Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tips/tricks pbv302?
SoldF.com Forum > Materielverket - Vapen, Materiel, Fordon och Utrustning > MARK
johanp
Vad hade ni för tricks för att underlätta er tjänst på pebban?

Själv så fixade jag ihop en "hylla" mot luftboxen mellan skytt och vc, där man kunde torka/värma blöta och kalla handskar och fästa en skifta. På vänster sida tryckte jag fast den största skruvmejseln(för att åtgärda eldavbrott/klick med) mellan pansarplåten och manöverenheterna. Då man som pansarbesättning tog bort båda stora flerbruksfickorna från stridsvästen så monterade jag den ena på järnstolpen som går från golv till tak till höger om skytten, pefekt ställe att lagra "nödproviant" på.. Klippte även till en dyna för stolen och en för vänsterknä(mot pansarplåten) av ett gammalt liggunderlag. Försökte även med en krok i taket bakom skytten för att hänga upp telehjälmpåsen i. Vad gjorde ni?

edit: hjälp att flytta till transport frågas kom.
Ignorance
Som topic lyder, undrar jag nu hur man på enklast sätt och små trix kunna höjda standarden i sin älskade PBV 7.gif


Åker till Utö nu på måndag och alla små trix inför de och fram över är VÄLDIGT välkomna clap.gif


Tack för mig // ännu en pbv-torsk wub.gif



Edit : kanske passar bättre i transport delen banghead.gif
The Swede
QUOTE (Ignorance @ Jan 13 2006, 17:43 ) *
Edit : kanske passar bättre i transport delen banghead.gif


Fixat.

Vadd gäller tips och tricks, är du besättning eller köttstaket?

Det första man bör göra, om ni inte redan har det, är att införskaffa lite Astro-turf att lägga på golvet, mumsigt och skönt för de små tossingarna.

The Swede pansar2.png
Ignorance
Jag är besättning, vart får man tag på "astro stuff" saint.gif
The Swede
På närmsta färg-/mattaffär.
Det är helt enkelt såna här entremattor i plast, finns både som färdiga bitar och på rulle.
http://www.matting.se/matting/customermain...layout=2&page=1

Är du skytt eller förare?
johanp
angry.gif grrrr: http://forum.soldf.com/index.php?showtopic=11199&hl=pbv302 ;)


annars så har ni ju 3021 och 3022or kolla in hur dessa är extrautrustade då de är byggda för officerare så är de naturligtvis mkt bekvamare än en 302...
The Swede
QUOTE (johanp @ Jan 13 2006, 19:06 ) *


Jaja, ok då.
Jag slog ihop trådarna till en, är du nöjd nu? :P

Vad gäller 3021 så är det ju ingen skillnad för besättningen förutom att den har värme men det kan ju vara lite svårt att rådda in i en skyttevagn. :P

The Swede pansar2.png
johanp
men i bakvagn ligger det en matta som rimligen går att få ut mer av och lägga på golvet för besättning

ser även ett fel i mitt ursprungsinlägg: vi hade en flerbruksficka stor på ss2k och inte som det står att vi inte hade någon.
Ignorance
Jag såg inte tråden innan...
banghead.gif


Jag är skytt på vagnen...
APC-mannen
Vi köpte en 24V kaffebryggare att ha i vagnen inför KS01. Den var uppskattad kan jag säga.
Liquid
Skulle vilja ha lite tips angående körning av PBV 302. Tänker då mest på t ex gällande en snabbare fartökning, snabbare växling främst mellan hög och lågväxel, nedväxling, hur man på smidigast sätt tar hinder som diken etc, + andra saker som kan underlätta/förbättra ens körning. Sen skadar inte fler tips liknande de som tidigare nämnts i tråden.
Honken
Har lite tips från en mekanikers perspektiv.

Är något elektriskt sönder, kolla anslutningarna själva. Hände ett flertal gånger att det bara var stiftproppen som lossnat. Mekare blir inte glada av att gå upp i natten för att fixa såna skitfel.

Kolla generatorfästet. Den har en tendens att spricka. Lär knappast bytas i fält men är bra för alla parter att känna till.

Ser ni en mekare vid vagnen så gå fram till honom och briefa om felet. Mekanikern har oftast bara fått en lapp med en kort mening på som han har att gå på. Ge dock inte förslag vad ni tror kan vara fel, bara hur felet yttrar sig, det kan leda in mekaren på fel spår.

Om ni känner att vagnen ryster till, skakar lite, så kan det vara stenar som kommit in mellan spännhjulet och bandet. Ingen fara, sånt händer. Akta er för att sväng med stenar emellan, bandkränging kan förekomma. (och då får besättningen fixa det tongue.gif )
simon
QUOTE (Honken @ May 16 2008, 23:35 ) *
Ser ni en mekare vid vagnen så gå fram till honom och briefa om felet. Mekanikern har oftast bara fått en lapp med en kort mening på som han har att gå på. Ge dock inte förslag vad ni tror kan vara fel, bara hur felet yttrar sig, det kan leda in mekaren på fel spår.

Om ni känner att vagnen ryster till, skakar lite, så kan det vara stenar som kommit in mellan spännhjulet och bandet. Ingen fara, sånt händer. Akta er för att sväng med stenar emellan, bandkränging kan förekomma. (och då får besättningen fixa det tongue.gif )



Det förra är generellt för samtliga fordon i FM och det sista för bandgående fordon i FM. happy.gif
jadu
QUOTE (APC-mannen @ Jan 15 2006, 00:51 ) *
Vi köpte en 24V kaffebryggare att ha i vagnen inför KS01. Den var uppskattad kan jag säga.


Kan bara instämma hade det på KS03 med uppskattat en kall lerig dag på balkan......

En annan sak är att ha en tomlåda från 7,62 att ha lull lull i tex chockladdrycks pulver och kaffe passar bra i fack 6-7
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.