen, främst av milisen för att skjuta ryssar med, man sitter i ett litet näste när patrullen kommer, två skyttar och en observatör. På ca 50-100m håll skjuter

man två ansiktsskott med mantlad amm, ljuddämpare. Ingen i patrullen fattar vad som hänt förrens två kamrater ligger döda på gatan, pga miljön och dämpare kan man ej obs eldriktning, omgående, efter en stund då man hunnit kolla skottvinklar etc fixar men det, men det tar som sgat en srund, då har milisen hunnit dra sig undan. Ansikstskott pga huvudskott tar hjälmen emot och skyddsvästen på kroppen tar upp ev träffar där. Mycket effektivt!
scattergun
Feb 21 2005, 08:43
Har kollat vad jag använder....och kommit fram till att det är RWS Subsonic HP 40 Gr.
Den kulan är jag mycket nöjd med, låg ljudsignatur och bra effekt i målet.
Stella-Polaris
Feb 21 2005, 19:16
Har nu varit ute och testat lite.
Provsköt på 100-200m med 150m inskjutningsavstånd.
Val av riktpunkt är ok om avståndet är känt. Vindavdriften är besvärlig och svårberäknad på 150-200m och var vanligaste orsaken till bom (rätt i höjd fel i sida.) vilket jag kunde notera då jag satt ett stort pappers ark bakom huvudmålet.
Skulle gärna vara med och dela på ett parti Aguilla 60gr då dessa torde minska problemet med vindavdiften.
Har tyvärr lite dåligt med tid ett tag. Så om någon kan lite olika standard mått man hittar i bebyggelse kan han väl skriva in dem. Senare skall jag försöka mig på en liten Lista på de viktigaste punkterna och kort anvisning för skytte med standard 22:a i SIB.
scattergun
Sep 6 2005, 06:14
Annars är ju Lapua Scoremax en fattigmansvariant på Aguilas prickskyttepatron. 48 grains och subsonic, dock solidkula så nån sprängeffekt kan man väl glömma....men för bättre penetration och kulbana kan den vara värd att fundera på....
NuBreed
Sep 6 2005, 09:18
Måste hålla med om att skytte på längre än 100m med 22LR är inte helt enkelt. Jag provade att skjuta träffbilder i bänk med vindflaggor på 100m med en CZ 452 Varmint i 22LR , 15 skott skulle jag väl tippa på ca 8-10cm spridning. Man märkte även att minsta lilla vind påverkade väldigt mycket.
Lapua Scoremax måste jag också slå ett slag för. Skjuter väldigt bra med den på 50m enda nackdelen är väl att den är lite väl dyr.
Bilden nedan är skjutet med en CZ 452 Varmint 5 skott @ 50m i bänk med Lapua Scoremax.
cordite
Sep 8 2005, 02:41
Finns det nått bra "rimfire"-sikte med mildot och rätt paralax? Skulle vilja ha Leupolds 2-7X28 med mildot. Att det inte är medförstorande kvittar då max förstoring används vid skytte på håll för kompensering. Variabel paralax är inget jag vill ha. Kan nån (småländska eller lunette) justera paralax och byta riktmedel på annan kikare? Fasen. Antar att det här är nått jag svamlar om nu för jag är trött. Får nog forska själv i stället för att tjata här.
scattergun
Sep 8 2005, 07:10
Om du vill ha en Leupold 2-7 med mildot och kort parallaxjustering är det väl bara att beställa en från Småländska.....eller har jag missat nåt?
Mitt inlägg var inte särskilt genomtänkt så jag var tvungen att ta bort det.
Får be om ursäckt för min okunnighet inom avancerat prickskytte med 22lr och jag hoppas ingen har tagit illa åt sig :(
Fredriksson
Oct 6 2005, 08:00
@Eire: Menar du på fullaste allvar att han ska handladda .22 LR?
QUOTE (Eire @ Oct 6 2005, 06:12 )

Vad gäller den frågan som du ställde i början om ljuddämpare så försämrar det precitionen avsevärt.
Varför då? Ljuddämpare brukar ju snarare anses minska spridningen.
scattergun
Oct 6 2005, 14:34
Känns verkligen som att du har enorm erfarenhet av att skjuta 22lr Eire

