Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jag ska bygga en Leopard 2 A5 model
SoldF.com Forum > Materielverket - Vapen, Materiel, Fordon och Utrustning, C The Swede > MARK
75-1027696024
Jo va? Såg den idag och tänkte att nu ska det byggas.Dock är det 3 saker jag undrar och gärna vill ha hjälp med. Modellen ären Revell i skala 1:72

1. Någon som vet bra (gärna schematiska) bilder över mönstret på den svenska Leoparden (2:an såklart :P ), jag vill juatt den ska se så svensk ut som möjligt. Även vanliga bilder från många håll vore bra,bara så man får lite koll.

2. Någon som vet vilka Humbrol-färger jag borde använda (de enda som finns att köpas här) till mönstret.

3. Någon som har någon aning eller kan tipsa om en sida med info om vilka detaljer på den som jag ska strunta i (eller lätt modifiera) för att få den att se så svensk som möjligt (den är ju tysk). Inget speciellt engagerat bygge, bara lite för skojs skull.

Jag tror att detta är den modellen

Tack på förhand smile.gif
Skuggan
kolla på The Swedes hemsida, han sysslar med sådant.
75-1027696024
QUOTE (The_shadow @ Okt. 08 2002,20:41)
kolla på The Swedes hemsida, han sysslar med sådant.

Jag skrev in The Swedes hemsida i webbläsaren. Det funkade inte. :P Adress tack! biggrin.gif
Adam Wilhelm
Hitta någon av Swedes inlägg...och klicka på hemsida...
eller så finns adressen i Swedes profil.

Eller så är jag bara snäll   biggrin.gif

http://go.to/the_swede
75-1027696024
Jo, du är snäll du! ;)

Jag bryr mig egentligen inte om att tornet har rätt längd och sådant, men det är synd att fronten är annorlunda, då den är så grymt snygg och uppkäftig på den svenska vagnen. Det helt klart snyggaste på hela vagnen. :(
Pal
Kolla på denna sajt.

http://www.plasticwarfare.com
sunken
kan man inte beställa leo 2S från plasticwarfare? Har för mig att någon där byggde den...
The Swede
Det går inte att bygga en Strv122 bara genom att måla modellen i svenskt mönster.

Hela fronten, torntaket, tornets bakdel samt aktern på vagnen är annorlunda.

Det finns en konverteringssats för att göra om en Tamiya Leopard2A5 till strv122 (Skala 1/35)

Den säljs i Sverige av......mig. smile.gif

Kolla in på mitt företags hemsida www.tw-hobby.com
Jag väntar in en ny leverans inom de närmsta veckorna.

The Swede
75-1027696024
QUOTE (The Swede @ Okt. 10 2002,22:46)
Det går inte att bygga en Strv122 bara genom att måla modellen i svenskt mönster.

Hela fronten, torntaket, tornets bakdel samt aktern på vagnen är annorlunda.

Det finns en konverteringssats för att göra om en Tamiya Leopard2A5 till strv122 (Skala 1/35)

Den säljs i Sverige av......mig. smile.gif

Kolla in på mitt företags hemsida www.tw-hobby.com
Jag väntar in en ny leverans inom de närmsta veckorna.

The Swede

Nej nej nej!!! Det inbillar jag mig inte! Jag känner till många av de saker som skiljer, men de är ju ändå i grunden lika, och den är bara runt 13 cm lång, så jag tror faktiskt inte jag (och speciellt inte andra) kommer se någon extrem skillnad om man försvenskar den lite [även om den kommer vara tydlig).
  Jag vill, som sagt, bara att den ska se så svensk ut som det möjligt med lite enkla trix (att måla svenskt mönster, skippa lite detaljer som tagits bort, skära bort former som inte finns längre, flytta några saker etc. Alltså göra den så svensk man kan utan att lägga till något.) och det var det jag ville ha tips om!

Jag känner redan till modellen och konverterings-kittet, men det är inte intressant. Det ska var litet och lätt, sedan finns mycket svenskt (och utländskt) fordon i skala 1:72. Då kan man ju jämföra också! smile.gif
   DOCK vet jag att man får med en beskrivning av det svenska mönstret med konverterings-kittet, och DET är intressant! Du kan inte hjälpa till med det? :  *hoscannainochläggutst*

Sedan ville jag ju veta vilka humbrol-färger jag bör använda till mönstret.

  Kan någon hjälpa tillmed detta??
The Swede
OK.
Du kan ladda ner instruktionsbladet till konverteringssatsen här: http://hkcw.tripod.com/PDF/strv122new.PDF
Där står det även vilka färger som kan vara lämpliga.
Dessa stämmer inte till 100% rätt ur burken så du får prova dig fram lite.
I övrigt så kan du titta på instruktionen samt bilderna på min hemsida för att få en uppfattning om vad som skiljer mellan Leopard 2A5 och Strv122.

The Swede
sunken
Jag tycker det känns mycket bra att "min" vagn sitter på första sidan på http://www.tw-hobby.com 122105 är förmodligen sveriges bästa vagn, hade i alla fall sveriges bästa bestättning (eller nåt)   biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.