Fria spekulationer är kul

Mina förslag baseras utifrån det antagande att en fiende som invaderar Sverige mest troligt är en stormakt av det slag vi inte kan värja oss mot med tanke på deras överlägsenhet i mantal, resurser och ekonomi (ex en Rysk stormakt). Med andra ord får vi anta att det är en övermäktig fiende som kommer att kunna grusa vårt försvar bara genom ren envetenhet. Så, med tanke på liknande scenarion (USAs invasion av Irak, Ryssland i Georgien etc) föreslår jag följande:
01. Skapa ett vänligt företagsklimat som uppmuntrar t ex Amerikanska företag att investera i Sverige, vilket skapar en opolitisk länk mellan länderna.
02. Inför allmän värnplikt för alla (män och kvinnor). Fokus för de flesta bör ligga på geurilla krigsföring i hemorten, överlevnad i krigssituationer, första hjälpen etc. Frivillig placering i hemvärnsenheter für alle.
03. Upprätthåll en stående yrkesmilitär vars syfte det är att utföra internationella uppdrag, utbildning av värnpliktiga, skydd av fasta militära installationer samt mobilisering om det behövs.
04. Satsa resurser på utvecklingen av portabla antitank och luftvärnssystem som kan distribueras till hemvärnsenheter i händelse av krig.
05. Anpassa infrastrukturen för ett kommande krig. Ex fler skyddsrum, naturliga stridsvagnshinder och flaskhalsar (kanaler, viadukter, broar).
06. Rusta upp civilförsvaret.
07. Återinför sidan i telefonkatalogen som innehöll instruktioner för hur man skall agera i händelse av krig.
08. Öka samarbeten för försvarsmakten inom Norden.
09. Döp om Försvarsmakten till Krigsmakten, för moralens skull.
10. Avsätt alla politiker och tillsätt en regering av normala människor med sunt förnuft.