Doktor Demento
May 15 2004, 18:18
En fråga
Med tanke på det kommande försvarsbeslutet så har jag en fråga till er alla på detta forum....
Vad behövs för att försvara Sverige ?
Spekulera gärna fritt och MYCKET!
Mvh Doktor Demento
The Swede
May 15 2004, 18:30
Och det här ämnet hör väl då kanske hemma i FB04-forumet.
The Swede
*Jourhavande trådflyttare*
Doktor Demento
May 15 2004, 18:41
Jag menar exakt vad DU tycker Ibsen!
Spekulera!!! ( the sky is the limit!)
Du har 100% frihet gällande våran statsbudget!
Fria händer? Då du... Då kommer jag förmodligen köra statskassan i botten. :P
Helikoptrar, stridsvagnar, stridsfordon, flygplan, artelleri, kustartelleri, Invasionsförsvar kombinerat med NBF.

Sen får Finland äntligen ansluta sig till oss igen... Hm, det blev ju fel...
Men jag skulle satsa på helikoptrar, flygplan pansar och ubåtar. Men jag har ju noll militär utbildning, så det är ju bara vad jag spekulerar i.
Doktor Demento
May 15 2004, 20:15
Ok Ibsen...vi kan väl ta varandra i hand! Om jag påstår att du och jag Inte kommer att bli ihågkommna gällande det sociala aspekterna i vårat samhälle

.....men ni övriga?
Vad krävs?Vad behöver vi behövs våran flotta? eller kan vi möta den lede fi på landbacken?etc...etc.....
Mvh Doktor Demento
Doktor Demento
May 15 2004, 20:26
med tanke på vad du säger om Helikoptrar.....är tex Ah-64 det bästa valet ...etc...
Gillar man att skruva så är det säkerligen no1...men annars? Finns det alternativ etc....
Kan man ersätta nuvarande Tow missiler med... etc,etc......
Spekulera ni har minst 45 milijarder att "leka" med !!!
Mvh Doktor Demento
Hur mycket "bang for the buck can we have ?"
strvkomp
May 16 2004, 01:39
Ta tillbaks Norge och Finland. Bli polare med Preussarna. Invadera Polen. Spöa på Danskarna för allt jävelskap de ställt till med från Dackefejden till nutid för att sedan invadera Ryssland. Ta vid där Karl Xll schabbla till det och "göra om göra rätt". Allt detta sker naturligtvis med våra 800, 122/90 bataljoner våra 3000 JAS 39 Gripen och vår gigantiska flotta. När allt detta är gjort gör vi Sibirien till ett stort övningsfält och låter artilleriet övningsskjuta på Israeliska checkpoints.
Just det, vi skänker också Stockholms FBU-pansarförening ett gäng 103or med tillhörande ammo och skjutfält så att de kan sluta trakasera stackars värnpliktiga.
Hmm
För att uppnå möjlighet att verka internationellt och försvara svensk territorium tror jag att det ultimata skulle vara att ha en internationell del som består av yrkes soldater samt ett invassions försvar som består av värnpliktiga/reservare.
Till invassionsförsvaret:
-Luftförsvar (jaktflyg, luftburenradar och luftvärns robbotar).
-Sjöförsvar (attackflyg, ubåtar och luftvärnsbestyckade korvetter).
-Kustförsvar (attackflyg, patrullbåtar, robbotbåtar , minlinjer, ubåtsnät, KA batterier och amfibiekåren)
-Landförsvar (mek infanteri, pansar, artilleri hemvärn/reservare, underättelse enheter och sabotage förband)
Antal:
Flyg: strax över 600 flygplan (450 jakt, 150 attack, 3 luftburna radarstationer)
Sjöstridskrafter: ubåtar ca. 12-15, korvetter 15 visby klass korvetter, 10 robbåtbåtar och 15-20 patrull båtar.
Kustförsvaret: minlinjer i alla farleder som är tillräckligt djupa för att något större än en kustkorvett skall kunna passera. Upprusta dom gamla KA batterierna. 1 amf regemente till.
Landförsvar: 7 Pansar regementen(2 i norrland, 2 i södra sverige och 1 i uppland).
12 mek infanteri regementen(3 i norrland, 3 i södra sverige, 4 i mellan sverige och 2 i uppland). 5 art regementen(2 i södra sverige, 2 i norrland och 1 i mellan sverige). Underättelse enheter(så som EW förband) bör vara knutna till varje regemente.
Bör ha minst 3 regementen med sabotage förband så som jägare, 1 i södra, 1 i mellersta och 1 i norra sverige. Hemvärn/reservare skall rycka in för att försvara närområdet(t. ex. viktiga vägavsnitt, städer/byar). Dessa bör uppgå till ca. 400000 man.
Den internationella biten bör bestå av 2 mek inf regementen, 1 pansar regemente samt 1 amf regemente.
Jag räknar med att alla regemnten har sin egen underhålls del och att det inte finns något träng regemente(vet inte hur det ser ut i krigsorganisationen).
Man bör också införa 12månaders värnplikt med inryck var 6:e månad, där dom som legat inne 6 månader hjälper till med utbildningen av dom nya, detta hjälper att höja beredskapen då vi alltid har utbildad personal på alla förband.
Nu är ju detta bara dag(tittar på klockan) uhm natt drömerier men jag tror att ett försvar av denna skalan bör kunna motstå ett anfall tillräckligt länge för att väst skall hinna komma till undsättning.
Meteor
May 16 2004, 10:10
Har du tänkt på att om vi skaffar oss 600 flygplan(Gripen) så har vi 600 jaktflygplan, 600 attackflygplan och 600 spaningsflygplan och inte 150 attack och 450 jaktflygplan som du skrev. B)
Fanjunkar´n
May 16 2004, 10:34
För att försvara Sverige behövs goda vänner, allierade.
Nestor
May 16 2004, 10:57
QUOTE (Fanjunkar´n @ May 16 2004, 11:34 )
För att försvara Sverige behövs goda vänner, allierade.
Men det behövs inte, vi har ju myggen :P
Nä, skämt åsido så hehövs faktiskt allierade
QUOTE (Meteor @ May 16 2004, 11:10 )
Har du tänkt på att om vi skaffar oss 600 flygplan(Gripen) så har vi 600 jaktflygplan, 600 attackflygplan och 600 spaningsflygplan och inte 150 attack och 450 jaktflygplan som du skrev. B)
Jag tänkte mer specialicerade flyg/flygförare.
Nummer 28
May 16 2004, 15:35
QUOTE (Doktor Demento @ May 15 2004, 19:18 )
Vad behövs för att försvara Sverige ?
Spekulera gärna fritt och MYCKET!
