Vanliga jaktvapen?
#1
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 16:55
Jag undrar vilka jaktvapen som är vanliga i Sverige.
Jag har hört att pumphagel ska förekomma, så jag undrar hur vanligt detta är samt vilka modeller en svensk jägare kan få tag i.
Tack på förhand!
Freden är det mest värdefulla som finns,
men likt allt annat i den här världen, har den sitt pris.
Vi kommer inte acceptera fred till varje pris.
- Josef Beck, Polens utrikesminister 1939
#2
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 17:14
Vad gäller hagelvapen så förekommer alla möjliga varianter inklusive pump-repetrar. Vad gäller pumphagel för jakt så är de begränsade till 2+1 - dvs du får max ha 2 patroner i magasinet och 1 i loppet. Remington, Winchester och Mossberg är väl de mest välkända pumparna men även andra fabrikat finns att få tag på. Köp ett exemplar av Vapentidningen så hittar du annonser för det mesta.
#3
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 17:18
darkjak, on Feb 16 2010, 16:55, said:
Jag undrar vilka jaktvapen som är vanliga i Sverige.
Jag har hört att pumphagel ska förekomma, så jag undrar hur vanligt detta är samt vilka modeller en svensk jägare kan få tag i.
Tack på förhand!
Jaktvapen är indelad i klass : se Klassindelning
Minns jag inte fel så är 6,5 x 55 mm vanligaste kulkalibern i klass 1 för älgstudsare.
Pumphagel förekommer fast bock är nog bra mycket vanligare. Pumphagel har jag för mig har någon restriktion angående hur många patroner som skall kunnas laddas. Osäker dock. Det var ett tag sen jag tog jägarexamen.
Sen kan du nog få tag i vilken sorts pumphagel du vill så länge du har jägarexamen och skall använda det för jakt och/eller sportskytte. Kolla t.ex Torsbo handels
#4
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 18:27
#5
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 18:48
#6
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 19:26
#7
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 19:37
Men det finns faktiskt ammunition som håller klass 1 till 6,5x55, gäller bara att använda den riktigta.
Pumphagel används i liten mån av främst unga jägare. Den uppfattningen jag har när jag har min pump är att de anses inte riktigt "rumsrent" bland många äldre jägare..
#8
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 21:52
Yxa, on Feb 16 2010, 19:26, said:
Vilka regler har ändrats?
Så svårt är det inte - bara köpa en kula som väger minst 156 grain (10,1 g) tittar vi på fabriksladdad ammunition så har tex. Norma Vulkan, Oryx och Alaska som alla väger 156 gr. Oryx är nog i särklass Sveriges vanligaste jaktkula i dagsläget, 6,5x55 är nog fortfarande mycket vanlig även om den tappar mark till .308, .30-06 och 9,3x57/9,3x62 är min gissning - speciellt i områden där det jagas mycket gris då de generellt anses vara ganska "hårdskjutna" även vid bra träffar..
#9
Posted Tuesday 16 February 2010, kl 23:53
Edited by LeadHead, Tuesday 16 February 2010, kl 23:54.
Praeterea censeo hylsfångaren esse delendam.
#10
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 10:12
#11
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 15:34
hajjper, on Feb 17 2010, 10:12, said:
För att förtydliga; det gäller bara för hagelpump- och halvautomater. För kulgevär gäller magasin för max fem patroner under själva jakten (undantag för björnjakt, eller är det borttaget?) och om man så vill 100 patroners trummagasin på skjutbanan.
Och ja, det är rörigt med de här reglerna. J*vligt rörigt.
Exempelvis är det här ett för jakt godkänt hagelgevär, klass 4, förutsatt att magasinet nitas fast och spärras för 2 patroner:
Safir T14, kaliber .410

Safir Arms
Det här är en rakrepeterande cylinderrepeter och går lagtekniskt som vilket älgstudsare som helst, även om din tillståndshandläggare kommer gå upp i självsvängning och börja tala i tungor)

Sport-Systeme Dittrich
Det här halvautomatiska kulgeväret, en Colt Match Target, är däremot totalförbjudet för jakt i Sverige, eftersom halvautomatiska kulgevär bland annat inte får bygga på militära konstruktioner från efter 1942 och dessutom måste se ut som ett "traditionellt jaktvapen". Det senare finns det vad jag vet inga prejudicerande domar på vad det egentligen innebär). De reglerna gäller inte för exempelvis hagelgevär eller cylinderrepetrar.

Colt Manufacturing Company
"Varje angrepp mot rikets frihet och självständighet skall mötas med vapen. Varje meddelande att motståndet skall uppges är falskt. Sverige vill försvara sig, kan försvara sig och skall försvara sig" Om kriget kommer, 1952
#12
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 19:12
Knekt, on Feb 17 2010, 15:34, said:
som ej tjusats in i döden av att detta land försvara.
#13
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 19:36
eskil, on Feb 17 2010, 19:12, said:
Polisens uppgift är att upprätthålla lugnet i landet genom att tillse att folket beter sig i enlighet med rådande lagar och förordningar - men licensavdelningarna under RPS styrning tar sig friheten att tolka vapenlagen (och vapenförordningen) som djävulen tolkar bibeln.
