Skillnaderna är inte enorma vilket inte är så konstigt när man tar i beaktning att den ena är framsprungen ur den andra. Dock finns det en hel del väsentliga skillnader:
- Mk III-chassin och därmed 9035DK och NL är fullt digitala och har ett LAN inbyggt i vagnen. Med detta följer för och nackdelar kontra dom äldre versionerna.
- 35mm Akan som är lite modernare och mer användarvänlig i vissa avseenden. Den skall också vara mer precis än L/70. Det tar ca 5-15 minuter att ladda upp bägge magasinen igen om man skjutit helt tomt, allt beroende på hur duktiga folk är. 35mm finns i en uppsjö olika slags ammunitionstyper (KETF, HETF, FAP, APFSDS, HE m.m) och har ett genomslag som är fullt jämförbart med svensk 40mm Pil. Enligt vissa ännu bättre. Det har i vart fall genomförts några försök med intressanta utfall.
- Eldledningssystemet är mycket användarvänligare än det svenska. Skyttens värmekamera är MYCKET bättre än den som ursprungligen satt på svenska A/B, den som sitter på C är närmare den danska prestandamässigt men ändå inte lika bra. Det finns inget inbyggt hunter/killer-system. Tyvärr använder man fortfarande det gamla UTAAS-siktet som bas varför värmebilden endast kan ses i den gamla monitorn och en större LCD-skärm hos skytten. Dag och IR-kanalerna är alltså fortfarande inte integrerade som i Leopard 2. Vagnchefen har i likhet med 9040 också en monitor, dock är den placerad så att han kan använda den även då han sitter i paraplyläge. En kul grej är att man genom en nyligen genomförd mjukvaruuppgradering kan använda sig av "Tyst Spaning" för att därefter genom en knapptryckning få kanonen att bära direkt mot det mål man observerat mot.
- Sammanlagt finns det 4 värmekameror ombord då även vagnchefen har en handhållen värmekamera samt att förarens bildförstärkare och backkamera ersatts med värmekameror för att ge bättre mörkerförmåga. Det finn också en dagkamera på varje sida av chassit på positionerna kl 9 och 3.
- Alla danska 9035-besättningar är anställda och får på toppen av allt en bättre samträning inom besättningen versus sina svenska motsvarigheter p.g.a de utvärderingsinstrument som dom använder under skjutperioder. Dock saknar man simulatorer varför man bl a skickat personal till Schweiz.
- Vagnarna har ett bättre inbyggt minskydd och grundskydd än de svenska vagnarna. Därutöver kan man bulta på i stort sett vad som helst av skyddsmoduler. På plats i Afghanistan kommer dom danska vagnarna att få "bar armour" monterat.
- Danmarks Leo 2A5DK saknar det extra takpansaret men har bättre värmesikten och mer ammunitionsgodis (M1028, PELE) än 122:an. I övrigt är dom likvärdiga. Vagnarna i Afghanistan har också extra minskydd.
Edited by Triggerpuller, Friday 25 December 2009, kl 22:06.