Personligen förespråkar jag NATO-anslutning av flera orsaker, främst av skälet att Sverige då inte står ensamt i eventuell konflikt med grannstat. Därmed behövs inte territorialförsvaret som syftar till att bevara Sveriges neutralitet i så stor utsträckning som utan allierade.
Då förutsatt att det sker ett medlemskap tycker jag nog att det GA som ÖB Håkan Syrén har fört fram är ganska lämpligt. Enskilda delar kan dock diskuteras.
Däremot utan medlemskap skulle jag nog snarare tipsa om GA+6 då Sverige ska ha kapacitet att ensamt värja sitt territorium mot eventuella "inkräktare".
Slutlige vill jag även se över den nuvarande lagstiftningen för att ge militär möjlighet att verka inom rikets gränser. Hur det ska utformas är jag inte helt säker på men en möjlighet kan vara att det i fredstid är polisen som "beställer" militära insatser. Om minnet inte sviker så kan exempelvis SAS agera inrikes i UK först efter att den lokale motsvarigheten till länspolismästaren bett om ett ingripande.
I grunden tycker jag dock att nuvarande ominriktningen är bra, om dock sker lite väl långsamt. Sedan tycker jag även att tiden för FB ska höjas till 5-6 år istället.
Private Haze
May 16 2004, 15:49
Ja, så the sky is the limit? I så fall tycker jag att Sverige skall satsa på en massiv beredskap i varje del av landet. För att åstadkomma detta tycker jag att varje landskap alternativ län skall omvandlas till ett försvarsområde vars kapacitet motsvarar en försvarsmakt i miniatyr.
För att åstadkomma detta så skall varje försvarsområde beroende på industriell kapacitet, befolkningsmängd samt strategiskt värde ha minst ett pansarregemente, minst ett mekaniserat infanteriregemente samt minst ett artilleregemente. Detta för att säkra möjligheten till markstrid. Ingenjörsregementen, Signal, luftvärns och Terrängregementen upphör att existera i den nya organisationen och ersätts istället av bataljoner som verkar och utbildas tillsammans med pansar, infanteri och artilleriregementen. Rekryteringen till dessa enheter åstadkoms genom en 12 månaders lång värnplikt med inryck vid 19 års ålder och repveckor en gång per år fram tills att man fyller 40. Då övergår man till Arméreserven. Där tillsätts man en post som i möjligast mån motsvarar den man tränades för under VPL. Reserven skall inte vara som hemvärnet utan skall fylla samma funktion och kapacitet som den reguljära armén, dock med äldre utrustning.
Flygvapnet skall också i möjligaste mån spridas ut över landet och målet skall vara att varje försvarsområde skall ha tillgång till minst två JAS-divisioner. Flera divisioner kan tillkomma om området har viktiga industrier eller strategiskt värde. För att säkra tillgången på piloter så skall varje civil pilot genomgå en kort militär flygutbildning så att denne kan flyga i fall det blir krig. Markstyrkorna inom flygvapnet rekryteras genom värnplikts och de genomgår precis som armégossarna en repvecka per år i 20 år tills dess att de övergår till flygvapnets strategiska reserv.
Flottan byggs ut med nya baser i Härnösand och Luleå så att kusten kan försvaras. Rekryteringen sker genom värnplikt och efter 20 år i rullorna så övergår dem till flottans strategiska reserv.
Kustartilleriet återupprättas till nivån det låg på under 80-talet. Amfibiekåren fortsätter också existera men tränas till att jobba tillsammans med KA. Det hela byter dock namn till Kustförsvaret. Rekryteringen sker genom värnplikt. Det bör nämnas att varje försvarsområde med kustlinje kommer att ha en bas som Kustförsvaret kan verka ifrån. Kustförsvaret skall vara utrustat med kanoner, robotar, stridsbåtar, landstigningsbåtar och trupptransportfartyg. Tanken är att Kustförsvaret skall vara flexibelt men ändå behålla den statiska eldkraft som KA ger.
Med ett försvar som detta så skulle ingen i Europa våga ge oss mindre än tolvpoängare i Eurovision Song Contest...
Men jag skulle satsat mycket på helikoptrar.

Kanske gett ut ett par nya specifikationer och så. Köpa in mer HKP9 och göra flera olika versioner av densamme. Skulle också satsat på lätt pansar. Typ Stridsfordon 90 o dyl. saker. Ubåtarna skulle jag ockaså ha rustar och skaffat flera av. Jag skulle vilja ha ett snabbt och hårt försvar med max 1 timmes beredskap.
Skulle lägga ner infanteriet som vi känner det, och ge HV det nya namnet Centralinfanteriet (har fått det namnet på hjärnan) där inkallad anställd personal arbetar och avlöser varandra. Och om det bir ofred blir alla inkallade. Storleken på denna tingest? Jag skulle vilja ha en storlek upp till 95% av hela svenska befolkningen på något sätt inblandat.
Helgen direkt efter studenten kallas alla ungdomar in till Centralinfanteriet för soldatutbildning i 3½ månad, därefter kan man välja vad man vill vidareutbilda sig till. Allt från de vanliga infantergrenarna, till sjöman, pilot, helikopterskytt och så vidare. Utbildnignens längd varierar men är inte kortare än 10 månader. Den längsta är 5½ år och inberäknar officersutbildningen i antingen Centralinfanteriet, Flygvapnet eller Krigsflottan. Kustartelleriet återskapas och lyder under Centralinfanteriet. Det finns heltidsanställd personal öven i Centralinfanteriet, så man skulle inte behöva vänta på att bli inkallad för att tjänstgöra.
Och ala är välkomna. Invandrare, invandrare 2 gen., tjejer, killar. ALLA har en plats i svenska Krigsmakten (blir till att byta nya handdukar). Nyare, snabbare, hårdare, tuffare. Och de som inte vill kommer in ändå, om även på mindre... krävande tjänster. (:P)
Utlandsstyrkan skulle även växa till sig, och även dessa skulle få helikoptrar tilldelade sig, som assistans till de lätta pansarfordonen. Nästan inget nytt under solen där. Förutom att baskrarna avskaffas och ersätts med snygga båtmössor istället!
M/90L delas ut till samtliga vapengrenar. Officerarna, får åter ut tjänstepistoler. AK5:orna kommer få ORDENTLIGA bajonettfästen.
Det skulle jag gilla. Sen är ju Private Hazes förslag inte fy skamm det heller.

***EDIT***
Visst ja! Jag skulle satsa på utvecklingen av miljövänliga motoralterativ! Krig är elakt, men man kan ju spara på elakheterna.