!! Hur skulle du annars ha kunnat lära dig att handladda 22lr och dessutom dra slutsatsen att en ljuddämpare minskar precisionen.
1. I finkalibrig prickskytte är det inte nödvändigtvis maximal precision man eftersträvar genom att välja en tung subsonickula. Även om precisionen är eftersträvansvärd så är det nog främst anslagsenergin som gör att man väljer Lapua Scoremax.
2. 22lr är den enda användbara subsonicpatronen som lätt kan anpassas i ett civilt vapen, och om man ska custombygga ett vapen måste det bli i kalibrar som 300 whisper eller liknande, vilket innebär handladdning och omformning av hylsor.
3. Att byta till ett tävlingsvapen är långt ifrån nödvändig om man använder 22lr. En standardstudsare presterar fullt acceptabla träffbilder ut till dom avstånd som är realistiska med en subsonic 22lr(100-150m) Den stora spridningen vad gäller subsonicpatroner i små kalibrar står vindavdrift och felbedömning av avståndet för.
4.
Ljuddämpare förbättrar precisionen.
Har man tillgång till handladdningsutrustning rekommenderas 17 hornet, om man nu ska ha lite mer tryck i skotten. Passar utmärkt för dom flesta mindre skadedjur.
Annars kan man skaffa en 22 magnum finns en massa östeuropeiska märken på gevär så priserna är ganska låga och kalibern är umärkt för både jakt och lite skytte.
Båda kalibrarna är enormt mycket effektivare än 22lr i min mening.
scattergun
Oct 6 2005, 20:45
QUOTE
Båda kalibrarna är enormt mycket effektivare än 22lr i min mening.
Men tyvärr långt ifrån ljudlösa....... :(
QUOTE (scattergun @ Oct 6 2005, 21:45 )

Men tyvärr långt ifrån ljudlösa....... :(
Tja så är det ju. Att skjuta ljudämpad 22lr i SIB är inte helt galet, man kan troligtvis skaka en hel grupp genom att sätta några välriktade skott, behöver heller inte vara dödande, träffar man en 3-4 är ju gruppen ganska effektivt decimerad. Det skulle nog även vara extremt svårt att lokalisera skytten, nackdelen är kanske att man tvingas var så nära som 50m för att vara effektiv, och har soldaterna moderna skydd så är det nog bara att skippa hela iden.
Tom jordekorrar överlever enkelt 22lr skott om man träffar lite galet, därför använder man 17 hornet .. ;)
QUOTE (scattergun @ Oct 6 2005, 15:34 )

4. Ljuddämpare förbättrar precisionen.
Ursäkta en yngling - men i min värld så ökar spridningen varje gång man tillför en ny parameter.
Jag har svårt att inse varför precisionen skulle förbättras när man monterar en ljuddämpare på ett vapen.
För övrigt så tycker jag fortfarande att .22LR är alldeles för klen för att jag på allvar skulle kunna tänka mig att använda ett sådant vapen mot människor (annat än ett par rena huvudskott på högst några meters håll). Som jag ser det kan man i så fall lika gärna börja skjuta luftgevär.
QUOTE (Knekt @ Oct 6 2005, 08:25 )

QUOTE (Eire @ Oct 6 2005, 06:12 )

Vad gäller den frågan som du ställde i början om ljuddämpare så försämrar det precitionen avsevärt.
Varför då? Ljuddämpare brukar ju snarare anses minska spridningen.
ja om du tittar på filmer med Arnold Schwarzenegger
QUOTE (scattergun @ Oct 6 2005, 14:34 )

Känns verkligen som att du har enorm erfarenhet av att skjuta 22lr Eire

!!
Jag är nog mer erfaren inom tävlings skytte än vad du kan drömma om att bli men jag har förstått nu att jag borde hålla tyst vad gäller
avancerat prickskytte med 22lr för just den kategorin är jag riktigt dålig på! Och för att du ska slippa plågas av min okunnighet så har jag tagit bort mitt inlägg som du ser!
QUOTE (Eire @ Oct 7 2005, 05:39 )

QUOTE (Knekt @ Oct 6 2005, 08:25 )