Edited by Yxa, Wednesday 17 February 2010, kl 19:38.
#14
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 19:45
Dock så ser jag hellre att man släpper till lite vad det gäller vapenlicenser och bibehåller en någorlunda kontroll. Än att dra åt svångremmen och förlora kontrollen.
Ja myndigheterna är fulla med småpåvar som tolkar FAPen som djävulen tolkar bibeln.
fritt citerat Kerry King
In order to do good, you may have to engage in evil. R.S.Mcnamara
ops sus
#15
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 21:06
#16
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 22:56
Vad jag förstått så är en del här jaktintresserade, så ni kan väl tala om vad för vapenmodell/märke som är vanligast i erat jaktlag.
Jag behöver egentligen bara veta hur ett stereotypt/"normalt" svenskt jaktvapen ser ut, inte ammunitionstyp eller liknande.
Freden är det mest värdefulla som finns,
men likt allt annat i den här världen, har den sitt pris.
Vi kommer inte acceptera fred till varje pris.
- Josef Beck, Polens utrikesminister 1939
#17
Posted Wednesday 17 February 2010, kl 23:59
#18
Posted Thursday 18 February 2010, kl 00:05
#19
Posted Thursday 18 February 2010, kl 09:28
eskil, on Feb 17 2010, 19:12, said:
Knekt, on Feb 17 2010, 15:34, said:
Det är klart det kan bli domar. Som nämnts i tråden, så finns det för målskytte prejudikat där polisen avslagit en ansökan, men där sökanden sedan överklagat och fått rätt hela vägen upp till regeringsrätten.
För jakt är scenariot ungefär så här; på en vapenlicens för ett halvautomatiskt jaktvapen står det ofta (beroende på handläggarens morgonhumör och rutinerna hos den aktuella myndigheten) under "särskilda villkor" att licensen gäller under förutsättning att vapnet uppfyller just Naturvårdsverkets krav på jaktvapen, som bland annat innefattar detta med "traditionellt" utseende. Du köper ett vapen, som vid inköp uppfyller villkoren enligt polisens handläggare (som ju är makalöst skickliga på att bedöma vad som är inom "traditionen" och vad som faller utanför), men sedan byter du ut stocken, så att vapnet får ett ordentligt förändrat utseende och inte längre ser ut som farfars gamla älgstudsare med valnötsstock. Har du då förverkat din licens? Det är här, vad jag vet, som det inte finns några prejudikat. Vad "traditionellt" utseende i praktiken innebär är ännu höljt i dunkel.
Är det något Statskontoret borde göra en revision på så är det landets tillståndsenheter. Skillnaden landet runt från licenshandläggare till licenshandläggare och enhet till enhet är enorm när det kommer till tolkning av lag, förordning och egna föreskrifter.
/OT
"Varje angrepp mot rikets frihet och självständighet skall mötas med vapen. Varje meddelande att motståndet skall uppges är falskt. Sverige vill försvara sig, kan försvara sig och skall försvara sig" Om kriget kommer, 1952
#20
Posted Thursday 18 February 2010, kl 11:29
Knekt, on Feb 18 2010, 09:28, said:
Exempel:
Jag är bosatt i Sverige och har svensk jägarexamen. Jag har inte tillgång till jaktmark i Sverige, däremot har jag tillgång till jaktmark i Finland (som har lite liberalare vapenlagar än Sverige). Om jag nu vill skaffa mig en Izmash Tigr för att jaga björn i Karelen, hur gör jag då?
som ej tjusats in i döden av att detta land försvara.
#21
Posted Thursday 18 February 2010, kl 12:28
eskil, on Feb 18 2010, 11:29, said:
Knekt, on Feb 18 2010, 09:28, said:
Exempel:
Jag är bosatt i Sverige och har svensk jägarexamen. Jag har inte tillgång till jaktmark i Sverige, däremot har jag tillgång till jaktmark i Finland (som har lite liberalare vapenlagar än Sverige). Om jag nu vill skaffa mig en Izmash Tigr för att jaga björn i Karelen, hur gör jag då?
Bra fråga.
Ett annat liknande exempel är om du ska jaga grizzlybjörn i Alaska. Jag har en bekant som var iväg på en sådan resa för evigheter sedan, och då var det ett krav på att du som jägare förutom rätt gevär även skulle ha en revolver för självskydd, mot ilskna björnar. Minns inte alls hur han löste det.
"Varje angrepp mot rikets frihet och självständighet skall mötas med vapen. Varje meddelande att motståndet skall uppges är falskt. Sverige vill försvara sig, kan försvara sig och skall försvara sig" Om kriget kommer, 1952
#22
Posted Thursday 18 February 2010, kl 12:55
Knekt, on Feb 18 2010, 12:28, said:
#23
Posted Thursday 18 February 2010, kl 14:07
(Han kompis sköt dessutom sin första älg där, en 23 - taggare...
"Ännu hellre Leksand än HV 71!"
"Tesagt e tesagt, å tesagt gäller!!"