/Ibsen (Metanolbilsfan)
Fk Satan
May 18 2004, 18:40
En rejäl utb i friakriget krävs för att kunna försvara vårt land. att spränga 2st tankbilar är betydligt effektivare än att skjuta sönder 2st stridsvagnar...
QUOTE (Doktor Demento @ May 15 2004, 19:18 )
Vad behövs för att försvara Sverige ?
En kvalificerad gissning är att det behövs 25 armébrigader och 23 stridsflygdivisioner. Det var i alla fall vad ÖB Bengt Gustafsson sade sig behöva för att lösa uppgiften att försvara Sverige. Hans hotbild var dock Sovjetunionen...
Hans Engström
May 18 2004, 22:04
Det där gick fort BJE, hur var det?
25 Brgader av vilken typ? IB66M vore väl lätt att skapa ur Hemvärnet
Vysotskij
May 19 2004, 08:53
QUOTE (Doktor Demento @ May 15 2004, 19:18 )
Vad behövs för att försvara Sverige?
För att försvara Sverige, d v s med dagens hotbild göra ett angrepp så kostsamt att det inte bedöms värt att genomföra, verkar det som om dagens försvar funkar ganska bra.
Om Ryssland får någorlunda ordning och kvalitet på sina väpnade styrkor så kan det behöva förstärkas på sina håll. Om ryssarna börjar visa tendenser till aggressiv vilja i ett sådant läge skulle jag vid sidan om säkerhetsförband prioritera fördröjningsförband - kustartilleri, stadsskytte och jägarbataljoner av den gamla sorten-, därefter flyg, mek och eventuellt ahkp.
Om man med att försvara Sverige menar att vi ska kunna slå tillbaka en fullskalig invasion av USA med stöd av Nato...tjaa...glöm det...
QUOTE (Hans Engström @ May 18 2004, 23:04 )
Det där gick fort BJE, hur var det?
25 Brgader av vilken typ? IB66M vore väl lätt att skapa ur Hemvärnet
Jo tack, det var i stort sett bra. Fångförhörsövningen var det sjukaste jag varit med om.
Beträffande vilka brigadtyper som ÖB ville ha så vet jag inte på rak arm. Uttalandet gjordes i början på 90-talet, så en vild gissning är att han syftade på en blandning av dåtidens brigader. Dvs en mindre del av pansar- och mekbrigader kompletterade med norrlands- och infanteribrigader m/77. Jag tolkade hans uttalande som att det var kvantiteten han ville åt, inte att nödvändigtvis öka kvalitén.
Charlie Spartan
May 20 2004, 06:52
Intressant för intressant för att inte lägga ett förslag själv.
Skulle vilja ha i grunden Ett kraftigt uppgraderat Hemvärn bestående av ca 100 000 man med grundutbilning på minst 10 månader, utrustad med lätta pansarfordon, Grk, luftvärn, samt lätta Ingejörs förband. Målsättning skulle vara dels som idag Underrättelse/ytövervakning, samt försvar av infrastruktur, Marin och flygbaser, samt mobliseringscentraler. Även vara grundskyddet mot stratiegiskt överfall. I fredstid vara en förstärknings resurs för Samhället i övrigt
Alla ska vara kontraktsbundena som stipulerar 36-40 dagars övningsverksamhet per år (högre för befäl) Dessa skall betalas med skattefri ersättning om ca 25 000 kr för meniga soldater (högre för befäl), alla är välkommen men måste förutom genomgått 10 månaders grundutbildning också genomföra officersprovet varje år för att få kvarstanna, enda giltiga förfall för att utebli från övningsverksamheten är eget dödsfall.
I ett eventuellt krig så efter skyddat mobliseringen skall Hemvärnet vara regionalt försvar med målsättning att slå luftlandsättningar i sin linda, slå ut spaningsförband och lågflygande farkoster (helikoptrar, UAV) samt andra mindre hårda förband, samt viktigast av allt vara ögon för för fältarmén
Utrustningsmässigt skall Hemvärnet ha samma utrustning som Fältarmen flygvapnet och marinen, men med lättare pansarfordon för transport, underhåll och vapenbärare, med en ypperlig kommunikationskapacitet, PV-vapen och luftvärn för låghöjd skall vara talrika för att kunna plocka ut all fientlig spaningsförband, Lätta fältarbetsförband för att snabbt skapa stridställningar för övriga förband och att kunna etablera min och stormhinder snabbt, bra att använda i fredstid vid översvämningar, skogsbränder och oljesanering, mm.
Speciella Marina Hemvärnsförband med bevakningsbåtar med kapacitet för ubåtsjakt/spaning, Luftvärn och minering. Special förband skall finnas inom Hemvärnet för att skydda Marina baser, Flygflottiljer och andra nyckelviktiga installationer, fullt i standard med Bas säk och Flygbasjägare.
Övriga Försvarsmakten hmm finns många bra förslag ovan så för att inte bli förlång inlägg så stoppar jag här. hmm Hemvärnare (märks det?)
Rick
Ps Hemvärnet är ett bra namn, Bilda bara häftiga förband inom Hemvärnet så blir det på modet igen. DS
Triggerpuller
May 23 2004, 01:22
Har inte varit alltför aktiv på forumet under en period men återkommer nu och börjar med att presentera den försvarsmakt (mm) som jag skulle känna mej tillfreds med.