QUOTE (Eire @ Oct 6 2005, 06:12 )

Vad gäller den frågan som du ställde i början om ljuddämpare så försämrar det precitionen avsevärt.
Varför då? Ljuddämpare brukar ju snarare anses minska spridningen.
ja om du tittar på filmer med Arnold Schwarzenegger
Vilket jäkla dravel. Kom tillbaka när du har nån som helst koll på vad du pratar om.
QUOTE (Eire @ Oct 7 2005, 05:39 )

ja om du tittar på filmer med Arnold Schwarzenegger
Arnold använder inte ljuddämpare. Det är mycket manligare med stora mynningsflammor och rejält oljud. ;)
Vad det gäller precision med och utan ljuddämpare, sug på den här:
QUOTE (http://guns.connect.fi/rs/impact.html)
90 m average 5 shot machine rest group diameters were without suppressor 83 mm and with suppressors 74.8 mm, so tested five different suppressors produced combined 10 per cent tighter average groups. Best groups were shot with TX8, resulting to 52 mm average group diameter, or 37 per cent improvement in accuracy from machine rest.
QUOTE (Eire @ Oct 7 2005, 05:58 )

QUOTE (scattergun @ Oct 6 2005, 14:34 )

Känns verkligen som att du har enorm erfarenhet av att skjuta 22lr Eire

!!
Jag är nog mer erfaren inom tävlings skytte än vad du kan drömma om att bli men jag har förstått nu att jag borde hålla tyst vad gäller
avancerat prickskytte med 22lr för just den kategorin är jag riktigt dålig på! Och för att du ska slippa plågas av min okunnighet
så har jag tagit bort mitt inlägg som du ser!Det är lite dålig stil att plocka bort/ändra inlägg för att man i efterhand kommer på att det blivit galet..särskilt när folk börjat svara på det.
QUOTE (eskil @ Oct 7 2005, 08:44 )

Vad det gäller precision med och utan ljuddämpare, sug på den här:
QUOTE (http://guns.connect.fi/rs/impact.html)
90 m average 5 shot machine rest group diameters were without suppressor 83 mm and with suppressors 74.8 mm, so tested five different suppressors produced combined 10 per cent tighter average groups. Best groups were shot with TX8, resulting to 52 mm average group diameter, or 37 per cent improvement in accuracy from machine rest.
Och så läser vi lite längre ner på den sidan att:
QUOTE (http://guns.connect.fi/rs/impact.html)
Impact shift test was shot to demonstrate the effect of mass attached to rifle barrel. It was suspected, that suppressors contributed to accuracy and shifted point of impact primarily by slowing down and suppressing barrel vibrations by their own mass, and not necessarily by affecting the flight of the bullet (excluding wipe type suppressors not tested).
Försöken är dessutom gjorda med en Valmet M62 - vilken knappast uppfyller kriterierna för ett prickskyttevapen i mina ögon.
De som hävdar att en ljuddämpare i sig förbättrar precisionen hos ett prickskyttegevär får nog fiska fram bättre argument för sitt påstående.
cordite
Oct 7 2005, 19:51
Om dämparen krymper träffbilden eller inte kan man endast svara på om man monterar en på bössan. På ett PSG eller liknande vapen så gör den förhållandevis kraftiga ytterdiametern på pipan att det med största sanolikhet inte blir någon mätbar skillnad. På ett vapen med normal (klenare) piprofil så minskas pipsvängningarna och man får oftast ett bättre resultat men ibland inte. Kan ha att göra med att noden i svängningen flyttas bort från mynningen men svängningarna minskas i alla fall och det gäller alla vapen. På en .22:a påverkas resultatet inte märkbart om dämparen monteras rätt. Pipsvängningarna är mindre på dessa klena vapen och så är skotthållen sällan långa. Själv använder jag dämpad .22:a på kaniner upp till 70m håll och .308:an är dämpad. 308:an skjuter OK både med och utan dämpare men träffläget ändras vesäntligt. Bäst måste dock en gammal nickehake skjuta då den har minst parametrar som påverkar om man jämför mot en tävlingsbössa som t.ex PSG-90 ;) .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.