-"I like football and porno, and books about war." / Denis Leary "Asshole Song"
#24
Posted Thursday 18 February 2010, kl 16:39
Men om nu militärer runt om i världen börjar använda mer prickskyttevapen, som ju ser ut som jaktvapen, så kanske ovan uppfattning måste revideras?
Dvs jaktvapen måste se annorlunda ut eftersom de nu ser ut som militära prickskyttevapen och därigenom blir extra farliga?
Ja hela inlägget är ironiskt och sarkastiskt och en kritik mot PK maffian som verkar styra över vilka vapen som är acceptabla för jakt respektive inte.
#25
Posted Thursday 18 February 2010, kl 17:03
roninnn, on Feb 18 2010, 16:39, said:
Det är faktiskt mycket jägarna som har sig själva att skylla här. Naturvårdsverket ville ta bort utseendekravet och, har jag för mig, även 1942-årsregeln för halvautomater. Men åtminstone ett av jägarförbunden protesterade i egenskap av remissinstans med argument om att den nyordningen skulle skogarna fyllas av vapengalningar med Ar15. (Varför nu en Ar15 inte skulle funka som jaktvapen, när en Ruger Mini-14 tydligen går bra.)
"Varje angrepp mot rikets frihet och självständighet skall mötas med vapen. Varje meddelande att motståndet skall uppges är falskt. Sverige vill försvara sig, kan försvara sig och skall försvara sig" Om kriget kommer, 1952
#26
Posted Thursday 18 February 2010, kl 17:34
Knekt, on Feb 18 2010, 17:03, said:
#27
Posted Thursday 18 February 2010, kl 22:30
roninnn, on Feb 18 2010, 16:39, said:
Men om nu militärer runt om i världen börjar använda mer prickskyttevapen, som ju ser ut som jaktvapen, så kanske ovan uppfattning måste revideras?
Dvs jaktvapen måste se annorlunda ut eftersom de nu ser ut som militära prickskyttevapen och därigenom blir extra farliga?
Ja hela inlägget är ironiskt och sarkastiskt och en kritik mot PK maffian som verkar styra över vilka vapen som är acceptabla för jakt respektive inte.
Jag kan helt klart köpa att dom är skeptiska till 20åringar som vill ha många vapen men att ha som motivering att man inte vet hur vapnet ser ut tycker jag är helt IG.
#28
Posted Thursday 18 February 2010, kl 23:27
Claaren, on Feb 18 2010, 22:30, said:
roninnn, on Feb 18 2010, 16:39, said:
Men om nu militärer runt om i världen börjar använda mer prickskyttevapen, som ju ser ut som jaktvapen, så kanske ovan uppfattning måste revideras?
Dvs jaktvapen måste se annorlunda ut eftersom de nu ser ut som militära prickskyttevapen och därigenom blir extra farliga?
Ja hela inlägget är ironiskt och sarkastiskt och en kritik mot PK maffian som verkar styra över vilka vapen som är acceptabla för jakt respektive inte.
Jag kan helt klart köpa att dom är skeptiska till 20åringar som vill ha många vapen men att ha som motivering att man inte vet hur vapnet ser ut tycker jag är helt IG.
Å andra sidan Google is your friend
#29
Posted Friday 19 February 2010, kl 13:21
darkjak, on Feb 17 2010, 22:56, said:
Vad jag förstått så är en del här jaktintresserade, så ni kan väl tala om vad för vapenmodell/märke som är vanligast i erat jaktlag.
Jag behöver egentligen bara veta hur ett stereotypt/"normalt" svenskt jaktvapen ser ut, inte ammunitionstyp eller liknande.
Om du ska satsa på nytt så rekommenderar jag någon bössa från europa, tex. Blaser R93, Sauer 202, bra kvalité, moderna pipbytessystem och skjuter fint direkt ur kartong allt som oftast. Jag har en Blaser R93 .308 med 52 cm pipa som jag är mycket nöjd med, smidig att bära med sig på jakt.
#30
Posted Friday 19 February 2010, kl 13:25
Claaren, on Feb 18 2010, 22:30, said:
roninnn, on Feb 18 2010, 16:39, said:
Men om nu militärer runt om i världen börjar använda mer prickskyttevapen, som ju ser ut som jaktvapen, så kanske ovan uppfattning måste revideras?
Dvs jaktvapen måste se annorlunda ut eftersom de nu ser ut som militära prickskyttevapen och därigenom blir extra farliga?
Ja hela inlägget är ironiskt och sarkastiskt och en kritik mot PK maffian som verkar styra över vilka vapen som är acceptabla för jakt respektive inte.
Jag kan helt klart köpa att dom är skeptiska till 20åringar som vill ha många vapen men att ha som motivering att man inte vet hur vapnet ser ut tycker jag är helt IG.
Då skulle du hört hur min handläggare lät när jag lämnade in licensen på min Accuracy International AW .308, och hon hade googlat upp vad det var för något..
Det gick en vända via SvJF som uttalade sig om dess lämplighet för jakt innan det blev beviljat ialla fall, vilket är lite lustigt med tanke på att Sako TRG-22/42 beviljas omgående...
1 user(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users