FM Ny
Flygvapnet
2 Operativa Flygflottiljer
1 Helikopterflottilj med Flygskola
- 16 JAS 39B Gripen
- 30 SK 60
- Markoperativ Helikopterbataljon
6 Stridsflygdivisioner
-120 JAS 39C Gripen
-12 JAS 39D Gripen
1 Medeltung Transportflygdivision
-8 Tp 84 Hercules
1 Specialflygdivision
- 6 S100B Argus
- 2 S102B Korpen
- 2 S102C ASTOR
1 Markoperativ Helikopterbataljon
- 16 Hkp 14 TTH
- 12 Hkp 15 LBO
- 12 Hkp 16 Rooivalk
- 10 Hkp 10 Super Puma
- 6 Hkp 17 Chinook
1 Sjöoperativ Helikopterskvadron
- 6 Hkp 14 NFH
- 8 Hkp 15 SBO
2 Flygbasunderstödsbataljoner
Armén
2 st Pansarbrigader á:
4 Pansarbataljoner (Strv 122/Strv 121, Strf 9040)
1 Pansarpionjärbataljon (SEP, Farbbv 120)
1 Pansarhaubitsbataljon (Fh 77BD, SEP, Strf 9040)
1 Pansarluftvärnsrobotbataljon (SEP, Lvrbbv 9023, RBS 90-SEP)
1 Pansarunderhållsbataljon
1 Pansarbrigadledningskompani
1 Pansarbrigadspaningskompani (Spanpbv 90)
1 st Infanteribrigad á:
1 Luftburen skyttebataljon
1 Stadsskyttebataljon
1 Amfibieskyttebataljon
1 Lätt Pionjärbataljon alt kompani
1 Lätt Artilleribataljon
1 Lätt Luftvärnsrobotbataljon alt kompani (RBS 70/90)
1 Lätt Underhållsbataljon
1 Brigadledningskompani
1 Brigadspaningskompani
1 Divisionsunderstödsbrigad á:
1 Divisionsledningsbataljon
1 Divisionsunderrättelsebataljon
- Stab/tross - kompani
- 1 Signalspaningskompani 90
- 1 UAV- kompani
- 2 Underrättelsekompanier
- 1 Artradarkompani
1 Divisionsingenjörsbataljon
1 Divisionsartilleribataljon
- Ledningskompani
- 3 Haubitskompanier
- 1 Raketartillerikompani
- 1 Trosskompani
- Närskyddskompani
1 Divisionsluftvärnsbataljon
- 3 Kompanier RBS 97 Hawk
- 1 Kompani RBS 23 Bamse
- 1 Stab/tross - kompani
1-2 Divisionsunderhållsbataljon/er (ev ur Hemvärnet)
1 Markoperativ Helikopterbataljon med Stridshelikopterskvadron
Härutöver tillkommer 1-2 bataljonsuppsättningar med splitterskyddande fordon motsvarande Patgb 203 för fredsbevarande operationer.
Marinen
1 Ytstridsflottilj
- 6 Korvett Visby
- 4 Fregatt Ny
1 Ubåtsflottilj
- 3 Ubåt Gotland
- 2 Ubåt Västergötland
- 1 Ubåtsräddningsfartyg Belos
1 Sjöstridsunderstödsflottilj
- 1 Ledningsfartyg Visborg
- 1 Lednings/Minfartyg Carlskrona
- 1 Amfibiefartyg Öland
- 2 Underhållsfartyg Vänern/Vättern
- 4 Minröjningsfartyg Styrsö
- 7 Minröjningsfartyg Landsort
- 4 Hydrofonbojfartyg Ejdern
1 Marin Basunderstödsbataljon
- 1 Stabs/trosskompani
- 2 SjöSäkkompanier
- 2 SjöUhkompanier
1 Amfibieskyttebataljon
- 1 Lednings/understödskompani
- 4 Amfibieskyttekompanier
- 1 Trosskompani
- 1 Båtkompani
1 Sjöoperativ Helikopterskvadron
Hemvärnet
Ca 30 000 man organiserade i:
8 Regementen á:
- 3 Skyttebataljoner
- 1 Lednings/Understöds/Underhållsbataljon
alt organiserade i ”stridsgrupper” motsv förstärkta bataljoner.
Utöver detta tillkommer eventuellt 1-2 Underhållsbataljoner som skall vara inriktade mot att kunna understödja såväl hemvärnet som de reguljära styrkorna.
Samtliga uppräknade förband skall kunna användas till såväl insatser på svenskt territorium som till fredsbevarande, fredsframtvingande, nödhjälp samt stridande operationer över hela världen. Dock med fokus på Europas närområde. Personalen är med undantag för Hemvärnet kontraktsanställd. Värnplikten avskaffad.
Civila myndigheter med viss militär förmåga:
Kustbevakningen
Tillförs Stockholms samt Göteborgsklassen från flottan. Ev kan fler fartyg såsom patrullbåtar tillkomma. Väpnad bordningsförmåga samt förmåga till viss väpnad strid tillförs. Utvecklas till att kunna bedriva havsövervakning, hävdande av territoriell integritet, gränsövervakning och gränsskydd. Ges även förmåga till skydd mot sabotage samt terrorism.
Tullen
Utvecklas till viss del på motsvarande sätt som Kustbevakningen. Dock på tillämpbara punkter. Ges även förmåga till skydd mot terrorism samt sabotage.
Polisen
Förmåga till bekämpande av terrorism samt sabotage utvecklas.
Edit: Glömde att påpeka att 1 brigad skulle utrustas med Strv 122, 1 med Strv 121. Summa summarum 120 vagnar av varje typ i hela armén.
QUOTE (BJE @ May 19 2004, 21:38 )
QUOTE (Hans Engström @ May 18 2004, 23:04 )
Det där gick fort BJE, hur var det?
25 Brgader av vilken typ? IB66M vore väl lätt att skapa ur Hemvärnet
Jo tack, det var i stort sett bra. Fångförhörsövningen var det sjukaste jag varit med om.
Beträffande vilka brigadtyper som ÖB ville ha så vet jag inte på rak arm. Uttalandet gjordes i början på 90-talet, så en vild gissning är att han syftade på en blandning av dåtidens brigader. Dvs en mindre del av pansar- och mekbrigader kompletterade med norrlands- och infanteribrigader m/77. Jag tolkade hans uttalande som att det var kvantiteten han ville åt, inte att nödvändigtvis öka kvalitén.
Har nu kollat igenom mina gamla tidningsurklipp från 90-talets början...
Det dåvarande ÖB hade som eget förslag inför 1991 års försvarsbeslut (som sedermera blev uppskjutet ett år) var en krigsorganisation bestående av 21 brigader (4 pansar, 7 mek, 6 infanteri och 4 norrlands), 21 JAS-divisioner, 60 övervattensstridsfartyg, 14 ubåtar och "ett moderniserat kustartilleri".
Därefter lämnade han in Försvarsmaktsidé 2000. I den ville han ha 25 brigader och 23 - 25 JAS-divisioner. "Ett rimligt antal JAS-plan är mellan 240 och 300 stycken". Flottan skulle omfatta fyra ytstridsflottiljer varav en baserad på västkusten, en i Karlskrona och två i Berga/Muskö.
Vi vet alla hur det gick...
Private Haze
May 23 2004, 12:43
QUOTE (BJE @ May 23 2004, 10:34 )
Vi vet alla hur det gick...
Lever ÖB:n som kom fram till detta? Jag antar nästan det eftersom han kom fram med det här 91. Det får en att tänka till lite, för 13 år sen ville en ÖB ha ett försvar med 25 brigader, idag har vi 4. Världen förändras och det är inte alltid som man hinner med i svängarna...
Sorry för OT:n
QUOTE (Private Haze @ May 23 2004, 13:43 )
QUOTE (BJE @ May 23 2004, 10:34 )
Vi vet alla hur det gick...
Lever ÖB:n som kom fram till detta?
Jo, Bengt Gustavsson är i allra högsta grad vid liv. Han medverkade i senaste numret av Framsyn, som avhandlade det svenska invasionsförsvaret. Mycket intressant läsning med fin grafik.
QUOTE (Akktu Stakki @ May 23 2004, 02:22 )
Har inte varit alltför aktiv på forumet under en period men återkommer nu och börjar med att presentera den försvarsmakt (mm) som jag skulle känna mej tillfreds med.
FM Ny
Flygvapnet
2 Operativa Flygflottiljer
1 Helikopterflottilj med Flygskola
- 16 JAS 39B Gripen
- 30 SK 60
- Markoperativ Helikopterbataljon
6 Stridsflygdivisioner
-120 JAS 39C Gripen
-12 JAS 39D Gripen
1 Medeltung Transportflygdivision
-8 Tp 84 Hercules
1 Specialflygdivision
- 6 S100B Argus
- 2 S102B Korpen
- 2 S102C ASTOR
1 Markoperativ Helikopterbataljon
- 16 Hkp 14 TTH
- 12 Hkp 15 LBO
- 12 Hkp 16 Rooivalk
- 10 Hkp 10 Super Puma
- 6 Hkp 17 Chinook
1 Sjöoperativ Helikopterskvadron
- 6 Hkp 14 NFH
- 8 Hkp 15 SBO
2 Flygbasunderstödsbataljoner
Armén
2 st Pansarbrigader á:
4 Pansarbataljoner (Strv 122, Strf 9040)
1 Pansarpionjärbataljon (SEP, Farbbv 120)
1 Pansarhaubitsbataljon (Fh 77BD, SEP, Strf 9040)
1 Pansarluftvärnsrobotbataljon (SEP, Lvrbbv 9023, RBS 90-SEP)
1 Pansarunderhållsbataljon
1 Pansarbrigadledningskompani
1 Pansarbrigadspaningskompani (Spanpbv 90)
1 st Infanteribrigad á:
1 Luftburen skyttebataljon
1 Stadsskyttebataljon
1 Amfibieskyttebataljon
1 Lätt Pionjärbataljon alt kompani
1 Lätt Artilleribataljon
1 Lätt Luftvärnsrobotbataljon alt kompani (RBS 70/90)
1 Lätt Underhållsbataljon
1 Brigadledningskompani
1 Brigadspaningskompani
1 Divisionsunderstödsbrigad á:
1 Divisionsledningsbataljon
1 Divisionsunderrättelsebataljon
- Stab/tross - kompani
- 1 Signalspaningskompani 90
- 1 UAV- kompani
- 2 Underrättelsekompanier
- 1 Artradarkompani
1 Divisionsingenjörsbataljon
1 Divisionsartilleribataljon
- Ledningskompani
- 3 Haubitskompanier
- 1 Raketartillerikompani
- 1 Trosskompani
- Närskyddskompani
1 Divisionsluftvärnsbataljon
- 3 Kompanier RBS 97 Hawk
- 1 Kompani RBS 23 Bamse
- 1 Stab/tross - kompani
1-2 Divisionsunderhållsbataljon/er (ev ur Hemvärnet)
1 Markoperativ Helikopterbataljon med Stridshelikopterskvadron
Härutöver tillkommer 1-2 bataljonsuppsättningar med splitterskyddande fordon motsvarande Patgb 203 för fredsbevarande operationer.
Marinen
1 Ytstridsflottilj
- 6 Korvett Visby
- 4 Fregatt Ny
1 Ubåtsflottilj
- 3 Ubåt Gotland
- 2 Ubåt Västergötland
- 1 Ubåtsräddningsfartyg Belos
1 Sjöstridsunderstödsflottilj
- 1 Ledningsfartyg Visborg
- 1 Lednings/Minfartyg Carlskrona
- 1 Amfibiefartyg Öland
- 2 Underhållsfartyg Vänern/Vättern
- 4 Minröjningsfartyg Styrsö
- 7 Minröjningsfartyg Landsort
- 4 Hydrofonbojfartyg Ejdern
1 Marin Basunderstödsbataljon
- 1 Stabs/trosskompani
- 2 SjöSäkkompanier
- 2 SjöUhkompanier
1 Amfibieskyttebataljon
- 1 Lednings/understödskompani
- 4 Amfibieskyttekompanier
- 1 Trosskompani
- 1 Båtkompani
1 Sjöoperativ Helikopterskvadron
Hemvärnet
Ca 30 000 man organiserade i:
8 Regementen á:
- 3 Skyttebataljoner
- 1 Lednings/Understöds/Underhållsbataljon
alt organiserade i ”stridsgrupper” motsv förstärkta bataljoner.
Utöver detta tillkommer eventuellt 1-2 Underhållsbataljoner som skall vara inriktade mot att kunna understödja såväl hemvärnet som de reguljära styrkorna.
Samtliga uppräknade förband skall kunna användas till såväl insatser på svenskt territorium som till fredsbevarande, fredsframtvingande, nödhjälp samt stridande operationer över hela världen. Dock med fokus på Europas närområde. Personalen är med undantag för Hemvärnet kontraktsanställd. Värnplikten avskaffad.
Civila myndigheter med viss militär förmåga:
Kustbevakningen
Tillförs Stockholms samt Göteborgsklassen från flottan. Ev kan fler fartyg såsom patrullbåtar tillkomma. Väpnad bordningsförmåga samt förmåga till viss väpnad strid tillförs. Utvecklas till att kunna bedriva havsövervakning, hävdande av territoriell integritet, gränsövervakning och gränsskydd. Ges även förmåga till skydd mot sabotage samt terrorism.
Tullen
Utvecklas till viss del på motsvarande sätt som Kustbevakningen. Dock på tillämpbara punkter. Ges även förmåga till skydd mot terrorism samt sabotage.
Polisen
Förmåga till bekämpande av terrorism samt sabotage utvecklas.
Angående delen av armén...
Är inte det mindre än vd som organiseras i insatsorganisationen idag?
QUOTE (simon @ May 23 2004, 17:57 )
QUOTE (Akktu Stakki @ May 23 2004, 02:22 )
Armén
2 st Pansarbrigader á:
4 Pansarbataljoner (Strv 122, Strf 9040)
Angående delen av armén...
Är inte det mindre än vd som organiseras i insatsorganisationen idag?
Nja, idag innehåller väl en tänkt pansarbataljon 28 stridsvagnar. Åtta bataljoner skulle då kräva 224 stridsvagnar exklusive reserver. Riktigt så många 122:or har vi inte idag.
Triggerpuller
May 23 2004, 17:36
Jo, "min" org är mindre än dagens "insatsorganistaion". Men eftersom den skulle bestå av anställd personal och vara stående är skillnaden i förmåga enorm jämfört med dagens mobiliseringsförband bestående av värnpliktiga.
QUOTE (Akktu Stakki @ May 23 2004, 18:36 )
Jo, "min" org är mindre än dagens "insatsorganistaion". Men eftersom den skulle bestå av anställd personal och vara stående är skillnaden i förmåga enorm jämfört med dagens mobiliseringsförband bestående av värnpliktiga.
Det stämmer.....så värnplikten avskaffas i ditt förslag?
Triggerpuller
May 23 2004, 18:12
Jo det stämmer, jag tror tom att det stod med i mitt FM Ny-inlägg.
Hans Engström
May 30 2004, 01:28
Väljer att kommentera Akktu Stakkis inlägg så här utan att använda citat funktionen. Hans upplägg i fetstil, mina kommentarer i italiciserad fetstil bredvid.
Armén
2 st Pansarbrigader á:
4 Pansarbataljoner (Strv 122/Strv 121, Strf 9040)
1 Pansarpionjärbataljon (SEP, Farbbv 120)
1 Pansarhaubitsbataljon (Fh 77BD, SEP, Strf 9040)
1 Pansarluftvärnsrobotbataljon (SEP, Lvrbbv 9023, RBS 90-SEP)
1 Pansarunderhållsbataljon
1 Pansarbrigadledningskompani
1 Pansarbrigadspaningskompani (Spanpbv 90)
gott så, men använd inte Strv121, uppgradera till 122 nivå på alla. Du skriver inte vilken struktur på strvkomp du vill ha men jag förutsätter 2 strvkomp/2 strfdkomp per bataljon. Reducera då antalet bataljoner till 3 per brigadenhet av kostnadsskäl/UH skäl. Jag tror att oavsett önskemål så får man nog hållas med 10 vagnar på ett kompani (chefen plus 3 plutoner á tre vagnar). Notera att i så fall räcker våra 122or (om 122B byggs ny, eller på 121 basis). Farbpbv120 bör finans på pansarbataljon och inte på pibat. Pibat bör tillhandahålla overskeppning, mineringsreserv etc. 122 baserade ingenjörsvagn ska ner med en per strvkomp (likosm en broläggare och en bgpbv). Haubbat bör inte ha FH 77BD utan Pzhaub2000 (FH 77BD bör tillföras divartreg, mer om det senare). Lvrb system baserade på Rbs 90 bör finnas på pbatsnivån, emedan Strf90Lvkv skall tillföras varje stridande kompani i pbat. Rbs 23 bör tillföras lvbat (lvbat kan eventuallet integreras med haubbat) men inte på Strfd 90 chassis utan på pansrad dumper. Inför även TRIKA som närluftvärn på samtliga bataljoner utom pbat). SEP skall precis som du indikerar ersätta samtliga Pbv 401, Pbv 302 och Bv 206 i organisationen.
1 st Infanteribrigad á:
1 Luftburen skyttebataljon
1 Stadsskyttebataljon
1 Amfibieskyttebataljon
1 Lätt Pionjärbataljon alt kompani
1 Lätt Artilleribataljon
1 Lätt Luftvärnsrobotbataljon alt kompani (RBS 70/90)
1 Lätt Underhållsbataljon
1 Brigadledningskompani
1 Brigadspaningskompani
Stryk tanken på en brigad. Samtliga dessa enheter ska agera självständigt. Lbbat bör tillexempel vara divisonsresurs. Amfbat och Sskbat bör dock utökas med mer grk och lv. 3 Sskbat tycker jag dock vi borde ha råd med.
1 Divisionsunderstödsbrigad á:
1 Divisionsledningsbataljon
1 Divisionsunderrättelsebataljon
- Stab/tross - kompani
- 1 Signalspaningskompani 90
- 1 UAV- kompani
- 2 Underrättelsekompanier
- 1 Artradarkompani
1 Divisionsingenjörsbataljon
1 Divisionsartilleribataljon
- Ledningskompani
- 3 Haubitskompanier
- 1 Raketartillerikompani
- 1 Trosskompani
- Närskyddskompani
1 Divisionsluftvärnsbataljon
- 3 Kompanier RBS 97 Hawk
- 1 Kompani RBS 23 Bamse
- 1 Stab/tross - kompani
1-2 Divisionsunderhållsbataljon/er (ev ur Hemvärnet)
1 Markoperativ Helikopterbataljon med Stridshelikopterskvadron
Som nämnts, artreg istället haubbat här. 2 bataljoner FH77BD. Rakart känns lite 90 tal ;) . Forcera utveckling av Excalibur istället. Divlvbat bör vara endast Rbs 23. Rbs 97 får kvarstå som huvudsstdsskydd istället tills vi lägger ner det systemet (snart 50 år gammalt). Stridshelikopter bör finas i samband med Lbbat, om vi verkligen behöver mer helikoptrar än så vet jag inte mycket om (jag lägger in sjthkp i puhbats sjv resurser).
Härutöver tillkommer 1-2 bataljonsuppsättningar med splitterskyddande fordon motsvarande Patgb 203 för fredsbevarande operationer.
2 bataljoner med både Strfd 90 och Patgb 203 (3 mekkomp/bataljon), välj utrustning/vagn beroende på mission, lägg till ett MPkomp, EODkomp, ett Strvkomp 122B, lednings och UHresurser och du har de 1500 man i en stridsgrupp EU efterfrågat.
Hur mycket vagnar bidde det då?
120 stycken Strv 122 + 10 stycken 122B till US
300 stycken (ca) Strfd 9040 (olika versioner) + 120 stycken (ca) Strfd 9040C (och varianter) till US
32 stycken Phaubbv 152 (16 per bataljon istället för 12)
32 FH 77BD (som ovan)
24 Strfd 9040LV + 7 till US
36 Grkpbv 90120 + 8 till US
12 Brobv 120 + 1 till US
12 Bgbv 120 + 1 til US
12 Pibv 120 + 1 till US
plus mer jag inte orkar räkna ut.
Ej ogörligt. Dyraste delen skulle vara US, och det drabbas vi av hur som helst.
Triggerpuller
Jun 6 2004, 23:29
Tänkte förtydliga mig lite avseende mitt inlägg med FM Ny.
I syfte att spara och använda befintliga systems fulla potential kommer flera stora ombyggnationer/omfördelningar av mtrl att ske.
Pansarbrigaderna
Pbat, samma org som idag frånsett att Farbbv 120 och Broläggarbv 120 tillförs med 2 av vardera till varje pbat (piplut) Samma org innefattar också pskkomp, strvkomp som vardera även fortsättningsvis kommer att ha 14 fördelade på 4 plutoner vardera. Strv 121 vidmakthålls till ett antal av 120 st. Övriga 40 vagnar byggs om till Farbpbv och broläggare (22 resp 18). 121-systemet har potential kvar och är faktiskt flera av våra grannländers modernaste stridsvagn. Naturligtvis skall en modernisering ske inom 6-10 år.
Brigaderna skall även fortsättningsvis innehålla 4 manöverbataljoner. Pga kostnadsskäl tillförs phaubbat inledningsvis FH-77BD, phaubbat:s närskyddskompani tillförs Strf 9040A alt hjulgående pansarskyttefordon/SEP. Plvbat utgörs av 1 kompani SEP/RBS 90 samt 1 kompani Lvrbbv 90/RBS 23. Därutöver har varje bataljon en meklvplut RBS 70.
Den lätta infanteribrigaden blir en korsning motsv valda delar av brittiska 16 Air Assult Brigade samt 3 Commando Brigade. Den luftburna bataljonen blir reellt luftburen dvs kan fällas med fallskärm. Samtliga manöverbataljoner i brigaden utbildas i tillämpbara förstahands, andrahands samt tredjehandsförmågor. Såsom amfibiska operationer, luftmobila operationer samt MOUT. Hela brigaden skall vara lufttransportabel. Dvs kunna förflyttas med transportflygplan samt vara utbildad i Air Assault motsv.
Divisionsunderstödsbrigaden organiseras som beskrivet. RBS 97 kvarstår dels pga dess förmåga dels som en interimlösning tills nytt höghöjds samt långräckviddigt lvsystem såsom Patriot motsv kan anskaffas.
Dagens system med en särskild sk "Utlandsstyrka" avskaffas. Istället genomförs insatser med hela förband alt sammansatta stridsgrupper. Förbanden roteras på lämpligt sätt. Denna org bestående av de reguljära förbanden samt 8 Hemvärnsregementen borde medge minst 2-3 samtidiga bataljonsmissioner alt i nödfall en brigadmission och 1 bataljonsmission samtidigt.
AdamKalle
Jun 7 2004, 16:36
Tillbaks med riktigt KA och fasta minlinjer så blir jag nöjd.
scattergun
Jun 8 2004, 07:40
För att sticka ut hakan lite så kan jag ett mycket kortare svar ;)
-Tio mobila ramper för Kärnvapenbestyckade ICBM´s B)
Hans Engström
Jun 10 2004, 15:50
@Akktu Stakki
Vilka fördelar ser du med lätt brigadstrukturen framför att eventuellt tillföra resurser till bataljonerna i syfte att skapa stridsgrupper?
Det blir en enorm utbildningsprocess om du ska korsträna i så väsensskilda uppgifter, särskilt för understödsförbanden.
Triggerpuller
Jun 10 2004, 16:44
@Hans Engström:
Valfriheten.
Vill vi genomföra insats med förband i brigads storlek mot en fiende med låg tekniknivå långt bort kommer vi att kunna göra detta, snabbt.
Vill vi genomföra insats med stridsgrupp (förstärkt bataljon) kan vi även göra detta.
Utbildningen kommer naturligtvis att skilja sig åt mellan bataljonerna, varje förband kommer att inneha spetskompetens inom sitt område och dessutom inneha en god förmåga inom ett eller två andra.
Understöd och underhållsförbanden inom brigaden kommer att ha som målsättning att nå en grundläggande färdighet avseende luftmobila och amfibiska operationer. Genom att samla förbanden inom en brigad ges även enligt min mening större möjligheter till att sprida erfarenheter avseende operationer med lätta förband inom organisationen än om man lät bataljonerna även forstsättningsvis tillhöra olika truppslag och vapenslag, grupperade på vitt skilda platser. För att inte nämna möjligheterna till samövning.
A2Keltainen
Jun 10 2004, 19:17
QUOTE (Akktu Stakki @ Jun 10 2004, 17:44 )
Vill vi genomföra insats med förband i brigads storlek mot en fiende med låg tekniknivå långt bort kommer vi att kunna göra detta, snabbt.
Frågan är om Sverige någonsin kommer att göra detta även vi skulle ha förmågan. De enda scenarion jag kan se där Sverige skulle ställa upp med större förband än förstärkt bataljon involverar svenska mekaniserade förband istället för lätta infanteriförband.
QUOTE
Genom att samla förbanden inom en brigad ges även enligt min mening större möjligheter till att sprida erfarenheter avseende operationer med lätta förband inom organisationen än om man lät bataljonerna även forstsättningsvis tillhöra olika truppslag och vapenslag, grupperade på vitt skilda platser. För att inte nämna möjligheterna till samövning.
Skilj här på fredsförband och krigsförband. Jag har svårt att se vad man skulle vinna på att ha bataljonerna samlade i en brigad som krigsförband. Vad gäller fredstida utbildning, så kan man lösa spridande av kunskaper och erfarenheter genom täta utbyten av befäl/utbildare, regelbundna samövningar och centrala skolor för vissa utbildningar. Tänk även på att det kan finnas specifika skäl till att i fredstid ha förbanden förlagda på olika platser. Exempelvis så kräver amfibieförbanden tillgång till kust, medan de luftburna förbanden kräver tillgång till bra hoppväder. Dessa två olika krav är inte nödvändigtvis lätta att kombinera på en och samma ort.
Jag noterar dessutom att ditt förslag inte har med en bataljon med i (sub)arktisk miljö och bergsmiljö som specialitet. Har du något specifikt skäl till det? Förutom att uppträda i lapphelvetet i händelse av nationellt försvar, så skulle ett sådant förband kunna vara värdefullt i internationella operationer, då exempelvis både Balkan och Afghanistan har avsevärda mängder bergsterräng.
Hans Engström
Jun 11 2004, 08:25
Jag anser att man bör ta 120 121or och förrådsställa utan torn (säljs som reservdelar) samtidigt som man ber att Bofors att vidareutvekla strv2000 tornet, i alal fall till demonstrator status med förberedd produktion av dessa till 121 cahssit för att kunna skapa strv141
C DK012
Jun 11 2004, 11:35
Vore det inte billigare, och ge hyggligt mycket kräm, att uppgradera till 122-nivå?
(Även om jag iakttar pondusfaktorn i ditt förslag!)
Hans Engström
Jun 11 2004, 23:11
Stavar som en kratta ser jag att jag gör också :(
Nja, tycker nog att 120 vagnar är ungefär vad som behöv. Ersätt sen 122orna med 141 om ca 5-10 år så blir det bra.
Plus, av pondus skälen så vill jag ha en kanon som kan trycka in frontpansar på en M1A2 utan problem...och sen göra det på 4 vagnar till inom loppet av 20 sekunder

.
C DK012
Jun 12 2004, 11:14
Fast frågan blir ju (förstås, som alltid) om det just är en Abrams man vill trycka in plytet på om 10 år, eller något ännu fetare (varför dök ordet "partikelsköld" upp i mitt fördärvade huvud?

)
Hans Engström
Jun 12 2004, 23:19
Saudi Arabien har Abrams. Är något pessimistiskt men känns som det är där man kommer att behövas för att säkra oljan etc.
Annars lär det väl bli Väst mot Kina
jonte72
Jun 13 2004, 02:29
QUOTE (Hans Engström @ Jun 13 2004, 00:19 )
Saudi Arabien har Abrams. Är något pessimistiskt men känns som det är där man kommer att behövas för att säkra oljan etc.
Annars lär det väl bli Väst mot Kina

Men de skiljer sig i skyddsnivå från de Amerikanska.........
QUOTE (jonte72 @ Jun 13 2004, 03:29 )
QUOTE (Hans Engström @ Jun 13 2004, 00:19 )
Saudi Arabien har Abrams. Är något pessimistiskt men känns som det är där man kommer att behövas för att säkra oljan etc.
Annars lär det väl bli Väst mot Kina

Men de skiljer sig i skyddsnivå från de Amerikanska.........
Menar du att de har så pass bra skydd att de klarar av en 140mm pilproj?
jonte72
Jun 13 2004, 10:45
QUOTE (BJE @ Jun 13 2004, 07:12 )
QUOTE (jonte72 @ Jun 13 2004, 03:29 )
QUOTE (Hans Engström @ Jun 13 2004, 00:19 )
Saudi Arabien har Abrams. Är något pessimistiskt men känns som det är där man kommer att behövas för att säkra oljan etc.
Annars lär det väl bli Väst mot Kina

Men de skiljer sig i skyddsnivå från de Amerikanska.........
Menar du att de har så pass bra skydd att de klarar av en 140mm pilproj?
Det sa jag aldrig - bara att exportversionerna har sämre pansarskydd än de Amerikanska M1A1 och M1A2:orna ;) .
QUOTE (jonte72 @ Jun 13 2004, 11:45 )
QUOTE (BJE @ Jun 13 2004, 07:12 )
QUOTE (jonte72 @ Jun 13 2004, 03:29 )
QUOTE (Hans Engström @ Jun 13 2004, 00:19 )
Saudi Arabien har Abrams. Är något pessimistiskt men känns som det är där man kommer att behövas för att säkra oljan etc.
Annars lär det väl bli Väst mot Kina

Men de skiljer sig i skyddsnivå från de Amerikanska.........
Menar du att de har så pass bra skydd att de klarar av en 140mm pilproj?
Det sa jag aldrig - bara att exportversionerna har sämre pansarskydd än de Amerikanska M1A1 och M1A2:orna ;) .
Du sa iofs inte att de hade sämre skyddsnivå än de amerikanska vagnarna, bara att de skiljer sig i skyddsnivå.
Hursomhelst, kan man trycka in frontpansaret på en M1A2SEP så kan man nog göra det på M1A2Monkeymodel också.
Triggerpuller
Jun 22 2004, 14:30
Angående raketartilleri så verkar det som om Nederländerna just avvecklade sitt raketartilleribatteri pga logistikskäl, dessa skall ersättas med Pzh 2000. Hade Sverige hållit sig framme hade vi kanske för en relativt billig penning haft pjäser till ett kompani.
Citat från www.landmacht.nl, nederländska arméns hemsida, Torak eller någon annan som är bevandrad i nederländska/flamländska kan väl översätta? Fast fullt så svårförståeligt är det ju inte. Öh.
Officiële opheffing MLRS-batterij
Het Multiple Launch Rocket System (MLRS), officieel 109 Batterij Veldartillerie, wordt op 17 juni 2004 officieel opgeheven.
De commandant van de batterij, majoor Johan Docter, overhandigt tijdens de ceremoniële opheffing in ´t Harde de eenheidsvlag aan de Bevelhebber der Landstrijdkrachten, luitenant-generaal Marcel Urlings. Daarmee wordt het commando over de batterij symbolisch teruggegeven aan de hoogste commandant van de Koninklijke Landmacht. De ceremonie vindt plaats op de bakermat van de artillerie, de Legerplaats bij Oldebroek in ’t Harde. Een groot aantal oudgedienden van de eenheid is hierbij aanwezig.
De opheffing van de MLRS vloeit voort uit de bezuinigingen. De nieuwe vuurmond van de artillerie, de Pantserhouwitser 2000, neemt een aantal taken van de batterij over. De laatste lancering met het MLRS-systeem was in februari, waarna de batterij het materieel gereed heeft gemaakt voor inlevering.
Door het opheffen van 109 batterij Veldartillerie komt er een einde aan 45 jaar raketartillerie binnen de Koninklijke Landmacht. In 1959 werd de ‘Honest John’ ingevoerd bij de 109 Afdeling Veldartillerie. In 1979 werd de ‘Honest John’ vervangen door de ‘Lance’, welke werd ondergebracht in de 129eAfdeling. De MLRS werd in 1988 aangeschaft.
A2Keltainen
Jun 22 2004, 21:31
Till skillnad från en del andra, så anser jag inte att eldrörsartilleri är en fullgod ersättning för raketartilleri, utan att de båda typerna av artilleri istället kompletterar varandra. Skälen till det förstnämnda är följande:
1. Eldrörsartilleri har inte alls samma möjlighet att ge stor momentan eldeffekt, d.v.s. eldkraft per tidsenhet, i målet. En USMC-studie jag läste nyligen nämnde att en enda MLRS-pjäs kan ge lika stor momentan eldeffekt som en hel bataljon eldrörsartilleri. Raketartilleri kan dessutom täcka en stor yta/areal med eld på mycket kort tid. Detta är bland annat en följd av att:
1.1 En raketartilleriraket med substridsdelar motsvarar väldigt många eldrörsgranater med substridsdelar.
1.2. Fiendens artillerilokaliseringsradar begränsar den tid eldrörsartilleri kan mata granater från en och samma plats. En raketartilleripjäs kan avfyra sina raketer i snabb följd.
2. Fienden har en tendens att ta skydd så fort indirekt eld slår ned, vilket gör att de första nedslagen har mycket större effekt än följande nedslag. Man ska inte heller glömma den psykologiska shockeffekt som uppnås med ett massivt raketartillerianfall.
3. En del raketartilleripjäser kan avfyra markrobotar, vilka har väldigt god räckvidd jämfört med eldrörsartilleri. MLRS och HIMARS är två exempel på sådana raketartilleripjäser.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.